Zjednoczona Lewica: Zmienimy podział resortów w rządzie. Politycy Zjednoczonej Lewicy wielokrotnie krytykowali strukturę rządu uznając podział resortów za niewłaściwy. Dziś na konferencji w Poznaniu przedstawiono propozycję podziału resortów.
Waldemar Witkowski Kluczowe w dobrym zarządzaniu jest powołanie na stanowiska ministerialne kompetentnych ludzi. W obecnym rządzie takich niestety możemy ze świecą szukać. Zawsze uważaliśmy, że liczba ministerstw jest zbyt duża. Zmniejszenie liczby resortów poprawi jakość, przyśpieszy procesy decyzyjne oraz pozwoli na oszczędności.
Proponujemy 12 ministerstw.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
Ministerstwo Obrony Narodowej,
Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Sprawiedliwości
Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Ministerstwo Pracy, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa.
Ministerstwo Gospodarki Skarbu Państwa i Energetyki (MGSPiE)
Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych (MOIBN)
Ministerstwo Rolnictwa,Środowiska i Rozwoju Regionalnego
Ministerstwo Kultury i Sportu
Ministerstwo Transportu i Budownictwa.
Jak państwo widzicie mamy nowe resorty zatem kilka zdań na ich temat
Ministerstwo Gospodarki Skarbu Państwa i Energetyki pozwoli to na skupienie w jednym resorcie katalogu własności skarbu państwa, praw dotyczących kopalin, ich eksploatacji, działalności państwa na rzecz przemysłu i promocji gospodarki. Chcemy także z większą atencją prowadzić politykę energetyczną- powiedział Adam Gierek
Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych, to połączenie dwóch resortów MEN i MNiSW. Obydwa obszary dotyczą edukacji, dlatego połączenie pozwoli na osiągnięcie efektu synergii, co da wymierne efekty dla wszystkich szczebli edukacji i przyczyni się do poprawy warunków oraz poziomu szkolnictwa- powiedziała Daria Astafjewa.
Mieszkalnictwo uznajemy za strategiczną część naszego programu. Program budowy mieszkań pozwoli wielu ludziom na usamodzielnienie się i pozwoli na podjęcie decyzji o założeniu rodziny. Chcemy aby mieszkania były łatwiej dostępne, były prawem, a nie towarem. Stąd wypływać powinna szczególna troska rządu o budowę mieszkań. To część bezpieczeństwa społecznego i ekonomicznego- powiedział Jerzy Śnieg.