Polska delegacja w DavosW najwyżej położonym mieście Europy jak co roku odbyła się konferencja Światowego Forum Ekonomicznego. Od 20 do 24 stycznia trwały spotkania prezesów najbogatszych światowych korporacji, przywódców politycznych (prezydentów, premierów i innych) oraz przedstawicielu kultury, sztuki i dziennikarzy.Media zwracają uwagę na zupełnie nowe oblicze ŚFE. W konferencji brały udział takie organizacje jak Third World Network, Public Citizen czy Indigenous People's International. Po wielu latach nieobecności udział wzięła organizacja Greenpeace. Sugeruje się, że nowy charakter spotkań, mniej skupiony na biznesie, a bardziej na społecznych problemach oraz udział lewicowych polityków, dziennikarzy i działaczy społecznych pozwolił na takie zmiany dot. uczestników. Osłabła też krytyka ŚFE.
W polskiej delegacji znaleźli się m.in. premier Szamir DeLeon, wicepremier Laura Novak, wiceministrowie: Edyta Głębka, Maria Belka, Piotr Szumlewicz, Bronisław Cierpliwy. Na spotkaniu w Davos byli też obecni: Izabella Łukomska-Pyżalska, doradca dworu ds. sportu i kultury fizycznej, Amelia Badeni, podskarbi koronna i Paulina Hall, podkanclerzy wielki koronny.
- W Davos rząd jest po to, aby przekonać do inwestycji w Polsce. Nasza gospodarka ma wiele atutów, atrakcyjnych dla zagranicznych inwestorów. Są to z jednej strony świetnie wykształcone kadry, a z drugiej szeroki rynek wewnętrzny, charakteryzujący się rosnącą konsumpcją, spadającym bezrobociem, co z kolei przekłada się na szybki wzrost gospodarczy.- mówił rzecznik rządu, Michał Syska
Premier Szamir DeLeon rozmawiał m.in. z premierem Wielkiej Brytanii, Jeremy'm Corbynem czy prezydentem Portugalii António Sampaio da Nóvoa. Jak wskazuje zagraniczna prasa najważniejsze spotkanie odbyło się z kanclerz Niemiec, Ursulą von der Leyen. Na wspólnej konferencji kanclerz Niemiec i premier Polski zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku ruszą prace nad renegocjacją umowy w sprawie Odry granicznej.
- Odra nie jest dzisiaj ważnym elementem europejskiej infrastruktury wodnej. W interesie całej Europy jest, aby Odra była przepływna. IV klasa żeglowności na całej Odrze to dla wielu portów korzyści między innymi ze wzrostu obsługiwanych ładunków.- mówiła Ursula von der Leyen. Premier Polski zwrócił uwagę na to, że
po przejściu na IV klasę żeglowności będzie możliwe wykorzystanie środków z TEN-T też na cele środowiskowe i przeciwpowodziowe. Ważne jest, aby transport śródlądowy na Odrze nie wpłynął na środowisko naturalne. Istotne będzie powiązanie portów morskich z transportem wodnym śródlądowym oraz kolejowym. Szkolnictwo techniczne kształcące marynarzy żeglugi śródlądowej to kolejna szansa do współpracy. Niemiecka prasa zwraca uwagę na istotność porozumienia.
- Niemcy wschodnie właśnie między innymi dzięki Odrze będą miały szansę na dogonienie zachodu. Jasno wyrażone w języku niemieckim żądania premiera Polski dotyczące środowiska pozwalają sądzić, że nie powtórzy się sytuacja jak w Renie.- pisał FAZ
Edyta Głębka, wiceminister ds. zwiększenia czytelnictwa na konferencji dot. literatury mówiła razem ze swoim włoskim odpowiednikiem, Sergio Abate i z pisarką Atwood Margaret o kształtowaniu przez literaturę wrażliwości społecznej.
- W czytaniu, według wielu badań, brakuje dwóch rzeczy. Kontemplacji, pomyślenia dłużej niż przez chwilę o treści, o przesłaniu publikacji oraz porównania z innymi tytułami. Nad i jedną, i drugą sprawą pracujemy. (...) „Fausta”, który niestety zniknął kilka lat temu z listy lektur nie porównywało się ze współczesnymi tytułami. Pozytywizmu, który był tylko w Polsce, nie porównuje się z realizmem europejskim. To jest bardzo szkodliwe dla procesu edukacji, a co ważniejsze nie daje podstaw na przyszłość.- mówiła Edyta Głębka. Zwrócono też uwagę na konieczność dbania o przestrzeń czytelniczą.
Piotr Szumlewicz rozmawiał razem z ministrem finansów Szwecji i niemiecką europosłanką o wyłudzeniach podatkowych i Prokuraturze Europejskiej. Izabella Łukomska-Pyżalska o walce z dopingiem i popularyzacji sportu wśród osób starszych. Maria Belka mówiła o wdrażaniu koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu w przedsiębiorstwach państwowych. Paulina Hall rozmawiała z prezesem giełdy walut kryptograficznych o przyszłości tego segmentu.
Laura Novak i Bronisław Cierpliwy omawiali wraz z delegacją czeską, której przewodniczył wiceszef MSZ Martn Smolek, a obecni byli wiceministrowie innych resortów oraz przedsiębiorcy szczegóły współpracy w inwestycjach w Afryce w ramach Przyszłości dla Afryki, firmy polskie i czeskie razem zbudują dwie kopalnie węgla kamiennego w Nigrze, z wykorzystaniem środków z programu, Czechy udzielą też kredytu rządowi Nigru na budowę elektrowni węglowej, którą zbudują Azoty i Lubelski Węgiel. Czechy w ramach spłat kredytu otrzymają dostawy uranu. Firmy polskie i czeskie wybudują też infrastrukturę do kopalń, poza tym polskie podmioty gospodarcze są zainteresowane budową osiedli. Jak podkreśliła minister Novak
,,Współpraca Polski z Czechami pozwala na efektywniejszą realizację programu i lepsze wykorzystanie środków, widzimy, że wiele państw zaangażowanych w projekt po stronie europejskiej podejmuje współpracę aby być konkurencyjnym w staraniach o inwestycje w Afryce i wzmacniać tam swą obecność, uczestnicząc jednocześnie w rozwoju gospodarczym państw afrykańskich''. Bronisław Cierpliwy zapowiedział, że
''stosowna umowa zostanie podpisana z rządem Nigru w przyszłym miesiącu, prace ruszą natomiast jesienią'' Komentatorzy podkreślają dużą aktywność polskiego rządu.
- Polska pojechała do Davos w silnym składzie. Najsilniejszym od lat. Udało się załatwić wiele spraw zachowując przy tym tak zwaną tożsamość polityczną i lewicową, i polską. Nie skupiono się na bezwartościowych rozmowach z przedstawicielami wielkiego biznesu, którzy traktowaliby Polskę jak zabawkę. Odbyto natomiast poważne rozmowy z między innymi szefami rządów Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Rozwinięto wiele dróg współpracy z innymi państwami, Polska pokazała się jako stabilny kraj.- mówiła politolog, Barbara Frenetyczna.