Szanowny panie pośle Beski,
1. Rząd opowiada się za stopniową konsolidacją finansów publicznych. Obecnie pozabudżetowe fundusze nie są wliczane do państwowego długu publicznego, a uwzględnia je dług sektora instytucji rządowych i samorządowych obliczany według unijnej metodologii. Konsolidacja wpłynie na wzrost państwowego długu publicznego. Musimy więc przeprowadzić ten proces w taki sposób, aby w kolejnych latach ten dług nie zbliżył się do progów ostrożnościowych. Wszystkie fundusze pozabudżetowe wynikają z ustaw, które zostały zaakceptowane przez parlament. Takie fundusze są też w innych krajach, np. w Niemczech.
2. Polityka fiskalna państwa to jedne z najważniejszych działań władz publicznych, które wpływają na procesy gospodarcze oraz życie obywateli. Rząd zamierza prowadzić aktywną politykę fiskalną, na bieżąco reagując na wydarzenia w gospodarce.
3. Rząd zamierza podjąć działania prowadzące do uszczelnienia systemu podatkowego, m.in. poprzez przygotowanie białej listy podatników VAT.
4. Wprowadzenie zachęt podatkowych dla firm, oferujących pracownikom zwiększone zabezpieczenie medyczne, przy równoczesnym wprowadzeniu zasady, że 30% przychodów z tych dodatkowych świadczeń kierowane będzie do publicznych placówek służby zdrowia w opinii rządu nie kłóci się z ideą ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Odpowiednie zmiany ustawowe zostaną przygotowane w taki sposób, aby nie kolidowały z obowiązującymi przepisami prawa.
5. Zgodnie z ustawą o płacy minimalnej to Rada Dialogu Społecznego ustala płacę minimalną i dopiero w przypadku braku wypracowania wspólnego stanowiska przez RDS inicjatywę w tej sprawie ma rząd. Ponad to ustawa jasno określa kryteria jakimi należy się kierować przy ustalaniu płacy minimalnej.
6. Rząd nie planuje takich działań.
7. Sukcesy polskich sportowców dają nam nadzieję i radość, dodają otuchy i chcemy ich wspierać jeszcze mocniej. Rząd zrealizuje program wsparcia przedstawicieli różnych dyscyplin, a jego beneficjentami będą przedstawiciele m.in. piłki nożnej, siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki i wielu innych dyscyplin. Kluby otrzymają fundusze na rozwój infrastruktury. Rząd zamierza również udzielać bezpośredniego wsparcia dla małych i średnich klubów sportowych, a także wprowadzić program certyfikacji szkółek piłkarskich.
8. Rząd, we współpracy z samorządami, realizuje szereg programów budowy mieszkań, przeznaczając na ten cel rekordowe środki z budżetu państwa.
9. Uczelnie wyższe są autonomicznymi podmiotami, rząd zamierza z nimi współpracować na zasadach i warunkach określonych w Prawie o szkolnictwie wyższym.
Z wyrazami szacunku,
(-) Małgorzata Moskwa-Wodnicka, sekretarz stanu w KPRM ds. kontaktów z parlamentem
Szanowna pani premier Novak,
drogą do poprawy sytuacji jednostek samorządu terytorialnego jest przede wszystkim zwiększenie potencjału zadaniowo-finansowego samorządów, czyli przede wszystkim zwiększenie ich niezależności finansowej oraz zwiększenie siły polityczno-ustrojowej samorządu. Będziemy również dążyć do dalszego wzmacniania instytucji budżetów obywatelskich i konsultacji społecznych.
Wśród nowoczesnych technologii do pozyskiwania znajdują się biotechnologia i sztuczna inteligencja. W ramach współpracy z partnerami z regionu Indo-Pacyfiku zacieśniania będzie również współpraca gospodarcza w ramach przemysłu laserowego. W obszarze transformacji energetycznej będziemy w dalszym ciągu inwestować w rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym farmy wiatrowe na lądzie, farmy wiatrowa na Bałtyku, farmy fotowoltaiczne, elektrownie szczytowo-pompowe oraz biogazownie. Oprócz tego w dalszym ciągu będziemy inwestować też w rozproszoną energetykę odnawialną, przydomowe instalacje itp. Duży potencjał mają również elektrownie geotermalne, a także małe bloki modułowe SMR.
Z wyrazami szacunku,
(-) Małgorzata Moskwa-Wodnicka, sekretarz stanu w KPRM ds. kontaktów z parlamentem
Szanowny panie pośle Sykulski,
1. Decyzja na temat poszerzenia Grupy Wyszehradzkiej musi zostać podjęta przez wszystkie państwa członkowskie. Polski rząd opowiada się jednak za dalszym wzmacnianiem i rozszerzaniem Grupy.
2. We wrześniu 2031 roku doszło do szczytu przywódców Trójkąta Królewieckiego z udziałem premier RP Anny Radziwiłł-Schmidt, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Rosji Konstantina Wasiljewa, który był pierwszym takim spotkaniem od 2014 roku. Przywódcy Polski i Niemiec zgodnie wyrazili intencje poszerzenia współpracy z Rosją. Zadeklarowano także chęć kontynuowania współpracy między krajami w ramach Trójkąta Królewieckiego i zapowiedziano organizację regularnych konsultacji na szczeblu szefów rządów, a także na szczeblu ministerialnym. Od tego czasu na szczeblach ministerialnych odbywają się regularne spotkania oraz wymiany doświadczeń.
3. Projekt został zainicjowany w 2012 roku, jednak nic konkretnego z niego nie wyniknęło i obecnie ta formuła współpracy nie jest realizowana, także ze względu na prowadzoną przez Chiny politykę. Polska rozwija współpracę gospodarczą z innymi państwami w regionie Azji-Pacyfiku, m.in. z Koreą Południową, Japonią, Tajwanem, Indonezją, czy Wietnamem, a także Australią i Nową Zelandią.
Z wyrazami szacunku,
(-) Katarzyna Romanowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Spaw Zagranicznych