[Rząd] o likwidacji funduszy promocji produktów rolno-spożywczych

Marszałek: Agata Rychter
Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 713
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

[Rząd] o likwidacji funduszy promocji produktów rolno-spożywczych

Postautor: Aleksander Sternicki » 26 lis 2024, 16:26

Michał Zacharski

Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem o likwidacji funduszy promocji produktów rolno-spożywczych proszę o zabranie głosu wiceministra Pawła Chmielińskiego.

Ustawa

o likwidacji funduszy promocji produktów rolno-spożywczych


Art. 1. Traci moc ustawa z dnia 22 maja 2009 toku o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych.

Art. 2.
1. Stosunki pracy z pracownikami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego (dalej KOWR) zapewniających obsługę funduszy promocji i komisji zarządzających wygasają z dniem 1 stycznia 2039 r., jeżeli przed tym dniem nie zostaną im zaproponowane nowe stanowiska pracy lub warunki pracy.
2. W terminie 30 dni od dnia otrzymania propozycji nowego stanowiska lub warunków pracy pracownik składa oświadczenie woli o ich przyjęciu albo odmowie ich przyjęcia. Niezłożenie oświadczenia woli uważa się za odmowę przyjęcia nowego stanowiska lub warunków pracy.
3. W przypadku wygaśnięcia stosunków pracy na podstawie ust. 1 pracownikom przysługują świadczenia przewidziane dla pracowników, z którymi stosunki pracy rozwiązuje się z powodu likwidacji stanowiska pracy.

Art. 3.
1. Z dniem 1 stycznia 2039 r. KOWR przejmuje:
1) środki znajdujące się na rachunkach funduszy,
2) zobowiązania oraz wierzytelności funduszy.
2. Z dniem 1 stycznia 2039 r. KOWR staje się stroną umów i porozumień zawartych przez fundusze.
3. KOWR jest zwolniona z podatków i innych danin publicznych z tytułu przejęcia środków funduszy.

Art. 4. Kadencje wszystkich członków komisji zarządzających funduszy wygasają z dniem 1 stycznia 2039 r.

Art. 5. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


Paweł Chmieliński

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Wiele lat temu wprowadzone zostały dodatkowe opłaty od wartości sprzedawanych produktów rolno-spożywczych na cele związane z ich promocją. Corocznie na konta dziewięciu funduszy w KOWR wpływa blisko 100 milionów złotych. Od początku jednak efektywność wydatkowania tych środków i skuteczność podejmowanych działań były krytycznie oceniane.

Środki często trafiały na promocję produktów, które nie pochodziły od polskich producentów. Zdarzały się także wydatki noszące znamiona niegospodarności, jak miliony wydatkowane na promocję strony internetowej funduszy promocji. Wartość dodana z tych działań dla rolników jest żadna. Cały system wydatkowania tych środków jest nietransparentny.

Dodatkowo koszty zarządzania tymi funduszami znacząco przewyższają założone w ustawie 3,5% wpływów na rzecz tych funduszy. Kontrole NIK prowadzone w różnych latach wskazywały, że koszty te wynoszą po kilkanaście procent. Brakującą kwotę co rocznie dopłaca budżet państwa w formie dotacji celowej dla KOWR.

To dodatkowe obciążenie dla rolników, ale także dodatkowa opłata podnosząca koszt żywności dla konsumentów. W związku z tym postulujemy likwidację funduszy, przeniesienie pozostałych środków na rzecz KOWR oraz redukcję zatrudnienia w KOWR o pracowników zajmujących się obsługą tych funduszy.

Ustawa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej i nie wpływa na sytuację rodzin z dziećmi. Ustawa wpłynie pozytywnie na sytuację finansów publicznych, dzięki braku konieczności pokrywania kosztów zarządzania funduszami budżet państwa oszczędzi kilka milionów złotych rocznie.

Dziękuję.

Wróć do „Sejm RP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości