Uchwała Sejmu RP z dn. ... 2027 r.
w sprawie powołania Komisji Śledczej do spraw zbadania prawidłowości działania organów publicznych w sprawie otrucia posłów w czasie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Na podstawie art. 111 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 1 i art. 2 ustawy z dnia 21 stycznia 1999 r. o sejmowej komisji śledczej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwala, co następuje:
Art. 1. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołuje Komisję Śledczą do spraw zbadania prawidłowości działania organów publicznych w sprawie otrucia posłów w czasie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zwaną dalej "Komisją".
Art. 2. Do zakresu działania Komisji należy zbadanie i ocena prawidłowości, legalności oraz zaniechań działań podejmowanych przez organy państwa:
1) członków Rady Ministrów, w szczególności przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Obrony Narodowej oraz ministra - koordynatora służb specjalnych
2) prokuraturę oraz organy ścigania przestępstw, w szczególności Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych.
Art. 3. W skład Komisji wchodzi 9 członków.
Art. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Urszula Pasławska :
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo!
Prezentowana przeze mnie uchwała ma na celu powołanie sejmowej komisji śledczej w celu wyjaśnienia tzw. "afery kanapkowej", największej afery politycznej od kilkunastu lat. Komisja powinna zająć się wyjaśnieniem, dlaczego śledztwo zostało pierwotnie umorzone, a następnie wznowione i gwałtownie posunięte do przodu, czy i jaki był w tym udział polityków, dlaczego plany otrucia nie zostały wykryte przez służby państwa, winna również ustalić, czy było to działanie niezamierzone, czy wręcz odwrotnie.
Apeluję do Wysokiej Izby o poparcie uchwały. Komisja może pomóc odbudować zaufanie do klasy politycznej, mam nadzieję, że państwo i z lewej, i z prawej strony uniosą się ponad podziały i uda się wyjaśnić tę sprawę do końca.
Dziękuję.
Og: proszę o otwarcie debaty