Parada Równości przeszła przez Warszawę pod patronatem marszałek RychterUczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania marszałek Sejmu Agaty Rychter, która objęła patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 30 tysięcy osób.Jak relacjonował reporter TVN24 Jan Piotrowski, wśród uczestników parady byli politycy. Pojawili się między innymi marszałek Sejmu Agata Rychter, która objęła patronat nad imprezą. Razem z Rychter w Paradzie udział wzięli prezydentka Katowic i senatorka Monika Rosa, wiceminister sprawiedliwości ds. równości Maria Ejchart, wiceminister kapitału ludzkiego ds. obywatelskich Aleksandra Korczak, wiceszefowa KPRM Róża Remiszewska oraz posłowie Mateusz Żmudziński i Dorota Łoboda. Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele innych opcji politycznych.
- Czerwiec to miesiąc dumy. To wasz czas. To czas waszej społeczności. Symbolem pride month, czyli miesiąca dumy, jest tęczowa flaga. Ta flaga była z nami w obronie praw kobiet, praw obywatelskich, praw mniejszości. Była wszędzie tam, gdzie ważna jest solidarność i współpraca. Była tam, gdzie przez ostatnie lata walczyliśmy o praworządność i demokrację. Ale nie ma praworządności i demokracji bez praw człowieka, bez praw osób LGBTQ+ - zaznaczyła, przemawiając ze sceny Agata Rychter. Zapowiedziała, że Rządzić Inaczej - które jest częścią Reformatorskiego Zjednoczenia Obywatelskiego i rządu - będzie walczyć o prawa człowieka i prawa osób LGBTQ+.
Parada Równości to coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. Uczestniczy w niej społeczność LGBTQ+, ale też wszystkie osoby, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Tegoroczna parada idzie pod hasłem "Czas na równość jest teraz" i została zorganizowana przez Fundację Wolontariat Równości.
Tradycyjnie już w godzinach porannych w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki otwarto miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości. Przemarsz rozpoczął się po godzinie 14. Uczestnicy imprezy przeszli: Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Senatorską, przez plac Bankowy do alei 'Solidarności', aleją Jana Pawła II, Świętokrzyską do Emilii Plater. Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa na Paradzie Równości było około 30 tysięcy osób. Nad przebiegiem zgromadzeń i przemarszu czuwali policjanci, było bezpiecznie.