Wotum zaufania dla rządu Dominiki Olszewskiej

Marszałek: Zofia Czetwertyńska-Liściowska
Awatar użytkownika
Gabriela Dawidowska
Posty: 390
Rejestracja: 14 paź 2017, 14:17

Wotum zaufania dla rządu Dominiki Olszewskiej

Postautor: Gabriela Dawidowska » 19 wrz 2024, 10:11

Czetwertyńska-Liściowska
Przechodzimy do rozpatrzenia wniosku premier Dominiki Olszewskiej o wyrażenie Radzie Ministrów wotum zaufania przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.
Szanowna Pani Marszałek,

działając na podstawie art. 161 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zwracam się do Pani Marszałek z wnioskiem o wyrażenie Radzie Ministrów wotum zaufania przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie zwracam się o niezwłoczne rozpatrzenie niniejszego wniosku.

Z wyrazami szacunku,
(-) Dominika Olszewska



Proszę o zabranie głosu Panią Premier.
Gabriela Dawidowska - senator, prezes Partii Liberalno-Konserwatywnej

Frakcja:
Sejm:
Paweł Pudłowski, Jan-Roman Potocki, Paulina Matuszewska
Senat:
Marcin Zamoyski

Awatar użytkownika
Dominika Olszewska
Posty: 88
Rejestracja: 13 maja 2024, 9:34

Re: Wotum zaufania dla rządu Dominiki Olszewskiej

Postautor: Dominika Olszewska » 20 wrz 2024, 10:22

Obrazek
Szanowna Pani Marszałek, Dostojni Senatorowie, Członkowie Rządu, Szanowni Goście, Rodacy,

Staję dziś przed Wami, aby przedstawić program mojego rządu na resztę kadencji, w której przyszłow nam wspólnie kształtować przyszłość naszej Ojczyzny. Nasz rząd konsekwentnie dąży do tego, aby Polska była silnym, stabilnym i nowoczesnym krajem, zdolnym do konkurowania na arenie międzynarodowej, a jednocześnie głęboko zakorzenionym w swojej tradycji i kulturze. Wzmacnianie gospodarki, rozwój infrastruktury, poprawa sytuacji w ochronie zdrowia i edukacji, ale także troska o środowisko naturalne to priorytety, które muszą iść w parze z poszanowaniem naszej historii.

W mijającej kadencji udało nam się zrealizowac następujące cele:
- zwiększenie wydatków na Ochronę zdrowia do 5% PKB,
- Program "Aktywny Maluch" - 6,5 miliarda na budowę 102 tys. miejsc opieki nad dziećmi w całej Polsce,
- Programy "Podróże z klasą" i "Kto Ty jesteś? – Polak mały" - 70 mln na dofinansowanie wycieczek szkolnych dla uczniów i różnego typu zajęć edukacyjnych, kulturalnych dla przedszkolaków,
- rozszerzenie zbiorów Państwowego Repozytorium Kultury i Nauki,
- ustawowe zagwarantowanie środków finansowych na funkcjonowanie wojewódzkich społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych,
- ustawowe dostosowanie wysokości świadczenia z funduszu alimentacyjnego do obecnych potrzeb osób uprawnionych do skorzystania i podwyższenie jego wysokości do nie wyższej niż 1000 zł,
- Program "OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa" - 2 mld zł na wsparcie inwestycji dotyczących wytwarzania energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii trafi do samorządów i przedsiębiorców,
- Ciepłownia Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim,
- farma fotowoltaiczna Proszówek,
- przetarg na budowę bateryjnego magazynu energii w Żarnowcu,
- umowy PKP Intercity na dostawę 300 nowych wagonów z prawem rozszerzenia o kolejne 150 pojazdów oraz przebudowę stacji postojowej Przemyśl Bakończyce wraz z budową myjni całorocznej,
- rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power II,
- intensyfikacja współpracy z Katarem, Arabią Saudyjską, Koreą Południową, Białorusią, Ukrainą, Rosją, Tajlandią, Wietnamem, Filipinami, Tajwanem, Stanami Zjednoczonymi, Niemcami, Francją, Hiszpanią, Danią, Szwecją, Finlandią, Litwą, Demokratyczną Republiką Konga i Brazylią,
- wejście na polski rynek Bank of Taiwan,
- polsko-katarskie porozumienie o współdziałaniu m.in. w branży stoczniowej,
- polsko-kongijskie memorandum o porozumieniu ws. konsultacji politycznych,
- porozumienie z Koreą Południową o współpracy w zakresie obsługi i serwisu samolotów KF-21 pomiędzy WZL Nr 2 a południowokoreańską spółką KAI,
- umowa na dostarczenie dla Wojska Polskiego systemu aerostatów radiotechnicznych "Barbara",
- umowa na produkcję 48 wyrzutni M903 w ramach systemu Patriot, w ramach programu Wisła,
- siedem kontraktów między Europejską Agencją Kosmiczną a polskimi instytucjami i firmami na realizację eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Przed nami czas wyzwań, ale i ogromnych możliwości. Wierzę, że wspólnie, jako naród, jako instytucje państwowe i jako przedstawiciele narodu, jesteśmy w stanie sprostać wszelkim trudnościom. Polska, którą chcemy budować, to kraj z silnymi fundamentami – opartymi na wartościach chrześcijańskich i ogólnoludzkich, solidarności społecznej i szacunku do naszej tradycji, ale także otwarty na przyszłość i nowoczesność.

Staję przed Wami z dumą, ale i pełną świadomością odpowiedzialności, jaką niesie za sobą przewodzenie rządowi w tym niezwykle ważnym momencie w historii naszego kraju. Polska potrzebuje stabilności, a zarazem odważnych reform, aby odpowiedzieć na wyzwania współczesności, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Mój rząd postawił sobie za cel przeprowadzanie tych zmian z pełnym poszanowaniem zasad demokracji, pluralizmu i wspólnego dobra.

Rząd, którym kieruję, prowadzi politykę opartą na dialogu. Rozumiemy, że aby wprowadzać reformy skutecznie, potrzebna jest współpraca – zarówno z opozycją, jak i ze wszystkimi środowiskami społecznymi. Naszym celem jest budowanie mostów, a nie murów. Potrzebujemy stabilności, aby wprowadzać zmiany, które przyniosą Polsce długofalowe korzyści. Dlatego apeluję do wszystkich o otwartość na współpracę i o wsparcie dla reform, które mają na celu poprawę jakości życia każdego obywatela.

Koalicja, którą tworzymy to przykład, że współpraca między różnymi środowiskami politycznymi jest możliwa i przynosi korzyści. Mamy różne poglądy, różne tradycje polityczne, ale łączy nas wspólny cel: dobro Polski i wszystkich jej obywateli. Nasza koalicja odzwierciedla różnorodność naszego społeczeństwa, a jednocześnie pokazuje, że możliwa jest wspólna praca na rzecz kraju, niezależnie od różnic.

Gospodarka jest fundamentem każdej polityki, dlatego w pierwszej kolejności musimy zadbać o jej stabilność i wzrost. Zapowiadam kontynuację reform wspierających innowacyjność polskich przedsiębiorstw, przy jednoczesnym rozwoju zrównoważonego przemysłu oraz wsparciu dla rolnictwa – filaru polskiej gospodarki i dziedzictwa. Kluczowe będzie także kontynuowanie inwestycji w infrastrukturę, zwłaszcza w regionach zaniedbanych, które muszą mieć równe szanse na rozwój.

Stawiamy na zrównoważony rozwój – chcemy Polski nowoczesnej, ale jednocześnie odpowiedzialnej za swoje zasoby i środowisko. Inwestycje w infrastrukturę, energetykę i nowoczesne technologie są kluczowe dla przyszłości naszego kraju. Jednocześnie musimy dbać o to, by rozwój ten służył wszystkim Polakom – zarówno w wielkich miastach, jak i w mniejszych miejscowościach.

Senat, w którym dziś przemawiam, odgrywa kluczową rolę w życiu naszego państwa. To tutaj tradycja łączy się z odpowiedzialnością za przyszłość. Dlatego reforma Senatu, nad którą pracowaliśmy przez ostatnie miesiące, jest jednym z filarów mojej polityki.

Zmniejszenie liczebności izby, wprowadzenie równowagi między senatorami wybieranymi, mianowanymi i dziedzicznymi, oraz uproszczenie struktury to kroki, które pozwolą na bardziej efektywne funkcjonowanie Senatu, ale także zwiększą jego autorytet. Chcemy, aby ta izba była prawdziwą izbą refleksji, gdzie zarówno głos narodu, jak i mądrość pokoleń mają swoje miejsce.

Polska nie jest tylko miejscem na mapie. Polska to wartości, historia, kultura i tożsamość, którą musimy chronić. Nasza tradycja monarchiczna, obecność korony jako symbolu państwowości, oraz głęboko zakorzenione narodowe dziedzictwo są tym, co nas jednoczy. Nie możemy pozwolić, aby te wartości były podważane przez siły, które chcą naszą tożsamość rozmyć.

Na arenie międzynarodowej, Polska będzie kontynuować swoją aktywną rolę. Zależy nam na umacnianiu współpracy z naszymi partnerami w Unii Europejskiej, ale także na wzmacnianiu więzi regionalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Chcemy, aby Polska była liderem w regionie, przykładem dla innych krajów, jak z sukcesem łączyć suwerenność narodową z aktywną obecnością w międzynarodowych strukturach. Polska powinna być krajem, który wprowadza innowacje, ale jednocześnie pozostaje wierna swoim interesom narodowym i wartościom, na których opiera się nasza tożsamość.

Świat, w którym żyjemy, stawia przed nami nowe wyzwania. Relacje międzynarodowe są dziś bardziej dynamiczne niż kiedykolwiek, a Polska musi być gotowa do obrony swoich interesów w tej zmieniającej się rzeczywistości. Współpraca w ramach Unii Europejskiej oraz NATO będzie dla naszego rządu priorytetem, jednak musimy też rozwijać samodzielność i niezależność w podejmowaniu decyzji o strategicznym znaczeniu.

Nie zapominamy również o Polonii rozsianej po świecie. Senat odgrywa tu szczególną rolę w podtrzymywaniu więzi z naszymi rodakami poza granicami kraju, a my będziemy tę współpracę umacniać. Polacy za granicą są ambasadorami naszego kraju, a ich wkład w rozwój relacji międzynarodowych Polski jest nieoceniony.

Szanowni Senatorowie, przed nami czas wielkiej pracy i odpowiedzialności. Mój rząd deklaruje pełną gotowość do współpracy z Senatem, gdyż wierzę, że tylko dzięki wspólnym wysiłkom jesteśmy w stanie stawić czoła wyzwaniom. Polska potrzebuje stabilności, mądrych decyzji i odwagi, by sięgać po wielkie cele.

Zwracam się do Was, dostojni Senatorowie, z prośbą o wsparcie w realizacji tego ambitnego planu. W imię przyszłości naszej Ojczyzny, w imię dobra każdego obywatela Rzeczypospolitej. Czas, by wspólnie pisać nowy rozdział w historii Polski – rozdział silnego, stabilnego i nowoczesnego państwa, które nie zapomina o swojej tradycji.

Na zakończenie pragnę podkreślić, że odpowiedzialność, którą bierzemy na siebie jako rząd, to nie tylko odpowiedzialność polityczna, ale także moralna. Jesteśmy tu po to, aby służyć narodowi, słuchać jego potrzeb i wprowadzać w życie rozwiązania, które poprawią jakość życia każdego obywatela. Nasze decyzje muszą być oparte na wspólnym dobru, na dążeniu do prawdy i sprawiedliwości społecznej.

Wierzę, że wspólnie z Senatem, Sejmem oraz wszystkimi instytucjami państwowymi, zdołamy uczynić z Polski kraj, z którego wszyscy będziemy dumni – kraj silny, szanowany na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim kraj, w którym każdy Polak czuje się bezpieczny, szanowany i dumny ze swojego dziedzictwa.

Przed nami wiele wyzwań, ale jestem głęboko przekonana, że razem, jako naród, jako parlament i rząd, będziemy w stanie im sprostać. Odpowiedzialność, którą bierzemy na siebie, nie jest lekka, ale jest konieczna, aby Polska mogła rozwijać się w duchu wolności, sprawiedliwości i solidarności. Z tego miejsca pragnę zadeklarować, że rząd będzie dążył do dialogu, współpracy i poszukiwania najlepszych rozwiązań dla dobra wspólnego.

Dziękuję za Państwa uwagę i liczę na współpracę w nadchodzących latach. Polska potrzebuje nas wszystkich – to wspólny wysiłek, aby nasz kraj mógł być lepszy dla wszystkich jego obywateli.

Dziękuję.

Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 713
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Re: Wotum zaufania dla rządu Dominiki Olszewskiej

Postautor: Aleksander Sternicki » 20 wrz 2024, 10:58

Jacek Strojny

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Pani Premier!

Słowa, które padają z pani ust o współpracy z opozycją, dialogu czy budowaniu mostów to zwykła hipokryzja. Jakiego dialogu i współpracy chcecie już nie raz udowadnialiście. Przykłady można mnożyć, ale podam tylko kilka z nich. Gdzie był dialog i współpraca gdy debatowaliśmy nad zmianami w ustawie Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw i żaden z przedstawicieli rządu nie pofatygował się żeby odpowiedzieć na wątpliwości senatorów? Gdzie był dialog i współpraca, gdy ponad półtora roku temu poseł Dudek zadał pytania do ministra Pudłowskiego podczas posiedzenia Sejmu i do dzisiaj nie doczekał się odpowiedzi? Gdzie był dialog i współpraca gdy wielokrotnie wprowadzaliście nowe zadania dla samorządów bez zapewnienia odpowiedniego finansowania?

Mówi pani Premier także o kontynuacji reform. Jakich reform pani Premier? Co zrobiliście i co planujecie zrobić, aby ułatwić życie przedsiębiorcom, ułatwić innowacje i prowadzenie biznesu? Gdzie reforma podatków dla osób prowadzących działalność gospodarczą? Gdzie uproszczenie prawa gospodarczego? Gdzie znoszenie barier administracyjnych dla przedsiębiorców?

Mówi pani Premier o reformie Senatu, ale nie wiemy dzisiaj nic o tym na czym ta reforma miałaby polegać. Senatorki i Senatorowie z tej Izby nie zostali zaproszeni do udziału w dyskusjach nad tymi zapowiadanymi reformami. Gdzie tu znów dialog i współpraca? Mówi pani premier o jakiejś równowadze, ale zakłada ona nadal, że monarcha utrzyma decydujący wpływ na Senat mogąc obsadzać taką ilość Senatorów, która będzie zdolna zablokować każdą większość wybraną w wyborach. Jak to się ma do zapisów Konstytucji, że Polska jest państwem demokratycznym? Jak pogodzić z demokracją to, że jedna osoba ma tak wielki wpływ na tworzenie prawa? Korona to nie symbol państwowości, ale w obecnej Polsce symbol autorytaryzmu. Nie monarchia, ale wspólne cele i historia są tym co jednoczy obywateli. Mieliśmy okresy w swojej historii, gdzie mieliśmy ustrój republikański w II i III RP, a tożsamość narodowa była mocniejsza niż dziś.

Pani Premier w końcu zachęca nas do poparcia jakiegoś ambitnego planu, ale nie usłyszeliśmy dzisiaj o żadnym planie. Takiego planu nie mieliście przez całą poprzednią kadencję Senatu więc trudno mi wierzyć, że coś się w tym obszarze zmieniło. Jednak zaryzykuję i zapytam - jaki macie plan? Co z edukacją, służbą zdrowia, systemem emerytalnym, podatkami? Co z systemem bezpieczeństwa państwa, obroną cywilną, wymiarem sprawiedliwości? Co w końcu z uporządkowaniem finansów publicznych, rosnącym deficytem i utrzymującą się powyżej celu inflacją?

Liczę, że w duchu dialogu i współpracy tym razem nie ucieknie pani Premier o debaty z Senatorami.

Dziękuję.

Awatar użytkownika
Dominika Olszewska
Posty: 88
Rejestracja: 13 maja 2024, 9:34

Re: Wotum zaufania dla rządu Dominiki Olszewskiej

Postautor: Dominika Olszewska » 20 wrz 2024, 11:41

Szanowny Panie Senatorze,

Dziękuję Panu Senatorowi za tak emocjonalne wystąpienie i za wszystkie pytania, które tu padły. Rozumiem, że nasza praca, podobnie jak każda działalność publiczna, budzi emocje i że nie każdy zgadza się z przyjętymi przez rząd priorytetami. Jednakże, pozwolę sobie odnieść się do kilku kwestii, które Pan poruszył, i które uważam za szczególnie istotne.

Przede wszystkim pragnę podkreślić, że zaproszenie do dialogu i współpracy nigdy nie jest jednorazowe. To ciągły proces, który wymaga wysiłku po obu stronach. To, że nie zawsze zgadzamy się ze wszystkimi uwagami opozycji, nie oznacza, że ich nie słuchamy. Przykłady, które Pan podał, są ważne i przyznaję, że w niektórych przypadkach komunikacja mogła być lepsza. Niemniej jednak, prowadzenie dialogu w tak zróżnicowanym systemie politycznym wymaga od wszystkich stron otwartości i dobrej woli.

Jeśli chodzi o reformy, o których Pan wspomniał, to one już trwają i będą kontynuowane. Programy wspierające przedsiębiorczość, redukcja biurokracji, uproszczenie prawa podatkowego – te projekty nie tylko są w toku, ale wiele z nich zostało wdrożonych i cieszą się pozytywnymi efektami. Oczywiście, jak każda reforma, wymagają one czasu, a także współpracy z takimi organami jak Senat.

Reforma Senatu, którą dzisiaj przedstawiłam, to kolejny krok w stronę większej równowagi i efektywności. Oczywiście, dyskusja nad szczegółami tej reformy wciąż trwa i zapewniam Pana, że senatorowie pochodzący z wyborów powszechnych będą odgrywać kluczową rolę w finalnym kształcie izby. Pan Senator zarzuca nam brak konsultacji – ale proszę pamiętać, że proces legislacyjny zakłada otwartą debatę, i do tej debaty Państwa zapraszam. Właśnie w duchu współpracy i dialogu.

Co do roli monarchy – polski model konstytucyjny opiera się na monarchii parlamentarnej, w której monarcha pełni funkcję strażnika jedności narodowej i symbolu stabilności państwa. Każda decyzja monarchy, w tym dotycząca nominacji do Senatu, odbywa się w ramach określonych prawem i na zasadach współpracy z innymi instytucjami państwa. Nie zgadzam się z tezą, że jest to przejaw autorytaryzmu – wręcz przeciwnie, nasz ustrój to wyważony system równoważenia władz.

Szanowny Panie Senatorze, wiele pytań, które Pan zadał, dotyczy przyszłości naszego kraju i wyzwań, które nas czekają. Zapewniam, że mój rząd pracuje nad odpowiedziami na te kwestie – czy to w zakresie edukacji, służby zdrowia, czy finansów publicznych. Nie uciekamy od debaty, wręcz przeciwnie – jesteśmy tu po to, aby wspólnie, niezależnie od różnic politycznych, wypracowywać najlepsze rozwiązania dla Polski.

Mam nadzieję, że w duchu dialogu i współpracy uda nam się kontynuować te prace. Dziękuję za Państwa uwagę.

Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 713
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Re: Wotum zaufania dla rządu Dominiki Olszewskiej

Postautor: Aleksander Sternicki » 20 wrz 2024, 12:11

Jacek Strojny

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Pani Premier!

To jest właśnie ta współpraca i dialog? Tu nie chodzi o moje czy kogokolwiek emocje, ale o konkrety zmian, a nie mydlenie po raz kolejny oczu. Pięknie podsumowuje pani Premier ignorowanie Sejmu i Senatu stwierdzeniem "komunikacja mogła być lepsza". Żeby coś było lepsze, to w ogóle musi nastąpić. Niestety w wielu sprawach nie było w ogóle komunikacji, a jedynie chęć przepchnięcia projektu przez parlament i odhaczenia sukcesu. Otwartości i dobrej woli wyraźnie brakowało, ale tylko jednej ze stron, a mianowicie rządowi.

Jakie reformy trwają? bo chyba żyjemy w dwóch alternatywnych rzeczywistościach albo inaczej definiujemy pojęcie reform. Dotychczas to były raczej próby, niektóre niestety skuteczne, dokładania kolejnych obowiązków biurokratycznych czy komplikowania systemu podatkowego.

Szkoda także, że cała praca Komisji może pójść do kosza przez to, że od początku założenia reformy nie były szerzej konsultowane. Po co w ogóle kluczowe osoby w Państwie pochylały się nad tym tematem, skoro i tak to Sejm i Senat mają wypracować kształt tej reformy?

Może Pani Premier się nie zgadzać z tym, że nie jest to przejaw autorytaryzmu, ale przeczą temu fakty. To, że monarcha działa w ramach prawa, to nie ulega wątpliwości i nikt nie czyni tego typu zarzutów. Problem jest, że sam system jest skonstruowany wadliwie i umożliwia jednej osobie olbrzymi wpływ na władzę w Polsce. Jak inaczej ocenić to, że nominując swoich senatorów w dowolnej ilości monarcha może blokować każdą inicjatywę demokratycznie wybranych przedstawicieli obywateli? Gdzie tutaj równoważenie władz?

Zapewnienia pani Premier słyszymy przez całą kadencję, ale tak jak i dziś, nie ma w nich żadnych konkretów, nie ma żadnego planu. Skoro przez prawie 4 lata cały czas pracujecie nad tymi tematami i nic nie wypracowaliście, to nie sądzę żeby w ostatnich tygodniach kiedy Wasza aktywność jak zawsze skupi się na kampanii wyborczej, udało się cokolwiek wypracować.

Dziękuję.

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 2142
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Wotum zaufania dla rządu Dominiki Olszewskiej

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 24 wrz 2024, 14:14

Młynarczyk:

Przechodzimy do głosowania. Kto jest za udzieleniem wotum zaufania rządowi Dominiki Olszewskiej?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.

og: 48h
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 2142
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Wotum zaufania dla rządu Dominiki Olszewskiej

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 24 wrz 2024, 14:14

za
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Nikodem Kepp
Posty: 562
Rejestracja: 29 wrz 2022, 20:33

Re: Wotum zaufania dla rządu Dominiki Olszewskiej

Postautor: Nikodem Kepp » 24 wrz 2024, 14:27

Przeciw.

Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 713
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Re: Wotum zaufania dla rządu Dominiki Olszewskiej

Postautor: Aleksander Sternicki » 24 wrz 2024, 14:34

przeciw

Awatar użytkownika
Bartlomiej Martens-Ajna
Posty: 35
Rejestracja: 16 maja 2024, 11:27

Re: Wotum zaufania dla rządu Dominiki Olszewskiej

Postautor: Bartlomiej Martens-Ajna » 24 wrz 2024, 14:54

za


Wróć do „Senat RP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron