[RI]: o zakazie praktyk konwersyjnych

Marszałek: Oliwia Popowska
Sejm w latach 2034-38
Awatar użytkownika
Agata Rychter
Posty: 220
Rejestracja: 11 lip 2024, 14:17

[RI]: o zakazie praktyk konwersyjnych

Postautor: Agata Rychter » 25 lip 2024, 22:23

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz:

Otwieram debatę nad przedłożoną przez klub parlamentarny Rządzić Inaczej ustawą o zakazie praktyk konwersyjnych. O zabranie głosu proszę przedstawicielkę wnioskodawców, panią posłankę Dorotę Łobodę.

Ustawa z dnia ... o zakazie praktyk konwersyjnych

Art. 1. Ustawa określa zasady ścigania i karania za stosowanie praktyk konwersyjnych.

Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) praktykach konwersyjnych - należy przez to rozumieć każde oddziaływanie, które ma na celu zmianę lub stłumienie orientacji seksualnej, tożsamości płciowej lub ekspresji płciowej; praktyki konwersyjne nie obejmują świadczeń zdrowotnych lub innych działań, które:
a) zapewniają pomoc w procesie uzgodnienia płci lub
b) zapewniają wsparcie w zrozumieniu i akceptacji własnej orientacji seksualnej, tożsamości płciowej lub ekspresji płciowej, lub
c) służą leczeniu zaburzeń psychicznych uznawanych w powszechnie akceptowanych międzynarodowych klasyfikacjach medycznych i diagnostycznych - przy czym żadna orientacja seksualna, tożsamość płciowa lub ekspresja płciowa nie może być traktowana jako choroba lub zaburzenie;
2) orientacji seksualnej - należy przez to rozumieć możliwość każdej osoby do odczuwania głębokiej więzi emocjonalnej, czułości, a także pociągu seksualnego oraz wchodzenia w intymne i seksualne relacje z osobami innej płci lub tej samej płci, lub też z przedstawicielami więcej niż jednej płci;
3) tożsamości płciowej - należy przez to rozumieć utrwalone, intensywnie odczuwane doświadczanie i przeżywanie własnej płciowości, która odpowiada lub nie płci wpisanej do aktu urodzenia;
4) ekspresji płciowa - należy przez to rozumieć sposób wyrażania i komunikowania własnej tożsamości płciowej, w szczególności poprzez zachowania, ubiór lub makijaż;
5) uzgodnieniu płci - należy przez to rozumieć indywidualny proces dostosowywania społecznego, prawnego lub medycznego wymiaru płciowości osoby, której tożsamość płciowa różni się od płci wpisanej w akcie urodzenia;
6) profesjonaliście - należy przez to rozumieć lekarza lub lekarza dentystę, pielęgniarkę, położną, psychoterapeutę lub osobę prowadzącą psychoterapię lub inną osobę udzielającą świadczeń zdrowotnych, psychologa, pracownika socjalnego lub pedagoga.

Art. 3. 1. Kto, nawet za zgodą zainteresowanego:
1) stosuje praktyki konwersyjne,
2) oferuje stosowanie praktyk konwersyjnych,
3) prowadzi reklamę lub promocję praktyk konwersyjnych,
4) wskazuje osoby lub podmioty stosujące, oferujące, prowadzące reklamę lub promocję praktyk konwersyjnych w kraju lub za granicą, w celu umożliwienia zastosowania tego rodzaju praktyk - podlega karze grzywny nie niższej niż 1000 zł.
2. Jeżeli sprawca czynu, określonego w art. 3 ust. 1 jest profesjonalistą, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ustawy, - podlega karze grzywny nie niższej niż 2000 zł.
3. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
4. W razie prawomocnego skazania za czyny, o których mowa w art. 3 ustawy, sąd niezwłocznie przesyła zawiadomienie o skazaniu do organu samorządu, stowarzyszenia wydającego certyfikat psychoterapeuty lub innego organu regulującego lub nadzorującego wykonywanie zawodu przez osobę prawomocnie skazaną.

Art. 4. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w art. 3 następuje w trybie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Art. 5. Ustawa wchodzi w życie 30 dni od dnia ogłoszenia.


Dorota Łoboda:

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Praktyki konwersyjne, określane również mianem praktyk reparatywnych, terapii konwersyjnych, terapii reparatywnych czy po prostu leczeniem homoseksualności (ang. conversion therapy, reparative therapy, sexual orientation change efforts - SOCE), to każde oddziaływanie, w tym forma leczenia bądź psychoterapii, mające na celu zmianę lub stłumienie danej orientacji seksualnej, tożsamości płciowej lub ekspresji płciowej osoby. Opiera się na założeniu, że dana orientacja seksualna, tożsamość płciowa lub ekspresja płciowa jest z natury bardziej pożądana niż inne1 , i w praktyce oznacza, że bycie osobą LGBT (to jest lesbijką, gejem, osobą biseksualną lub osobą transpłciową) postrzegane jest jako choroba lub zaburzenie psychiczne, które można "wyleczyć". Takie terapie zostały uznane zarówno przez krajowe jak i międzynarodowe środowisko naukowe za nieetyczne i szkodliwe.

Praktyki konwersyjne oferowane są również w Polsce. W 2018 r. Komitet ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ (ang. Committee on the Rights of Persons with Disabilities, CRPD) wydał rekomendacje dla Polski, w których zalecił wprowadzenie zakazu tego rodzaju praktyk oraz wskazał na konieczność wdrożenia wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami psychospołecznymi respektującego tożsamość płciową i orientację seksualną osoby.

Mając to na uwadze, w ocenie projektodawców istnieje pilna potrzeba społeczna, a także potrzeba wynikająca z ciążących na Polsce zobowiązań międzynarodowych, aby doprowadzić do jak najszybszej zmiany tego stanu rzeczy i wyeliminowania możliwości dalszego dostępu do tego rodzaju oddziaływań. Projektowana ustawa ma w założeniu na nie odpowiedzieć. Jej celem jest przede wszystkim zagwarantowanie ochrony osób LGBT przed poddawaniem ich praktykom konwersyjnym poprzez ściganie i karanie osób stosujących tego rodzaju praktyki na drodze postępowania wykroczeniowego. Dodatkowym celem projektowanej ustawy jest również zainicjowanie procesu prowadzącego do wypracowania odpowiednich polityk oraz dobrych praktyk, które wspierałyby specjalistów z zakresu ochrony zdrowia w zapewnieniu etycznej i rzetelnej pomocy osobom doświadczającym wewnętrznego konfliktu lub dyskomfortu w związku ze swoją orientacją seksualną, tożsamością płciową lub ekspresją płciową.

Projektowana ustawa nie ma natomiast na celu zniechęcania osób o niepewnych odczuciach związanych ze swoją orientacją seksualną, tożsamością płciową lub ekspresją płciową do poszukiwania wykwalifikowanej i rzetelnej pomocy. Nie ogranicza ona również możliwości świadczenia pomocy przez specjalistów wspierających osoby transpłciowe w procesie uzgodnienia płci. Proponowany akt normatywny nie wpływa także na możliwość dalszego oferowania świadczeń terapeutycznych, opieki zdrowotnej lub innych świadczeń zdrowotnych służących leczeniu zaburzeń psychicznych uznawanych w powszechnie akceptowanych międzynarodowych klasyfikacjach medycznych i diagnostycznych.

Ustawa, w razie jej uchwalenia, będzie miała wyłącznie pozytywne skutki społeczne, a także pozwoli ograniczyć zjawisko mające destrukcyjny wpływ na społeczeństwo, w tym zwłaszcza na społeczność osób LGBT. Odnosząc się do zawartej w uzasadnieniu analizy można stwierdzić, że dyskryminacja osób nieheteronormatywnych (objawiająca się m.in. traktowaniem ich jako osób „chorych” wymagających „leczenia”) negatywnie wpływa na jakość funkcjonowania znaczącej części społeczeństwa (według szacunkowych wyliczeń osoby LGBT stanowią ok. 5 - 7 % każdego społeczeństwa). Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce wskazują, że sytuacja ta prowadzi m.in. do większego ryzyka doświadczenia przez osoby LGBT chorób i zaburzeń psychicznych, a także częstszego podejmowania prób samobójczych.

W 2009 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opublikowało raport dotyczący odpowiednich rozwiązań terapeutycznych w odniesieniu do orientacji seksualnej, w którym m.in. przywołano wyniki badań wskazujące na negatywne skutki praktyk konwersyjnych78. W raporcie odniesiono się do badań Beckstead i Morrow (2004) oraz Shidlo i Schroeder (2002), w których osoby badane zgłaszały następujące konsekwencje praktyk konwersyjnych: obniżenie poczucie własnej wartości, wzmożoną nienawiść do samego siebie i negatywne postrzeganie homoseksualności; dezorientację, depresję, poczucie winy, poczucie bezradności i beznadziejności, wstyd, społeczne wycofanie się i próby samobójcze; gniew i poczucie zdrady w stosunku do osób świadczących praktyki konwersyjne; wzrost nadużywania substancji i podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych; poczucie bycia odczłowieczonym i nieautentycznym; utrata wiary; oraz poczucie zmarnowanego czasu i zasobów. Osoby same siebie oskarżały o niepowodzenie praktyk konwersyjnych, które miałoby być wynikiem ich własnej słabości, podjęcia niewystarczającego wysiłku, zbyt małego zaangażowania i wiary lub bycia mniej ważnym/ważną w oczach Boga. Zgłaszano również dysfunkcje seksualne, szczególnie wśród osób, które były poddawane technikom awersyjnym.

Wyżej wymienione konsekwencje mają istotny wpływ na jakość życia jednostki, a tym samym na poziom jej zdrowia, w tym jego społecznego aspektu.

Nie przewiduje się aby uchwalenie ustawy miało znaczący wpływ na finanse. Warto jednak odnotować, że poprawienie kondycji psychicznej osób, które w przeciwnym razie poddane zostałyby praktykom konwersyjnym może zmniejszyć wydatki z budżetu państwa na opiekę zdrowotną.

Projekt nie pociąga za sobą dodatkowych obciążenia dla budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Przepisy ustawy mogą – jednak w sposób nieznaczący - zwiększyć zakres obowiązków ciążących na Policji, prokuraturze oraz sądach, co może, ale nie musi przełożyć się na minimalny wzrost kosztów ich funkcjonowania.

Projekt nie dotyczy kwestii regulowanych prawem unijnym. W razie jej uchwalenia ustawa przyczyni się do urzeczywistnienia praw człowieka gwarantowanych przez Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej, przyczyniając się do zwalczania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i ekspresję płciową. Projekt ustawy nie wpłynie negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.

Dziękuję.


OG: czas na debatę do 27.07 do godziny 22
Obrazek

Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1310
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

Re: [RI]: o zakazie praktyk konwersyjnych

Postautor: Renata Budzyńska » 26 lip 2024, 13:10

Pani Marszałek,
Wysoka izbo,

Rządzić Inaczej mieni się ugrupowaniem liberalnym, zgłasza tymczasem projekt ustawy, który w sposób rażący narusza wolność jednostki. W ocenie prawicy proponowana ustawa jest niezgodna z Konstytucją, przede wszystkim z jej art. 30 i art. 4.
Wnioskodawcy tworzą fałszywy obraz, jakby do ktokolwiek obecnie był zmuszany do udziału w terapiach konwersyjnych. Tymczasem jest wiele osób, które nie czują się dobrze z orientacją seksualną, którą mają i próbują ją zmienić. Także ze względów religijnych - chcieliby odnaleźć się w naturalnym związku heteroseksualnym, stworzyć rodzinę, a ze względu na orientację seksualną mają to utrudnione. Z jakiej racji prawo ma im tego zakazywać? To ich prywatna sprawa, chroniona przez art. 46 Konstytucji.
Prawica będzie głosować przeciw temu złemu projektowi, mającemu na celu totalną kontrolę nad prywatnym życiem obywateli. Mamy nadzieję, że Wysoka Izba ją odrzuci.

Dziękuję.
baronowa Renata Budzyńska - poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji.

Wicepremier (2022-24), MSWiA (2022-26), prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030), koordynator służb specjalnych (2032-2038)

Awatar użytkownika
Agata Rychter
Posty: 220
Rejestracja: 11 lip 2024, 14:17

Re: [RI]: o zakazie praktyk konwersyjnych

Postautor: Agata Rychter » 26 lip 2024, 15:48

Dorota Łoboda:

Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Pani minister Budzyńska,

Bardzo ubolewam nad tym, że tak lekkim słowem pani minister mówi o możliwości "zmiany" orientacji seksualnej. Orientacja seksualna nie podlega możliwości dowolnego kształtowania zgodnie z kulturowo-społecznymi oczekiwaniami, nie jest kwestią wyboru lub mody. Propagowanie terapii polegających na korekcie, konwersji czy reparacji orientacji homo- czy biseksualnej w kierunku wyłącznie heteroseksualnej jest niezgodne ze współczesną wiedzą na temat seksualności człowieka i może rodzić poważne niekorzystne skutki psychologiczne dla osób ich poddawanych. Oficjalne stanowiska co do bezpodstawności i szkodliwości tych praktyk wydało w ostatnich latach ponad 40 międzynarodowych instytucji i gremiów naukowych.

17 maja 1990 r. Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Dotyczyło to wszystkich państw sygnatariuszy Konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia, w tym i Polski. Tym samym społeczność międzynarodową jednoznacznie przyjęła stanowisko, wyrażane już wcześniej przez organizacje naukowe i ekspertów, że orientacji seksualne nie można "wyleczyć".

Musimy zwrócić uwagę na sprzeczność tych terapii z obowiązkiem ochrony praw człowieka oraz zakazem wszelkiej dyskryminacji, w tym ze względu na orientację seksualną. Ich prowadzenie lub głoszenie poglądów o ich zasadności jest sprzeczne z wiążącym Polskę prawem międzynarodowym, z Konstytucją, a w zależności od okoliczności, także z odpowiednimi przepisami rangi ustawowej. Od profesjonalnego i rzetelnego wsparcia psychologicznego lub medycznego osób LGBT terapie te odróżnia cel - nakierowany na zmianę lub stłumienie orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej poszczególnych osób.

Stwarzając zagrożenie dla ich zdrowia i praw, mogą zostać uznane za sprzeczne z konstytucyjnym zakazem dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny (art. 31 ust. 2 Konstytucji). W zależności od stosowanych metod "leczenia", terapie te mogą zagrażać zdrowiu psychicznemu, a nawet fizycznemu osób, naruszać konstytucyjne prawa do ochrony zdrowia (art. 67 ust. 1 Konstytucji), a także prawo pacjenta do poszanowania godności i intymności (art. 20 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta). Gdy terapię konwersyjną prowadzi, oferuje lub propaguje lekarz lub lekarka, może to być uznane za sprzeczne także z Kodeksem Etyki Lekarskiej.

W każdym bowiem wypadku, praktyki konwersyjne są wynikiem opartego na uprzedzeniach wobec osób LGBTQ+ przekonania o wyższości orientacji heteroseksualnej i tożsamości cispłciowej nad innymi. Jeśli prowadzenie tej terapii może naruszać prawa człowieka, to już samo głoszenie poglądu o ich słuszności godzi w dobre imię osób nieheteronormatywnych i transpłciowych¸ wzmacnia stereotypy na temat tej grupy, a w konsekwencji przyczynia się do pogłębiania podziałów społecznych i kształtowania postaw nienawiści.

Dla zapewnienia skutecznej ochrony wolności i praw osób nieheteronormatywnych i transpłciowych w Polsce konieczne jest podjęcie działań w celu wyeliminowania problemu praktyk konwersyjnych. Ustawa, nad którą dzisiaj debatujemy, jest ważnym krokiem w tym kierunku. Apeluję do wszystkich posłów i posłanek do jej poparcia.

Dziękuję.
Obrazek

Awatar użytkownika
Agata Rychter
Posty: 220
Rejestracja: 11 lip 2024, 14:17

Re: [RI]: o zakazie praktyk konwersyjnych

Postautor: Agata Rychter » 27 lip 2024, 22:46

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz:

Przechodzimy do głosowania.

OG: czas na głosowania do 29.07 do godziny 23
Ostatnio zmieniony 27 lip 2024, 22:46 przez Agata Rychter, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Agata Rychter
Posty: 220
Rejestracja: 11 lip 2024, 14:17

Re: [RI]: o zakazie praktyk konwersyjnych

Postautor: Agata Rychter » 27 lip 2024, 22:46

Za
Obrazek

Awatar użytkownika
Nikodem Kepp
Posty: 562
Rejestracja: 29 wrz 2022, 20:33

Re: [RI]: o zakazie praktyk konwersyjnych

Postautor: Nikodem Kepp » 27 lip 2024, 23:19

Za.

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 2142
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: [RI]: o zakazie praktyk konwersyjnych

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 28 lip 2024, 22:36

za
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Gabriela Dawidowska
Posty: 390
Rejestracja: 14 paź 2017, 14:17

Re: [RI]: o zakazie praktyk konwersyjnych

Postautor: Gabriela Dawidowska » 29 lip 2024, 22:02

Przeciw
Gabriela Dawidowska - senator, prezes Partii Liberalno-Konserwatywnej

Frakcja:
Sejm:
Paweł Pudłowski, Jan-Roman Potocki, Paulina Matuszewska
Senat:
Marcin Zamoyski

Awatar użytkownika
Agata Rychter
Posty: 220
Rejestracja: 11 lip 2024, 14:17

Re: [RI]: o zakazie praktyk konwersyjnych

Postautor: Agata Rychter » 30 lip 2024, 11:42

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz:

Zamykam głosowanie, proszę o podanie wyników.
Obrazek

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [RI]: o zakazie praktyk konwersyjnych

Postautor: Administrator » 30 lip 2024, 20:07

Wyniki głosowania:
Głosowało 256 posłów
Za 132
Przeciw 104
Wstrzymało się 20
Sejm ustawę przyjął.


Wróć do „Sejm IV RP VI kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości