Na mównicę wchodzi premier Anna Radziwiłł-Schmidt:Wasza Królewska Wysokość!
Pani Marszałek!
Czcigodni goście!
Wysoka Izbo!
Staję tutaj, przed Wysoką Izbą w imieniu koalicyjnego rządu Platformy Obywatelskiej, Porozumienia Centroprawicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Inicjatywy Wolność. Koalicyjny rząd jaki stworzyliśmy, to rząd ekspertów. Rząd specjalistów w swoich dziedzinach. Rząd osób których główną misją jest doprowadzić do wzrostu znaczenia Polski, zarówno w sferze międzynarodowej jaki i gospodarczej. Zakładamy ambitny plan utrzymania wzrostu gospodarczego na poziomie przy najmniej 5% oraz osiągnięcia progu bezrobocia na poziomie nie większym niż 5% w ciągu najbliższych czterech lat. Będziemy starać się osiągać cel inflacyjny na poziomie nie przekraczającym 1,8% rok rocznie. Myślę, że są to realne założenia i punkty wyjściowe dla naszego rządu.
Wysoka Izbo!
Każdy premier w swoim expose przedstawia najważniejsze założenia swojej polityki. Ja chciałabym przejść już teraz do konkretów. Zaczniemy od rolnictwa. Nadszedł czas, by polska wieś stanęła w szranki ze światowymi potęgami. Na świecie istnieje znaczny niedobór w zakresie żywności. Oznacza to ogromny potencjał eksportowy towarów o przystępnej cenie. Do tego niezbędne jest mechanizowanie produkcji oraz wdrażanie nowoczesnych technologii upraw. Równocześnie, Polska posiada regiony, takie jak Podlasie, których płody rolne osiągają bardzo wysoką jakość pod względem naturalnej produkcji i żywności Bio. Mamy więc szansę eksportować żywność tańszą ale w dużych ilościach, a także zachować duży udział ekologicznych produktów o cenie wyższej.
Proponujemy utworzenie funduszu modernizacji dla spółdzielni rolniczych, jednocześnie ulepszając ich system finansowania w zakresie rozwoju spółdzielczości. Właśnie spółdzielczość będzie głównym kierunkiem działań rządu w zakresie rolnictwa. Działanie to dyktujemy wysokim rozdrobnieniem gospodarstw a jednocześnie dużym odpływie młodych rolników z wsi co powoduje iż ziemia pozostawiona starszemu pokoleniu nie jest uprawiana i leży odłogiem. W samej Lubelszczyźnie do kilka tysięcy gospodarstw. Działanie w spółdzielniach daje takim osobom nie tylko udział w zysku z produkcji ale też pozwala powiększać areał upraw oraz zakres ich tworzenia.
W zakresie polityki pracy,
zlikwidujemy powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy. W ich miejsce proponujemy partnerstwo publiczno-prywatne wzorem niemieckim i brytyjskim. To agencje zatrudnienia wyłaniane w przetargach i konkursach będą prowadziły promocję zatrudnienia na zlecenie powiatów. System ten będzie efektywniejszy i sprawniejszy niż dotychczasowy, który jest dużym beneficjentem środków które nie są efektywnie pożytkowane.
Zwiększymy nakłady na szkolenia oraz na przekwalifikowanie zawodowe. Musimy prowadzić politykę zatrudnienia opartą o szerokim zakresie wiedzy i elastyczności wśród obywateli. Upadłość zakładu pracy nie powinna oznaczać automatycznie wielomiesięcznego bezrobocia.
W zakresie polityki zdrowotnej oraz społecznej
będziemy dążyli do reformy systemu finansowania zakładów opieki zdrowotnej. Utworzymy specjalny fundusz zaopatrzenia medycznego który będzie finansował zakup nowoczesnego sprzętu poza środkami własnymi szpitali i przychodni. Dokonamy zmian w zakresie wypisywania recept tak by system był zinformatyzowany, przejrzysty i nieuciążliwy dla pacjenta i lekarza. Będziemy dążyli do współpracy ze służbą zdrowia a nie konfrontacji. Postaramy się również wprowadzić w życie ośrodki drogowego ratownictwa medycznego, które skupią się na pomocy ofiarom wypadków drogowych.
Zakupimy nowoczesny sprzęt, a także przy współpracy z uczelniami wyższymi
będziemy rozwijać polski przemysł farmaceutyczny i polską myśl medyczną. Polacy są w wielu dziedzinach medycyny pionierami jednak brak skutecznego planu finansowego i programów laboratoryjnych powoduje, iż nasza myśl nie przebija się tak jak np. te ze Stanów Zjednoczonych czy Francji.
Rozwiniemy system oddziałów geriatrycznych oraz wesprzemy ośrodki opiekuńczo lecznicze tak, by osoby starsze miały wystarczającą opiekę. Postaramy się, by system finansowania nie nadwyrężał budżetu Państwa ale i zapewniał, jeżeli nie znaczną opiekę, to chociaż spełniającą niezbędne minimum wsparcia dla rodzin osób starszych i samych osób starszych.
Dla młodych rodzin będziemy organizowali wsparcie w zakresie opieki nad dziećmi.
Rozwiniemy bazę żłobków i przedszkoli we współpracy z gminami, wprowadzając obowiązek reagowania przez samorządy na potrzeby demograficzne. Będziemy chcieli stworzenia sieci żłobków i przedszkoli na uniwersytetach i zakładach pracy. Będziemy tworzyć wygodny system pomagający rodzinom w odnalezieniu niani lub opiekunki. Dziś zawód ten chowa się właściwie przed państwem w obawie o koszta finansowe. Otoczymy zawód opiekunki specjalną troską, tak by osoby chcące poświęcać swój czas na opiekę nad dziećmi miały do tego możliwość. Gminy powinny prowadzić bazę opiekunek i udostępniać ją rodzicom. Państwo w zakresie pomocy młodym rodzinom powinno być zawsze przed potrzebami, a nie orientować się w sytuacji dopiero, gdy jest już za późno.
W zakresie infrastruktury, nie chciałam tutaj rozszerzać tematu, bowiem sytuacja jest ogólnie znana co do jej stanu i kluczowych projektów które już trwają. Będziemy chcieli dokończyć rozpoczęte w poprzedniej kadencji budowy. Chcemy też
zrealizować programy Zintegrowanego Systemu Transportu czyli skoordynowany plan rozwoju oraz realizacji przewozów kolejowych. Polegać on będzie na tworzeniu przy współpracy z urzędami administracji centralnej i samorządowej, programów transportu zbiorowego na skalę Polski a nie tylko regionalną. Komunikacja wszelkiego rodzaju musi się uzupełniać, zaś wspólne projekty transportowe są efektywniejsze niż kończąca się na granicy województwa szyna kolejowa zmodernizowana, stykająca się z całkowicie zużytą infrastrukturą po stronie drugiego. Takie systemy istniejące w najbliższym nam, zachodnim sąsiednim państwie czyli Niemczech, powodują iż transport indywidualny jest tylko uzupełnieniem transportu zbiorowego a nie odwrotnie.
Ważnym aspektem naszego rządu będzie polityka kulturalna oraz ochrona dziedzictwa narodowego.
Będziemy wspierać młodych artystów i tworzyć warunki dla nich nie tylko do nauki, ale i przede wszystkim do rozwijania pasji, już od wieku wczesnoszkolnego. Dotacje dla projektów artystycznych oraz obejmowanie patronatem inicjatyw kulturowych to ważny element sprawnej polityki w dziedzinie sztuki. W Polsce jest wielu zdolnych artystów z różnych dziedzin. Często ich projekty widać za granicą, a nie w Polsce. Musi się skończyć ciągły eksport sztuki i odkrywanie polskich artystów przez zagraniczne galerie i zagraniczny mecenat. Przyłożymy się do odnajdywania talentów i rozwiniemy programy w tym zakresie.
Podobnie sytuacja ma się z dziedzictwem narodowym.
Trzeba wspierać, poprzez partnerstwo publiczno-prywatne odbudowę zamków i pałaców. Państwo od wielu lat wspiera budowę dróg i ich rozwój na podstawie partnerstwa publiczno-prywatnego, w zamian za inwestycję publiczną prywatni przedsiębiorcy mają możliwość partycypowania w zyskach. Dlaczego więc nie stosuje się tego w ochronie zabytków? Zrobimy wszystko, by kultura polska i dziedzictwo miało swoje miejsce w polityce rządu.
W kwestii edukacji planujemy m.in. wzmocnienie roli kuratora oświaty w kształtowaniu sieci przedszkoli i planu sieci szkół, w tym przywrócenie obowiązku uzyskiwania pozytywnej opinii organu nadzoru pedagogicznego w przypadku likwidacji szkoły lub placówki prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.
Zniesiemy również egzamin szóstoklasisty od 2020 roku. Decyzja o likwidacji sprawdzianu zapadła, ponieważ ten egzamin o niczym szczególnym nie decydował. Tymczasem skutkiem ubocznym sprawdzianu było przygotowywanie uczniów pod testy.
Są na mapie kraju nadal tzw. dziury - miejsca, gdzie nie ma sal gimnastycznych. My zamierzamy te dziury wypełnić.
Ministerstwo Sportu i Turystyki wprowadzi pilotażowy program "Delfinek", którego celem będzie budowa przyszkolnych pływalni dla uczniów szkół podstawowych. Umożliwią one naukę pływania i trenowania w małych gminach. Ich koszt jest znacznie mniejszy od obiektów 25- i 50-metrowych. Kolejną sprawą jest powrót do sprawdzonej koncepcji tzw. SKS-ów. To właśnie na nich młodzież zaczynała przygodę ze sportem. Jak to zrobić? Należy urealnić trzecią i czwartą godzinę wychowania fizycznego.
W sferze gospodarki
będziemy tworzyć warunki do rozwoju przedsiębiorczości, jednocześnie będziemy prowadzić politykę wspierania polskich patentów i ich rozwoju. Stworzymy poprzez programy inwestycyjne oraz wsparcie poprzez BGK idealne warunki do rozwoju nowoczesnej myśli technologicznej oraz będziemy zatrzymywać zespoły naukowe w Polsce, by to tutaj i dla polskiej gospodarki ich pomysły przynosiły zysk i pozwalały się rozwinąć. Potrzeba nastawienia się na wspólną pracę i przede wszystkim doceniania osiągnięć oraz ich promocji. Mamy duży kapitał narodowy, trzeba go tylko mądrze wykorzystać. Wesprzemy polski przemysł, bowiem nadal na świecie istnieje ogromne zapotrzebowanie na produkty wysokiej jakości, produkty tworzone w fabrykach, których w Polsce jest dużo, ale trzeba stworzyć dobre warunki do ich ekspansji, a przede wszystkim wspierać eksport oraz pomagać w odnajdywaniu rynków zbytu.
Panie i Panowie Posłowie, dbanie o zdrową gospodarkę i zdrowe finanse publiczne to ważne elementy dla Polaków, bo dotyczą one wszystkich. Dlatego jeśli nie czeka nas nagły kryzys, a jesteśmy w tej sprawie bardzo optymistyczni, postaramy się obniżyć deficyt budżetowy do maksimum 5 miliardów złotych. Nie da się jednak w kilka lat zlikwidować dziury budżetowej, bez szkody dla instytucji państwowych.
Umożliwimy zatem przyspieszenie amortyzacji środków dla małych i średnich firm, a ponadto zmniejszymy CIT dla takich firm. Małe i średnie firmy mogą być motorem napędowym dla naszej gospodarki. W ostatnim czasie wiele głosów podnosi się na temat płacy minimalnej. Dlatego po szeregu konsultacji z różnymi środowiskami i instytucjami zdecydowaliśmy, że będzie ona różna na poziomie województw, z wydzieleniem obszarów metropolitarnych. Tylko taka płaca będzie uwzględniała różnice w regionach Polski.
W polityce obronnej doprowadzimy do dalszej modernizacji sił zbrojnych.
Kontynuować będziemy politykę modernizacji oraz rozwoju sprzętu rodzimej produkcji. Będziemy rozwijać polską myśl technologiczną, a także rozpoczniemy współpracę z międzynarodowymi firmami z sektora zbrojeniowego tak, by pozyskać jak najwięcej kontraktów dla przemysłu zbrojeniowego. Wprowadzimy program modernizacji sił lądowych. Postawimy na siły specjalne oraz rozwój ich systemu szkoleń. Będziemy aktywnie działać na rzecz reorganizacji struktur NATO i unowocześnienia systemu decyzyjnego. Rząd pod moim przewodnictwem zamierza prowadzić politykę opartą dobre stosunki zarówno państwami za naszą wschodnią, jak i zachodnią granicą. Kryzys na Ukrainie pokazał, że tylko wspólna polityka państw Unii Europejskiej, mówienie jednym głosem, może coś zdziałać. Choć już jesteśmy szanowanym za granicą krajem, mamy zamiar ten szacunek utrzymać i nadal budować naszą siłę.
Wysoka Izbo!
Chciałabym wierzyć, że w takich sprawach szczególnych, jak obrona narodowa, bezpieczeństwo energetyczne i przyszłość polskich dzieci uda się w tej sali zbudować porozumienie. Właśnie tego oczekują od nas dziś wszyscy Polacy. I dlatego musimy to zrobić. W związku z tym proszę Wysoką Izbę o udzielenie mojemu gabinetowi wotum zaufania.
Dziękuję.