Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych, zgłoszonym przez grupę posłów Postępowych Demokratów. Proszę o zabranie głosu panią posłankę sprawozdawcę, Martynę Wojciechowską.
Ustawa
z dnia 2027 r.
o zmianie ustawy o grach hazardowych
Art. 1.
W ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych w art. 86 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
"4. Wydatki Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej są przeznaczone na przebudowę, remonty i dofinansowanie inwestycji obiektów sportowych, rozwijanie sportu wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, rozwój turystyki społecznej oraz zadania określone w przepisach o zdrowiu publicznym w zakresie aktywności fizycznej."
Art. 2
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2028 r.
Uzasadnienie
Poseł sprawozdawca: Martyna Wojciechowska
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Konieczne jest przeznaczenie znacznie większych niż obecnie środków publicznych na wsparcie rozwoju turystyki w Polsce, przede wszystkim turystyki społecznej. Liczne grupy obywateli, nie mając dostatecznych środków finansowych, nie korzystają z komercyjnych form turystyki wyjazdowej. Niewielkimi nakładami finansowymi można znacząco poprawić dostępność taniej bazy noclegowej, rozpropagować formy aktywnego wypoczynku w okolicach miejsca zamieszkania, poprawić infrastrukturę tysięcy kilometrów szlaków turystycznych, zwiększyć zasięg oddziaływania imprez turystycznych organizowanych przez organizacje pozarządowe, propagujących aktywność fizyczną, zwiększyć ilość krajowych imprez wyjazdowych oferowanych po kosztach, w tym szczególnie dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji, osób niepełnosprawnych, dużych rodzin.
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest szalenie istotna dla zdrowia społeczeństwa. W przypadku setek tysięcy osób, które nie przejawiają jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, ruch podczas poznawania kraju to ważny element poprawy zdrowia a często także pierwszy krok do bardziej intensywnych form aktywności, typowo sportowych.
Projektowana ustawa rozszerza katalog celów, na jakie mogą być przeznaczane środki Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej o wydatki wspierające rozwój turystyki społecznej. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę, zgodnie z którą w budżecie państwa określano przeznaczenie środków Funduszu odrębnie na realizację każdego z tych celów, można oczekiwać że począwszy od 2028 r. ustawa budżetowa określi kwotę środków będących w dyspozycji Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, przeznaczonych na realizację zadań z zakresu turystyki społecznej. Uwzględniając fakt, że dotychczas bardzo niewielkie kwoty przeznaczane były na zadania z zakresu turystyki, będzie to odczuwalna zmiana jakościowa a jej skutki, w postaci zwiększenia aktywności turystycznej wśród osób których aktywność była dotychczas bardzo niewielka lub żadna, będą szybko widoczne.
Projektowana ustawa pozostaje bez wpływu na budżet państwa. Z punktu widzenia finansów publicznych oznaczać będzie niewielkie zmiany rodzaju wydatków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, bez zmiany zasadniczego celu wydatków tego Funduszu jakim jest zwiększenia aktywności fizycznej społeczeństwa. Projektowana ustawa nie ma innego, istotnego wpływu na finanse sektora publicznego. Ustawa nie ma zasadniczego wpływu na funkcjonowanie podmiotów gospodarczych. Ustawa może mieć pozytywny wpływ na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorstw działających w zakresie małej gastronomii, usług noclegowych, drobnego handlu oraz transportu ponieważ zwiększona społeczna aktywność turystyczna zwiększy też popyt na oferowane przez nich towary i usługi.
Ustawa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej i nie wpłynie negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.
Dziękuję.