Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę projektu, pana posła Bogdana Klicha
Ustawa
z dnia ... 2027 r.
o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa
Art. 1.
W ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa w art. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
"1) misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu lub zapewniania bezpieczeństwa państwa:
a) nieprzerwanie przez okres, na jaki została skierowana, jednak nie krócej niż przez okres 60 dni,
b) łącznie przez okres nie krótszy niż 90 dni;”.
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.
Uzasadnienie
Poseł sprawozdawca: Bogdan Klich
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Celem projektu ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa jest modyfikacja definicji weterana, polegająca na umożliwieniu ubiegania się o przyznanie tego statusu osobom przebywającym wielokrotnie na misjach krótszych, niż przewiduje obowiązująca ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa. Zgodnie z art. 2 ww. ustawy, weteranem działań poza granicami państwa może być osoba, która brała udział, na podstawie skierowania, w działaniach poza granicami państwa w ramach:
1) misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu lub zapewniania bezpieczeństwa państwa, nieprzerwanie przez okres, na jaki została skierowana, jednak nie krócej niż przez okres 60 dni;
2) grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.
Tym samym, statusu weterana nie mogą uzyskać osoby biorące udział, nawet kilkakrotnie, w misjach i kontyngentach, bądź wyjeżdżające w celu wykonywania zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu lub zapewniania bezpieczeństwa państwa, na okresy krótsze niż 60 dni.
Projekt ustawy przewiduje zmianę art. 2 pkt 1 ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, polegającą na wprowadzeniu dodatkowego sposobu określania udziału w działaniach poza granicami państwa, umożliwiającego ubieganie się o status weterana. Obok obowiązującego obecnie 60-dniowego okresu nieprzerwanej służby, proponuje się dodanie kryterium posiadania łącznie co najmniej 90 dni służby. Okres ten będzie ustalany w wyniku zsumowania okresów służby pełnionej poza granicami państwa.
Takie rozwiązanie pozwoli na rozszerzenie uprawnień wynikających z ustawy na uczestników misji zagranicznych, którzy brali udział w działaniach poza granicami państwa wielokrotnie, ale z uwagi na charakter i potrzeby misji, czas ich trwania nie przekraczał 60 dni. Podkreślić przy tym należy, że na gruncie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, sumowanie okresu służby uprawniającego do uzyskania statusu weterana jest stosowane w sytuacji udziału w działaniach poza granicami państwa w ramach grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej (art. 2 pkt 2 ustawy).
Projektowana regulacja nie jest objęta prawem Unii Europejskiej, nie wpłynie także negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.
Dziękuję.