Wiadomości ze świata

Najważniejsze newsy ze świata. Telewizja, radio, internet itp.
Awatar użytkownika
Człowiek-Media
Posty: 630
Rejestracja: 28 lip 2015, 13:25

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Człowiek-Media » 15 cze 2017, 21:58

Obrazek
Premier Nathalie Kosciusko-Morizet pobita w Paryżu
Obrazek
Premier Francji i liderka Republikanów Nathalie Kosciusko-Morizet została pobita w Paryżu. Kobieta rozdawała ulotki, gdy nagle została zaatakowana przez nieznanego mężczyznę. Napastnik został szybko zatrzymany przez innego członka partii oraz ochronę.

Do pobicia doszło na targu w piątej dzielnicy Paryża. Nathalie Kosciusko-Morizet wspierała kandydatów w zbliżających się wyborach do departamentów. Liderka prawicowej partii Republikanów i jednocześnie szefowa rządu rozdawała ulotki, gdy potężnie zbudowany mężczyzna podszedł do niej i uderzył z całej siły pięścią w twarz. Po wszystkim obrzucił kobietę wyzwiskami. Kosciusko-Morizet nieprzytomna upadła na ziemię. Pomocy udzielili jej strażacy. Została przewieziona do szpitala, gdzie wstępne badania wykazały niegroźny uraz czaszki.

Napastnik próbował uciec z miejsca zdarzenia, jednak został szybko zatrzymany przez innych członków partii oraz ochronę szefowej rządu. Po drodze krzyczał, że liderka Republikanów zaprzedała ideały wchodząc w koalicję z Frontem Narodowym, a także jest odpowiedzialna za to, że merem stolicy została socjalistka Anne Hidalgo (Kosciusko-Morizet była jej rywalką w 2014 roku). Dochodzenie w sprawie ataku prowadzi prokuratura. Dzisiejsze zdarzenie skrytykowali politycy lewicy i prawicy, w tym prezydent Francji Marine Le Pen.

Administrator
Administrator
Posty: 22478
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 17 cze 2017, 9:21

Obrazek
Zjednoczona Lewica w Norwegii
Obrazek
Delegacja polityków Zjednoczonej Lewicy złożyła wizytę w Norwegii. Podczas czterodniowego pobytu odbyło się szereg spotkań i rozmów zarówno z politykami poziomu centralnego, samorządowcami, przede wszystkim zaś z Polonią. Podczas spotkań z polskimi pracownikami w Oslo, Drammen i Bergen, Laura Novak podkreśliła, że polscy pracownicy wnieśli ważny wkład do norweskiej gospodarki, będąc największą mniejszością narodową odgrywają coraz większą rolę w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym Norwegii. Zaznaczyła, że pomimo faktu, iż swój nowy dom znaleźli w Norwegii to nie zapominają o Polsce podtrzymując więź z krajem, poprzez język, kulturę ,pamięć o pochodzeniu i wizyty w Polsce. Pokolenie osób z pierwszej dużej emigracji, które zostało wykształcone w norweskich szkołach, dziś zakłada rodziny co najważniejsze często jako obywatele Norwegii pamięta o Polsce i jest gotowe zawsze wspierać ojczyznę przodków. - Wy jesteście najlepszymi ambasadorami Polski w Norwegii, ale część polityków o tym zapomniała część polskich polityków.-
Delegacja lewicy wzięła udział w pierwszym kongresie Stowarzyszenia Diaspora Polska w Norwegii oraz zebraniu organizacji Diaspora Młodych. Miejscem odwiedzin był także Svalbard, w tym Polska Stacja Badawcza Hornsund Wiktoria Anastazja Skolska mówiła o perspektywach współpracy polsko-norweskiej. Z politykami norweskimi rozmawiano o perspektywach współpracy międzypaństwowej i samorządowej i potrzebie rozwoju stosunków na różnych płaszczyznach. Podczas spotkania z premierem Jonasem Gahr Store, rozmawiano o stosunkach dwustronnych, perspektywie współpracy UE- Norwegia. Na koniec delegacja ZL w miejscach pamięci polskich żołnierzy w mieście Narvik.

Administrator
Administrator
Posty: 22478
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 20 cze 2017, 11:35

Obrazek
Komisja Europejska wydała zalecenia w sprawie polityki społecznej
Obrazek
Komisja Europejska opublikowała dziś zalecenia dla krajów wspólnoty dotyczące polityki społecznej. W przypadku Polski zwrócono uwagę, że rząd Weroniki Ryszkowskiej jest kolejnym gabinetem, który forsując ulgi podatkowe na dzieci pogłębia jednak nierówności poprzez brak uwzględnienia w polityce społecznej dzieci z rodzin niepracujących.
Zwrócono uwagę na nieuwzględnianie w modelu polityki społecznej części obywateli, co pogłębia nierówności społeczne, utrwala wykluczenie i marginalizuje część obywateli, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

"[...] brak wsparcia dla dzieci z rodzin bezrobotnych, kolejny rząd decyduje się na pakiet ulg podatkowych na dziecko, ale uporczywie pomija w przyjętym modelu polityki społecznej dzieci osób bezrobotnych, pogłębiając ich wykluczenie społeczne. Jest to dalsze dzielenie społeczeństwa i to najmłodszych, co nie sprzyja budowaniu wspólnoty i potęguje poczucie niesprawiedliwości oraz braku wsparcia''

Zalecono ,,zdecydowaną korektę polityki społecznej, która dominuje w Polsce przez ostatnie lata, poprzez udzielenie wsparcia dla osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej z uwzględnieniem transferów socjalnych''.

Urzędnicy komisji mówią anonimowo, że Polska odwraca się od modelu polityki społecznej opartej na zasadzie powszechności i pomocniczości, zastępując ją jedynie wspomaganiem części obywateli, Nie uwzględniając najsłabiej sytuowanych. W kuluarach mówi się, że brak reakcji na zalecenia może utrudnić współpracę.

Komentatorzy są zgodni, że rząd nie powinien lekceważyć zaleceń KE, zważywszy na coraz bardziej krytyczne oceny w kraju modelu ,,polityki ulg'' z których korzysta coraz częściej jedynie część społeczeństwa. W Polsce z obszaru polityki społecznej trwale wykluczono bezrobotnych, co stanowi precedens w UE. - Formy wsparcia poprzez transfer socjalny w Europie Zachodniej czy Północnej zdobyły poparcie społeczne dzięki powszechności, w Polsce brakuje rekompensaty za niemożność odliczenia ulgi, co gorsza rząd zdaje się tego nie dostrzegać- mówi prof Ryszard Szarfenberg. Organizacje społeczne zaapelowały aby zaprzestać rozgrywania społeczeństwa przy okazji kolejnych obniżek podatków i wdrożenie zmian w sprawie walki z biedą, czego nie da się zrobić stygmatyzując po raz kolejny osoby w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

O refleksje i uwzględnienie zaleceń KE zaapelowali m.in posłowie Zjednoczonej Lewicy, były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz byli premierzy Włodzimierz Cimoszewicz i Donald Tusk.

Administrator
Administrator
Posty: 22478
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 20 cze 2017, 21:12

Obrazek
Zmarł król Rumunii Michał I
Obrazek
W wieku 101 lat w szpitalu w Bukareszcie zmarł król Rumunii Michał I. Monarcha od kilku lat leczył się na chorobę nowotworową. Na tronie zastąpiła go córka Małgorzata.

Król Michał I urodził się 25 października 1921 roku jako syn ówczesnego następcy tronu Rumunii Karola Hohenzollern-Sigmaringen i księżniczki greckiej Heleny.

20 lipca 1927 małoletni Michał I po raz pierwszy objął tron po śmierci dziadka, króla Ferdynanda. 8 czerwca 1930, z inicjatywy grupy polityków niezadowolonych z regencji, do kraju powrócił ojciec Michała I – Karol II. W 1937 roku odwiedził Polskę jako następca tronu i został udekorowany przez prezydenta Ignacego Mościckiego Orderem Orła Białego.

Od 1940 roku dyktatorem Rumunii był Ion Antonescu, który zdecydował o przystąpieniu do sojuszu z III Rzeszą. Karol II został odsunięty od władzy, a król Michał (wówczas 19-letni) ponownie został proklamowany królem. Po zwycięstwie Armii Czerwonej nad 4 Armią rumuńską, król Michał próbował przekonać Antonescu do ogłoszenia zawieszenia broni. W związku z odmową dyktatora 23 sierpnia 1944 roku doszło do zamachu stanu zorganizowanego przez Blok Narodowo-Demokratyczny, paramilitarne skrzydło komunistów i część armii rumuńskiej, w wyniku którego aresztowano Antonescu i członków jego rządu. Sformowany przez króla rząd wydał rozkaz przerwania walk z Armią Czerwoną, a gen. Antonescu został wydany ZSRR. Król Michał I ogłosił zerwanie sojuszu z Niemcami i wypowiedział im wojnę, stając tym samym po stronie aliantów. W ciągu kilku kolejnych dni wojska radzieckie opanowały dużą część Rumunii, łącznie z Bukaresztem (cały kraj opanowany został do końca października). W dniu 13 września podpisany został oficjalny układ rozejmowy z ZSRR, który pozwalał wojskom radzieckim oficjalnie stacjonować w Rumunii i dawał im faktyczną kontrolę nad krajem, a Rumunię zobowiązywał do zbrojnego udziału w wojnie przeciwko Niemcom. Postanowiono też o powrocie do granic z 1940 roku (o ponownym włączeniu do ZSRR Besarabii i północnej Bukowiny oraz o odzyskaniu przez Rumunię od Węgier północnego Siedmiogrodu). Za postawę w 1944 roku pod koniec wojny prezydent USA Harry Truman odznaczył Michała I orderem Legion of Merit najwyższego stopnia (Chief Commander).
W marcu 1945 nacisk ZSRR (do Bukaresztu przyjechał Andriej Wyszynski) zmusił Michała do powołania rządu Petru Grozy, zdominowanego faktycznie przez Rumuńską Partię Komunistyczną (PCR). W lipcu tego samego roku Józef Stalin nadał Michałowi sowiecki Order Zwycięstwa (był jego ostatnim żyjącym kawalerem) za osobistą odwagę, jaką król wykazał się w trakcie obalenia Antonescu, za zaprzestanie wojny przeciwko wojskom sprzymierzonym i za wydanie rozkazu wstrzymania ognia. Od sierpnia 1945 do stycznia 1946 miał miejsce tzw. strajk królewski – Michał podjął bezskuteczną próbę przeciwstawienia się komunistycznemu rządowi Petra Grozy, odmawiając podpisywania dekretów.
30 grudnia 1947 król Michał I został zmuszony do abdykacji (w razie odmowy komuniści zagrozili mu zabiciem kilkuset studentów aresztowanych podczas protestów), a 3 stycznia 1948 do emigracji.
W 1948 roku poślubił Annę Burbon-Parmeńską, z którą miał pięć córek. Królowa Anna zmarła trzy lata temu.

W 2018 roku, wkrótce po przywróceniu monarchii w Polsce także w Rumunii w referendum zdecydowano o przywróceniu dawnego ustroju i w ten sposób król Michał I wrócił na tron. Z powodu zaawansowanego wieku i choroby większość jego obowiązków przejęła jednak najstarsza córka i następczyni tronu, księżniczka Małgorzata, wkrótce uzyskując status regentki.

Ciało króla w czwartek ma zostać wystawione w katedrze patriarchalnej w Bukareszcie. 14 maja zostanie pochowany na cmentarzu Curtea de Arges, wraz z innymi członkami rodziny królewskiej.

Wraz ze śmiercią króla Michała I tron objęła jego najstarsza córka Małgorzata. Królowa Małgorzata ma 74 lata. Jej mąż, książę Rady Duda nie otrzymał jednak tytułu króla, a jedynie księcia-małżonka, co ma związek z jego stosunkowo niską popularnością w społeczeństwie. Ponieważ para pozostaje bezdzietna, następczynią tronu została młodsza siostra Małgorzaty – Helena. Z sukcesji został jeszcze przez króla Michała I wykluczony jej syn Mikołaj, wcześniej będący niemal pewnym kandydatem do korony, co miało związek ze skandalem obyczajowym jaki wzbudziło spłodzenie przez niego nieślubnej córki. W tej sytuacji tron obejmą w przyszłości najpewniej córka księżniczki Heleny – księżniczka Karina i jej mąż Aleksander.

Administrator
Administrator
Posty: 22478
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 24 cze 2017, 17:34

Obrazek

Wybuch na lotnisku w Kapsztadzie.

Jak przed chwilą podała Agencja Reuters doszlo do wybuchu w Porcie Lotniczym Kapsztad. Okoliczności i liczba ofiar nie są jeszcze znane.

Administrator
Administrator
Posty: 22478
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 24 cze 2017, 22:49

Obrazek

Pierwsze bilansu ofiar wybuchu na lotnisku w Kapsztadzie.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RPA w eksplozji mogło zginąć około 100 osób czekających na odprawę przed odlotem do Londynu.

Pojawiły się spekulacje jakoby wśród ofiar mieli znaleźć się książę Jan Radziwiłł wraz z małżonką księżną Victorią Tennyson-Radziwiłł.

Administrator
Administrator
Posty: 22478
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 24 cze 2017, 23:15

Obrazek

Śmierć polskiej pary książęcej na lotnisku w Kapsztadzie.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RPA wśród ofiar wybuchu znaleziono ciała z dokumentami księcia Jana Radziwiłła i księżnej Victorii Tennyson-Radziwiłł.

Czekamy na potwierdzenie z Polskiego MSZ.

Do zamachu doszło dziś ok. godziny 9 czasu polskiego. Nie przyznała się do niego żadna organizacja terrorystyczna.

Administrator
Administrator
Posty: 22478
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 27 cze 2017, 21:55

Obrazek
Mikołaj Liściowski na XXVII Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu
Obrazek
Książę Mikołaj Liściowski reprezentował Polskę na odbywającym się w dniach 2-4 czerwca 2023 roku Forum Ekonomicznym w Petersburgu, które odbywało się pod patronatem cara Jerzego I. Pierwsze forum odbyło się w 1997 roku. Swój udział w tegorocznym spotkaniu potwierdziło m. in. 45 ministrów z 31 krajów, szefowie 300 zagranicznych korporacji, ponad 700 przedstawicieli rosyjskiego świata biznesu. Łączna ilość uczestników przewyższyła dwanaście tysięcy osób.
W tym roku przedstawiciele świata biznesu, władz i wspólnoty ekspertów będą poszukiwać „nowych rozwiązań na rzecz zwiększenia współpracy gospodarczej między Azją a Europą". Takie hasło przyświecało uczestnikom forum.
Uczestnicy imprezy omówili m. in. pomysł stworzenia nowego Jedwabnego Szlaku.
Uroczyste otwarcie Petersburskiego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego odbyło się 2 czerwca, ale najważniejszy dla władz i biznesu był dzień drugi. Właśnie na 3 czerwca zaplanowano dwugodzinne posiedzenie plenarne z udziałem m. in. cara Jerzego I, premiera Indii Narendry Modiego, nowego prezydenta Chin Li Keqianga, prezydent Francji Marine Le Pen, kanclerza federalnego Austrii Heinza-Christiana Strache, dziedzicznego księcia Białorusi Mikołaja i marszałka senatu Mikołaja Liściowskiego.
Jedne z najważniejszych ustaleń zawartych podczas Forum dotyczą rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku. Mikołaj Liściowski w imieniu rządu zawarł m. in. porozumienie w sprawie nowych inwestycji chińskich firm w Polsce, w tym rozlokowania nowych zakładów high-tech w pobliżu Łodzi i Białegostoku. Chińskie firmy mają także zainwestować w rozwój w Polsce energetyki opartej na Odnawialnych Źródłach Energii. Polska ma natomiast zwiększyć swój wkład w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

Mikołajowi Liściowskiemu towarzyszyli w Petersburgu minister polityki gospodarczej Paweł Pudłowski oraz liczna delegacja polskich przedsiębiorców, w tym jego szwagier burgrabia nowosądecki Piotr Zachara, znany biznesmen i twórca spółki Zachara Investment, która od dawna współpracuje z chińskimi i ukraińskimi firmami.

Administrator
Administrator
Posty: 22478
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 27 cze 2017, 22:13

Obrazek
Szczyt w Kijowie. Austria dołącza do Wyszehradu
Obrazek
Polska premier i szefowa MSZ wzięły udział w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej w Kijowie. Podczas spotkania przywódców i szefów dyplomacji państw Grupy potwierdziło się dawno oczekiwane wstąpienie Austrii do tego grona. Grupa podpisała także wspólnie inicjatywę wzmocnienia wzajemnej współpracy kulturalnej i gospodarczej.

- Podczas spotkania, panowała bardzo przyjazna atmosfera. Mamy wiele wspólnych spraw, za którymi możemy razem lobbować. Na pewno trochę inaczej jest, gdy mówimy o współpracy z tymi członkami Grupy, którzy są już w strukturach UE - i na pewno obecność Austrii wzmocni pozycję Wyszehradu w tym zakresie - ale także Ukraina jest ważna. Dostrzegamy tu przede wszystkim szansę dla ułatwień w dostępie do europejskiego rynku, dla wzajemnej współpracy gospodarczej (Ukraina w naszym odczuciu czyni pozytywne kroki w tym zakresie) oraz wymian kulturalnych. - wyjaśniała polska szefowa dyplomacji.

Kanclerz Austrii wskazał, że współpraca z Grupą to także szansa na tworzenie kolejnej nici porozumienia, która wiążę wciąż "nowe" państwa UE z zakorzenioną nieco dłużej "starą Europą". - Różnice się niwelują, nasz kraj przecież sam przystępował do Wspólnoty dopiero w 1995 roku, ale uważamy, że każde porozumienie, które wzmacnia wzajemną integrację i wypracowywanie wspólnej strategii jest zasadne. Cieszy mnie, że Austria stała się uczestnikiem tego ważnego dla przyszłości forum, jakim jest Grupa Wyszehradzka. - podkreślił szef austriackiego rządu.

Ukraińska premier, Nadija Sawczenko wyraziła zadowolenie, że rozszerzenie grupy nastąpiło właśnie podczas spotkania w Kijowie. - To symboliczne, że dzisiaj to rozszerzenie następuje właśnie w stolicy Ukrainy. To ważne przesłanie, że dzisiaj stajemy się miejscem, gdzie buduje się takie porozumienie, że budujemy siłę poważnego forum współpracy, jakim jest dla nas Grupa Wyszehradzka. - wyjaśniła podczas konferencji z udziałem premier Weroniki Ryszkowskiej, szefowa ukraińskiego rządu.

Administrator
Administrator
Posty: 22478
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Prasa

Postautor: Administrator » 28 cze 2017, 17:32

Obrazek
Szefowa MSZ i była premier rozmawiały w Brukseli ws. obniżonego VAT
Obrazek
Minister spraw zagranicznych spotkała się w Brukseli, w przerwie szczytu poświęconego bezpieczeństwu granic zewnętrznych Unii, ze swoimi odpowiednikami z Belgii, Holandii, Luksemburga, Hiszpanii oraz Włoch. Jednymi z tematów była kwestia przyszłego poparcia dla inicjatywy Polski ws. obniżonych stawek VAT (decyzję może podjąć Rada UE, składająca się przedstawicieli rządów państw UE).

Do polskiej delegacji zaproszono także byłą premier, liderkę Postępowych Demokratów Annę Radziwiłł-Schmidt, która - gdy szefowa dyplomacji spotykała się z zagranicznymi odpowiedniczkami - wzięła udział m.in. w spotkaniu z liderem frakcji chadeckiej w Parlamencie Europejskim Manfredem Weberem oraz przewodniczącym PE, Antonio Tajanim. Była premier miała lobbować ws. poparcia dla polskiej inicjatywy w kręgach liderów z państw rządzonych przez chadecję. - Bardzo pozytywnie przyjęliśmy inicjatywę rządu w sprawie obniżenia VATu na produkty dziecięce, to był jeden z postulatów naszej kampanii wyborczej do Sejmu. Cieszę się także, że pani premier Ryszkowska zdecydowała się zaprosić mnie do współpracy. Rzeczywiście, możemy się różnić na własnym poletku, ale na arenie międzynarodowej powinniśmy mówić jednym głosem. - powiedziała liderka PD.

Obrazek

Minister uzyskała zapewnienie wszystkich pięciu rządów w zakresie poparcia dla polskiego wniosku. Przypomnijmy, że wcześniej wsparcia udzieliły m.in. Francja oraz Niemcy. Sukces polskiej inicjatywy jest zatem co raz bliżej. - Wierzę, że nasze zjednoczenie wokół tej inicjatywy w kraju będzie procentować sukcesem w gremiach UE. - oceniła Karolina Południowa, odnosząc się do zaangażowania Anny Radziwiłł-Schmidt w polską inicjatywę. - Cieszę się, że zaproponowaliśmy taką wspólną walkę o polskie sprawy, a pani premier Radziwiłł-Schmidt zgodziła się ją wesprzeć. Niezależnie od tego, co różni nas w kraju, w takich sprawach powinniśmy na świecie mówić razem. - dodała.

W najbliższych miesiącach Komisja Europejska ma przedstawić swoją opinię ws. wniosku Polski, ostateczną decyzję podejmie Rada UE.


Wróć do „Wiadomości ze świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości