Premier Radziwiłł-Schmidt na Światowym Forum EkonomicznymPremier Anna Radziwiłł-Schmidt i członkowie polskiego rządu wzięli udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. - Dzisiaj jesteśmy na takim zakręcie historii, na którym musimy głęboko przemyśleć wyzwania współczesnego świata związane z nierównościami - mówiła polska premier. W skład polskiej delegacji na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, oprócz premier Radziwiłł-Schmidt, weszli wicepremier i minister rolnictwa, środowiska i rozwoju Władysław Kosiniak-Kamysz, minister gospodarki, transportu i gospodarki morskiej Paweł Piskorski, wiceminister spraw zagranicznych ds. dyplomacji gospodarczej Katarzyna Cichos, wiceminister rolnictwa, środowiska i rozwoju ds. badań naukowych Klaudia Otte oraz doradczyni premier ds. ekonomicznych Faustyna Nowakowska-Kraus, jak i przedsiębiorcy.
- Polska oraz Europa Centralna mają szansę pozytywnie przyczynić się do rozwoju, sytuacji ekonomicznej właśnie akcentując to, że ten przypływ musi rzeczywiście podnosić wszystkie łódki - mówiła premier Radziwiłł-Schmidt w trakcie głównego panelu. Podkreśliła, że rozwój gospodarczy, który nie włącza społeczeństwa i nie służy zwyczajnym ludziom, nie będzie zaakceptowany w ramach demokracji. Zaznaczyła, że warto więc przyłożyć ogromną wagę do tego, by już dzisiaj rozpoznać wyzwania przyszłości i adresować je tak, by ogromna większość ludzi korzystała na wzroście gospodarczym i na stabilności politycznej. Potrzebujemy dziś nowego ładu dla setek milionów ludzi na całym świecie – mówiła.
- Jesteśmy bardzo przywiązani do idei poprawy świata, również w Polsce, koncentrujemy się bardziej, co prawda na europejskim wymiarze, ale traktujemy to bardzo poważnie – oświadczyła szefowa polskiego rządu. - Wierzę, że możemy poprawić konkurencyjność całej Europy i w ten sposób przyczynić się do budowy bardziej pozytywnego świata, jeśli uda nam się dokończyć budowę wspólnego rynku poprzez wdrożenie swobodnego przepływu usług – mówiła.
Zdaniem ministra gospodarki Pawła Piskorskiego otwarcie rynków, obniżanie barier handlowych i łagodzenie protekcjonizmu przyczyni się do wzmocnienia silnej pozycji Europy Środkowej i Wschodniej, co z kolej spowoduje, że stanie się ona bardzo dobrym wsparciem konkurencyjności, rozwoju całej Unii Europejskiej.
Radziwiłł-Schmidt i szef Facebooka Mark Zuckerberg.Szefowa polskiego rządu spotkała się w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego m.in. wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Corym Bookerem z premier Danii Inger Støjberg, premier Estonii Kają Kallas, premierem Norwegii Janem Christianem Vestre, premierem Kanady Justinem Trudeau i premier Hiszpanii Inés Arrimadas. Ponad to premierbrałą również udział w spotkaniu z prezesami Googla i Facebooka. Pozostali członkowie delegacji w randze ministerialnej odbyli spotkania ze swoimi odpowiednikami z innych krajów.
Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos rozpoczęło się 26 i potrwa do 29 stycznia. Uczestniczą w nim liderzy światowej polityki, szefowie najważniejszych międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomiści, politolodzy, bankierzy, prezesi koncernów oraz szefowie wielu organizacji pozarządowych.