Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji
Ustawa z dn. …/19
o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji
Art. 1. W ustawie z dn. 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. 1993 nr 7 poz. 34) dokonuje się następujących zmian:
a) Art. 7. ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„Art. 7. 1. W skład Krajowej Rady wchodzi sześciu członków 2 powoływanych przez Króla i po 2 powoływanych przez Sejm i przez Senat większością 2/3 głosów ustawowej liczby posłów; spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.”
b) dodaje się Art. 7. ust. 1a o brzmieniu:
„Art. 7. 1a. W skład Krajowej Rady nie mogą wchodzić osoby, które w ciągu 4 lat poprzedzających wybór pełniły funkcję posła, senatora, posła do Parlamentu Europejskiego lub prezydenta miasta.”
c) W art. 28a. dodaje się ust. 1a:
„Art. 28a. 1a. Rada, spośród swojego grona powołuje Przewodniczącego, który reprezentuje Radę na zewnątrz.”
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku.
Uzasadnienie:
Ustawa ma na celu dalsze odpolitycznianie instytucji Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, przez dodanie art. 7. ust. 1a., który spowoduje, że w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji nie będą zasiadały osoby czynne politycznie, co, teoretycznie, jest w stanie obecnym, ale nierzadko zdarzały się transfery wprost z ul. Wiejskiej do biura KRRiT. Większość 2/3 jeszcze bardziej wzmocni apolityczność wyboru członka Krajowej Rady.
Zmiana art. 7. ust. 1. spowoduje równouprawnienie Sejmu, Senatu i Króla w zakresie powoływania członków Rady - każdy z organów będzie powoływał 2 członków, co również pomoże w reprezentowaniu szerszego spektrum poglądów wewnątrz KRRiT.
Ustawa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej. Ustawa nie wpływa na sytuację rodzin z dziećmi.
OG: Debata trwa do godziny 15:00 29 lipca