Otwieram debatę nad rządowym projektem ustawy o Narodowym Instytucie Eksperymentów i Badań Obronnych. Proszę o zabranie głosu przedstawiciela wnioskodawców, pana ministra Franciszka Pałuckiego.
Ustawa
z dnia
o ratyfikacji Traktatu w sprawie Eurokorpusu i statusu jego Dowództwa zawartego między Republiką Francuską, Republiką Federalną Niemiec, Królestwem Belgii, Królestwem Hiszpanii i Wielkim Księstwem Luksemburga, sporządzonego w Brukseli dnia 22 listopada 2004 r.
Art. 1.
Wyraża się zgodę na dokonanie przez Królową Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji Traktatu w sprawie Eurokorpusu i statusu jego Dowództwa zawartego między Republiką Francuską, Republiką Federalną Niemiec, Królestwem Belgii, Królestwem Hiszpanii i Wielkim Księstwem Luksemburga, sporządzonego w Brukseli dnia 22 listopada 2004 r.
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Uzasadnienie
Sprawozdawca: Franciszek Pałucki, wiceminister obrony narodowej
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
Eurokorpus został utworzony w 1992 roku przez Francję i Niemcy, a w kolejnych latach przystąpiły do niego Belgia, Hiszpania i Luksemburg. W wyniku dalszych uzgodnień w 2004 roku został zawarty między tymi państwami Traktat. Wiodącą ideą stojącą za utworzeniem Eurokorpusu było wzmocnienie zdolności Unii Europejskiej i NATO do prowadzenia operacji militarnych.
Od 2003 roku Polska posiada status państwa stowarzyszonego Eurokorpusu. W 2008 roku została podjęta przez polskie władze decyzja, aby Polska stała się państwem ramowym Eurokorpusu. Niestety do dziś ten proces nie został sfinalizowany i Polska nie przystąpiła do Traktatu.
Uzyskanie pełnoprawnego członkostwa w Eurokorpusie wiąże się z zapewnieniem zdolności do wydzielenia na potrzeby Eurokorpusu ustalonych sił, obsady stanowisk w strukturach dowództwa Eurokorpusu, wydzielenia personelu i wkładu sprzętowego oraz ponoszenia wkładu do budżetu Eurokorpusu. W związku z powyższymi wymogami udział Polski w Eurokorpusie jako państwa ramowego będzie wiązał się z wydatkami ok. 70 mln złotych rocznie finansowanymi w ramach obecnego budżetu na obronę narodową.
Oczywiście za tym wkładem stoją istotne korzyści dla naszego kraju. Status pełnoprawnego członkostwa w Eurokorpusie zapewnia wspólne decydowanie o zadaniach, strukturze i rozwoju Eurokorpusu oraz jego wykorzystaniu w operacjach zarządzania kryzysowego. W efekcie przyjęcie statusu państwa ramowego umożliwi Rzeczypospolitej Polskiej skuteczne oddziaływanie na kierunki zaangażowania Eurokorpusu, w tym w ramach kolektywnej obrony NATO, oraz na utrwalenie zaangażowania dowództwa w sojuszniczym łańcuchu dowodzenia z możliwością udziału w realizacji odstraszania i obrony na flance wschodniej.
Przystąpienie do Eurokorpusu na prawach państwa ramowego będzie jednocześnie wyrazem wagi, jaką Polska przykłada do wzmacniania bezpieczeństwa europejskiego, oraz podkreślenie woli współpracy wojskowej z państwami Unii Europejskiej. Ponadto zmiana statusu wpłynie również pozytywnie na relacje bilateralne z państwami członkowskimi, w tym z Francją i Niemcami. Wzmocni też nasz wizerunek jako kraju aktywnie angażującego się w bezpieczeństwo na wszystkich kierunkach strategicznych.
Ponadto polski generał jeśli nastąpi ratyfikacja Traktatu już w przyszłym roku przejmie rotacyjne dowództwo w Eurokorpusie, a w kolejnych latach nasi oficerowie będą szefem sztabu i zastępcą dowódcy tej jednostki.
Z czysto wojskowego punktu widzenia nasi żołnierze będą mieli jeszcze lepsze możliwości uzyskania doświadczenia podczas służby w unikalnym dowództwie, prowadzącym, tak jak wspomniałem, operacje zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i NATO. Planujemy zadeklarować obsadę ponad 100 stanowisk stałych w dowództwie. Wkład ten jest oceniany przez państwa ramowe jako znaczący i w sposób istotny zwiększający zdolności dowództwa do realizacji zadań.
Proponujemy, aby związanie Rzeczypospolitej Polskiej Traktatem nastąpiło w trybie ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie.
Wejście w życie Traktatu nie wpłynie na sytuację rodzin z dziećmi i nie będzie skutkować koniecznością dokonania zmian w prawie wewnętrznym.
Dziękuję.