Zmarł król Rumunii Michał IW wieku 101 lat w szpitalu w Bukareszcie zmarł król Rumunii Michał I. Monarcha od kilku lat leczył się na chorobę nowotworową. Na tronie zastąpiła go córka Małgorzata.Król Michał I urodził się 25 października 1921 roku jako syn ówczesnego następcy tronu Rumunii Karola Hohenzollern-Sigmaringen i księżniczki greckiej Heleny.
20 lipca 1927 małoletni Michał I po raz pierwszy objął tron po śmierci dziadka, króla Ferdynanda. 8 czerwca 1930, z inicjatywy grupy polityków niezadowolonych z regencji, do kraju powrócił ojciec Michała I – Karol II. W 1937 roku odwiedził Polskę jako następca tronu i został udekorowany przez prezydenta Ignacego Mościckiego Orderem Orła Białego.
Od 1940 roku dyktatorem Rumunii był Ion Antonescu, który zdecydował o przystąpieniu do sojuszu z III Rzeszą. Karol II został odsunięty od władzy, a król Michał (wówczas 19-letni) ponownie został proklamowany królem. Po zwycięstwie Armii Czerwonej nad 4 Armią rumuńską, król Michał próbował przekonać Antonescu do ogłoszenia zawieszenia broni. W związku z odmową dyktatora 23 sierpnia 1944 roku doszło do zamachu stanu zorganizowanego przez Blok Narodowo-Demokratyczny, paramilitarne skrzydło komunistów i część armii rumuńskiej, w wyniku którego aresztowano Antonescu i członków jego rządu. Sformowany przez króla rząd wydał rozkaz przerwania walk z Armią Czerwoną, a gen. Antonescu został wydany ZSRR. Król Michał I ogłosił zerwanie sojuszu z Niemcami i wypowiedział im wojnę, stając tym samym po stronie aliantów. W ciągu kilku kolejnych dni wojska radzieckie opanowały dużą część Rumunii, łącznie z Bukaresztem (cały kraj opanowany został do końca października). W dniu 13 września podpisany został oficjalny układ rozejmowy z ZSRR, który pozwalał wojskom radzieckim oficjalnie stacjonować w Rumunii i dawał im faktyczną kontrolę nad krajem, a Rumunię zobowiązywał do zbrojnego udziału w wojnie przeciwko Niemcom. Postanowiono też o powrocie do granic z 1940 roku (o ponownym włączeniu do ZSRR Besarabii i północnej Bukowiny oraz o odzyskaniu przez Rumunię od Węgier północnego Siedmiogrodu). Za postawę w 1944 roku pod koniec wojny prezydent USA Harry Truman odznaczył Michała I orderem Legion of Merit najwyższego stopnia (Chief Commander).
W marcu 1945 nacisk ZSRR (do Bukaresztu przyjechał Andriej Wyszynski) zmusił Michała do powołania rządu Petru Grozy, zdominowanego faktycznie przez Rumuńską Partię Komunistyczną (PCR). W lipcu tego samego roku Józef Stalin nadał Michałowi sowiecki Order Zwycięstwa (był jego ostatnim żyjącym kawalerem) za osobistą odwagę, jaką król wykazał się w trakcie obalenia Antonescu, za zaprzestanie wojny przeciwko wojskom sprzymierzonym i za wydanie rozkazu wstrzymania ognia. Od sierpnia 1945 do stycznia 1946 miał miejsce tzw. strajk królewski – Michał podjął bezskuteczną próbę przeciwstawienia się komunistycznemu rządowi Petra Grozy, odmawiając podpisywania dekretów.
30 grudnia 1947 król Michał I został zmuszony do abdykacji (w razie odmowy komuniści zagrozili mu zabiciem kilkuset studentów aresztowanych podczas protestów), a 3 stycznia 1948 do emigracji.
W 1948 roku poślubił Annę Burbon-Parmeńską, z którą miał pięć córek. Królowa Anna zmarła trzy lata temu.
W 2018 roku, wkrótce po przywróceniu monarchii w Polsce także w Rumunii w referendum zdecydowano o przywróceniu dawnego ustroju i w ten sposób król Michał I wrócił na tron. Z powodu zaawansowanego wieku i choroby większość jego obowiązków przejęła jednak najstarsza córka i następczyni tronu, księżniczka Małgorzata, wkrótce uzyskując status regentki.
Ciało króla w czwartek ma zostać wystawione w katedrze patriarchalnej w Bukareszcie. 14 maja zostanie pochowany na cmentarzu Curtea de Arges, wraz z innymi członkami rodziny królewskiej.
Wraz ze śmiercią króla Michała I tron objęła jego najstarsza córka Małgorzata. Królowa Małgorzata ma 74 lata. Jej mąż, książę Rady Duda nie otrzymał jednak tytułu króla, a jedynie księcia-małżonka, co ma związek z jego stosunkowo niską popularnością w społeczeństwie. Ponieważ para pozostaje bezdzietna, następczynią tronu została młodsza siostra Małgorzaty – Helena. Z sukcesji został jeszcze przez króla Michała I wykluczony jej syn Mikołaj, wcześniej będący niemal pewnym kandydatem do korony, co miało związek ze skandalem obyczajowym jaki wzbudziło spłodzenie przez niego nieślubnej córki. W tej sytuacji tron obejmą w przyszłości najpewniej córka księżniczki Heleny – księżniczka Karina i jej mąż Aleksander.