Wniosek
Na podstawie art. 159 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 116 Regulaminu Sejmu RP, niżej podpisani posłowie, składają wniosek: o wyrażenie wotum nieufności wobec Minister Finansów - Małgorzaty Janowskiej.
Podpisy
Klub parlamentarny Rządzić Inaczej - 17 posłów
Klub parlamentarny Sojusz Lewicy Demokratycznej - 12 posłów
Klub poselski Polskie Stronnictwo Ludowe - 11 posłów
Klub parlamentarny Obywatelska Rewolucja - 10 posłów
Koło poselskie Polska Partia Transhumanistyczna - 5 posłów
Koło parlamentarne Radykalna Lewica - 5 posłów
Koło parlamentarne Górnośląska Partia Regionalna - 4 posłów
Koło poselskie Samoobrona - 3 posłów
Niezrzeszeni - 9 posłów
Sprawozdawca: Sławomir Dudek
Uzasadnienie
W związku z nieudolnością działania nie tylko pani minister, ale całego kierowanego przez nią Ministerstwa Finansów wnioskujemy o wyrażenie wobec Minister Finansów Małgorzaty Janowskiej wotum nieufności.
W ustawie budżetowej celowo lub przez niekompetencję zawyżone zostały dochody z podatku od wynagrodzeń, a uzasadniając wysokość wzrostu reprezentantka MF wskazywała na inflację i wzrost gospodarczy, które nie mają bezpośredniego wpływu na wielkość funduszu płac.
Zapowiadana konsolidacja finansów publicznych do dziś nie doczekała się opracowania choćby założeń. Art. 109 ustawy o finansach publicznych, wyraźnie określa, że budżet państwa stanowi podstawę gospodarki finansowej państwa. Wszelkie zatem dane dotyczące gospodarki finansowej państwa powinny mieć odzwierciedlenie w tym właśnie akcie prawnym. Przyjęta ustawa budżetowa na rok 2036 nie spełnia tych wymogów.
Pominięcie części funduszy w ustawie budżetowej ogranicza zasadę jawności finansów publicznych, a także ogranicza funkcję kontrolną Parlamentu w zakresie stanowienia o finansach państwa. Ponadto brak tych planów w budżecie, o takiej skali wydatków, narusza art. 219 Konstytucji RP.
To wszystko sprawia, że dochodzi do obchodzenia Stabilizującej Reguły Wydatkowej poprzez ukrywanie realnej wielkości deficytu budżetowego. Jednocześnie brak transparentności finansów publicznych utrudnia określenie wysokości tego deficytu oraz długu publicznego. To powoduje, że możemy już w tym momencie nie spełniać kryteriów dyscypliny finansowej określonych w art. 126 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Protokole nr 12 do tego Traktatu, a tym samym istnieje ryzyko, że Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu.
Ponadto szereg wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP, prawem Unii Europejskiej oraz polskim ustawodawstwem budzą trzy ostatnie projekty ustaw zgłoszone przez MF. Ustawy te sprawiają wrażenie pisanych na kolanie, nie przemyślanych i w wielu aspektach błędnych rozwiązań. Do uwag zgłoszonych w Sejmie do dziś ministerstwo kierowane przez minister Janowską się nie odniosło.
To wszystko powoduje, że nie możemy pozwolić, aby tak niekompetentna osoba, nie panująca nad finansami państwa oraz tym co przygotowuje podległy jej resort, dłużej piastowała stanowisko Ministra Finansów.
OG: proszę o otwarcie debaty i przeniesienie wątku do sejmu przez kogoś z władzą nad marszałkiem