[PdP]: o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne

Marszałek: Barbara Dolniak
Kadencja: 2020-2022
Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

[PdP]: o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 04 sty 2017, 21:52

Wicemarszałek Radziwiłł:

Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Proszę o zabranie głosu posła sprawozdawcę, panią Alicję Mikołajczyk. og: debata 48h
Ustawa
z 2021
o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne


Art. 1.
W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 10:
a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
"3. Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym są jawne, także co do imienia i nazwiska, z wyjątkiem danych adresowych, informacji o miejscu położenia nieruchomości, a także informacji umożliwiających identyfikację ruchomości osoby składającej oświadczenie o stanie majątkowym.”;

b) po ust. 3 dodaje się
ust. 3a w brzmieniu:
"3a. Jawne informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej".

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.


Uzasadnienie
Poseł sprawozdawca: Alicja Mikołajczyk
Obrazek
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Szanowni państwo!

Społeczeństwo nie posiada w tym momencie stosownych narzędzi by móc sprawować kontrolę nad osobami, które są ich przedstawicielami. Naród, jako jedyny suweren, winien dysponować nieskrępowaną kontrolą nad wybranymi przez siebie, w sposób pośredni oraz bezpośredni, organami. Zasada prawa do informacji jest bowiem podstawową zasadą państwa prawa.

Kontrowersyjną sprawą jest fakt, iż na podstawie innych ustaw zobligowani do ujawnienia swoich oświadczeń są m.in. przedstawiciele samorządu terytorialnego, dyrektorzy szkół, przedszkoli, a już nie długo również prokuratorzy i sędziowie sądów powszechnych, bowiem projektowana jest ustawa nakładająca na nich ten obowiązek. Jest to istotne naruszenie zasady równości. Rażąco niesprawiedliwe jest zmuszanie do ujawnienia swoich oświadczeń o stanie majątkowym pewnych osób, a innym pozostawiać wybór co do ich publikacji. Istotnym spostrzeżeniem jest również to, jak różne pozycje zajmują podmioty, których dotyczą owe obowiązki.

Zdumiewającym jest, iż osobiste sprawy majątkowe muszą wyjawiać osoby znajdujące się na najniższym szczeblu struktur administracji państwowej, podczas gdy najistotniejsze osoby, zajmujące w strukturach państwowych najważniejsze i najbardziej odpowiedzialne pozycje, nie muszą w żaden sposób przyznawać się przed społeczeństwem o stanie swojego dobytku.

Zaproponowana zmiana art. 10 ust. 3 ma na celu zniwelowania powyższych różnic. W tej sprawie możliwe były dwa rozwiązania: zniesienie obowiązku ujawnienia treści oświadczeń wobec wszystkich osób zobowiązanych do ich złożenia lub nałożenie go odpowiednio na wszystkich. Należy przyznać, iż publikacja oświadczeń majątkowych spełnia szczególnie doniosłe społecznie cele, dzięki którym społeczeństwo może zapoznać się ze stanem majątkowym swoich przedstawicieli w strukturach państwowych. Koniecznym jest wobec tego, by nie znosić obowiązku publikacji oświadczeń majątkowych, a wręcz obciążyć nim wszystkich bez wyjątku. W przypadku takiej regulacji nikt nie będzie mógł się chować za filarem klauzuli tajności i ochroną własnej prywatności.

Osoby pełniące funkcje publiczne godzą się na to, iż zajmując odpowiednie stanowisko wyrzekają się część swej prywatności aby godnie służyć państwu i obywatelom, a elementem prywatności, który szczególnie wpływa na wiarygodność i zaufanie ze strony obywateli jest właśnie uczciwość w kwestiach finansowych. Wprowadzenie jawności treści oświadczenia majątkowego pozwoli również na weryfikację, czy osoba składająca oświadczenie majątkowe podała pełne dane dotyczące stanu majątkowego, czy też zataiła w tym zakresie prawdę lub złożyła oświadczenie niezgodne ze stanem faktycznym. Dzięki temu społeczeństwo będzie mogło osobiście kontrolować i pilnować swoich przedstawicieli, upewniać się, iż dla osób pełniących istotne państwowe funkcje najważniejsza jest służba państwu a nie własny dorobek.

Przedkładany projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, nie wpłynie też negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.

Dziękuję.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9037
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [PdP]: o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne

Postautor: Laura » 05 sty 2017, 22:42

Na mównicę wchodzi poseł Olga Novak

Pani Marszalek
Wysoka Izbo.

Czy w ustawie zostanie dopisane kto musi złożyć oświadczenie. Aby wymienione zostały wszystkie urzędy podczas których sprawowania osoby je piastujące są zobligowane do złożenia stosownego oświadczenia?

Dziękuję
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Marek Kohn
Posty: 1150
Rejestracja: 28 gru 2016, 17:48

Re: [PdP]: o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne

Postautor: Marek Kohn » 06 sty 2017, 17:07

Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

Pragnę przychylić się do zaproponowanej przez wnioskodawców zmianie. Jeżeli chodzi o uwagę pani poseł Novak, kwestię regulują art. 1 i 2 zmienianej ustawy. Jednak dla porządku dyskusji dla wielu posłów, w związku z modyfikacjami ustawy na przestrzeni lat (og: a w zasadzie tego, że nie wiem, czy mamy uwzględnionych sędziów TK), proszę wnioskodawców o przytoczenie katalogu dla potrzeb wysokiej izby.

Dziękuję.
Marek Kohn - dr hab. nauk prawnych, były prezes Partii Liberalno-Konserwatywnej, były premier Rzeczypospolitej Polskiej (2022), poseł na Sejm RP (2020-2025), senator II kadencji (od 2025).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [PdP]: o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 06 sty 2017, 18:23

Na mównicę wraca Mikołajczyk:

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Jeśli chodzi o pytanie pani poseł Novak, odsyłam do Dziennika Ustaw, do tekstu ujednoliconego ustawy (Dz.U. 1997 nr 106 poz. 679). og: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971060679

Dziękuję.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Wincenty Grabowski
Posty: 286
Rejestracja: 15 gru 2016, 8:45

Re: [PdP]: o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne

Postautor: Wincenty Grabowski » 06 sty 2017, 21:39

Adam Andruszkiewicz

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Wnioskodawcy mówią o zasadzie dostępu do informacji jako naczelnej zasadzie państwa prawa zapominają jednak, że są inne zasady, które są jeszcze ważniejsze, a za taką uznaję prawo do ochrony prywatności. Tak więc o ile wszelkie informacje związane z działalnością publiczną tych osób powinny być jawne to ich życie prywatne w tym majątkowe już nie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że pojęcie życie prywatne nie może być interpretowane w sposób zawężający oraz że nic nie uzasadnia wyłączenia działalności zawodowej z zakresu pojęcia życia prywatnego (wyrok z dnia 16 lutego 2000 r. w sprawie Amann przeciwko Szwajcarii). Przedstawienie imiennych danych na temat dochodów i majątku do wiadomości osobom trzecim narusza prawo do poszanowania życia prywatnego zainteresowanych i stanowi ingerencje w rozumieniu art. 8 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Tenże Trybunał uznał, że ingerencja Państwa konieczna w rozumieniu art. 8 ust. 2 Konwencji zachodzi, gdy chodzi o nadrzędną potrzebę społeczną i gdy powzięty środek jest proporcjonalny do zamierzonego zasadniczego celu (wyrok z dnia 24 listopada 1986 r. w sprawie Gillow przeciwko Wielkiej Brytanii). Ponadto do sądów krajowych należy kontrola, czy publikacja danych jest konieczna i proporcjonalna wobec celu, jakim jest według projektodawcy konieczność funkcjonowania skutecznego systemu prewencji i kontroli antykorupcyjnej oraz przejrzystości życia publicznego pozwalającej na społeczna kontrolę majątku urzędników.

Tak więc o ile konieczność kontroli pochodzenia majątku osób publicznych nie podlega dyskusji to już ujawnianie tych danych narusza prawa jednostki i nie jest w mojej opinii pożądane. Zwróćmy uwagę na fakt, że ujawnienie takich danych jest doskonałym materiałem dla wszelkiej maści przestępców, którzy będą chcieli wywrzeć nacisk na władze.

Krytycznie oceniamy założenie, że zachodzi jakakolwiek szczególnie doniosła konieczność pozwalająca na społeczną kontrolę dochodów oraz majątku polityków i urzędników. Nie wiem w jaki sposób stan majątku może decydować o tym czy dla danej osoby najważniejsza jest służba państwu czy nie, czy dana osoba jest wiarygodna i uczciwa czy nie. Znam zarówno wiarygodnych i uczciwych bogatych, jak i niewiarygodnych i nieuczciwych bogatych. Znam wiarygodnych i uczciwych biednych, jak i niewiarygodnych i nieuczciwych biednych. Do kontroli prawdziwości oświadczeń majątkowych i legalności dochodów i majątku wystarczy kontrola przez organy skarbowe oświadczeń majątkowych bez konieczności ich publicznego ujawniania.

Podsumowując nie ma wątpliwości, że proponowana ustawa narusza art. 8 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a także jest chwytem o charakterze propagandowym, mającym zademonstrować wolę jawności życia publicznego. W rzeczywistości ułatwi ona popełnianie przestępstw na szkodę osób ujawniających swój majątek i zwiększy ich zagrożenie związane ze służbą. Wnioskodawcy nie przytaczają też żadnego ważnego interesu społecznego, któremu miałaby służyć jawność oświadczeń majątkowych, a którego nie da się osiągnąć poddając oświadczenia kontroli przez odpowiednie organy bez ich ujawniania. Jawność życia publicznego nie oznacza, że każdy obywatel ma prawo wiedzieć o stanie majątkowych polityków czy urzędników.

Dziękuję.
dr Wincenty Grabowski - pułkownik dyplomowany w stanie spoczynku, doktor nauk ekonomicznych, przedsiębiorca, polityk, przewodniczący Narodowej Demokracji

Awatar użytkownika
Piotr M. Wiśniewski
Posty: 1175
Rejestracja: 13 lis 2015, 19:18

Re: [PdP]: o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne

Postautor: Piotr M. Wiśniewski » 08 sty 2017, 20:21

Antoniszyn-Klik:

Przechodzimy do głosowania. Kto jest za przyjęciem ustawy?
Dziękuję.
Kto jest przeciw?
Dziękuję.
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.

og: do północy 9 stycznia
Piotr Michał Wiśniewski - zmarł 3 stycznia 2022 r.

wiceprzewodniczący Postępowych Demokratów

poseł na Sejm VIII kadencji III RP oraz I i II kadencji IV RP

wiceprezes RM, minister edukacji i kultury (22 listopada 2020 - 25 listopada 2021)

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [PdP]: o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 08 sty 2017, 21:54

za
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Karol Malinowski
Posty: 1447
Rejestracja: 21 sie 2016, 3:59

Re: [PdP]: o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne

Postautor: Karol Malinowski » 08 sty 2017, 23:57

Za
Członek zarządu Partii Polaków. Poseł na Sejm II i III kadencji.

Dawniej:
Wicepremier, Minister Sportu i Turystyki, pełnomocnik do spraw reformy administracyjnej, prezes Partii Polaków.

Awatar użytkownika
Piotr M. Wiśniewski
Posty: 1175
Rejestracja: 13 lis 2015, 19:18

Re: [PdP]: o zmianie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne

Postautor: Piotr M. Wiśniewski » 08 sty 2017, 23:58

za
Piotr Michał Wiśniewski - zmarł 3 stycznia 2022 r.

wiceprzewodniczący Postępowych Demokratów

poseł na Sejm VIII kadencji III RP oraz I i II kadencji IV RP

wiceprezes RM, minister edukacji i kultury (22 listopada 2020 - 25 listopada 2021)



Wróć do „Sejm II kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości