Ruszyła kampania Małgorzaty Skrzypek do senatu!
Inicjatywa Wolność zaczęła dzisiaj w Sztumie kampanię wyboczą do senatu. W spotkaniu uczestniczyli czołowi politycy IW (m. in. Barbara Nowacka, Leo Beenhakker, Ryszard Petru, Janusz Palikot) w szczególności z regionu. Kandydatkę zaprezentował przewodniczący IW, Ryszard Petru:
- Pani Małgorzata Skrzypek jest najlepszym z możliwych kandydatów, łączącym takie cechy jak doświadczenie zawodowe, dorobek naukowy i zaangażowanie społeczne. (...) Nie jest zawodowym politykiem, ale osobą, które wie, jak zmienić Polskę na lepszą. (...) Od lat mieszka tutaj, aktywnie działa na rzecz miasta Sztum, a my wierzymy, że będzie w przyszłości również dobrze działać dla Polski.
- Od dziecka mieszkam w Sztumie, zaszczytem byłoby wybranie mnie na senatora właśnie z tego okręgu.(...) Chciałabym swoją aktywność lokalno- społeczną przenieść na większą skalę, na cały kraj, aby służyć wszystkim obywatelom. (...) Chcę podczas kampanii poruszyć jak najwięcej wątków, bo ten region potrzebuje debaty, dlatego będę kontynuowała moją aktywność na mediach społecznościowych. Odpiszę na każde pytanie. (...) Mam zamiar kontynuował kampanię rowerową zainaugurowaną przez Leo Beenhakkera, Czasem warto przesiąść się na rower i bez spalin, bez opóźnień, bez zagrożenia dla pieszych, bez nerwów, za to z korzyścią dla zdrowia, dojechać do celu.
Podczas spotkania zaprezentowano billboardy:
Małgorzata Skrzypek w Malborku
Kampania wyborcza do Senatu trwa na dobre. Po południu grupkę mieszkańców Malborka próbowała przekonać do siebie Małgorzata Skrzypek.
M.in. o polskiej polityce, gospodarce, służbie zdrowia, emerytalnej oraz edukacji mówiła w Malborku Małgorzata Skrzypek. Jej poglądy na te tematy mogli usłyszeć mieszkańcy, którzy zjawili się w niedzielę o godz. 13 na ulicy Kościuszki. Podczas spotkania Małgorzata Skrzypek i działacze rozdawali również ulotki i zachęcali do pójścia na wybory.
– Scena polityczna zasadniczo się zmieni w perspektywie kilku lat, następuje zupełna erozja obecnego systemu. (...) Już mamy monarchię przez PO, która zorganizowała referendum z podstawowym błędem referendalnym. Z progami wyborczymi. Ograniczają one skuteczność sprawowania władzy przez obywateli. Wymaganie to jest nielogiczne, skoro w wyborach przedstawicieli do Sejmu nie ma żadnego progu frekwencji. W 2003 roku obowiązywał w referendum próg frekwencyjny 50% i wtedy wielu polityków gorąco zachęcało do pójścia do urn, by próg ten pokonać. Przeciw głosowało 4 miliony Polaków. Te 4 miliony obywateli głosując "przeciw" przyczyniły się do sforsowania progu frekwencyjnego i przez to wejścia Polski do UE. - mówi Małgorzata Skrzypek
- Osoby, które już od lat są w Senacie lub Sejmie należą do kategorii partyjnych statystyk. Idą po trupach, aby dostać się do żłoba. Są bierni, mierni i wierni prezesowi lub przewodniczącemu. Natomiast osoby, które nie były w Parlamencie są zazwyczaj ideologicznie zmotywowani i startują, by promować swój program a nie po to, aby dostać się. Kandydaci debiutanci, gdyby zapełnili Parlament zamiast parlamentarzystów zawodowych wiedzieliby, że swój mandat zawdzięczają jedynie wyborcom a nie woli prezesa partii. - mówiła Małgorzata Skrzypek
Małgorzata Skrzypek odwiedziła również Dom Kultury w Malborku, gdzie spotkała się z emerytami.
- (...)Lepszym rozwiązaniem jest możliwość przechodzenia na emeryturę po osiągnięciu określonego wieku, bo państwa nie stać na finansowanie wcześniejszych emerytur. Poza tym rozwiązania opierające się na stażu pracy dyskryminują kobiety, które korzystają z urlopów wychowawczych.- powiedziała Małgorzata Skrzypek
Małgorzata Skrzypek w Nowym Dworze Gdańskim
Dzisiaj kandydatka Inicjatywy Wolność spotkała się z wyborcami w Nowym Dworze Gdańskim. Na początku dnia Małgorzata Skrzypek spotkała się z przedsiębiorcami i sprzedawcami w Żuławskim Ośrodku Kultury.
- ZUS płacony ryczałtowo, na tle rozwiązań europejskich to relikt komuny i kamień u szyi mikroprzedsiębiorstw. Nieważne czy właśnie firma "zrobiła stratę", wyszła na zero, czy zarobiła tysiące. Nieważne czy dopiero się rozwija, czy jest to przedsiębiorstwo działające od wielu lat na rynku. Czas z tym skończyć i wprowadzić składkę ZUS obliczaną procentowo od zysku czy wynagrodzenia, najlepiej równą, liniową dla wszystkich z ulgami. W ten sposób rozwiniemy gospodarkę i nie będziemy zabijać przedsiębiorczości. (...) Jeśli składka ZUS to i tak de facto podatek to nie ma sensu zatrudniać do obliczania tych wpływów i ich redystrybucji nowych ludzi, budować osobnych pałaców, finansować osobne systemy. Połączenie ZUS i Urzędu Skarbowego to oszczędność.- rozmawiała z przedsiębiorcami Małgorzata Skrzypek
Po spotkaniu kandydatka poszła na rynek i zachęcała mieszkańców do udziału w wyborach. Podczas spotkania głównie były przez mieszkańców poruszane wątki związków partnerskich oraz rozdziału państwa od kościoła. Kandydat rozmawiał zarówno z przeciwnikami, jak i zwolennikami. Podczas dyskusji kandydatka rozmawiała też o reklamach kandydatów:
- Wysyłają ludziom ulotki do skrzynek, robią bilbordy nad witrynami sklepowymi, starymi kamienicami szpecąc miasto. Obraz przed wyborami jest tragiczny. Turyści mogą sobie pomyśleć, że wybieramy miss Pomorza. Ludzie już mają ich dość, ale zagłosują na nich, bo jest ich dużo. My nie mamy zamiaru prowadzić takiej kampanii. To nie jest prawdziwa demokracja, Polacy już chcą dialogu i dyskusji, zwłaszcza młodzi, chcą tego w internecie. Dlatego chcę przez Facebooka, Google+, Twittera z wami rozmawiać i dyskutować. Bardzo lubię rozmawiać z przeciwnikami poglądów, bo mogę wtedy liczyć na rzeczową dyskusję.- mówiła Małgorzata Skrzypek
Pod koniec dnia Małgorzata Skrzypek pojechała razem z turystami i mieszkańcami Żuławską Kolej Dojazdową, której parowozownia znajduje się w Nowym Dworze Gdańskim dalej prowadzić swoją kampanię.
Małgorzata Skrzypek w gminie Stegna
Małgorzata Skrzypek pociągiem z Nowego Dworu Gdańskiego przyjechała do Stegny. Najpierw spotkała się z rolnikami na dużej wsi - Stegna.
- Przez 25 lat funkcjonowania w Polsce Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, system emerytalno-rentowy rolników praktycznie się nie zmienił. Natomiast w tym samym czasie, na wsi dokonały się olbrzymie zmiany. To dobry moment na unowocześnienie istniejących rozwiązań - i włączenie rolników w powszechny system emerytalny. (...) System emerytalny powinien zabezpieczać przyszłość Polaków w długiej perspektywie. Zarazem musi on być sprawiedliwy i prosty. To nieuczciwe i niemoralne, że część grup społecznych podlega korzystniejszym regułom niż ogół obywateli. Emerytury górnicze czy mundurowe nie mogą być trzy razy korzystniejsze od normalnych.(...) Polityka PO-PSL konserwowała archaiczną strukturę społeczno-gospodarczą wsi. Rolnictwo może jednak stać się jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki, a rolnicy zamożną grupą społeczną - mówiła Małgorzata Skrzypek, a często spotykała się z agresywnymi wypowiedziami i zachowaniami rolników.
Następnie Małgorzata Skrzypek odwiedziła Jantar, gdzie rozmawiała z właścicielami domów wczasowych, gościnnych i ośrodków turystycznych:
- W przeciwieństwie do posłów Platformy Obywatelskiej, którzy mimo iż Pomorze jest matecznikiem tej formacji, nie dbają w sposób szczególny o interesy Pomorzan, posłowie PSLu potrafią dbać o interesy rolników. W ustawie o podatku od osób fizycznych zadbali o rolników trudniących się w sezonie agroturystyką. Za wynajem pokoi nie tylko zwolnił ich od podatku, ale również od uciążliwej księgowości i deklaracji.(...) Winą zaniedbań PO jest fakt, iż te osoby są traktowane niemal na równi z hotelarzami. Będę walczyła o taką zmianę prawa, aby art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmował również osoby fizyczne trudniące się wynajem sezonowym.
Następnie Małgorzata Skrzypek rozmawiała w Ostrołęckim Centrum Kultury (Jantar) przez Skype z mieszkańcami Mikoszewa. Głównym wątkiem rozmowy były projekty prezydenckie, mniejszości etniczne, narodowe oraz przyszłość Unii Europejskiej. Rozmowa trwała prawie 3,5h.
Pod koniec dnia Małgorzata Skrzypek razem z turystami, mimo zimy i niezbyt dobrej pogody, pojechała na gokartach.
Małgorzata Skrzypek w Kątach Rybackich oraz Krynicy Morskiej
Małgorzata Skrzypek przyjechała najpierw do Kątów Rybackich rozmawiać z mieszkańcami m. in. o odpowiedzialność urzędników, medycznej marihuanie. Całe spotkanie było udostępniane przez Skype, a mieszkańcy pobliskich miejscowości mogli zadawać przez internet pytania.
- Urzędnicy, którzy - jak po latach stwierdza sąd - bezprawnie zamrażają konta przedsiębiorcy doprowadzając do jego upadku i nie ponoszą za to żadnej odpowiedzialności to podstawowy błąd systemu. Należy znieść próg odpowiedzialności urzędnika, ustalony jako dwunastokrotność jego pensji - urzędnik musi odpowiadać całkowicie za własne decyzje, z możliwością ubezpieczenia się od błędów, tak jak lekarz czy prawnik. Za decyzje ponosić odpowiedzialność musi osoba, która faktycznie ją wydała. Urzędnicy nadzorujący powinni ponosić odpowiedzialność majątkową solidarnie z podwładnymi - w końcu błąd wynika z nieprawidłowego nadzoru. Wprowadzić należy kodeks dobrych praktyk urzędniczych, zawierający jasne zasady awansu dla kadry administracji państwowej i samorządowej, który pozwoli wyłonić w tym gronie faktycznie kompetentne osoby, a nie ludzi z nadania politycznego.- mówiła Małgorzata Skrzypek
- Złożyliśmy projekt o medycznej marihuanie, bo chcieliśmy pomóc cierpiącym i zapewnić podstawowe standardy wolności medycyny. (...)Ktoś, kto obiecuje dzisiaj pełną legalizację marihuany, jest za dużym optymistą. Ludzie nie są jeszcze gotowi na tak duże ustępstwa. Aczkolwiek uważam, że nic w tym złego nie ma. Do sprawy trzeba powrócić po kilku latach, starannej i rzeczowej dyskusji. - mówiła kandydatka IW
Następnie Małgorzata Skrzypek spotkała się z mieszkańcami Krynicy Morskiej. Mieszkańcy chcieli rozmawiać przede wszystkim o przekopie Mierzei Wiślanej.
- Pomysł przekopu powstał na skutek decyzji Rosji z 2006 r., kiedy to rozpoczęto blokadę polskiej żeglugi, żądając podpisania nowej umowy. Ówczesny rząd PiS, zamiast podpisać nową umowę, rozpoczął bojkot, co w rezultacie przyniosło 3 lata zamknięcia portu w Elblągu i duże straty finansowe dla miasta i portu. (...) Prognozy są raczej optymistyczne, ok. 2 tysiące zatrudnionych osób, a liczba przeładowanych towarów w porcie w Elblągu ma wzrosnąć do 3,5 mln. Jednak rozpoczęcie budowy może zniszczyć Krynicę Morską, Piaski, Nową Karczmę i Przebrno. Falochrony przy wejściu do przekopu mogą też zaburzyć przenoszenie przez wodę piachu wzdłuż wybrzeża półwyspu, co spowoduje zanikanie plaż. Również zagrożeniem są zanieczyszczenia i paliwa ze statków, a przecie w pobliżu znajduje się rezerwat przyrody kormorana czarnego. Potrzebne są profesjonalne analizy, a po udostępnieniu efektów analiz trzeba rozmawiać. To jest bardzo trudny temat, bo występuje tutaj konflikt dwóch grup lokalnych, a referendum pomoże tylko tym większym. Myślę jednak, że najpierw należałoby rozpocząć rozmowy z Rosją, aby przywrócić stan sprzed 2006 r, który byłby kompromisem pomiędzy zadłużającym się Elblągiem, a powiatem nowodworskim. (...) Dziwi mnie, że żaden z kandydatów nie rozmawiał o tym, ale w sumie to dobrze, bo tym powinni zająć się przede wszystkim działacze lokalni.- mówiła Małgorzata Skrzypek
Małgorzata Skrzypek w Kwidzynie.
Dzisiaj kandydatka IW spotkała się z mieszkańcami Kwidzyna w Centrum Komputerowo-Językowym. Na początku wizyty spotkała się z przedsiębiorcami, sprzedawcami, ale na spotkanie przyszli również wolontariusze, studenci i bezrobotni.
- Polacy będą bogatsi wtedy, kiedy będzie proste jednoznaczne prawo podatkowe, jeżeli spowodujemy, że wszyscy, którzy są uczciwi i przejrzyści nie będą traktowani jak szkodnicy. Ustawami Polski bogatej nie zbudujemy, czyli to, że będziemy ustawami podwyższać wynagrodzenia lub płacę minimalną, nie oznacza, że będziemy bogatsi. (...) W Polsce jest cała masa uczelni, które nie uczą pod kątem rynku pracy, tylko uczą w ogóle. Potem ci, którzy kończą uczelnię, dowiadują się, że nie studiowali tego, co trzeba. Pracodawcy ofierują im pracę poniżej kwalifikacji. W krajach Europy zachodniej, na ostatnich latach studiów programy są dostosowane do tego, jak będzie wyglądała praca w przyszłości. Muszą być bardzo praktyczne. (...)W Polsce zniknęły właściwie szkoły zawodowe. W Niemczech jest niskie bezrobocie, bo jest bardzo wiele szkół zawodowych, bo ludzie mają fach zgodny z tym, czego się nauczyli. Dziś 50% młodych ludzi w Polsce marzy o tym, by studiować za granicą. A przecież nasze uczelnie nie są złe, nasi wykładowcy nie są źli, tylko państwo źle organizuje cały proces nauczania.- mówiła Małgorzata Skrzypek
Następnie kandydatka rozmawiała z mieszkańcami Kwidzyna na targowisku. Małgorzata Skrzypek była pytana przede wszystkim o finansowanie lekcji religii z budżetu państwa:
- Mija kolejny rok szkolny, a młodzież nie ma wyboru. Nadal zmuszana jest do lekcji religii. Co jest niezgodne z Konstytucją, ustawami, a ani nawet z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. (...)Trzeba wreszcie polską szkołę uczynić szkołą świecką, niezależną od kościoła, żeby była szkołą otwarta na różne religie i postawy. Kościół nie powinien angażować się w politykę, ale powinien służyć ludziom. Nie ma żadnego powodu, żeby księża nie płacili podatku dochodowego.- mówiła Skrzypek
Następnie Małgorzata Skrzypek pojechała do Rakowic, gdzie rozmawiała z mieszkańcami i działaczami lokalnymi. Głównym tematem rozmów były problemy wsi i bardzo wysokie bezrobocie okolic Kwidzyna:
- Strefa ekonomiczna stwarza lepsze warunki dla nowych przedsięwzięć z stosunku do starych, a to można by nazwać nieuczciwą konkurencją. Władzom lokalnym zwykle bardzo zależy na nowych miejscach pracy, są dla nich skłonni zrezygnować z potencjalnych dochodów podatkowych. Ale zbyt często zapomina się o drugiej stronie medalu, czyli likwidowaniu miejsc pracy poza strefami w wyniku nierównej konkurencji i to niestety głównie tych tworzonych przez rodzimych przedsiębiorców. W dzisiejszej wyjątkowo konkurencyjnej rzeczywistości bardzo trudno jest odrobić wyższą marżą różnice jaką można uzyskać nie płacąc podatków działając w strefie ekonomicznej. (...) Nie postulujemy natychmiastowej likwidacji SSE, ale należałoby kosztem mniejszych i łatwiejszych podatków, powoli ograniczać przywileje tych stref.- mówiła kandydatka IW
Małgorzata Skrzypek w gminie Stary Targ
Małgorzata Skrzypek rozmawiała dzisiaj z mieszkańcami gminy Stary Targ. Najpierw odwiedziła Gminny Ośrodek Kultury w Starym Targu, gdzie rozmawiała z mieszkańcami. Podczas rozmowy poruszano temat Kościołów, środowiska, internetu, bibliotek oraz projektu ustawy, która zabroni odbierać dzieci z powodu ubóstwa.
- (...)„Prawo do Internetu" awansuje do rangi podstawowego prawa każdego obywatela. Tak jak wszyscy wspólnie zrzucamy się na drogi publiczne ulice i chodniki, by po nich chodzić do pracy czy sklepu, tak samo powinniśmy wspierać się nawzajem, by każdy obywatel miał dostęp do Internetu. W Internecie żyje świat alternatywny wobec świata telewizji - Internet sam pozwala dobierać treści użytkownikowi a nie ładuje do mózgu tę samą papkę jak telewizja czy radio. Biblioteki nie zapewniają w stu procentach internetu, bo często zabraniają wchodzić na strony polityczne oraz nie zapewniają prywatności. (...) Dlatego odcinanie obywatela od dobra, jakim jest Internet, jest być może korzystne dla władzy, ale niekorzystne dla społeczeństwa jako całości.- powiedziała Małgorzata Skrzypek
- (...) Wolałabym szeroko nie opisywać tej ustawy, bo nie uczestniczyłam w pisaniu jej, ale myślę, że to dobry kierunek. Oczywiście projekt nie rozwiązuje problemów z ubóstwem. (...) Choć niewiele jest takich sytuacji to każda, choćby jedna sprawa w której rozdzielono rodzinę ze względu na ubóstwo jest po prostu skandalem. (...) Chcę jeszcze podkreślić, że ustawa nie jest moją zasługą, więc nie mogę o niej dużo mówić, ani się nią chwalić.- powiedziała Małgorzata Skrzypek
Następnie kandydatka IW pojechała do Waplewa Wielkiego. Najpierw spotkała się z mieszkańcami, którzy chcieli rozmawiać przede wszystkim o dofinansowaniach z UE.
- Należy mądrze inwestować w dziedziny, które napędzą dalszy rozwój gospodarczy, a nie w poprawę estetyki miast. Albo wydamy w sposób, który będzie nam dawał szansę rozwoju w następnych okresach, albo popadniemy w recesje, jak inne europejskie kraje, które przecież też otrzymywały ogromne dofinansowanie. To na przykład Hiszpania, czy Grecja- mówiła Skrzypek
Następnie Małgorzata Skrzypek przed ciepłownią na biomasę rozmawiała o odnawialnych źródłach energii.
- W ciepłowniach na biomasę dochodziło do szeregu pożarów i wybuchów, w tym z ofiarami śmiertelnymi. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo przy budowie i eksploatacji odnawialnych źródeł energii. (...)Ta jedna ciepłownia na biomasę to jest wyjątek, który powinien częściej występować, zwłaszcza w małych miastach i dużych wsiach. Należy odchodzić z elektrowni węglowych, na rzecz odnawialnych źródeł energii. Warto byłoby te przyszłe elektrownie alternatywne umieścić równomiernie, ale w szczególności na Pomorzu, bo tutaj jest niedostatek energii w porównaniu do Śląska. - mówiła Małgorzata Skrzypek
Pod koniec dnia Małgorzata Skrzypek odwiedziła Mleczewo, gdzie rozmawiała z przedsiębiorcami (m.in. właściciele sklepów meblowych„Eko Jar” oraz „Vront”, właściciel Agrofarm Jurkowice, lokalni przedsiębiorcy i sklepikarze). Podczas spotkania Małgorzata Skrzypek przedstawiła pomysł Karty Przedsiębiorcy:
- Podstawowym celem Karty Przedsiębiorcy są ulgi dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają wiele osób, a z tego tytułu nie mają żadnych ulg. Inne firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych, ale tworzące niewiele miejsc pracy otrzymują ulgi. (...)Formą wsparcia dla firm tworzących i utrzymujących miejsca pracy ma być zwolnienie z podatku o 20-40 proc.- powiedziała Małgorzata Skrzypek
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości