Wiadomości ze świata

Najważniejsze newsy ze świata. Telewizja, radio, internet itp.
Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 19 lis 2017, 17:19

Obrazek
Wicepremier Poniatowska-Pawłowska na Ukrainie
Obrazek
Wicepremier i minister spraw zagranicznych Joanna Poniatowska-Pawłowska udała się z jednodniową roboczą wizytą na Ukrainę. Spotkała się tam m.in. z prezydent Julią Tymoszenko, a także nowym premierem - Ołehem Laszko.

Na początku wicepremier Poniatowska-Pawłowska odwiedziła Lwów, gdzie złożyła wieńce na Cmentarzu Orląt Lwowski oraz spotkała się z Polonią Następnie podczas wizyty w Kijowie szefowa polskiej dyplomacji pogratulowała Ołehowi Laszko objęcia funkcji premiera i jednocześnie wyraziła niepokój odnośnie stabilności koalicji rządzącej (która jest obecnie pięciopartyjna). Poniatowska-Pawłowska podkreśliła, że Polskę i Ukrainę od lat łączą przyjazne stosunki i chce, aby tak pozostało. - Polska w dużej mierze angażuje się w integrację Ukrainy z zachodem. - podkreśliła, ale poruszyła także temat naprawy stosunków z Rosją.

Tego samego dnia również wicepremier spotkała się z prezydent Ukrainy Julią Tymoszenko, która niedawno została wybrana na drugą kadencję. Mówiąc o relacjach z Kijowem, szefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że Polska chce w dalszym ciągu utrzymywać zrównoważoną politykę wobec Ukrainy. - Jesteśmy za tym, żeby Ukraina była suwerennym wolnym i niepodległym państwem, zintegrowanym, niepodzielonym, współpracującym z Unią Europejską i z NATO – powiedziała minister Poniatowska-Pawłowska.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 19 lis 2017, 22:54

Obrazek
Europosłowie PD w obronie europejskich nawozów i rolnictwa
Obrazek
Komisja ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego uchwaliła w czwartek raport w sprawie nowego rozporządzenia nawozowego.

Głosowanie to kończy ponad rok prac w Parlamencie Europejskim. Wcześniej w tym roku, swoje opinie wydały Komisje Handlu Międzynarodowego (INTA), Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI). Celem aktu prawnego jest nowelizacja rozporządzenia nawozowego z 2003 roku. Propozycja wprowadza do przemysłu nawozowego zasady gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy), stwarza podstawy prawne dla wprowadzania na poziomie europejskim nawozów organicznych i organiczno-mineralnych, a także nawozów wytwarzanych z produktów odzyskanych, w tym odpadków organicznych z hodowli zwierząt.

- W przemyśle rolniczym i w hodowli zwierząt generowanych jest wiele odpadów zawierających substancje odżywcze dla roślin. Jednym z celów rozporządzenia jest włączenie tych strumieni do produkcji nawozów, co stworzy rynek na te odpady, poprawiając sytuację rolników - powiedziała europosłanka Maria Leniwa, członkini Komisji AGRI.

Innym aktualnym tematem jest odzyskiwanie surowców z odpadów miejskich. - Świetnym przykładem przyszłych możliwości jest recycling fosforu. Unia Europejska uzależniona jest od importu fosforytów, które zawierają wiele zanieczyszczeń, a tymczasem już pracuje się nad odzyskiwaniem fosforu z odpadów. Odzysk fosforu ze ścieków częściowo rozwiązałby dwa problemy: uzależnienie od importu fosforu, oraz kwestię zagospodarowania ścieków – wyjaśnia poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, który był sprawozdawcą raportu dot. tego rozporządzenia w komisji INTA. Rozporządzenie po raz pierwszy, precyzuje także z jakich materiałów mogą być wytwarzane nawozy oraz nakłada limity zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich, w nawozach.

W trakcie prac nad rozporządzeniem we wszystkich komisjach zgłoszono ponad tysiąc poprawek. Polskim posłom udało się zabezpieczyć kilka najważniejszych kwestii, w tym dalszą możliwość produkcji nawozów z ważnych produktów ubocznych pochodzących z innych gałęzi przemysłu.

- Przez swoją nieuwagę, Komisja Europejska o mało nie zdelegalizowała powszechnej w przemyśle nawozowym praktyki wykorzystywania strumieni ubocznych. Przykładowo, kwas siarkowy lub siarczan amonu, uzyskiwane przy okazji innych procesów produkcyjnych, nie mogłyby być stosowane przy produkcji nawozów wieloskładnikowych. Na szczęście wypracowana przez polskich posłów poprawka wpisała te produkty uboczne bezpośrednio do rozporządzenia - zauważyła europoseł Leniwa. Innym przedmiotem poprawek były minimalne poziomy substancji odżywczych w nawozach, mające zapewnić ich przydatność do produkcji nawozów.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 24 lis 2017, 1:01

Obrazek
Tulsi Gabbard sekretarzem stanu USA
Obrazek
Prezydent-elekt Kamala Harris desygnowała dzisiaj na stanowisko sekretarza stanu Tulsi Gabbard - poinformowano w oficjalnym komunikacie, który potwierdził wcześniejsze doniesienia prasowe.

Prezydent Kamala Harris kilka tygodni od zwycięskich wyborów zaczyna ogłaszać pierwsze nominacje do swojego gabinetu. Jedną z nich - na sekretarza stanu - otrzymała Tulsi Gabbard, która od 2013 roku reprezentuje hawajski drugi dystrykt w Izbie Reprezentantów, przez jakiś czas była także wiceszefową DNC. Bardzo długo była wymieniana jako potencjalna kandydatka do nominacji prezydenckiej w niedawnych wyborach, jednak już na początku partyjnych prawyborów poparła Kamalę Harris.

Gabbard urodziła się w Amerykańskim Samoa w 1981 roku i będzie jednocześnie pierwszą w historii osobą pochodzenia Hindu sprawującą stanowisko sekretarza stanu. Od 2004 roku pełni służbę w Hawajskiej Gwardii Narodowej, posiada stopień majora, służyła m.in. na misji w Iraku. W kwestiach politycznych zdecydowanie popiera prawo do aborcji oraz małżeństwa tej samej płci, sprzeciwiła się z kolei TPP.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 25 lis 2017, 14:11

Obrazek
Królowa Maria odwiedziła Senegal i Gwineę
Obrazek
Królowa Mara w ramach swojej pracy jako Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF udała się w podróż do Senegalu i Gwinei. - Tężec to choroba, na którą od dawna znamy szczepionkę i możemy jej zapobiegać. Niestety jest to wciąż jedna z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie, zagrażająca życiu matek i ich dzieci. Co dziewięć minut tężec zabija jednego noworodka. - ostrzegała.

Matka i jej dziecko mogą zachorować podczas porodu, który odbywa się w niehigienicznych warunkach. Tężcowi można zapobiec poprzez szczepionkę podaną przyszłej matce. Po 5 prawidłowo zaaplikowanych dawkach matka uzyskuje dożywotnią ochronę przed tężcem, a jej nowonarodzone dzieci są zabezpieczone przed tą chorobą przez kilka pierwszych tygodni życia.

- Od 1999 roku przeciw tężcowi zaszczepiono ponad 118 mln kobiet w wieku rozrodczym w ponad 52 krajach. Wiele z nich otrzymało szczepionkę przeciw tężcowi w ramach zintegrowanej kampanii zdrowotnej, która obejmowała inne działania ratujące życie dzieci: szczepienia przeciw odrze, suplementację witaminą A i dystrybucję tabletek odrobaczających. - powiedziała monarchini zauważając, że Senegal jest jednym z krajów, w którym udało się wyeliminować chorobą. Zaznaczyła jednak, że nadal trzeba podnosić świadomość odnośnie choroby.

Kraje, które nadal zmagają się z problemem tężca noworodkowego to: Afganistan, Angola, Kambodża, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea Równikowa, Etiopia, Gabon, Gwinea, Haiti, Indie, Indonezja, Kenia, Laos, Madagaskar, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Pakistan, Papua Nowa Gwinea, Filipiny, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudan Południowy oraz Jemen.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 25 lis 2017, 22:29

Obrazek
Premier: Będziemy ambasadorami krajów Partnerstwa Wschodniego
Obrazek
- Deklaracja przyjęta na szczycie Partnerstwa Wschodniego powinna być bardziej ambitna i w większym stopniu potwierdzać europejskie ambicje tych krajów – stwierdziła premier Weronika Ryszkowska w Brukseli.

W piątek w Brukseli przyjęto wspólną deklarację Unii Europejskiej oraz krajów Partnerstwa Wschodniego (PW), w której wskazano, że dalsza współpraca będzie rozwijana. Premier oceniła, że w deklaracji zapisano ważne postulaty z punktu widzenia UE i PW, a także konkretne stanowiska m.in. z inicjatywy polskiego rządu. Według szefowej rządu przyjęta deklaracja powinna być bardziej ambitna i w większym stopniu potwierdzać europejskie ambicje krajów PW. - Niemniej jednak w obecnej sytuacji politycznej uznajemy, że jest to kompromis, który jest satysfakcjonujący – zaznaczyła Ryszkowska.

Premier Weronika Ryszkowska powiedziała, że będziemy apelowali o to, żeby Unia Europejska otwierała się na kraje Partnerstwa Wschodniego. -
Będziemy ambasadorami tych państw – zadeklarowała. Zdaniem szefowej rządu Unia Europejska powinna pokazywać krajom Partnerstwa Wschodniego bardziej ambitne projekty. Dodała, że perspektywa stałego związania państw inicjatywy ze Wspólnotą Europejską wpłynie na poziom bezpieczeństwa nie tylko naszego regionu, ale całej UE.

Jak stwierdziła premier, przyjęta na szczycie deklaracja jest potwierdzeniem aspiracji państw Partnerstwa Wschodniego oraz zwróceniem się do obywateli tych państw. - W naszej ocenie właśnie na to czekają ludzie: żeby ich konkretne sprawy były załatwiane – stwierdziła premier Ryszkowska. W związku z tym premier podkreśliła obszary zawarte w deklaracji: kwestie infrastruktury, programy dla młodzieży (projekty prospołeczne) i cyberbezpieczeństwa.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 26 lis 2017, 0:12

Obrazek
Poniatowska-Pawłowska: Musimy bronić dobrego imienia Polski
Obrazek
– Do naszych obowiązków należy obrona dobrego imienia Polski - mówiła wicepremier Joanna Poniatowska-Pawłowska podczas Konferencja "Support Poland! Wspieraj Polskę!" – Polacy ze względu na własną historię, jak żaden inny naród na świecie, mają prawo do dumy z własnej ojczyzny – dodała.

Na dzisiejszej konferencji omawiano Polską komunikację strategiczną w odniesieniu do polityki historycznej, wkład Polonii w obronę dobrego imienia Polski, także najważniejsze zadania dyplomacji w tej sprawie. - Do naszych obowiązków należy obrona dobrego imienia Polski - podkreśliła wicepremier i minister spraw zagranicznych Joanna Poniatowska-Pawłowska, która wzięła udział w otwarciu konferencji odbywającej się w Warszawie. W inauguracji wzięła także udział minister spraw wewnętrznych i administracji Renata Budzyńska.

Szefowa resortu spraw zagranicznych tłumaczyła, że w Polsce przez wiele lat wmawiano, że bycie dumnym z własnej ojczyzny jest niemodne. Tymczasem - jak podkreśliła - dla przykładu w Stanach Zjednoczonych do dumy z własnego kraju poczuwa się zdecydowana większość Amerykanów.

Księżna Poniatowska-Pawłowska podziękowała Reducie Dobrego Imienia i jej założycielowi Maciejowi Świrskiemu za ich wysiłek na rzecz Polski w obszarze "soft power". Podkreśliła, że także dzisiaj mamy do czynienia z fałszowaniem świadomości Polaków. - Polski rząd oczywiście stara się walczyć z takimi praktykami. - podkreśliła.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 26 lis 2017, 20:34

Obrazek
Szefowa PD na spotkaniach w Brukseli
Obrazek
Przewodnicząca Postępowych Demokratów, Maria Radziwiłł, której towarzyszyli I wiceprzewodniczący Gniewomir Maj-Ołyński, szefowa MSZ w gabinecie cieni Alicja Mikołajczyk, europoseł Władysław Kosiniak-Kamysz i była przewodnicząca EPP Danuta Hubner, spotkała się z kanclerz Niemiec Ursulą von der Leyen, premierem Węgier - Viktorem Orbanem, premier Francji - Nathalie Kosciuszko-Morizet, prezydent Chorwacji - Kolindą Grabar-Kitarović, premierem Słowenii - Janezem Jansa oraz premierem Bułgarii - Bojko Borisowem.

Serię spotkań zorganizowano na prośbę przewodniczącej PD, która chciała omówić strategię oraz wspólną politykę w Unii Europejskiej.

Podczas spotkania z Ursulą von der Leyen, które przebiegło w bardzo przyjacielskiej atmosferze udało się omówić wspólną strategię na arenie Unii Europejskiej oraz kwestie kontynuacji dobrego partnerstwa polsko-niemieckiego.

Na wspólnym spotkaniu z premierem Węgier, prezydent Chorwacji oraz premierami Bułgarii i Słowenii omówiono kwestię partnerstwa w regionie, współpracę w EPP oraz potwierdzono chęć zmian w UE. Spotkanie z premier Francji również przebiegło w bardzo dobrej atmosferze, delegacja PD omówiła z francuską premier współpracę na arenie międzynarodowej oraz kwestię Polaków we Francji.


Obrazek
Była premier przyłapana na spacerze z Angelą Merkel
Obrazek

Była premier i obecna szefowa Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Anna Radziwiłł-Schmidt spotkała się w Berlinie z byłą niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

Zadzwoniliśmy do premier Radziwiłł-Schmidt, która powiedziała nam: - Spotkałam się z Angelą towarzysko, nawet nie rozmawiałyśmy o polityce. W czasie pełnienia urzędu zaprzyjaźniłyśmy się i od czasu do czasu chodzimy na spacery, by po prostu po przyjacielsku porozmawiać. Nie ma w tym żadnego drugiego dna.

Udało nam się ustalić, że po spacerze polityczki udały się do jednej z restauracji, gdzie wspólnie zjadły kolacje. Z relacji świadków wynika, że rzeczywiście nie padło ani jedno słowo o polityce.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 27 lis 2017, 23:23

Obrazek

Radziwiłł-Schmidt na spotkaniu z prezydent Stanów Zjednoczonych

Obrazek
Prezydent Harris w drodze na spotkanie z przedstawicielami EPP.

W Brukseli doszło do spotkania prezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris z przedstawicielami wszystkich grup zasiadających w Europarlamencie. EPP reprezentowała delegacja złożona z byłego przewodniczącego PE Antonio Tajaniego, byłej polskiej premier Anny Radziwiłł-Schmidt, kanclerz Niemiec Ursuli von der Leyen oraz premier Francji Nathalie Kosciusko-Morizet.

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie prasowym, spotkanie przebiegło "fenomenalnie", udało się znaleźć wiele punktów wspólnych, co jest zapowiedzią "długiej i dobrej współpracy między prezydent Harris a Europejską Partią Ludową, która wyraziła chęć dalszych rozmów o przyszłości relacji Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej".

Po spotkaniu odbyła się również konferencja prezydent Kamali Harris, która powiedziała, że zamierza współpracować nie tylko z Unią Europejską i jej organami, państwami członkowskimi Unii, ale też z poszczególnymi grupami w PE. Podkreśliła, że choć formalnie nie objęła jeszcze funkcji to stara się rozmawiać z parterami na arenie międzynarodowej, by zbudować zaufanie w razie przyszłych negocjacji.

Na jednym z portali społecznościowych była polska premier i była liderka Postępowych Demokratów pochwaliła się zdjęciem z prezydent USA, na którym widać, że mają przyjacielskie relacje. Obie panie spotkały się kilkanaście miesięcy wcześniej na Kapitolu, gdy Kamala Harris była jeszcze senatorem ze stanu California.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 29 lis 2017, 23:44

Obrazek
Spotkanie z USA nie jest sukcesem

Po spotkaniu amerykańskich władz z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego wbrew oficjalnemu stanowisku i euforii chadeków z Europy Środkowej i Wschodniej nie zapadły żadne konkretne decyzje „To spotkanie nie było konstruktywne, nie udało się osiągnąć wypracować żadnych choćby podstawowych rozwiązań, uściski i selfie to przewodnicząca mogła uczynić we własnym zakresie- pisze komentator La Vanguardia
"PPE zachowuje się jakby nadal przeważała w strukturach unijnych, ale to już przeszłość, muszą wiedzieć, że w różnych frakcjach i w całej Unii poglądy na temat stosunków z USA, zarówno priorytetów jak i ocen są rozbieżne"- mówi Paloma Diez Lantaran. Również inni politycy są ostrożni w ocenach spotkania przedstawicieli frakcji europarlamentarzystów z władzami Stanów Zjednoczonych Ameryki ,,To było robocze spotkanie, nie ma powodów aby otwierać szampany''- powiedział premier Słowacji Robert Fico.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 05 gru 2017, 15:44

Obrazek
MSZ Polski i Szwecji w Gruzji o Partnerstwie Wschodnim
Obrazek
– Spośród krajów Partnerstwa Wschodniego Gruzja osiągnęła największe sukcesy we wdrażaniu postanowień umowy stowarzyszeniowej oraz o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu z Unią Europejską – powiedziała wicepremier Joanna Poniatowska-Pawłowska podczas wspólnej wizyty w Gruzji z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström.

- Jako inicjatorzy Partnerstwa Wschodniego uznajemy i wspieramy aspiracje Gruzji do członkostwa w Unii – podkreśliła szefowa polskiej dyplomacji. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji spotkały się z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Gruzji Micheilem Dżanelidze. Rozmówcy zgodzili się, że choć tekst politycznej deklaracji jest istotny, to najważniejsze jest jednak wdrażanie już podpisanych umów i układów. - To jest proces najlepiej i najpełniej zbliżający Gruzję do Unii Europejskiej – powiedziała szefowa polskiej dyplomacji. - Wdrażane reformy służą także obywatelom kraju i pokazują pozytywne strony przejmowania standardów UE - dodała. Po spotkaniu troje ministrów podczas wspólnej konferencji prasowej zaapelowało o uznanie "europejskich aspiracji i europejskiego wyboru Gruzji" oraz o "poszanowanie integralności terytorialnej kraju".

Rozmowy z premierem Giorgim Kwirikaszwilim dotyczyły przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz roli Gruzji w jego ramach. Wicepremier Poniatowska-Pawłowska podkreśliła, że wobec braku możliwości szybkiej akcesji krajów Partnerstwa oraz Gruzji do Unii Europejskiej, należy skupić się na współpracy sektorowej, która strukturalnie i długofalowo wiązałaby obie strony. Zaznaczył, że za najbardziej perspektywiczne obszary współpracy Polska uważa rozbudowę wzajemnych połączeń, wsparcie młodzieży oraz komunikację strategiczną. W tym kontekście uwypuklił możliwości współpracy z Gruzją w dziedzinie transportu, również w odniesieniu do inicjatywy Pasa i Szlaku. – Posiadając jednocześnie umowę AA/DCFTA z UE oraz umowę o wolnym handlu z Chinami, Gruzja jest naturalnym kandydatem do odgrywania roli "hubu" dla inwestycji z UE oraz Chin – powiedziała Poniatowska-Pawłowska - Jesteście prawdziwymi przyjaciółmi Gruzji. Dziękuję za Wasze wsparcie dla naszego kraju i procesu reform. Gruzja Was nie zawiedzie – podkreślił z kolei premier Gruzji.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji spotkały się również z przedstawicielami gruzińskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Rozmowy dotyczyły wsparcia dla demokratycznych przemian w Gruzji oraz wdrażania postanowień umowy stowarzyszeniowej Gruzji z UE. Następnie Joanna Poniatowska-Pawłowska i Margot Wallström udały się do biura terenowego Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej (EUMM) w Mcchecie na spotkanie z zastępcą przewodniczącego misji Erikiem Hoeegiem oraz pełniącymi w niej służbę Polakami i Szwedami. Ministrowie zapoznały się z bieżącą sytuacją na terenach okupowanych w Abchazji i Osetii Południowej, a także odwiedzili linię rozgraniczenia konfliktu w okolicy Odzisi przy granicy z Osetią Południową.

Na zakończenie wizyty panie minister spotkały się z prezydentem Gruzji Irakli Kobakhidze, z którym rozmawiały głównie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. W trakcie spotkania szefowa polskiej dyplomacji wyraziła poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji. Podkreśliła także konieczność kontynuacji międzynarodowych wysiłków na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Abchazji i Osetii Południowej.


Wróć do „Wiadomości ze świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

cron