Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, zgłoszonym przez grupę posłów klubu poselskiego Koalicji Obywatelskiej. Proszę o zabranie głosu przedstawiciela wnioskodawców, panią posłankę Beatrycze Delaunay.
Ustawa
z dnia ... 2030 r.
o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
Art. 1. W ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 4 po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
“3. Przepisy ustawy, w zakresie określonym przez ustawę, stosuje się do osób urodzonych w latach 1929-1945, których stan zdrowia znacząco pogorszył się w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945.”
2) po art. 20^4 dodaje się art. 20^5 w brzmieniu:
“Art. 20^5 . 1. Przepisy rozdziału 3 i 4 stosuje się odpowiednio również do osób urodzonych w latach 1929-1945, których stan zdrowia znacząco pogorszył się w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, składają wniosek o nadanie statusu osoby uprawnionej do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego stosuje się odpowiednio.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1) imię i nazwisko;
2) datę i miejsce urodzenia;
3) numer PESEL, a w przypadku nieposiadania numeru PESEL – serię i numer dowodu osobistego albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
4) adres zamieszkania lub adres do korespondencji;
5) uzasadnienie.
4. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2 dołącza się dokumenty, materiały źródłowe lub inne dokumenty uprawdopodabniające spełnienie warunku, o którym mowa w ust. 1.”
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Szanowna Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Około 14 milionów dzieci urodzonych przed lub w czasie II wojny światowej doznały cierpień fizycznych i psychicznych, głodu, zimna, nieprzespanych nocy, przesiedleń w bydlęcych wagonach razem ze zwierzętami, w warunkach urągającym wszelkim zasadom sanitarnym i higieny osobistej, były świadkami niemieckich egzekucji i łapanek, jak również ofiarami wysiedleń i pacyfikacji, często bez wyżywienia i wody. Zginęło 2 miliony dzieci, kilkaset tysięcy zostało okaleczonych fizycznie i psychicznie z rąk okupantów niemieckich, w tym milion to dzieci żydowskie. Prawie 1,5 miliona dzieci zostało osieroconych, wszystkim dzieciom wojna odcisnęła piętno świadków bestialstwa wobec ich rodziców, rodzeństwa i najbliższych. Dorastały w bardzo trudnych warunkach, większość z nich nie miała możliwości kształcenia i zdobycia zawodu. Wykorzystywano je do niewolniczej pracy, w tym niemieckiego hitlerowskiego przemysłu zbrojeniowego, gdzie polskie dzieci i młodzież wyjęte były spod ochrony prawa.
Dzieci Wojny miały nieporównywalnie trudniejszy start w życiu dorosłym niż ich rówieśnicy w innych krajach. Mimo ogromu cierpień, w dorosłym życiu po II wojnie światowej przyczynili się do odbudowy Polski ze zniszczeń wojennych. Dzisiaj Dzieci Wojny to grupa ok. 1 mln seniorów, którym należy się wsparcie i ogromny szacunek. Proponowana ustawa stanowi symbol pamięci cierpienia Dzieci Wojny oraz ich wkładu w odbudowę Polski z wojennych zniszczeń.
W wyniku wejścia w życie projektowanej ustawy poprawi się sytuacja osób urodzonych w latach 1929-1945, których stan zdrowia znacząco pogorszył się w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945. Poprawie ulegnie ich stan zdrowia, w tym dostęp do ochrony zdrowia, oraz sytuacja materialna. Dzięki temu spodziewane jest podwyższenie przeciętnego trwania życia po 85. roku życia, a także zwiększony udział seniorów w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Dzięki proponowanej ustawie osoby opiekujące się seniorami będą miały możliwość sprawowania lepszej opieki.
Ze względów demograficznych koszty wprowadzenia przepisów w życie będą systematycznie spadać do kwot rzędu kilkuset mln zł do roku 2040. Przedmiot projektu ustawy nie jest objęty prawem Unii Europejskiej. Przedmiot regulacji nie podlega procedurze notyfikacji w rozumieniu przepisów dotyczących notyfikacji norm i aktów prawnych. Ustawa nie ma wpływu na funkcjonowanie rodzin z dziećmi.
Dziękuję.