Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Proszę o zabranie głosu posła sprawozdawcę, panią Alicję Mikołajczyk. og: debata 48h
Ustawa
z 2021
o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne
Art. 1.
W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 10:
a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
"3. Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym są jawne, także co do imienia i nazwiska, z wyjątkiem danych adresowych, informacji o miejscu położenia nieruchomości, a także informacji umożliwiających identyfikację ruchomości osoby składającej oświadczenie o stanie majątkowym.”;
b) po ust. 3 dodaje się
ust. 3a w brzmieniu:
"3a. Jawne informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej".
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Uzasadnienie
Poseł sprawozdawca: Alicja Mikołajczyk
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Szanowni państwo!
Społeczeństwo nie posiada w tym momencie stosownych narzędzi by móc sprawować kontrolę nad osobami, które są ich przedstawicielami. Naród, jako jedyny suweren, winien dysponować nieskrępowaną kontrolą nad wybranymi przez siebie, w sposób pośredni oraz bezpośredni, organami. Zasada prawa do informacji jest bowiem podstawową zasadą państwa prawa.
Kontrowersyjną sprawą jest fakt, iż na podstawie innych ustaw zobligowani do ujawnienia swoich oświadczeń są m.in. przedstawiciele samorządu terytorialnego, dyrektorzy szkół, przedszkoli, a już nie długo również prokuratorzy i sędziowie sądów powszechnych, bowiem projektowana jest ustawa nakładająca na nich ten obowiązek. Jest to istotne naruszenie zasady równości. Rażąco niesprawiedliwe jest zmuszanie do ujawnienia swoich oświadczeń o stanie majątkowym pewnych osób, a innym pozostawiać wybór co do ich publikacji. Istotnym spostrzeżeniem jest również to, jak różne pozycje zajmują podmioty, których dotyczą owe obowiązki.
Zdumiewającym jest, iż osobiste sprawy majątkowe muszą wyjawiać osoby znajdujące się na najniższym szczeblu struktur administracji państwowej, podczas gdy najistotniejsze osoby, zajmujące w strukturach państwowych najważniejsze i najbardziej odpowiedzialne pozycje, nie muszą w żaden sposób przyznawać się przed społeczeństwem o stanie swojego dobytku.
Zaproponowana zmiana art. 10 ust. 3 ma na celu zniwelowania powyższych różnic. W tej sprawie możliwe były dwa rozwiązania: zniesienie obowiązku ujawnienia treści oświadczeń wobec wszystkich osób zobowiązanych do ich złożenia lub nałożenie go odpowiednio na wszystkich. Należy przyznać, iż publikacja oświadczeń majątkowych spełnia szczególnie doniosłe społecznie cele, dzięki którym społeczeństwo może zapoznać się ze stanem majątkowym swoich przedstawicieli w strukturach państwowych. Koniecznym jest wobec tego, by nie znosić obowiązku publikacji oświadczeń majątkowych, a wręcz obciążyć nim wszystkich bez wyjątku. W przypadku takiej regulacji nikt nie będzie mógł się chować za filarem klauzuli tajności i ochroną własnej prywatności.
Osoby pełniące funkcje publiczne godzą się na to, iż zajmując odpowiednie stanowisko wyrzekają się część swej prywatności aby godnie służyć państwu i obywatelom, a elementem prywatności, który szczególnie wpływa na wiarygodność i zaufanie ze strony obywateli jest właśnie uczciwość w kwestiach finansowych. Wprowadzenie jawności treści oświadczenia majątkowego pozwoli również na weryfikację, czy osoba składająca oświadczenie majątkowe podała pełne dane dotyczące stanu majątkowego, czy też zataiła w tym zakresie prawdę lub złożyła oświadczenie niezgodne ze stanem faktycznym. Dzięki temu społeczeństwo będzie mogło osobiście kontrolować i pilnować swoich przedstawicieli, upewniać się, iż dla osób pełniących istotne państwowe funkcje najważniejsza jest służba państwu a nie własny dorobek.
Przedkładany projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, nie wpłynie też negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.
Dziękuję.