Wicemarszałek Pucz-Swarzewska:
Sejm wybierze Rzecznika Praw Przedsiębiorców. Kandydata może zgłosić Marszałek Sejmu lub 35 posłów.
Solange Olszewska (ur. 4 stycznia 1951 w Warszawie) – polska lekarz dentysta, przedsiębiorca, w latach 2008–2015 prezes Solaris Bus & Coach, senator IX kadencji III RP.
Ukończyła studia na Wydziale Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie. W wyniku stanu wojennego wraz z mężem Krzysztofem Olszewskim i dwójką dzieci (córka Małgorzata i syn Jan) zamieszkała w Berlinie Zachodnim. W latach 1986-1994 pracowała na stanowisku adiunkta na Wydziale Stomatologii Dziecięcej Freie Universität Berlin, w katedrze zajmującej się leczeniem dzieci trudnych. Napisała tam skrypt dla studentów pt. "Praktyczne aspekty leczenia dzieci trudnych".
Po powrocie rodziny Olszewskich do Polski, od lutego 1995 zaangażowała się w działalność rodzinnej firmy Neoplan Polska Spółka z o.o., a następnie Solaris Bus & Coach S.A. Została wiceprezesem firmy, a ow latach 2008-2015 była jej prezesem. Solaris jest jednym z czołowych europejskich producentów pojazdów komunikacji publicznej (autobusy, trolejbusy, tramwaje).
Jest aktywna w pracy społecznej. Była jednym z założycieli Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego z siedzibą w Berlinie. Od lat angażuje się w proces współpracy polsko-niemieckiej, w sferze gospodarczej i kulturalnej. W 1999 roku za tę aktywność otrzymała Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zajmuje się również działalnością charytatywną. W roku 1997 zaangażowała się w organizację akcji pomocy na rzecz powodzian w południowej Polsce. Ponadto aktywnie działa na rzecz opieki nad zwierzętami. W 2012 roku utworzyła Fundację Zielonego Jamnika - na ratunek bezbronnym, której celem jest pomoc zarówno ludziom jak i zwierzętom. Jest członkiem Rady Programowej Kongresu Kobiet. W 2011 roku została uznana jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata biznesu w rankingu niemieckiego magazynu gospodarczego "Handelsblatt". Jest członkiem Polskiej Rady Biznesu.
W wyborach parlamentarnych w 2015 roku uzyskała mandat senatora w okręgu nr 40, startując z poparciem Platformy Obywatelskiej. Cztery lata później, w wyborach w 2019 roku nie ubiegała się o reelekcję.
Grzegorz Wlazło urodzony w 1962 roku w Warszawie. Jest adwokatem specjalizującym się w prawie spółek, prawie własności intelektualnej, prawie pracy, kontraktach menadżerskich, umowach handlowych, dystrybucyjnych i franchisingowych.
Przez lata prowadził własną kancelarię adwokacką obecnie jest wspólnikiem w Kancelarii Adwokackiej Piotr Kuliński, Joanna Jaczewska-Zimińska, Dorota Kulińska sp.k. Był doradcą prezydenta Konfederacji Lewiatan, wicemarszałka Sejmu Jana Króla oraz przewodniczącego Komisji Gospodarki Sejmu RP. Jest ekspertem prawnym Konfederacji Lewiatan, członkiem rad nadzorczych kilku spółek handlowych oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
Od 2006 roku pełni funkcję Społecznego Rzecznika Przedsiębiorców Konfederacji Lewiatan, ma więc doświadczenie, którego pozostali kandydaci mogą mu pozazdrościć. Nie jest też związany z żadną partią polityczną więc nie będzie można zarzucić tej kandydaturze, że jest z politycznego nadania. Grzegorz Wlazło jest autorem licznych artykułów prasowych, projektów ustaw i opinii dotyczących aktów prawnych z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego, pracy i podatkowego.
Nie raz już wykazał się w obronie praw przedsiębiorców, ma bogate doświadczenie jako adwokat i przedsiębiorca, jako współtwórca i osoba opiniująca akty prawne, ale także jako społeczny rzecznik. Łączy w sobie wszystkie cechy jakie powinna posiadać osoba, której szukamy. Dlatego liczymy, że uda się ponad partyjnymi podziałami uzyskać poparcie dla tej kandydatury.
Roman Kazimierz Kluska (ur. 5 lipca 1954 w Brzesku w Małopolsce) – polski przedsiębiorca, twórca i były prezes giełdowej spółki Optimus SA, laureat Nagrody Kisiela za „walkę z bezprawiem aparatu państwowego”.
Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Firmę Optimus założył w 1988 praktycznie bez żadnego kapitału. Początkowo komputery były składane w warunkach chałupniczych. Pod kierownictwem Kluski Optimus stał się nie tylko czołowym producentem komputerów w Polsce, ale także liderem rynku kas fiskalnych oraz współtwórcą największego polskiego portalu internetowego Onet.pl. Firma odniosła duży sukces finansowy i Kluska był zaliczany w latach 90. XX w. do grona najbogatszych Polaków. Z prowadzenia firmy zrezygnował się w 2000 r., sprzedając udziały w Optimusie BRE Bankowi. Jako powody podał m.in. korupcję oraz atmosferę zastraszenia, nie pozwalającą na prowadzenie w ówczesnej Polsce uczciwych interesów. Jego majątek szacowano w chwili odejścia z firmy na ponad 400 mln zł.
Po odejściu z Optimusa zaangażował się w działalność filantropijną. Jest m.in. twórcą wydawnictwa i księgarni wysyłkowej „Prodoks”, które wydaje i dystrybuuje książki i filmy – zwykle o tematyce religijnej. Ponadto poświęcił się promocji hodowli owiec oraz zdrowej żywności sprzedawanej przez niego pod marką Prawdziwe Jedzenie. Jest prezesem zarządu spółki Dobre jedzenie Sp. z o.o., będącej własnością jego i jego żony. Zajmuje się eksperymentalnym wytwarzaniem biopaliw z lnicznika siewnego. Jest również głównym sponsorem budowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
W 2003 został laureatem Nagrody Kisiela w kategorii najlepszy przedsiębiorca.
W kwietniu 2006 otrzymał tytuł Członka Honorowego Stowarzyszenia KoLiber.
Od marca 2007 Roman Kluska był doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego do spraw gospodarczych. 19 marca 2007 premier Jarosław Kaczyński ogłosił przyjęcie programu Romana Kluski, nazywanego „pakietem Kluski”. Wprowadzenie programu miało potrwać osiem lat. Jego celem było uproszczenie i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Program obejmował wprowadzenie „jednego okienka” – możliwości rejestrowania działalności gospodarczej na uproszczonych zasadach – również przez internet, możliwość zawieszania działalności gospodarczej oraz zmiany w przepisach o kontroli działalności gospodarczej, usunięcie barier reglamentujących działalność gospodarczą.
Podczas prac nad pakietem Ministerstwo Finansów usunęło z niego większość planowanych ułatwień. Z tego powodu po zaprzysiężeniu gabinetu Donalda Tuska pakiet został wycofany z parlamentu, jednak działania na rzecz ułatwienia zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej były kontynuowane. Możliwość zawieszenia działalności dla wszystkich przedsiębiorców nie zatrudniających pracowników wprowadzono 20 września 2008 roku, zakaz kontroli równoległych wszedł w życie na początku 2009 roku, natomiast procedura „jednego okienka” oraz możliwość rejestracji działalności gospodarczej przez Internet zostały udostępnione z początkiem lipca 2011 roku.
W 2015 roku objął stanowisko doradcy prezydenta RP Mikołaja Liściowskiego ds. gospodarczo-ekonomicznych, które zachował także po wprowadzeniu monarchii w kancelarii króla Michała II.
W 2016 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Wróć do „Sejm IV RP I kadencji”
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości