Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Słuchałem expose Pani Premier Radziwiłł-Schmidt i uderzał mnie minimalizm stawianych przez ten rząd wyzwań i celów. "Stabilność i odpowiedzialność" pod takim hasłem kampanię prowadziła koalicja PO+PC. Istotnie z programu rządu przebija mocno stabilizacja. Jeśli ktoś stawia sobie za cel stabilizację to jest to droga donikąd. To jest pułapka, proszę o tym pamiętać. Świat nie jest stabilny, nigdy nie był i nigdy nie będzie. Kiedy my będziemy się stabilizować inne kraje będą mknąć do przodu. Zostaniemy w tyle nie tylko za Zachodem, ale za kolejnymi krajami, które wchodzą na ścieżkę szybkiego rozwoju.
Albo wybieramy stabilizację albo rozwój. Albo wolę gospodarczą kształtuje demokracja konsumującego społeczeństwa albo odbywa się to na mocy autokratycznego rozkazu. Cena albo państwowy rozkaz, rynek albo urząd, gospodarka albo biurokracja - inny wybór nie istnieje. Nie ma trzeciej drogi. Nie ma hybrydy, którą w swoim expose proponuje nam premier Radziwiłł-Schmidt. Program rządu to miks programów trzech zupełnie różnych ugrupowań politycznych z którego nie przebija się żadna wizja Polski. Program, w którym odpowiedzią na problemy jest dyskrecjonalna polityka odcinkowych interwencji zamiast kompleksowej koncepcji ustroju społeczno-gospodarczego.
Pani Premier stawia przed swoim rządem cele w postaci wskaźników gospodarczych: wzrostu PKB i inflacji. W mojej opinii rząd nie powinien stawiać sobie celów gospodarczych, bo to zakłada chęć wpływania na przebieg procesów gospodarowania. Tym bardziej, gdy cele te stoją w sprzeczności z celami instytucji powołanej do realizacji danej polityki. Zgodnie z Konstytucją to Narodowemu Bankowi Polski: "Przysługuje wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza." Bezpośredni cel inflacyjny określony w strategii NBP określony jest na 2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy. W związku z tym rodzą się pierwsze pytania: Dlaczego chcecie realizować strategię sprzeczną ze strategią NBP w celu osiągnięcia inflacji na poziomie 1,8%? Dlaczego zamierzacie ingerować w działania niezależnego konstytucyjnego organu? W jaki sposób zamierzacie osiągnąć zakładany cel inflacyjny podkopując od początku swoich rządów niezależność stojącego na straży wartości polskiego pieniądza banku centralnego?
Przedstawienie programu rządu zaczyna Pani premier od polityki rolnej. Nie dziwi umieszczenie tego punktu w pierwszej kolejności skoro koalicjantem jest związek zawodowy rolników Polskie Stronnictwo Ludowe. Tym nie mniej kierunek rozwoju rolnictwa przez spółdzielczość uważamy za słuszny i będziemy tą drogę wspierać. Wspomniała Pani premier o funduszu modernizacji dla spółdzielni co już jest bardziej kontrowersyjnym pomysłem. Przypomnę, że rolnicy od lat są głównym beneficjentem dopłat unijnych, skorzystali również mocno na możliwości modernizacji gospodarstw ze środków unijnych i pomocy rządowej. Nie poruszone zostało wiele kluczowych kwestii związanych z przywilejami rolniczymi. Dlaczego rolnicy wciąż są najbardziej uprzywilejowaną grupą zawodową w Polsce? Czy planujecie włączyć ich do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych czy nadal pozostali obywatele będą dopłacali do ich emerytur? Ile środków zamierzacie przeznaczyć na fundusz modernizacji spółdzielni rolniczych? Czy są jakieś plany, aby przeciwdziałać rozdrobnieniu w rolnictwie poszerzając zakres gruntów dla najmniejszych gospodarstw rodzinnych, które nie są w stanie utrzymać się z posiadanego areału?
Niezwykle ważną częścią działań rządu jest polityka rynku pracy. Jedyne zaproponowane w expose działanie to zmiana urzędów pracy na agencje zatrudnienia. Od samej zmiany sposobu promowania zatrudnienia nie przybędzie miejsc pracy. Nie chciałbym, aby nowe agencje zatrudnienia musiały promować zatrudnienie poza granicami kraju albo w szarej strefie. Pani premier całkowicie zignorowała mój list otwarty w sprawie płacy minimalnej dlatego uporczywie będę wracał do tego tematu. Mam tu ze sobą wydruk listu i przekazuję go na ręce Pani Premier. Proszę potraktować go jako część mojego wystąpienia (schodzi z mównicy i przekazuje wydruk Pani premier). Szkoda, że nie wystarczyła forma elektroniczna i musiałem zmarnować papier, ale wróćmy do expose. Czy planujecie jakieś systemowe rozwiązania w zakresie przeciwdziałania bezrobociu i wykluczeniu z rynku pracy? Czy planowane są jakieś działania, które umożliwią dostęp do rynku osobom młodym i niskowykwalifikowanym poza regionalizacją płacy minimalnej? Czy rozważacie likwidację płacy minimalnej, aby zmniejszyć bariery dostępu do rynku pracy? Co zamierzacie zaproponować Polakom, którzy za pracą wyjechali za granicę?
W ochronie zdrowia jedynym zaproponowanym rozwiązaniem jest wydawanie więcej pieniędzy z budżetu państwa. Ponad 30% obywateli płaci składki zdrowotne i nie korzysta z publicznej służby zdrowia, bo płacą za prywatną opiekę medyczną. Czy macie jakiś pomysł na zasilenie budżetu ochrony zdrowia tymi środkami? Czy w końcu doczekamy się systemu w którym publiczne i prywatne ośrodki medyczne będą mogły konkurować o środki ze składek na ubezpieczenie zdrowotne? Czy planujecie system współfinansowania procedur medycznych? Palącym problemem jest też stworzenie odpowiednich procedur w opiece paliatywnej. Czy po wielu latach czarnej dziury w tym zakresie zamierzacie wprowadzić procedury związane z opieką nad umierającymi w tym procedury dotyczące eutanazji tak aby nie dochodziło do takich praktyk w tzw. podziemiu?
W zakresie żłobków i przedszkoli proponują państwo same ogólniki "rozwiniemy" "stworzymy" "powinny". W jaki sposób chcecie umożliwić realizację programu? Skąd znajdziecie środki na finansowanie rozwijania i tworzenia? Czy planowane są jakieś zmiany ułatwiające zakładanie żłobków i przedszkoli prywatnych? Czy planowane są jakieś systemowe rozwiązania prorodzinne?
W ostatnich latach konsekwentnie odrabiamy zapóźnienie w zakresie infrastruktury komunikacyjnej. Duża w tym zasługa rządów Platformy Obywatelskiej, ale nie ukrywajmy także funduszy unijnych. Inwestycje te napotykają jednak wciąż na duże bariery prawne i proceduralne. Problemem może być też znalezienie źródeł finansowania po zakończeniu obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Przez ostatnie lata nie została wypracowana realna alternatywa dla budżetowego finansowania takich inwestycji. Coraz większe koszty utrzymanie istniejącej infrastruktury oraz dalsza konieczność nadrabiania lat niedoinwestowania sieci komunikacyjnej będą olbrzymim obciążeniem dla budżetu państwa w kolejnych latach. W jaki sposób przy tych ograniczeniach planujecie ułatwić realizację inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego? Jaki jest pomysł na finansowanie inwestycji po zakończeniu obecnej perspektywy finansowej UE? W jaki sposób chcecie wspierać i koordynować rozwój infrastruktury przede wszystkim drogowej, która jest w rękach samorządów?
Polityka dotycząca kultury musi być sprzężona z całą strategią rozwoju gospodarczego. Powinna opierać się na docenieniu znaczenia kultury dla tożsamości i wzmacniania cech kreatywnych Polaków oraz dla rozwijania branż kreatywnych. Równorzędną formą finansowania kultury powinien być mecenat prywatny, a rząd powinien wprowadzić rozwiązania, które to ułatwią np. możliwość odpisu 1% podatku na kulturę. Dzisiaj rząd finansuje Fundusz Kościelny, którego istnienie z uwagi na zaspokojenie roszczeń majątkowych Kościołów jest bezprzedmiotowe. Czy planujecie likwidację Funduszu Kościelnego? Czy planujecie ułatwienia w zakresie prywatnego mecenatu w kulturze? Czy przewidziana jest jakakolwiek strategia rozwijania przemysłów kreatywnych (mechanizmy i zachęty)? Jaką rolę w zakresie wzmacniania potencjału kultury będą pełnić media publiczne? Czy po wielu latach w końcu dojdzie do faktycznego odpolitycznienia i uspołecznienia mediów publicznych?
System edukacyjny potrzebuje spokoju i kontynuacji. Nie może być tak, że co kilka lat przebudowujemy całość od nowa. Nie ważne czy będą podstawówki czy gimnazja - ważne jaka wiedza będzie przekazywana w procesie kształcenia. Wiedza ta musi być bardziej praktyczna i dopasowana do potrzeb rynku. Jakie działania zamierzacie podjąć, aby wprowadzić bardziej pragmatyczne podejście do edukacji? Co planujecie zrobić żeby dopasować kształcenie do wymogów rynku pracy? Czy planowane jest rozdzielenie funkcji dydaktycznych i naukowych na uczelniach? Jaki macie pomysł na finansowanie edukacji? Czy rozważana jest koncepcja bonu edukacyjnego w ramach którego pieniądze będą szły za uczniem/studentem?
Przejeżdżam często przez polskie miejscowości i obserwuję tuskowe Orliki. Niestety w większości świecą pustkami bo dzieci wolą swój czas spędzać przed komputerem. Obawiam się, że podobny los może spotkać schmidtowe Delfinki. Jakie działania zamierzacie podjąć, aby przywrócić znaczenie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, aby zapełnić boiska, place zabaw i baseny? W jaki sposób zamierzacie współpracować i wspierać kluby sportowe szkolące dzieci i młodzież? W jaki sposób zamierzacie ograniczyć bezkarne finansowanie środkami publicznymi sportu zawodowego poprzez sponsoring spółek skarbu państwa?
Słuchałem uważnie części dotyczącej rozwoju przedsiębiorczości i niestety mam wrażenie, że niewiele o tym rozwoju zostało powiedziane. Przede wszystkim nie było żadnych konkretnych rozwiązań, które miałyby wspierać innowacyjność. Znów dostaliśmy masę ogólników. Dlatego chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób rząd zamierza wspierać powstawanie i przede wszystkim finansowanie firm na początkowych stadiach rozwoju? W jaki sposób chcecie rozwinąć współpracę pomiędzy nauką i biznesem? Czy planowane są ułatwienia w zakładaniu firm i odciążenie ich z nadmiernych wymogów biurokratycznych? Jak zamierzacie przeciwdziałać monopolizacji w niektórych branżach w szczególności tych w których działają przedsiębiorstwa państwowe?
Mówiła Pani premier o zmniejszeniu CIT dla małych przedsiębiorstw. Pytam się więc jaki procent małych przedsiębiorstw płaci podatek od osób prawnych? Większość małych przedsiębiorców działających w oparciu o jednoosobową działalność lub spółki osobowe płaci podatek PIT. Czy planujecie także faktycznie zmniejszyć podatki dla małych firm poprzez obniżenie PIT? Czy planujecie uproszczenie rozliczeń podatkowych dla małych i średnich przedsiębiorstw? Różne regulacje, koncesje, zezwolenia, dopuszczenia, licencje i certyfikacje dotyczą dzisiaj prawie 1000 rodzajów działalności gospodarczej. Czy zamierzacie odciążyć przedsiębiorców z tych wymogów? Polscy mali i średni przedsiębiorcy są często gorzej traktowani niż duże korporacje. Czy planujecie doprowadzić do stanu, w którym duże firmy będą odprowadzały podatki w Polsce? Czy planujecie ułatwienia i ulgi inwestycyjne? Co sądzicie o pomyśle, aby podatek dochodowy od osób prawnych pobierać od wypłacanej dywidendy co byłoby zachętą do reinwestowania zysku w Polsce?
Na koniec bardzo krótko Pani premier mówiła o bezpieczeństwie. Chyba nikt na tej sali nie sądzi, że siły specjalne i niewielka zawodowa armia będą w stanie bronić polskich granic. W związku z tym czy planujecie zrealizować od lat podnoszoną potrzebę powołania obrony terytorialnej? Czy za Waszej kadencji nadal nasi żołnierze będą ginąć w nie naszych wojnach? innymi słowy czy polskie siły zbrojne będą uczestniczyć w wojnach na terenie Bliskiego Wschodu? W jaki sposób zamierzacie dbać nie tylko o bezpieczeństwo militarne, ale także w szerszym zakresie o bezpieczeństwo ekonomiczne, energetyczne i cyberbezpieczeństwo Polski? Czy w końcu doczekamy się systemu reagowania kryzysowego i platformy uzgadniania strategicznych decyzji na najwyższym szczeblu?
W polityce zagranicznej Pani premier proponuje doktrynę "dobrych stosunków". Oczywistym jest, że w świecie wielu interesów trzeba opowiedzieć się po którejś ze stron. Kto będzie strategicznym partnerem naszego kraju? Na jakie nowe kierunki chcecie otworzyć szerzej naszą dyplomację? Wcześniej już wspominałem krótko o końcu perspektywy finansowej Unii Europejskiej w związku z tym chciałbym zapytać jaką strategię przyjmiecie przy wypracowywaniu nowej perspektywy? Jakie będą nasze priorytety w tym zakresie? Czy planujecie przedstawić jakiekolwiek propozycje reformy Unii Europejskiej? Jaki stosunek przyjmujecie w zakresie włączenia w struktury unijne kolejnych państw?
Pomimo mojego długiego wystąpienia to jeszcze nie wszystkie kwestie, które nie zostały zaadresowane w expose Pani premier Radziwiłł-Schmidt. Nie było ani słowa o sprawach wewnętrznych i wymiarze sprawiedliwości. Przewlekłość postępowań sądowych jest jedną z głównych barier hamujących rozwój przedsiębiorczości. Na opieszałość sądów skarżą się jednak nie tylko właściciele firm, ale także zwykli obywatele. Nie było ani słowa o wyzwaniach demograficznych, koniecznych reformach systemu emerytalnego i jego finansowaniu. Czy rozważacie przyspieszenie prywatyzacji, aby było nas stać na takie reformy? Nie było ani słowa o polityce społecznej, o tym w jaki sposób przeciwdziałać patologiom, które tworzone są przez system zasiłków. Nie było ani słowa o wizji polityki podatkowej, a przede wszystkim o kompleksowej wizji ustroju społeczno-gospodarczego. Zaproponowano politykę zwiększenia finansowania poszczególnych obszarów, za którą nie stoją jak na razie żadne konkrety. Nie czarujmy się za przywileje jednych zapłacą pozostali obywatele. Za zwiększenie finansowania rolników zapłacą pozostali obywatele. Za państwowy mecenat nad artystami zapłacą obywatele. Za wspieranie polski naukowców i patentów zapłacą obywatele. Te wszystkie wydatki mają iść w parze z redukcją deficytu i zmniejszeniem podatku dla osób prawnych. Nieuniknione w tej sytuacji wydają się podwyżki innych obciążeń fiskalnych, o których Pani premier nie wspomniała.
Mówiłem już długo, chyba nawet dłużej niż Pani premier, ale będę mówił jeszcze dłużej bo to debata kluczowa dla przyszłości Polski. I żaden dzwonek pani marszałek nie będzie w stanie mi przeszkodzić (uprzejmie i z uśmiechem kłoni się pani marszałek). Polska była kiedyś krajem na który patrzył cały świat. Potrafiliśmy walczyć o wolność w pokojowy sposób, walczyliśmy z biedą a nie z biednymi ludźmi, dbaliśmy o naszych sąsiadów, poświęcaliśmy się dla innych, tolerowaliśmy odmienność i pozwalaliśmy ludziom żyć według ich własnej wizji. Potrafiliśmy sięgać gwiazd i nie dzieliliśmy się według tego na kogo głosowaliśmy w poprzednich wyborach, nie walczyliśmy ze sobą na własnym podwórku. Byliśmy solidarni i wolni. Mieliśmy wizję przyszłości i strategię jej osiągnięcia. Mieliśmy model ustroju gospodarczego wyrażony w konstytucyjnych zapisach o społecznej gospodarce rynkowej. Jak niewiele z tego zostało przekonaliśmy się słuchając dzisiaj expose. Expose, z którego nie dowiedzieliśmy się jak ma wyglądać polska po czterech latach rządów koalicji PO-PC-PSL-IW.
Chciałbym, aby wizja polski, o której przed chwilą mówiłem, znów mogła zostać zrealizowana. Niestety expose nie przekonuje mnie, że podczas kadencji tego rządu jest to możliwe. Zabrakło określenia stabilnych ram prawnych w ramach których ma się kształtować ład gospodarczy. Zabrakło wskazania rozwiązań dla najpoważniejszych problemów społecznych. Zabrakło reformatorskiego zmysłu i chęci zmiany. Zabrakło wizji Polski otwartej, nowoczesnej, wolnej i bezpiecznej. To będzie rząd stabilizacji i stania w miejscu. Podczas gdy my się zatrzymamy reszta świata będzie szła do przodu. Z całą stanowczością zagłosujemy przeciw udzieleniu wotum zaufania dla rządu Anny Radziwiłł-Schmidt.
Dziękuję.
Wróć do „Sejm IV RP I kadencji”
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości