Twoja Polska. Program polityczny Postępowych Demokratów1. Demokracja bezpośrednia i instytucje państwowe-
Pół miliona podpisów to gwarancja referendum - obniżenie progu z miliona do pół miliona podpisów przy obligatoryjnym referendum bez konieczności zgody Sejmu.
-
Obywatelska inicjatywa ustawodawcza w drodze referendum - możliwość przyjęcia ustawy w drodze referendum, bez udziału parlamentu.
-
Pełna jawność decyzji państwa - pełny dostęp do danych publicznych, jawność decyzji kadrowych i finansowych administracji państwowej.
-
Rzetelne konsultacje społeczne - realny udział w nim ruchów obywatelskich i społecznych oraz organizacji dbającym o prawa człowieka i obywatela.
-
Decentralizacja instytucji państwowych - podjęcie dalszych działań w kierunku decentralizacji instytucji; czas, w którym siedzibą wszystkich instytucji jest Warszawa powinien się skończyć.
-
Likwidacja Trybunału Stanu - należy przekazać uprawnienia tej martwej instytucji do Sądu Najwyższego.
-
Likwidacja urzędu wojewody - przekazanie większych kompetencji marszałkom województw, wybieranych w wyborach powszechnych.
2. Polityka rodzinna-
Zmiana art. 17 Konstytucji RP i legalizacja związków partnerskich - uaktualnienie przestarzałej definicji rodziny i usankcjonowanie prawne stałego związku bliskich sobie osób.
-
Surowsze kary za przemoc oraz ochrona ofiar przemocy - polityka antyprzemocowa, która zagwarantuje pełną wykonalność prawa, jednocześnie zapewniając skuteczną ochronę ofiar.
-
Trzynasta emerytura - stała gwarancja dodatkowych pieniędzy.
-
1300 zł na opiekę nad osobą niesamodzielną - comiesięczne wsparcie finansowe dla osób aktywnych zawodowo opiekujących się seniorami, a także dla samych seniorów którzy takiej opieki nie posiadają.
-
Wprowadzenie kategorii niesamodzielności - jasne reguły określania stopnia niesamodzielności, aby państwo zaczęło wreszcie brać na siebie współodpowiedzialność za realne problemy osób starszych oraz zaczęło finansować pomoc seniorom i ich rodzinom.
3. Zdrowie-
Zapasy leków jako strategiczny punkt polityki lekowej - służby państwa powinny z wyprzedzeniem przewidywać kryzysy na rynku leków i przygotowywać zapasy strategiczne lub decydować się na zakupy interwencyjne.
-
Walka z mafią lekową dla dobra pacjenta - przeciwdziałanie nielegalnemu wywożeniu leków.
-
Równy dostęp do szczepionek dla dzieci - każde polskie dziecko będzie mogło być zaszczepione za darmo najnowocześniejszymi szczepionkami zgodnie z najlepszymi standardami światowymi.
-
Onkolog jako koordynator leczenia pacjenta cierpiącego na nowotwór - onkolog będzie koordynował terapię pacjenta walczącego z nowotworem od początku do końca jako lekarz prowadzący, a nie jeden z wielu specjalistów
-
Pomoc medyczna w aptekach - nowe źródło pomocy pacjentom, wyposażenie farmaceutów w określone uprawnienia, usankcjonowanie naturalnej roli aptekarza.
-
Stop depresji i eskalacji przemocy - rozwój i zwiększenie liczby Centrów Interwencji Kryzysowej, które będą przeciwdziałały osamotnieniu, depresjom, eskalacji agresji i przemocy oraz coraz częstszym samobójstwom wśród młodzieży.
4. Nowoczesna armia i polityka zagraniczna-
Obrona przeciwrakietowa i przeciwlotnicza - rozmieszczanie i wyposażanie jednostek wojskowych będzie organizowane tak, by zwiększało zdolności obronne Polski.
-
Rozwój systemów informatycznych i zwiększenie mobilności wojsk. -
Opieka nad weteranami - zwiększona zostanie opieka państwa nad weteranami zgodnie z ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych i w oparciu o działające od 2014 r. Centrum Weterana.
-
Baza antyrakietowa w Redzikowie. -
Rola Polski w NATO odpowiadająca roli w UE - wsparcie każdej formy współpracy w ramach UE, która w spójności z NATO będzie rozwijać zdolności obronne państw członkowskich.
-
Silniejsza pozycja Polski w regionie - w wymiarze politycznym współpraca sojusznicza musi wzmacniać regionalną rolę Polski.
-
Wsparcie Ukrainy w europejskich aspiracjach - kontynuacja dobrej współpracy z Ukrainą w ramach Grupy Wyszehradzkiej i doprowadzenie do podpisania umowy akcesyjnej pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską.
-
Połączenie korzyści z sojuszy z USA i Europą - wzmocnienie NATO i pozycję sojuszniczą Polski oraz zwiększenie odporności państwa polskiego i wspólnoty Zachodu na zewnętrzne działania infiltracyjne, wywiadowcze i propagandowe.
5. Gospodarka i praca-
Zwiększenie liczby dni urlopu wypoczynkowego dla pracowników.-
Stypendia na podnoszenie kwalifikacji i dodatkowe kształcenie osób dorosłych - wprowadzenie programu kształcenia dorosłych osób pracujących. skierowanego do wszystkich, którzy skończyli 30 lat i chcieliby podnieść swoje kwalifikacje.
-
Zwolnienie z PIT emerytury będącej dodatkiem do pensji - emeryci, jeśli tylko zechcą, będą mogli nadal pracować, być aktywni i służyć innym swoją wiedzą. W tej sytuacji, emerytura będąca dodatkiem do pensji, zostanie zwolniona z podatku PIT.
-
Zakaz nadmiernego zadłużania państwa w warunkach dobrej koniunktury.-
Ocena stabilności finansów przez Narodowy Bank Polski - NBP będzie dokonywał regularnej oceny, jaka część ze wzrostu dochodów publicznych pochodzi z uszczelnienia i można ją wydać, a jaka jest wynikiem jedynie dobrej koniunktury i powinna zostać zaoszczędzona na gorsze czasy.
-
Innowacyjność poprzez tzw. regulacyjne piaskownice - regulator będzie mógł zezwalać na tzw. regulacyjne piaskownice, czyli programy pilotażowe bez ścisłego gorsetu regulacji.
6. Środowisko i rolnictwo-
Podział środków unijnych i krajowych dostosowany do potrzeb gospodarstw rolnych. -
Wsparcie dla małych i średnich gospodarstw wiejskich - m.in. poprzez wyższe dopłaty bezpośrednie do hektara.
-
Kompleksowy program walki ze skutkami suszy, mała retencja i rozbudowa studni głębinowych - retencja wody musi zostać zwiększona z ok. 5% do co najmniej 15%.
-
Koniec z węglem w energetyce do 2050 r. -
Milion instalacji prywatnego wytwarzania prądu do 2040 r. -
Zielona energia dla Polski - większe inwestycje w Odnawialne Źródła Energii.
-
Wodór jako paliwo przyszłości - wodór można produkować w dowolnym miejscu, np. przy wykorzystaniu energii odnawialnej lub przy utylizacji odpadów. To optymalne rozwiązanie dla mniejszych gmin czy nawet gospodarstw rolnych.
-
Polityka urbanistyczna zadrzewiania terenów miejskich - nowa polityka urbanistyczna, w miejsce "betonowania" miast, będzie zawierała strategię zadrzewiania terenów miejskich, ale także nieużytków rolnych.
-
Rozszerzenie obszarów parków narodowych - powołamy nowe i rozszerzymy obszary parków narodowych. Puszcza Białowieska stanie się w całości parkiem narodowym.
-
Powszechny system kaucji i depozytów - w ciągu czterech lat jednorazowy plastik powinien zostać zastąpiony opakowaniami wielokrotnego użytku.
-
Zakaz sprowadzania śmieci - nasz kraj nie może ginąć pod tonami odpadów z całego świata.
-
Koniec hodowli na futra i koniec cierpienia zwierząt w cyrkach - wprowadzenie ustawy prowadzącej do zamknięcia ferm norek, lisów i innych zwierząt hodowanych na futra oraz wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach.
7. Edukacja i kultura-
Odpolitycznienie i ekspercka praca nad podstawą programową - przekażemy uprawnienia do budowania i ewaluacji systemu oświaty
profesjonalnej i transparentnej Komisji Edukacji Narodowej – autonomicznej i niezależnej politycznie.
-
Dialog z dyrektorami szkół, samorządami i organizacjami zawodowymi.-
Kultura w sojuszu z nauką - ułatwienie dzieciom i młodzieży dostęp do wydarzeń kulturalnych – bilet na spektakl, wystawę czy koncert w filharmonii będzie upoważnieniem do darmowej podróży środkami komunikacji publicznej.
-
Inwestycje w czytelnictwo.-
3 dni teorii i 2 dni praktyki na studiach - nauka na ostatnich semestrach będzie odbywać się w systemie studiów i staży zawodowych w modelu 3+2.
-
Zwiększenie funduszy na badania i rozwój.