Wiadomości ze świata

Najważniejsze newsy ze świata. Telewizja, radio, internet itp.
Administrator
Administrator
Posty: 22717
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 10 sty 2019, 13:46

Obrazek
Europejska Partia Ludowa wybrała nowe władze frakcji
Obrazek
Była premier Francji Nathalie Kosciusko-Morizet zostanie nową przewodniczącą frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Na czele polskiej delegacji stanie z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Kosciusko-Morizet, która w styczniu startowała w prawyborach Europejskiej Partii Ludowej na przewodniczącego Komisji Europejskiej (przegrywając z Manfredem Weberem) została nową przewodniczącą frakcji tej partii w Parlamencie Europejskim. Była premier Francji uzyskała, m.in. obok komisarz UE Rachidy Dati, mandat europosłanki z list Republikanów, którzy zajęli trzecie miejsce. W tej kadencji EPP ponownie będzie największą partią w PE.

Na czele polskiej delegacji, zastępując Marię Leniwą (która nie uzyskała europoselskiej reelekcji) stanie Kamila Gasiuk-Pihowicz, która w wyborach 27 maja uzyskała najwyższy indywidualny wynik wyborczy w kraju (204 634 głosy). Koalicja Obywatelska, składająca się z Postępowych Demokratów i Polskiego Stronnictwa Ludowego (Stronnictwo Demokratyczne należy do ALDE), zajęła pierwsze miejsce i uzyskała o 5 mandatów więcej niż pięć lat temu. Gasiuk-Pihowicz zostanie jednocześnie wiceprzewodniczącą frakcji EPL.

Obrazek
Gasiuk-Pihowicz uzyskała najwyższy indywidualny wynik wyborczy w Polsce.


Obrazek
Helga Stevens nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego
Obrazek
Helga Stevens (ECR) została nową przewodniczącą PE.

Nieoczekiwana zmiana układu sił w Parlamencie Europejskim. Rządzący w ostatniej kadencji Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) nie znalazł się w nowej "koalicji". Doszło do porozumienia pomiędzy EPP, ALDE, ECR oraz G/EFA.

W nowym Parlamencie Europejskim doszło do porozumienia Europejskiej Partii Ludowej (EPP), Porozumienia Liberałów i Demokratów dla Europy (ALDE), Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) oraz Zielonych - Wolny Sojusz Europejski (G/EFA). Zmiana układu sił oznacza odsunięcie od władzy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D), który w poprzedniej kadencji był największą frakcją w Europarlamencie. Na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego PE wybrano jego prezydium. Nową przewodniczącą została reprezentująca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów belgijska i flamandzka polityk Helga Stevens, eurodeputowana nieprzerywanie od 2014 roku. Stevens jest osobą niesłyszącą. Z Polski jej zastępcami zostali reprezentująca Postępowych Demokratów Joanna Schmidt oraz reprezentujący Sojusz Lewicy Demokratycznej Janusz Zemke. Podział miejsc wiceprzewodniczących wygląda następująco:

EPP 4
S&D 3
EAND 3
ALDE 2
GUE/NGL 1
G/EFA 1

Wszystko wskazuje na to, że pracami Komisji Europejskiej pokieruje przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i w tych wyborach jej kandydat na to stanowisko, Manfred Weber, przewodniczącym Rady Europejskiej zostanie natomiast najprawdopodobniej reprezentująca ALDE premier Estonii Kaja Kallas lub były wieloletni premier Danii Lars Løkke Rasmussen. Jak mówiono podczas konferencji prasowej czterech frakcji, w trakcie rozmów porozumiano się na temat wspólnych postulatów. - Wszyscy zgodziliśmy się, że trzeba pracować nad wzmocnieniem waluty Euro i wolnego rynku, a także większą uwagę zwrócić na kwestie środowiska. Stan naszej planety powinien być jednym z naszych priorytetów, musimy zatroszczyć się o to, aby nasze dzieci, wnuki, oddychały czystszym powietrzem. - podkreśliła Nathalie Kosciusko-Morizet.

Administrator
Administrator
Posty: 22717
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 14 sty 2019, 0:54

Obrazek
Aleksandra Staniewska na czele komisji w Parlamencie Europejskim
Obrazek
Choć socjaliści w Parlamencie Europejskim nie mają po majowych wyborach dobrej passy, to przegrupowywanie szeregów S&D ma pomóc w umocnieniu frakcji we Wspólnocie. Na czele grupy politycznej stanął były szef rządu Hiszpanii Pedro Sanchez, a prestiżową komisją ITRE - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii pokieruje przedstawicielka socjalistów- polska eurodeputowana Aleksandra Staniewska. W lipcu rozpoczęła swoją drugą kadencję w PE, w poprzedniej do najważniejszych inicjatyw pochodzącej z Chełma europoseł należały prace nad miksem energetycznym, polityką unijną w obszarze wspólnej polityki morskiej i zagadnieniami związanymi z ochroną pszczół oraz rozwojem regionalnym. Była jedną z najaktywniejszych deputowanych, brytyjski Guardian uznał ją za najlepszego debiutanta w minionej kadencji. W ostatnich wyborach osiągnęła trzeci indywidualnie najlepszy wynik w Polsce.

Po wyborze na przewodniczącą parlamentarnej komisji Staniewska mówiła o potrzebie kontynuowania polityki na rzecz pozyskiwania energii z różnych źródeł poprzez wdrażanie miksu energetycznego, osiągnięcie efektu synergii poprzez użycie paliw tradycyjnych i alternatywnych. Mówiła też o pracach na rzecz łatwego dostępu do surowców, pogłębionych badań naukowych, które ułatwią do nich dostęp, oraz zwalczaniu ubóstwa energetycznego, które występuje w wielu regionach UE. Jako jedno z wyzwań dla europejskiej energetyki wymieniła rozwój technologii na rzecz wydobycia surowców z dna morskiego nad czym będzie pracował PE aby wspierać działania Wspomniała też o polskim programie odzysku surowców, podobne działają w różnych krajach, forum UE jest odpowiednim miejscem by były one we wszystkich państwach wspólnoty. Wysunęła też propozycje utworzenia specjalnej komisji ds bezpieczeństwa zasobów wodnych i dostępu do wody.

Administrator
Administrator
Posty: 22717
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 11 kwie 2022, 9:01

Obrazek
Ignacy Schmidt komisarzem ds. równości
Obrazek
Parlament Europejski po wielu miesiącach negocjacji i przesłuchań zatwierdził skład Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Manfreda Webera. Polskim reprezentantem w tym organie został Ignacy Schmidt, dotychczasowy europoseł PSL.

Do zadań komisarza Schmidta należeć będą m.in. wzmacnianie inkluzywności i równości w każdym znaczeniu i niezależnie od jakichkolwiek czynników, walka z dyskryminacją, rozwijanie i wdrażenie strategii równościowych w UE, zwalczanie barier czy przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć.

Ignacy Schmidt przed zaangażowaniem w politykę był adwokatem i wykładowcą akademickim na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu, prowadził zajęcia głównie z prawa konstytucyjnego. W latach 2020-2022 pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, potem powrócił do pracy adwokata i wykładowcy. Od kwietnia 2028 r. do maja 2029 r. był wiceministrem oświaty i kultury. W maju zeszłego roku został europosłem i wiceprzewodniczącym Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Schmidt jest pierwszym politykiem PSL, który został komisarzem UE. Jest także pierwszą osobą z Polski, która objęła tekę komisarza ds. równości.

Administrator
Administrator
Posty: 22717
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 11 kwie 2022, 11:30

Obrazek
Szereg wizyt ministrów w Afryce i Ameryce Południowej
Obrazek
Podczas wizyt w Afryce, które odbyła szefowa polskiego MSZ Wiktoria Anastazja Skolska podpisane zostały umowy w Botswanie na dostawy urządzeń rolniczych, laserów do obróbki diamentów, porozumienie o współpracy w sektorze miedziowym i konserwacji urządzeń wydobywczych. Jak powiedział członek delegacji rządu RP ,,W produkcji laserów mamy wieloletnie tradycje. To jest dziedzina w której pod kątem nauki osiągnęliśmy specjalizacje. Sektor jubilerski i design od kilkudziesięciu lat również rozwija się w Polsce dynamicznie, stanowiąc specjalność firm''. Podjęto decyzję o otworzeniu ambasady RP w Gaborone. Ambasador RP rozpocznie urzędowanie w 2030 roku

W czasie konferencji prasowej szefowie dyplomacji podkreślili szansę na dalszy rozwój stosunków dwustronnych szef MSZ Botswany Tumiso Rakgare powiedział ,,już widzimy, że ta wizyta będzie przełomowa w stosunkach dwustronnych pomiędzy naszymi państwami i podpisane umowy pozwolą na szybki rozwój współpracy w wielu dziedzinach''.

W Senegalu odbyło się podpisanie umów na dostawy maszyn rolniczych oraz sprzętu wojskowego (PPZR Piorun). W Nigerii podpisano umowy na otwarcie fabryki traktorów i autobusów na wodór. W Nigrze kontrakty uzyskały firmy budowlane. Delegacja rządu RP wzięła udział w otwarciu kopalni węgla wybudowanej przez polskie przedsiębiorstwa. W Togo zostały podpisane umowy na dzierżawę i eksploatację fosforytów przez Grupę Azoty, w przyszłym roku rozpocznie się budowa instalacji do produkcji kwasu fosforowego. Delegacja rządu pod kierownictwem minister wzięła też udział w konferencji zorganizowanej 27 września 2029 w 60 rocznicę śmierci byłego prezydenta Nicolasa Grunitzkiego (jego ojciec był Niemcem pochodzenia polskiego, matka togijką)

W brazylijskim stanie Pernambuco odbył się szczyt Grupa Wyszehradzka- Organizacja Traktatu Współpracy Amazonii (OTCA). Podczas obrad podjęto decyzję o współpracy w zakresie zachowanie i rozwój dziedzictwa i różnorodności obszarów Amazonii. Zapadła decyzja o zakupie ziemi celem prowadzenia badań, a także ochrony i zachowania flory Amazonii. Wicepremier RP, kierujący resortem rolnictwa, a także odpowiedzialny za środowisko Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział ,,Decyzja by utworzyć wspólną stację badawczą na rzecz ochrony bioróżnorodności pozwoli na zahamowanie procesu eksploatowania Amazonii ponad miarę i czynienie tego w sposób zrównoważony. Większa aktywność rożnych państw jest tutaj jak najbardziej potrzebna. Amazonia jest niekiedy nazywana największą apteką świata, wiele roślin ma zastosowanie medyczne, w leczeniu różnych chorób. Naszym obowiązkiem jest dbałość o dobrostan roślin i dalsze wspólne badania''.

Wiceszef MSZ Patrick Kibangou powiedział ,,Celem jest utworzenie tropikalnej stacji badawczej i ochrona przyrody''. Jak podkreśla prof. Albin Gorol zakup lasu przez państwa Grupy Wyszehradzkiej spowoduje nie tylko następstwo, że wszyscy członkowie będą mogli prowadzić badania, będą zobowiązani do ochrony przyrody poprzez wspólne zobowiązania, ale też będzie gwarantem, że stacja na zawsze pozostanie miejscem badań i nie będzie pokus by zmienić status tych ziem z naukowo badawczego, z ewentualnym wykorzystaniem zasobów do produkcji leków na miejsce eksploatowanie kopalin.

Administrator
Administrator
Posty: 22717
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 12 kwie 2022, 9:51

Obrazek
Kosciusko-Morizet faworytką w walce o fotel szefa EPP
Obrazek
Była premier Francji, a obecnie przewodnicząca frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Nathalie Kosciusko-Morizet jest faworytką w walce o przywództwo największej europejskiej partii. Wybory odbywają się w związku z rezygnacją Manfreda Webera, który został przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Kosciusko-Morizet konkurowała z Manfredem Weberem w prawyborach Europejskiej Partii Ludowej, które miały na celu wybrać "wiodącego kandydata", ostatecznie przegrywając z nim stosunkiem głosów 362 do 257. Dzięki intensywnej kampanii była premier Francji wyrosła na jedną z liderek największej europejskiej rodziny partyjnej, co poskutkowało objęciem przez nią po wyborach funkcji przewodniczącej frakcji EPP w Parlamencie Europejskim.

W walce o fotel przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Kosciusko-Morizet będzie konkurować z maltańską europosłanką Robertą Metsolą, hiszpańskim europosłem i był sekretarzem generalnym EPP Antonio López-Istúriz White, a także byłą wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, reprezentujacą Rumunię Adiną-Ioaną Vălean.

Poparcie dla Nathalie Kosciusko-Morizet, oprócz jej rodzimych Republikanów, udzielili także polscy Postępowi Demokraci, luksemburska Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa, włoska Forza Italia i szwedzka Umiarkowana Partia Koalicyjna.

Administrator
Administrator
Posty: 22717
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 12 kwie 2022, 11:12

Obrazek
Premier Radziwiłł-Schmidt z wizytą w Brukseli
Obrazek
Premier Anna Radziwiłł-Schmidt w Brukseli spotkała się z nowym przewodniczącym Komisji Europejskiej Manfredem Weberem, kandydatką na przewodniczącą EPP Nathalie Kosciusko-Morizet oraz premierami państw współtworzących Grupę Wyszehradzką.

W trakcie spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Manfredem Weberem premier Radziwiłł-Schmidt pogratulowała mu wyboru na stanowisko, a także rozmawiała z nim na temat priorytetów nowej KE w nadchodzącej kadencji. Polska premier poruszyła m.in. temat przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej, która w ostatnich latach podjęła zdecydowane kroki ku zintegrowaniu z Zachodem. Potwierdziła także, że w najbliższym czasie odwiedzi Kijów.

Radziwiłł-Schmidt spotkała się także z szefami rządu niektórych państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovićem, premierem Słowacji Alojzem Hliną, premierem Czech Aleną Schillerovą oraz kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. - Grupa Wyszehradzka jest jednym z fundamentów polskiej polityki zagranicznej, dlatego ważne jest dla nas, aby współpraca między naszymi krajami regularnie rozwijała się - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Radziwiłł-Schmidt spotkała się także z kandydatką na przewodniczącą Europejskiej Partii Ludowej, byłą premier Francji Nathalie Kosciusko-Morizet. W trakcie spotkania premier potwierdziła poparcie Postępowych Demokratów dla jej kandydatury na nadchodzącym kongresie EPP. PD posiadają obecnie drugą co do wielkości reprezentację we frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim (17 mandatów), zaraz po niemieckiej CDU (28 mandatów) i przed węgierskim Fideszem (14 mandatów).

Administrator
Administrator
Posty: 22717
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 13 kwie 2022, 11:32

Obrazek
Nathalie Kosciusko-Morizet nową przewodniczącą EPP
Obrazek
Bez niespodzianek zakończył się zjazd Europejskiej Partii Ludowej w Lizbonie. Była premier Francji Nathalie Kosciusko-Morizet zdecydowanie pokonała rywali w walce o fotel szefowej EPP. Będzie ona jednocześnie przewodniczącą partii oraz frakcji w Parlamencie Europejskim.

Była szefowa francuskiego rządu Nathalie Kosciusko-Morizet uzyskała 342 głosów delegatów (60%) na zjeździe Europejskiej Partii Ludowej w Lizbonie. Jej główną rywalką okazała się maltańska europosłanka Roberta Metsola, która uzyskała głosy 192 delegatów (34%). Były sekretarz generalny EPP Antonio López-Istúriz White uzyskał głosy 36 delegatów (6%). Była wiceprzewodnicząca PE Adina-Ioana Vălean wycofała się z powodu niskiego poparcia bezpośrednio przed zjazdem. Teoretycznie uprawnionych do głosowania było 700 delegatów, jednak ostatecznie głos oddało 570.

- Bardzo dziękuję za ten ogromny kredyt zaufania. Chadecy dzięki tej decyzji jeszcze bardziej się umocnią - mówiła w swoim przemówieniu Kosciusko-Morizet. - Stańmy razem na tym najważniejszym polu politycznej bitwy, przeciwstawiając się nieodpowiedzialnym populistom, będąc partią odpowiedzialną i popularną. - dodała. Kosciusko-Morizet jako szefowa partii oraz jej frakcji w Parlamencie Europejskim będzie reprezentowała swego rodzaju "unię personalną". W przeszłości taka sytuacja miała już miejsce – oba stanowiska sprawował belgijski polityk Wilfred Martens.

Podczas zjazdu wybrano także pozostałe władze Europejskiej Partii Ludowej. Stanowisko wiceprzewodniczącej utrzymała sprawująca je od 2026 roku była szefowa polskiej dyplomacji, a obecnie eurodeputowana Alicja Mikołajczyk.

EPL to europejska rodzina polityczna, w skład której wchodzą głównie partie proeuropejskie, chadeckie, ludowe, konserwatywno-liberalne i demokratyczne krajów Unii Europejskiej. W jej skład wchodzi ponad 70 partii członkowskich z 39 krajów, szefowie państw i rządów Unii Europejskiej oraz kilkunastu członków Komisji Europejskiej, w tym Przewodniczący Komisji Europejskiej.

Administrator
Administrator
Posty: 22717
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 13 kwie 2022, 17:53

Obrazek
Premier Anna Radziwiłł-Schmidt z wizytą w Ukrainie
"Do końca roku Ukraina złoży wniosek o przyjęcie do UE"
Obrazek
Premier Anna Radziwiłł-Schmidt i wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Rafał Trzaskowski spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim. W trakcie konferencji prasowej ukraiński prezydent zapowiedział złożenie wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej do końca roku.

Szefowa polskiego rządu i szefowa polskiej dyplomacji zakończyły jednodniową wizytę w Kijowie, gdzie spotkały się z najwyższymi władzami Ukrainy. Głównym tematem rozmów była współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz Partnerstwa Wschodniego, a także przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej. - Polska od lat jest głównym rzecznikiem Ukrainy w Unii Europejskiej. Zawsze wspieraliśmy naszych przyjaciół w dążeniach do integracji z Zachodem. To z naszej inicjatywy Ukraina stała się ważnym członkiem Grupy Wyszehradzkiej, a dzisiaj kraj stawia kolejny krok w drodze do zjednoczonej Europy - powiedziała na konferencji prasowej premier Anna Radziwiłł-Schmidt.

W trakcie konferencji prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że jeszcze w tym roku jego kraj złoży oficjalnie wniosek o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej. - Ukraińcy od dawna udowadniają, że wszyscy jesteśmy integralną częścią wspólnoty europejskiej. Czas przełożyć to na papier. Ukraina jeszcze w tym roku będzie oficjalnie ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom za długoletnie, nieprzerywane wsparcie - powiedział prezydent. Jak podkreślił, "historia dzieje się na naszych oczach".

Sekretarz stanu ds. europejskim w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rafał Trzaskowski zapowiedział kontynuację bliskiej współpracy w najbliższych miesiącach prowadzących do złożenia wniosku akcesyjnego. Wstąpienie państwa do Unii Europejskiej łączy się ze skomplikowaną procedurą - po złożeniu wniosku Ukraina zostanie oficjalnym kandydatem do członkostwa.

Administrator
Administrator
Posty: 22717
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 14 kwie 2022, 22:28

Obrazek
Czechy mają nowy rząd
Obrazek
W październikowych wyborach w roku 2029 do Izby Poselskiej zwyciężyła centroprawicowa koalicja SPOLU (Razem) skupiająca trzy podmioty polityczne ODS (Obywatelska Partia Demokratyczna) KDU-CSL ( Chrześcijańska Unia Demokratyczna -Czechosłowacka Partia Ludowa) i TOP09 (Tradycja Odpowiedzialność Rozwój). Koalicja otrzymała 26 % głosów. O trzy punkty procentowe mniej uzyskała rządząca w poprzedniej kadencji ANO (Akcja Niezadowolonych Obywateli). Partia poprawiła swój wynik w stosunku do poprzednich wyborów aż o 5 %. Tym razem wystarczyło do zajęcia 2 miejsca. Po 16 % zdobyły koalicja Partia Piratów + Burmistrzowie i Niezależni (PIRSTAN). Za sensacje należy uznać wyniki pozostałych ugrupowań, które w poprzedniej kadencji miały swoich przedstawicieli w Izbie. Drugi liczebnie klub Nasz Wybór -Jiri Drahos 2025, uzyskał jedynie 4% i znalazł się poza niszą izbą Czeskiej Republiki. Lider partii Marek Hilser zdobył indywidualnie trzeci najwyższy wynik spośród wszystkich kandydatów, ale nie przyczyniło się to do uzyskania wyniku minimum 5%. Po wyborach zmieniono nazwę partii na Nasz Wybór. Po raz pierwszy od rozpadu Czechosłowacji w Izbie Poselskiej nie zasiądą reprezentanci lewicy. Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) i Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM) zdobyły po 4% głosów. O jeden procent mniej uzyskała nowa partia sytuująca się jako ugrupowanie protestu PRISAHA. Pozostałe komitety uzyskały poparcie poniżej 1%. Koalicję rządową zawarły Spolu i PIRSTAN.


Podział mandatów:
Spolu-68
ANO-58
SPD-37
PIRSTAN-37


Premierem został lider ODS Petr Fiala, w przeszłości minister spraw zagranicznych.
Pozostałe kluczowe ministerstwa obsadzili:
MSW - Vit Rakusan (STAN)
MSZ - Adela Sipova (Piraci)
MON - Miroslav Zborovsky (KDU-CSL)
MF - Zbynek Stanjura
Liderka TOP09 Marketa Pekarova-Adamova została z kolei przewodniczącą Izby Poselskiej.

Administrator
Administrator
Posty: 22717
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 15 kwie 2022, 10:10

Obrazek

I Szczyt Otwartego Wyszehradu - spotkanie partii Open Europe z krajów Grupy Wyszehradzkiej

W węgierskim Wyszehradzie spotkali się przedstawiciele ugrupowań Otwartej Europy z siedmiu państw zrzeszonych w Grupie: Wolnej Listy (Austria), Most (Chorwacja), Partii Wolnych Obywateli i Partii Piratów (Czechy), Rządzić Inaczej (Polska), Związku Zbawienia Rumunii (Rumunia), Wolności i Solidarności (Słowacja) oraz Porozumienia Social-Liberalnych Demokratów (Słowenia). Gościnnie w spotkaniu wzięła udział także członkini ukraińskiego parlamentu z ramienia partii Sługa Narodu Lada Bulakh ponieważ w Open Europe nie działa aktualnie żadna partia ukraińska.

Obrazek

Po ponad 4-godzinnym spotkaniu reprezentanci Open Europe podpisali się pod wspólną deklaracją dotyczącą dalszej współpracy w formacie Otwartego Wyszehradu oraz wywierania wpływu na rządy swoich państw w celu obudzenia na nowo dyskusji o Unii Europejskiej. Na zakończenie wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

Europarlamentarzysta słowackiej Wolności i Solidarności Richard Sulik podkreślał konieczność wywierania wpływu na rządy w krajach Grupy Wyszehradzkiej, aby dążyły do otwarcia debaty o przyszłym kształcie Unii Europejskiej: "W obecnej formule Unia przestała odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Potrzebujemy nowych narzędzi, potrzebujemy większej konkurencji między państwami abyśmy znów mogli skończyć do przodu i dorównać wschodzących mocarstwom. Otwarta Europa ma gotowy program reform, który dałby Unii impuls do takiego skoku."

Z kolei lider polskiego stowarzyszenia Rządzić Inaczej Fryderyk Skarbiński wskazywał na niewykorzystany potencjał Grupy Wyszehradzkiej w ramach Unii Europejskiej: "Państwa Grupy dysponują w Radzie Unii Europejskiej 86 głosami, to więcej niż rozgrywające Radą i decydujące o głównych kierunkach Niemcy i Francja. Grupa Wyszehradzka mogłaby być przeciwwagą dla sojuszu Berlina i Paryża i nadać unijnym działaniom swoją agendę." Eurodeputowany RI Maciej Kierzek dodał, że takim tematem, który Grupa mogłaby mocniej postawić są aspiracje unijne Ukrainy.

Dacian Ciolos ze Związku Zbawienia Rumunii zwracał z kolei uwagę na potrzebę dalszego sprzeciwu wobec rozrostu unijnej biurokracji i kolejnych regulacji jak choćby ostatnia dotycząca platform cyfrowych: "Unia musi odejść od tak radykalnej harmonizacji przepisów prawnych w krajach członkowskich na rzecz standaryzacji tych obszarów. Inaczej państwa przestaną ze sobą konkurować i zaniknie bodziec do poszukiwania bardziej innowacyjnych i lepszych rozwiązań."

Przedstawicielka Ukrainy Lada Bulakh podziękowała za głosy wsparcia Otwartej Europy i wyraziła nadzieję na współpracę w Parlamencie Europejskim w "niedalekiej przyszłości".


Wróć do „Wiadomości ze świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron