Obywatelska Rewolucja - informacje

Liczba posłów: 73 Liczba senatorów: 14
Prezes: Aleksander Sternicki
Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 713
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Obywatelska Rewolucja - informacje

Postautor: Aleksander Sternicki » 17 lis 2023, 14:39

OBYWATELSKA REWOLUCJA

ObrazekObrazek

Obywatelska Rewolucja to polska partia polityczna powstała 10 września 2035 roku, która opowiada się za ochroną praw i wolności obywatelskich, polityką nieagresji i nieinterwencji, wolnorynkową gospodarką oraz ograniczonym rządem.

Skrót: OR
Prezes: Aleksander Sternicki (od 2035)
Data założenia: 10 września 2035
Siedziba: Warszawa
Ideologia: liberalizm, libertarianizm
Przynależność europejska:
Przynależność międzynarodowa: Międzynarodowy Sojusz Partii Libertariańskich
Kolor: żółty
Slogan: "Wolność jest w nas"


MANIFEST OBYWATELSKIEJ REWOLUCJI

Polska jaką chcemy zbudować to taka, gdzie obywatele są wolni, aby podążać za swoimi marzeniami na swój własny sposób bez ingerencji rządu ani innych autorytarnych sił. Będziemy bronić prawa każdej osoby do angażowania się w dowolne aktywności, które są szczere i pokojowe z otwartymi ramionami witając różnorodność jaką przynosi wolność.

Dlatego w naszej działalności będziemy:
- Promować wolność gospodarczą i dążyć do zniesienia zbędnych regulacji, podatków i barier handlowych, które hamują rozwój, innowacyjność i konkurencję.
- Chronić prawa własności i wolność umów jako podstawy wolnego rynku i społeczeństwa obywatelskiego.
- Zapewniać równość szans i solidarność społeczną poprzez likwidację przywilejów i dyskryminacji oraz faktyczną równość wszystkich wobec prawa.
- Bronić praw i wolności obywatelskich sprzeciwiając się cenzurze, inwigilacji i ingerencji państwa w sferę prywatną.
- Popierać demokrację bezpośrednią i partycypacyjną oraz decentralizację władzy i zasadę subsydiarności.
- Dążyć do pokoju i harmonijnej współpracy międzynarodowej poprzez ochronę suwerenności państw, poszanowanie praw człowieka i prawa międzynarodowego oraz sprzeciw wobec interwencjonizmu politycznego i militarnego.
- Szanować państwo prawa jako fundament ładu społecznego oraz dążyć do zwalczenia korupcji i nadużyć władzy.
- Walczyć o republikańską formę rządów, jako gwaranta odpowiedzialności władzy przed obywatelami i dążyć do zniesienia przywilejów rodziny królewskiej oraz samej monarchii.
- Respektować różnorodność światopoglądową i kulturową opowiadając się za dialogiem i tolerancją między obywatelami oraz przeciwdziałając ustawodawstwu o charakterze moralnym.

Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 713
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Re: Obywatelska Rewolucja - informacje

Postautor: Aleksander Sternicki » 29 sty 2024, 12:07

INFORMACJE O OBYWATELSKIEJ REWOLUCJI

HISTORIA

Partia powstała 10 września 2035 roku wokół osób, które podpisały Manifest Obywatelskiej Rewolucji [1] na fali rosnących wolnościowych, antysystemowych i antymonarchistycznych nastrojów [2] [3] [4]. Pierwszym prezesem partii został Aleksander Sternicki, a wśród liderów znaleźli się Sylwia Wilkos, Mateusz Hołda, Sławosz Uznański, Michał Zacharski czy Bianka Siwińska [5].

W listopadzie odbył się pierwszy Kongres Obywatelskiej Rewolucji, na którym potwierdzono mandat Sternickiego jako prezesa i wybrano do zarządu jako wiceprezesów Sylwię Wilkos, Mateusza Hołdę i Biankę Siwińską oraz członków Sławosza Uznańskiego, Michała Zacharskiego, Fryderyka Skarbińskiego, Macieja Borowiaka i Joannę Hołdę. Podczas kongresu zaprezentowano także młodzieżówkę partii "Rewolucja Młodych" oraz think-tank "Prawo do wolności" [6].

Jeszcze we wrześniu 2035 roku do partii dołączyła siódemka posłów i posłanek Rządzić Inaczej tworząc Koło Poselskie Obywatelskiej Rewolucji [7]. W październikowych wyborach uzupełniających do Sejmu w JOW nr 199 i JOW nr 226 OR wystawiła kandydatury Bianki Siwińskiej i Natalii Żyto[8], które zdobyły mandaty. Do koła poselskiego dołączyła także Maria Muś z RI [9], Katarzyna Szymielewicz z DiP [10] oraz po rozłamie w DC Bartłomiej Gabryś i Dominika Hofman-Kozłowska [11]. Obecnie w skład Koła Parlamentarnego Obywatelskiej Rewolucji wchodzi 13 posłów i posłanek.

Partia wystartowała w wyborach samorządowych w 2035 roku z programem Rewolucji Samorządowej [12] [13] poparta m.in. przez prezesa WEI Tomasza Wróblewskiego czy ekonomistkę Alicję Defratykę [41]. Wybory zakończyły się dużym sukcesem OR, które zdobyło 14,36% głosów i 70 mandatów w sejmikach. Kandydaci partii wygrali wybory na prezydentów miast w Zielonej Górze Łukasz Młyńczyk, Słupsku Kinga Siadlak i Rzeszowie Jacek Strojny. W województwie lubuskim marszałkiem wybrana została Liliana Skarbińska i utworzyła w sejmiku koalicję z DiP i RI [14]. Wkrótce rozpoczęła działania związane z przekształceniem szpitali wojewódzkich w spółki [15].

Partia doprowadziła do zmiany na stanowisku ministra finansów i wycofania trzech projektów ustaw z Sejmu punktując liczne błędy związane z budżetem i zgłoszonymi projektami [16] oraz składając wniosek o wotum nieufności wobec Małgorzaty Janowskiej [17] [18], która w trakcie debaty nad wnioskiem została odwołana i zastąpiona przez Pawła Pudłowskiego.

OR zgłosiło także wniosek o odwołanie Marszałek Sejmu Oliwii Popowskiej [40].

Okrągły Stół Opozycji

Działacze partii na czele z Sylwią Wilkos zainspirowali i zorganizowali spotkanie wolnościowych partii i organizacji pod nazwą Okrągły Stół Opozycji [19], którego jednym z efektów było powołanie Gabinetu Obrońców Wolności wspólnie z Rządzić Inaczej i Polską Partią Transhumanistyczną [20].

Partia dotychczas nie zadeklarowała swojej przynależności europejskiej prowadząc rozmowy z frakcjami Renew Europe i Open Europe i podnosząc konieczność zjednoczenia tych grup [21].

Think-tank "Prawo do wolności"

Powstanie think-tanku "Prawo do wolności" zostało ogłoszone na Kongresie w listopadzie 2035 roku, a jego koordynatorem został Michała Zacharski. W czerwcu 2036 think-tank nawiązał współpracę z wieloma organizacjami z polski i zagranicy m.in. Cato Institue [38].

PROGRAM I STANOWISKA

Pełny program partii "Obywatelska Rewolucja. Wolnościowy plan rządzenia - 200 konkretów" [22].

Ugrupowanie zapowiada zmianę roli państwa [23], radykalne zmniejszenie rządu [24] oraz reformę administracji centralnej [25] wskazując też na pięć kluczowych wyzwań stojących przed władzą [26].

Partia w swoich działaniach podkreśla konieczność uporządkowania finansów publicznych [27], wolnorynkowych reform w służbie zdrowia [28] [29], demokratyzacji systemu edukacji [30] [39], zmiany paradygmatu polityki zagranicznej w kierunku nieagresji i nieinterwencji [31], przeprowadzenia reformy sądownictwa [37], stworzenia rozproszonej energetyki [32] czy zmiany podejścia do ochrony środowiska [35]. Sprzeciwia się także rozrostowi państwa, podnoszeniu podatków oraz nadmiernej biurokracji protestując m.in. przeciw stworzeniu KSeF [33].

Obywatelska Rewolucja dąży także do reformy ustrojowej, której elementami ma być przywrócenie republiki, likwidacja Senatu [34], szeroko zakrojona decentralizacja [36] oraz rozszerzenie mechanizmów demokracji bezpośredniej i deliberatywnej.

WŁADZE

PRZEWODNICZĄCY: Aleksander Sternicki

Wiceprzewodniczący: Mateusz Hołda
Wiceprzewodnicząca: Bianka Siwińska
Wiceprzewodnicząca: Sylwia Wilkos

Członek Zarządu: Maciej Borowiak
Członkini Zarządu: Joanna Hołda
Członek Zarządu: Fryderyk Skarbiński
Członek Zarządu: Sławosz Uznański
Członek Zarządu: Michał Zacharski

Rzecznik Partii: Wojciech Kadryś

POSŁOWIE I SENATOROWIE

POSŁOWIE VI KADENCJI
Sylwia Gregorczyk-Abram
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący
Sławomir Dudek
Iga Kazimierczyk
Marek Śliboda
Rafał Trzeciakowski
Patryk Wachowiec
Maria Muś
Bianka Siwińska
Natalia Żyto
Bartłomiej Gabryś
Dominika Hofman-Kozłowska
Katarzyna Szymielewicz

SENATOROWIE III KADENCJI
Aleksander Serwiński
Magdalena Musiał-Karg

SAMORZĄDOWCY (kadencja 2035-2040)

SEJMIKI WOJEWÓDZKIE (70 radnych)

Sejmik Województwa Dolnośląskiego (5 radnych): Marcin Zieliński, Jacek Spendel, Sylwia Bielawska, Agnieszka Spirydowicz, Aleksandra Krzeszewska
Sejmik Województwa Jurajsko-Dąbrowskiego (3 radnych): Krzysztof Świerczyński (wiceprzewodniczący Sejmiku), Tomasz Kasprowicz, Przemysław Kawka
Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego (6 radnych): Agnieszka Liszka-Dobrowolska, Tomasz Bethke, Beata Glamowska, Marcin Berent (wiceprzewodniczący Sejmiku), Tomasz Michalczak, Agnieszka Jura-Walczak
Sejmik Województwa Lubelskiego (3 radnych): Radosław Jasiński, Andrzej Sitnik, Marta Pfeifer
Sejmik Województwa Lubuskiego (8 radnych): Liliana Skarbińska, Piotr Klatta, Magdalena Musiał-Karg, Elżbieta Kozak, Justyna Woźniak, Jakub Szczepański, Beata Springer, Klaudia Runge (przewodnicząca Sejmiku)
Sejmik Województwa Łódzkiego (4 radnych): Marcin Gołaszewski, Paweł Kolas, Konrad Hennig, Marcin Mycielski
Sejmiku Województwa Małopolskiego (4 radnych): Małgorzata Zarębska, Dominik Jaśkowiec, Jakub Kot, Seweryn Partyński
Sejmik Województwa Mazowieckiego (2 radnych): Paweł Basiukiewicz, Grzegorz Nowosielski
Sejmik Województwa Podkarpackiego (4 radnych): Bogusław Markocki, Ulyana Zaremba, Magdalena Bąk-Wołoszyn, Dariusz Dubis
Sejmik Województwa Podlaskiego (1 radny): Ewelina Szczech-Pietkiewicz
Sejmik Województwa Pomorskiego (3 radnych): Grzegorz Brodziak, Katarzyna Burchacka-Klimczuk, Justyna Piątek-Pawłowska
Sejmik Województwa Świętokrzyskiego (2 radnych): Kamil Suchański, Karol Parkita
Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2 radnych): Mateusz Błaszczyk, Joanna Łabanowska
Sejmik Województwa Warszawskiego (8 radnych): Aleksandra Leo, Piotr Oliński, Sylwia Lacek, Stanisław Trzciński, Piotr Palutkiewicz, Ziemowit Gowin, Jacek Zaleśny (wiceprzewodniczący Sejmiku), Katarzyna Obłąkowska
Sejmik Województwa Wielkopolskiego (9 radnych): Grażyna Baranowska (wiceprzewodnicząca Sejmiku), Kamil Grzebyta, Bogumił Korcz, Olga Gandurska, Paweł Chmieliński, Barbara Oliwiecka, Mateusz Ponitka, Sławomir Kalinowski, Natalia Pawlicka
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego (6 radnych): Patryk Jaskulski, Joanna Kasperska (wiceprzewodnicząca Sejmiku), Agnieszka Brodowska-Rolik, Renata Rak, Zofia Stasińska, kandydat partyjny

Rada miasta stołecznego Warszawy (9 radnych): Sebastian Stodolak, Paweł Budrewicz, Katarzyna Szczypska, Alek Tarkowski, Marek Tatała, Mariusz Zielonka, Justyna Rucyk, Ewa Bocian, Łukasz Dąbroś

ZARZĄDY WOJEWÓDZTW (4 zarządy)

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego:
wicemarszałek: Agnieszka Liszka-Dobrowolska
członek Zarządu: Tomasz Bethke

Zarząd Województwa Lubuskiego:
marszałek: Liliana Skarbińska
członek Zarządu: Magdalena Musiał-Karg
członek Zarządu: Piotr Klatta

Zarząd Województwa Łódzkiego:
wicemarszałek: Konrad Hennig

Zarząd Województwa Wielkopolskiego:
wicemarszałek: Paweł Chmieliński

PREZYDENCI MIAST (5 prezydentów)

Bytom - Agnieszka Labus (z poparciem OR)
Gorzów Wielkopolski - Iwona Olek (z poparciem OR)
Rzeszów - Jacek Strojny
Słupsk - Kinga Siadlak
Zielona Góra - Łukasz Młyńczyk


Wróć do „Obywatelska Rewolucja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości