W rozmowie z TVN24 BiŚ, minister Karolina Południowa wskazała na założenia polityki rządu w zakresie polityki zagranicznej w najbliższych miesiącach.
Obejmuje on m.in. intensyfikację działań Grupy Wyszehradzkiej, zwiększone zaangażowanie w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (do ponad 1 mld dolarów), udział Polski w Afrykańskim Banku Rozwoju, wzmocnienie zaangażowania Polski w rozwój regionu bałtyckiego (m.in. udział Polski w Nordyckim Banku Inwestycyjnym), aktywny udział w reformach strukturalnych Unii Europejskiej, czy działania na rzecz uzyskania przez Polskę tzw. "stałego zaproszenia" na szczyty G-20 oraz poprawę otoczenia biznesowego w relacjach polsko-rosyjskich (czego sygnałem była duża aktywność polskiej delegacji podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu).
Minister Południowa wskazała także na zbliżającą się wizytę prezydenta Jeba Busha w Polsce (pierwsza w trakcie jego kadencji), jako okazję do umocnienia relacji transatlantyckich w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki oraz szansę uzyskania wsparcia USA dla międzynarodowych aspiracji Polski. Program rządu określiła mianem działań na rzecz upodmiotowienia Polski, w znaczeniu indywidualnym, na arenie międzynarodowej. Szefowa dyplomacji porównała ambicje Polski do odgrywania roli porównywalnej do - zbliżonej wielkością - Hiszpanii.
Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowała, że wicepremier Joanna Poniatowska-Pawłowska (w związku z zaawansowaną ciążą) w ciągu najbliższego miesiąca ograniczy kalendarz wizyt zagranicznych do minimum. Obowiązki przejmą częściowo premier Weronika Ryszkowska oraz sekretarz stanu w MSZ Ryszard Czarnecki.
Wróć do „Rząd Weroniki Ryszkowskiej”
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości