Anna Radziwiłł-Schmidt - 29%
Mikołaj Liściowski - 24%
Ilona Antoniszyn-Klik - 10%
Paweł Kukiz - 9%
Janina Dobrzyńska - 8%
Janusz Palikot - 8%
Janusz Korwin-Mikke - 7%
Grzegorz Braun - 2%
Iwona Piątek - 1%
Reszta - 2%
Anna Radziwiłł-Schmidt - 29%
Mikołaj Liściowski - 24%
Ilona Antoniszyn-Klik - 10%
Paweł Kukiz - 9%
Janina Dobrzyńska - 8%
Janusz Palikot - 8%
Janusz Korwin-Mikke - 7%
Grzegorz Braun - 2%
Iwona Piątek - 1%
Reszta - 2%
Platforma Obywatelska - 34%
Prawo i Sprawiedliwość (z SP i PR) - 30%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 10%
Polskie Stronnictwo Ludowe - 9%
Inicjatywa Wolność - 6%
Potrafisz Polsko! - 5%
KORWiN - 4%
Inne 2%Podział mandatów:
PO - 167 mandatów
PIS - 147 mandaty
SLD - 49 mandatów
PSL - 44 mandaty
IW - 29 mandatów
PP! - 24 mandatyCzłowiek Maja
Mikołaj LiściowskiKomentarz politolog dr Izoldy Walczak
Niejako po wyborach prezydenckich maleje przewaga PO nad PiS. Kampania okazała się bardzo wyrównana, zaś o ostatecznym wyniku przesądziła debata telewizyjna, w której lepiej i precyzyjniej punktował obecny prezydent-elekt Mikołaj Liściowski. Otwarto sprawą wydaje się być teraz przywództwo na prawicy. Ciekawe czy w PiS znajdzie się kolejna postać formatu Liściowskiego. Jeśli tak, partia ta może powalczyć o władzę, jeśli nie - grozi jej nawet dekompozycja i ustąpienie pola innym podmiotom prawicowym.
Naturalną przywódczynią Platformy wydaje się być teraz Anna Radziwiłł-Schmidt. Nikt chyba nie wierzy w jej odejście z polityki. Zbudowała dużą osobistą rozpoznawalność, a machina partyjna wciąż świetnie działa. Przyszedł teraz czas na bój o zwycięstwo wyborach parlamentarnych.
Wynik Janiny Dobrzyńskiej jest może nieco rozczarowujący, ale jednak potwierdzona została pozycja SLD jako trzeciej siły politycznej - cel kandydatury został więc osiągnięty, zaś Dobrzyńska wyrosła na naturalną przywódczynię szerokiego frontu lewicowego i trybunkę ludową.
Bardzo dobrze poradził sobie w wyborach PSL. Partia ta może pełnić obrotową rolę na scenie politycznej, choć z tego co widać, póki co nastawia się jednak na trwałość sojuszu z Platformą.
Potencjał wzrostowy mają liberałowie z IW. Kampania prezydencka Janusza Palikota zbudowała rozpoznawalność nowej formacji, a jej pomysły dotarły do wielu osób.
Janusz Siemieńczuk miał pewien udział w zwycięstwie Mikołaja Liściowskiego, kukiści balansują jednak na granicy progu wyborczego. Nie wiadomo jeszcze, jaki dokładnie kształt obierze ta inicjatywa.
Pod progiem nieaktywny ostatnio KORWiN.
Śladowe poparcie zanotowały inne formacje, w tym happenerskie ugrupowanie zwolennników Grzegorza Brauna.
Z symulacji wynika, że obecna koalicja byłaby zmuszona poszerzyć się o co najmniej jeden podmiot - prawdopodobnie SLD lub IW.
Platforma Obywatelska - 35%
Prawo i Sprawiedliwość (z SP i PR) - 29%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11%
Polskie Stronnictwo Ludowe - 9%
Inicjatywa Wolność - 8%
Potrafisz Polsko! - 4%
KORWiN - 3%
Inne 1%Podział mandatów:
PO - 175 mandatów
PIS - 145 mandatów
SLD - 55 mandatów
PSL - 45 mandatów
IW - 40 mandatów
Platforma Obywatelska - 36%
Prawo i Sprawiedliwość - 25%
Polskie Stronnictwo Ludowe- 11%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 9%
Inicjatywa Wolność - 6%
Razem dla Najjaśniejszej - 6%
Potrafisz Polsko! - 2%
KORWiN - 2%
Ruch Narodowy - 1%
Inne 2%Podział mandatów:
PO - 179 mandatów
PIS - 124 mandaty
PSL- 54 mandaty
SLD - 44 mandaty
IW - 30 mandatów
RdN - 29 mandatówCzłowiek Sierpnia
Ex aequo Anna Radziwiłł-Schmidt i Ilona Antoniszyn-KlikKomentarz politolog dr Izoldy Walczak
Platforma Obywatelska dominuje w sondażu. Partii nie zaszkodziły nawet rewelacje opublikowane przez Zbigniewa Stonogą. Procentuje aktywność i sprawiające wrażenie posiadającego koncepcję przywództwo Anny-Radziwiłł-Schmidt. Wzmacnia się też PSL z nową przewodniczącą Iloną Antoniszyn-Klik. Wskutek tego dzisiejszy sondaż po raz pierwszy od dawna daje koalicji perspektywą przedłużenia inwestytury bez konieczności kooptowania trzeciego członu.
Traci PiS. Partia pogrążona jest w marazmie, nie pojawiła się w niej póki co osobowość na miarę Mikołaja Liściowskiego, który został prezydentem. Rozłam w Zjednoczonej Prawicy też miał tutaj swój udział.
Systematycznie tracą natomiast SLD i IW, również przez swą nieaktywność. Ta druga partia z 6% poparcia niebezpiecznie zbliża się do progu wyborczego, jeżeli coś nie ulegnie zmianie, to zapewne wkótce spotka się pod nim z KORWiNem czy Potrafisz Polsko! które niedawno też obiecywały przeoranie, a wręcz zaoranie systemu politycznego.
Niezły kapitał początkowy ma Razem dla Najjaśniejszej. W obliczu uwiądu stronnictw Korwina i Kukiza, rachityczności Ruchu Narodowego oraz marazmu w PiSie, prawica monarchistyczna może powalczyć o naprawdę dobry wynik.
Najsilniejszymi osobistościami w polskiej polityce są dziś prezydent Mikołaj Liściowski i potencjalna premier Anna Radziwiłł-Schmidt. Ciekawe czy dojdzie do ich kohabitacji i jaka ona będzie.
Platforma Obywatelska - 38%
Prawo i Sprawiedliwość - 26%
Polskie Stronnictwo Ludowe- 10%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 10%
Razem dla Najjaśniejszej - 7%
Ruch Narodowy - 2%
Inicjatywa Wolność - 2%
KORWiN - 2%
Potrafisz Polsko! - 1%
Inne 2%Podział mandatów:
PO - 193 mandatów
PIS - 132 mandaty
PSL- 50 mandatów
SLD - 50 mandaty
RdN - 35 mandatówCzłowiek Września
Strach otworzyć lodówkę - a nuż i stamtąd wyskoczy Anna Radziwiłł-SchmidtKomentarz politolog dr Izoldy Walczak
Platforma Obywatelska zwiększa swoją przewagę nad rywalami. Sondaże bywają zawodne, ale jeśli im wierzyć, to Anna Radziwiłł-Schmidt idzie po zwycięstwo. Pani "przyszła premier?" dwoi się i troi, odmładza partię, usuwa na dalszy plan co bardziej skompromitowanych i zużytych działaczy. Koalicja spokojnie przedłużyłaby inwesyturę właśnie dzięki wynikowi PO. PSL nie wypada aż tak imponująco, choć trzeba przyznać że też nieźle. Stronnictwo na przykład zainaugurowało kampanię, co z tego jednak, skoro w porównaniu z partią koalicyjną jest mało widoczne.
PiS wydaje się trwać głównie dzięki autorytetowi prezydenta Liściowskiego, ale niech marazm nie uśpi czujności obywateli. Kampania prowadzona jest profesjonalnie, a Liściowskiemu sondaże też nie dawały zwycięstwa.
Janina Dobrzyńska postawiła przed sobą cel zjednoczenia całej lewicy. Jej problem polega jednak na tym, że w zasadzie jest ona jedynym atutem SLD. Wiele grup lewicowych, w tym Zieloni wprost odmawia współpracy z partią. której symbolem są politycy w rodzaju Leszka Millera.
Gwiazdami nawet nie jednego sezonu okazały się formacje Korwina i Kukiza, po których już niemal ślad nie pozostał. Czarnym koniem może okazać się Razem dla Najjaśniejsze. Monarchiści udzielają się w pracach parlamentu, w ich szeregi wstąpiła posłanka Sokołowska, zaś twarzą ugrupowania ma być znana z prasy kolorowej księżniczka Czetwertyńska. Aż dziwne że Ruch Narodowy i RdN nie porozumiały się. Monarchizm i nacjonalizm to oczywiście dwie zupełnie różne narracje, ale obie formacje rywalizują o elektorat protestu, zapewne też w wielu sprawach działacze znaleźliby wspólny język.
Implozji uległy notowania Inicjatywy Wolność. Partia nie wykazuje jakichkolwiek śladów aktywności. Nawet luźno z nią związany senator Ajna wolał wpisać się w układ PO-PSL. Liberałowie i część socjalliberałów przechodzą z IW do PO, trochę bezdomna wydaje się część działaczy lewicowych, bowiem akurat do "palikociarni" kręgi zbliżone do Janiny Dobrzyńskiej wydają się być nieco uprzedzone.
Platforma Obywatelska - 42%
Prawo i Sprawiedliwość - 27%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 10%
Razem dla Najjaśniejszej - 9%
Polskie Stronnictwo Ludowe - 7%
Inne (w tym MN, RAŚ) - 6%PO - 192 mandaty
PIS - 123 mandaty
SLD- 45 mandatów
RdN - 41 mandatów
PSL - 32 mandaty
Inne (zakładając że co najmniej jedna lista przekroczy 5% próg) - 27 mandatów
Platforma Obywatelska - 41%
Prawo i Sprawiedliwość - 28%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11%
Razem dla Najjaśniejszej - 10%
Polskie Stronnictwo Ludowe - 6%
Inne - 4%PO - 197 mandatów
PIS - 134 mandaty
SLD- 53 mandatów
RdN - 48 mandatów
PSL - 28 mandatów
PO - 42%
PiS - 29%
SLD - 11%
RdN! - 11%
PSL - 6%
Inne - 1%PO - 196 mandatów
PiS - 135 mandatów
SLD - 51 mandatów
RdN! - 51 mandatów
PSL - 27 mandatówJeśli Sejm przyjmie zmiany w Konstytucji (300 posłów):
PO - 128 mandatów
PiS - 88 mandatów
SLD - 33 mandaty
RdN! - 33 mandaty
PSL - 18 mandatów
PO - 44%
PiS - 26%
SLD - 13%
RdN! - 12%
PSL - 5%PO - 202 mandaty
PiS - 120 mandatów
SLD - 60 mandatów
RdN! - 55 mandatów
PSL - 23 mandatyPo zmianie Konstytucji (300 posłów):
PO - 132 mandaty
PiS - 78 mandatów
SLD - 39 mandatów
RdN! - 36 mandatów
PSL - 15 mandatówKomentarz politologa
Najbardziej zyskują partie aktywnie uczestniczące w kampanii przed referendum ogólnokrajowym. Zwiększa się dystans pomiędzy dwiema największymi siłami politycznymi. Platforma Obywatelska prowadzi aktywną kampanię, zachęcającą do udziału w referendum, a także jasno promującą popierane przez siebie odpowiedzi. Dużo robi również aktywność rządu i premier Radziwiłł-Schmidt - m.in.: przyjęcie w ostatecznym kształcie strategii dla Polski. Z kolei Sojusz Lewicy Demokratycznej prowadzi kampanię w narracji niepotrzebnego wydawania pieniędzy z budżetu państwa, a aktywność polityków skutkuje wzrostem poparcia. Z kolei monarchiści przekonują Polaków do zmiany ustroju na monarchię i ordynacji STV do Sejmu, czym umacniają swoją czwartą pozycję, ale otwierają sobie też drogę do walki o trzecią. Dwie partie całkowicie wycofały się z kampanii referendalnej - główna siła opozycyjna Prawo i Sprawiedliwość, a także koalicjant PO, Polskie Stronnictwo Ludowe i głównie dlatego tracą poparcie. Ludowcy zaczynają balansować koło progu wyborczego. PSL straciłby więcej, gdyby nie aktywność rządu.
Jeśli wybory odbyłyby się w następną niedzielę, wygrałaby je PO, z rosnącą szansą na zdobycie samodzielnej większości. Potencjalnym koalicjantem mógłby być SLD, który umacnia się na pozycji trzeciej siły politycznej, albo też obecny koalicjant, czyli PSL - jeśli tylko odrobiłby starty.Ludzie przełomu marca i kwietnia
Na wyróżnienie w plebiscycie zasługuje trzech polityków - premier Anna Radziwiłł-Schmidt, przewodnicząca SLD Janina Dobrzyńska i prezes RdN! Jan Radziwiłł, bowiem to ich partie w całości zaangażowały się w kampanię referendalną.
Sondaż przed referendumCzy jest Pani/Pan za wprowadzeniem ordynacji mieszanej w wyborach do Sejmu RP?
TAK - 57,11%
NIE - 42,89%Czy jest Pani/Pan za zniesieniem finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
TAK - 71,22%
NIE - 28,78%Czy jest Pani/Pan za zniesieniem immunitetu poselskiego i senatorskiego?
TAK - 78,12%
NIE - 21,88%Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem monarchii w Polsce?
TAK - 51,21%
NIE - 48,79%Czy jest Pan/Pani za ordynacją STV w wyborach do sejmu?
TAK - 44,20%
NIE - 55,80%Czy jest Pan/Pani za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?
TAK - 47,99%
NIE - 52,01%Czy jest Pan/Pani za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz niektórych innych przedmiotów?
TAK - 61%
NIE - 39%
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości