Telewizja

Najważniejsze newsy z kraju. Telewizja, radio, internet.
Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 17 wrz 2024, 18:39

Obrazek
Polska stała się, zdaniem Obywatelskiej Rewolucji, krajem małych ambicji

Podsumowując działalność w obecnej kadencji rządu koalicji DiP-Prawica-KP działacze OR zwracali uwagę na nisko stawianą poprzeczkę przez rządy Dominiki Olszewskiej i Marty Fornero-Piotrowskiej. Wskazali kluczowe obszary działalności państwa, w których rządząca koalicja nie podjęła oczekiwanych reform i doprowadziła do ich zapaści.

Obrazek

"Wszystkie duże inicjatywy rządu szybko legły w gruzach. Nie dość, że było ich niewiele, to nawet tej ilości nie potrafili skutecznie doprowadzić do końca. Wystarczy wspomnieć projekty dotyczące POZ czy opieki zdrowotnej nad uczniami. Projekty ustaw były fatalnie przygotowane i po wskazaniu błędów przez wolnościową opozycję szybko i bez słowa wycofano je z Sejmu. Nigdy do tych projektów nie wrócono." - zauważył Mateusz Hołda.

"Nie potrafili przeprowadzić mało ambitnych projektów więc może dobrze, że nie zabrali się za poważniejsze reformy. Wiele obszarów czeka na uporządkowanie od dawna, ale ani rząd Olszewskiej, ani Fornero-Piotrowskiej nie były w stanie się ich podjąć. Potrzebne jest dokończenie reformy podatkowej w szczególności w zakresie opodatkowania przedsiębiorców, potrzebne są zmiany w służbie zdrowia a nie tylko dosypywanie pieniędzy do nieefektywnie działającego systemu, potrzebna jest reforma systemu emerytalnego, potrzebne jest uproszczenie prawa gospodarczego. To duże wyzwania, które nie mogą dłużej czekać. Kolejny rząd musi być rządem ambitnym i reformatorskim, aby się nimi zająć." - podkreślał przewodniczący OR Aleksander Sternicki.

"W polityce zagranicznej przez ostatnich kilka lat również nie zrealizowaliśmy żadnych ambitnych projektów. Nie ma nas w dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej, ani w dyskusji o reformie NATO. Nie mamy koncepcji w którą stronę chcielibyśmy aby zmieniała się ONZ. Brakuje obecnym elitom strategicznego myślenia i chęci zmieniania świata. Co tam świata, oni nawet Polski nie potrafią zmienić. Spójrzcie tylko na pracę szumnie ogłaszanej komisji do spraw reformy Senatu. Marketing na szóstkę, efekty prac żadne." - mówiła Sylwia Wilkos.

"Jedyne projekty na dużą skalę jakie podejmują ostatnie rządy to wydatkowanie pieniędzy podatników na dyskrecjonalnie dobierane inwestycje przy których mogą się lansować politycy koalicji rządzącej. Finanse publiczne od dawna wymagają odważnych decyzji, a rząd po prostu trwoni pieniądze podatników. W tym roku będziemy mieli rekordowy deficyt 119 miliardów złotych, bijąc na głowę zeszłoroczny rekord 103 miliardów. Tyle pieniędzy brakuje w budżecie państwa, ale w rządzie nie ma żadnej refleksji co z tym zrobić choć niedawno potrafiliśmy osiągać nadwyżkę." - zaznaczał Sławomir Dudek.

Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 17 wrz 2024, 20:12

Obrazek
RZO zapowiada wotum nieufności wobec ministra Pudłowskiego

Poseł klubu parlamentarnego Reformatorskiego Zjednoczenia Obywatelskiego Patryk Wachowiec zapowiedział w wywiadzie przygotowanie wniosku o wotum nieufności wobec ministra finansów Pawła Pudłowskiego. "To kolejny minister finansów tej koalicji, który kompromituje się swoimi działaniami." - zwrócił uwagę poseł.

Obrazek

"Rozmawiamy z SLD o poparciu wniosku, bo do jego złożenia potrzebujemy trochę więcej głosów niż liczy nasz klub. Na razie nie mamy jeszcze odpowiedzi, ale skala zarzutów wobec ministra jest na tyle poważna, że liczę na pozytywny odbiór naszego wniosku. Wierzę, że SLD mimo zmiany swojej pozycji w stronę poparcia monarchii tym razem stanie po stronie obywateli i prawa." - wskazywał Wachowiec.

Głównym zarzutem wobec ministra Pudłowskiego, który wskazywał poseł RZO jest dopuszczenie się deliktu konstytucyjnego poprzez nie udzielenie odpowiedzi na pytanie zadane w Sejmie przez posła Sławomira Dudka. Patryk Wachowiec wskazał jednak szereg innych zarzutów od rekordowego deficytu, poprzez fatalnie przygotowane ustawy dotyczące finansów, które rząd szybko wycofał z Sejmu, po nakładanie zadań na samorządy bez zapewnienia ich finansowania.

Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 19 wrz 2024, 10:33

Obrazek
Bronisław Dębski po stronie prawdy
Kandydat Prawicy zapowiada swoją kampanię

Obrazek
Bronisław Dębski w tłumie swoich fanów i zwolenników

Bronisław Dębski, który niedawno na swoim kanale na Youtube ogłosił, że wystartuje w wyborach do Sejmu był gościem w programie Miłosz Kłeczek zaprasza w TV Republika. Mówił o swojej motywacji do startu w wyborach oraz planie na kampanię. Odniósł się także do udziału Prawicy w koalicji rządzącej.

Prawicowy komentator wystartuje jak przekazał jako kandydat Prawicy w lubelskim JOW nr 72 w swoich rodzinnych stronach. "Swój czas dzielę ostatnio między Warszawę, Białą Podlaskę i Kodeń, z którego pochodzę. Znam problemy zarówno małych wsi, miasteczek ale i stolicy naszego kraju." - zapewnił Dębski.

"Chcę w Sejmie pracować na rzecz odbudowania jedności i tożsamości narodowej Polaków. Dziś z uporem wmawia się nam, że po pierwsze jesteśmy europejczykami, ale zapewniam Was, że dużo więcej łączy rolnika z Kodnia z informatykiem z Warszawy niż z rolnikiem na przykład z Francji. Musimy bronić polskości." - zadeklarował podkreślając, że sam czuje się przede wszystkim Polakiem.

"Lewicowa polityka budowania ofiar z rozmaitych mniejszości, wokeizm, cancel culture i polityczna poprawność wyniszczają nasze więzi narodowe. Pamiętajmy, że tak daleko, jak uda nam się powstrzymać te siły, będzie to wpływało na stan naszego narodu. Nie po raz pierwszy Polska musi bronić tradycyjnych wartości w imię całego świata zachodniego." - zapowiedział.

"Chcę w tych wyborach stać po stronie prawdy. Szczególnie wtedy gdy będzie to trudna prawda. Nie ma mojej i Twojej prawdy jest jedna prawda. I wolę nawet przegrać w tych wyborach mówiąc na każdym kroku prawdę niż wygrać mówiąc to co powinienem." - twardo przedstawił swoje stanowisko.

To powiedziawszy skomentował udział Prawicy w rządzie Dominiki Olszewskiej. "To była na pewno trudna decyzja dla liderów Prawicy. Szanuję ich odwagę w tej sprawie. Z perspektywy czasu myślę, że ta decyzja się broni. Myślę, że mimo niezadowolenia części naszych wyborców udowodniliśmy, że dzięki temu udało się powstrzymać wiele szkodliwych działań, które byłyby realizowane gdybyśmy nie byli w koalicji."

"Jeśli miałbym siebie określić w ramach Prawicy to powiedziałbym, że łączę poglądy wszystkich trzech głównym partii koalicji. W sprawach gospodarczych blisko mi do PL-K wierze, że kapitalizm jest najlepszym sposobem na rozwój gospodarczy. Z drugiej strony bliskie mi są socjalne i propracownicze postulaty PiS, bo rynek nie może być zostawiony samemu sobie. Z NA natomiast łączy mnie podejście do państwa i narodu." - wyjaśnił.

Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 20 wrz 2024, 11:21

Obrazek
"Załatwmy to co najważniejsze i najpilniejsze" - apeluje Sternicki

Jeden z liderów prowadzącej zdecydowanie w sondażach koalicji RZO Aleksander Sternicki w wywiadzie dla TVP Info mówił o najważniejszych wyzwaniach stojących przed rządem. Wskazał, że przez ostatnie lata rządzące koalicje nie podjęły żadnych z kluczowych dla przyszłości Polski reform, a większość ich działań dotyczy detali.

Obrazek

"Rząd zajmuje się detalami, a najważniejsze krytyczne w długim terminie sprawy nie są nadal załatwione. Nie ma w rządzie w ogóle pomysłu na ich załatwienie. Nie ma planu, nie ma wizji, nie ma nic co by nas przybliżyło do ich realizacji. Rząd już tylko myśli jak dotrwać do marcowych wyborów." - zwracał uwagę Sternicki podkreślając jednocześnie, że nawet zmiany średniego kalibru w finansach i służbie zdrowia przerosły możliwości obecnego rządu. Dwa pakiety ustaw dotyczące tych obszarów zostały zmiażdżone przez opozycję i szybko wycofane z Sejmu przez rząd.

"Polsce potrzebne są teraz ambitne i głębokie reformy w dziedzinach, które od lat czekają na naprawienie. Te problemy nie znikną same tylko będą się pogłębiać. Mówię na przykład o systemie służby zdrowia, do której dosypujemy kasy, ale problemem jest sama konstrukcja systemu, która tą kasę marnotrawi. Mówię na przykład o systemie emerytalnym, do którego dopłacamy coraz więcej, a znów problemem jest sama jego konstrukcja." - mówił lider RZO.

"Jedyne rozwiązanie jakie potrafi zaproponować ten rząd to wydawanie dodatkowych środków, co doprowadziło do rekordowej wysokości deficytów budżetowych. A problemy nadal są nierozwiązane i w kolejnych latach jeśli nic nie zrobimy trzeba będzie dołożyć jeszcze więcej pieniędzy. Za chwilę deficyt nie będzie 120 miliardów złotych tylko 220 miliardów złotych." - przestrzegał i dodawał, że oprócz zadłużenia państwa tak duży deficyt napędza inflacje, co odczuwają wszyscy obywatele bo za swoje dochody mogą kupić coraz mniej. Niekompetencje tego rządu w dziedzinie finansów podkreśla zdaniem lidera RZO to, że minister nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania opozycji i woli złamać Konstytucję niż po raz kolejny się skompromitować.

"Nie do pomyślenia jest też, że nasze dzieci nadal uczymy w szkołach rodem z XIX wiecznych Prus, gdzie dziecko spędza pół dnia w szkolnej ławce, wszyscy w klasie uczą się tego samego w tym samym tempie, według jednego klucza. Gdzie miejsce na budowanie kompetencji społecznych, gdzie miejsce na kreatywność, gdzie wreszcie miejsce na tak ważny w tym etapie dorastania ruch?" - pyta retorycznie. "Wiele osób ucieka do prywatnych szkół, do uczenia domowego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i nie jest dostępne dla wszystkich. Dzieje się to co kilka lat temu w służbie zdrowia, gdzie prywatna inicjatywa wypycha nieefektywne przedsięwzięcia państwowe".

Wspomniał też o zapowiedziach wielkich działań w dziedzinie obronności tego rządu, które też nieefektywna machina rządowej administracji szybko powstrzymała. "To kolejny nasz problem, czyli cały system bezpieczeństwa. Nie jesteśmy przygotowani na jakiekolwiek kryzysy. Nasza obrona cywilna nie istnieje, nasza armia zatrzymała się w modelu i ze sprzętem z przed kilku dekad, wymiar sprawiedliwości nadal nie jest efektywny, więzienia przepełnione, a służby zamiast bezpieczeństwem zajmują się biurokracją." - mówił.

"A co na to rząd? Dla nich najważniejsze tematy ostatnich miesięcy to dodatkowe świadczenie dla 100 latków, sposób przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną czy terminy przedawnień zobowiązań podatkowych. To projekty mało ambitne, odcinkowe, dotykające niewielką grupę Polaków i w żaden kompleksowy sposób nie poprawiające ich sytuacji życiowej." - wskazywał zwracając uwagę, że wszelkie dodatkowe świadczenia w szybkim tempie pochłania inflacja.

"Musimy skończyć z takim podejściem, w którym rząd nie zajmuje się w pierwszej kolejności najbardziej priorytetowymi tematami, a załatwia interesy różnych grup wyborców. Załatwmy to co najważniejsze i najpilniejsze, to do czego rząd został powołany, a pozostałe tematy pozwólmy rozwiązywać samorządom na niższych szczeblach, albo samym mieszkańcom. Na szczęście czas tego rządu dobiega końca i po nadchodzących wyborach nadejdzie długo oczekiwana zmiana." - zadeklarował na zakończenie.

Awatar użytkownika
Człowiek-Media
Posty: 630
Rejestracja: 28 lip 2015, 13:25

Re: Telewizja

Postautor: Człowiek-Media » 22 wrz 2024, 21:07

Obrazek
Współpraca NFOŚiGW oraz AMR na rzecz czystego powietrza
Obrazek
Wspólne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce to cel podpisanego dzisiaj porozumienia między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Agencją Modernizacji Rolnictwa.

- Zawarcie porozumienia między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Agencją Modernizacji Rolnictwa o współpracy na rzecz czystego powietrza jest wyrazem praktycznej realizacji zapowiedzi rządu o zrównoważonym rozwoju Polski. Obszary wiejskie zamieszkuje około 40 procent ludności naszego kraju. Wyrównanie szans rozwoju i poprawy jakości życia na obszarach wiejskich to jeden z głównych celów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podpisane dziś porozumienie jest przykładem angażowania różnych środków finansowych na rzecz rozwoju wsi - zauważyła minister rolnictwa i rozwoju wsi Urszula Pasławska.

- Cieszę się, że powiększa się grono partnerów Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW upowszechniających wiedzę o przyczynach zanieczyszczeń powietrza oraz negatywnych konsekwencji tego zjawiska dla zdrowia ludzi i środowiska. Liczymy na owocną współpracę z AMR, szczególnie w zakresie informowania mieszkańców obszarów wiejskich o możliwościach dofinansowania wymiany tzw. kopciuchów i termomodernizacji domów jednorodzinnych w ramach dwóch rządowych programów - mówiła minister energii i klimatu Urszula Zielińska.

- Agencja Modernizacji Rolnictwa to doskonały kanał dotarcia także z naszą pełną ofertą programową, której beneficjentami mogą być m.in. rolnicy, mieszkańcy wsi, grupy producentów rolnych, przedsiębiorcy i samorządy lokalne. Wzajemna wymiana informacji, spotkania ekspertów, wspólne konferencje i wydarzenia to tylko niektóre nasze plany na tę współpracę - mówił przedstawiciel NFOŚiGW.

Zawarte porozumienie wpisuje się w proekologiczną aktywność Agencji Modernizacji Rolnictwa, która powstała w 2022 r. z połączenia kilku agencji, w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. AMR oferuje beneficjentom pomoc w ramach licznych programów i działań, które przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych, są to m.in.: wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych, inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000, wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska oraz inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

- Nasza Agencja szeroko korzysta z możliwości, jakie daje cyfryzacja – mówi prezes AMR Joanna Gierulska.- Internet jest również medium, które służy nam do informowania rolników, przetwórców z branży rolno-spożywczej, samorządów, mieszkańców polskiej wsi o wszystkich programach proponowanych przez Agencję Modernizacji Rolnictwa. Chcemy rozszerzyć zakres udostępnianych informacji o te dotyczące pomocy oferowanej przez inne instytucje państwowe. W tym celu uruchomimy na portalu internetowym Agencji specjalną podstronę – na razie poświęconą udzielanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparciu, z którego mogą skorzystać także rolnicy i mieszkańcy wsi. Wierzę jednak, że jest to pierwszy krok i z czasem współpracujących z nami instytucji będzie więcej - dodała.

Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 22 wrz 2024, 21:40

Obrazek
Kolejne protesty przeciwników monarchii po ogłoszeniu ustaleń Komisji ds. Reformy Senatu

Coraz większą liczbę protestujących gromadzą manifestacje przeciwników monarchii, na których zaczynają się pojawiać osoby, którym dotychczas nie przeszkadzała zmiana ustrojowa. Tuż po ogłoszeniu przez premier Olszewską ustaleń Komisji Wspólnej Rządu i Dworu ds. Reformy Senatu pod Zamkiem Królewskim zebrał się sporty tłum niezadowolonych obywateli.

Obrazek

"Obecna władza udowadnia kolejny raz, że nie jest zdolna do realnych reform, że zrobi wszystko aby utrzymać swoje wpływy. Za wszelką cenę nie chcą pozwolić na stworzenie demokratycznego Senatu będącego wyrazem woli obywateli. Dlatego coraz bardziej skłaniam się do tego, aby zlikwidować Senat." - komentował na gorąco jeden z uczestników manifestacji. Tym razem transparenty domagające się zniesienia monarchii zastąpiły te z postulatami dotyczącymi realnej reformy Senatu: "Demokratyczny Senat", "Nie dla senatorów dożywotnich" czy bardziej radykalne "4 razy Tak" i "Senat do likwidacji!". Ciekawe było w szczególności hasło "4 razy Tak" odwołujące się do kampanii z początku stulecia Platformy Obywatelskiej, która jest poprzedniczką Demokracji i Postępu. Hasło było promocją czterech postulatów ustrojowych PO wśród których była m.in. likwidacja Senatu. Pojawiły się także transparenty wymierzone w konkretne partie np. "Monarchia i Podstęp" czy "Polskie Stronnictwo Królowej".

Na manifestacji pojawiło się także wielu przedstawicieli wolnościowej opozycji m.in. warszawski radny RZO Sebastian Stodolak. "To przykład tego jak zmieniać żeby nic nie zmienić. Idea, która się nie sprawdziła jest teraz pudrowana i ma nagle zacząć magicznie działać. Nie można ciągle robić tego samego i liczyć na inne efekty. Z punktu widzenia samorządów to nadal nie będzie organ, gdzie skutecznie będziemy mogli zabiegać o swoje interesy. Co prawda udział senatorów samorządowych w ogólnej liczbie senatorów wzrośnie dwukrotnie to nadal będzie to tylko ok. 14% czyli zdecydowanie mniej niż senatorów królewskich. Rząd w porozumieniu z Dworem nadal będzie mógł ignorować ich głos." - zaznaczał radny.

Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 23 wrz 2024, 11:21

Obrazek
"Mamy ustrój uprzywilejowanych" - mówi Sylwia Wilkos

Wiceprzewodnicząca Obywatelskiej Rewolucji Sylwia Wilkos w wywiadzie zwróciła uwagę, że cały nasz ustrój coraz mocniej jest budowany na zasadzie uprzywilejowywania regionów, grup i osób. "To nie kończy się tylko na rodzinie królewskiej, kto dziś wywalczy sobie przychylność władzy ten otrzymuje przywileje." - zwróciła uwagę.

Obrazek

"Nawet w samorządach mamy uprzywilejowane województwo górnośląskie cieszące się większą autonomią niż inne regiony. Jak to wytłumaczyć mieszkańcom innych województw? Górny Śląsk może lokalnie decydować o większej liczbie spraw, a Pomorze czy Lubelszczyzna musi zdawać się w tych obszarach na decyzję Warszawy." - wyjaśniała fundamentalne błędy w budowie naszego ustroju.

"Należałoby zrównać prawa i obowiązki wszystkich samorządów na danym szczeblu oczywiście w duchu decentralizacji zwiększając ich kompetencje i przynależne im środki finansowe. Trzeba dokończyć reformę samorządową, zlikwidować powiaty i przekazać ich kompetencje i majątek do gmin. Wzmocnić rolę związków międzygminnych, które powinny koordynować sprawy ponad granicami najniższe szczebla administracji." - tłumaczyła Wilkos.

"W końcu należy także wprowadzić jednolitą ustawę o związkach metropolitarnych, tak aby gminy mogły dobrowolnie podejmować decyzje o ich utworzeniu i współdzieleniu części kompetencji i odpowiedzialności. No i należy zrównać wszystkie województwa, nie może być tak, że jeden region jest uprzywilejowany. Potrzebujemy nowej umowy społecznej w tym zakresie. Musimy na nowo umówić się na Polskę." - zaznaczyła.

Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 24 wrz 2024, 10:49

Obrazek
Nadchodzi zmiana! - największa konwencja wyborcza w historii

W mroźny styczniowy weekend tysiące sympatyków i działaczy opozycji wypełniło niemal po brzegi mogącą pomieścić 17-tysięcy osób Arenę Gliwice. To z pewnością największa i przeprowadzona z największym rozmachem konwencja wyborcza w nowożytnej polskiej historii. Nadchodzi zmiana - powtarzali liderzy i działacze Reformatorskiego Zjednoczenia Obywatelskiego podczas wystąpień.

Wśród gości pojawili się m.in. były premier Joszua Barycz, animator i reżyser Tomasz Bagiński, były premier prof. Leszek Balcerowicz, dziennikarz Marcin Prokop, przewodnicząca europejskiej partii Open Europe Ewa Hartman, prezydent Poznania Andrzej Prendke czy legenda polskiej piłki nożnej Robert Lewandowski.

Obrazek

Konwencję otworzyła radna Agata Rychter, która była autorką sukcesu koalicji RZO w ostatnich wyborach do Senatu. "Wszyscy jesteśmy zmęczeni tymi samymi twarzami w polityce od wielu lat, ciągłym mówieniem, że się czegoś "nie da", albo że "rząd nad tym pracuje". Czas na prawdziwe działania, a nie tylko piękne deklaracje. Dzisiaj robimy kolejny krok, aby zmiana stała się faktem. Dzisiaj robimy kolejny krok, aby rozbić tą zabetonowaną władzę. To oczywiście nie koniec naszej drogi. W wielu miejscach napotkamy na opór starych partii i na bezpieczniki, które pozostawiali, aby zmiana była trudniejsza. Jednak krok po kroku będziemy dążyć na przód." - powiedziała i chwilę później przedstawiła czwórkę liderów koalicji, która wkroczyła razem na scenę w rytmie piosenki "Całkiem nowa Polska", która powoli staje się hymnem republikańskiej opozycji. Gromkim głosem wielotysięcznego tłumu wyśpiewany fragment "Coraz więcej w nas sił, by zburzyć mur, to już czas na nową Polskę" niejednego przyprawił o ciarki.

"Nasz kraj znajduje się teraz w bezprecedensowym momencie. Mierzymy się z najpoważniejszym kryzysem służby zdrowia i pogorszeniem sytuacji ekonomicznej Polaków od czasu transformacji ustrojowej. I w środku tych problemów mamy rząd, który nie tylko nie jest zdolny do rozwiązania tych problemów, ale nawet nie podejmuje próby interesując się jedynie umacnianiem swojej władzy. To bez wątpienia najważniejsze wybory w XXI wiecznej historii naszego kraju. Nasza aktywność nigdy nie była o kandydowaniu na jakieś stanowiska lecz zawsze o poprawie losu Polaków. Tym razem jednak żeby mieć tą możliwość musimy wygrać nadchodzące wybory i to wygrać bezapelacyjnie, aby mieć samodzielną większość. I zrobimy to!" - zapowiedział Mikołaj Śmietański.

"Prawdziwa zmiana nigdy nie zaczyna się od góry, w gabinetach królewskich zamków czy uprzywilejowanych elit. Prawdziwa zmiana zawsze jest oddolna, kiedy miliony ludzi powiedzą "dość", powiedzą "zburzymy ten mur" i zaangażują się w walkę o wolność i sprawiedliwość. Obywatelska rewolucja, którą pomogliśmy rozpocząć, jest właśnie o tym. W odpowiedzi na bezprecedensowe kryzysy, z którymi się mierzymy, musimy dać bezprecedensową odpowiedź. Ruch obywatelski jaki nie działał nigdy przedtem, walczący o wolność, o demokrację i przyzwoitość przeciwko chciwości, oligarchii i zepsuciu. To już czas na nową Polskę." - podkreślał Aleksander Sternicki.

Obrazek

"Nie czas by patrzeć wstecz. Musimy znów zacząć myśleć o przyszłości. Możemy osiągnąć naprawdę wiele. Mamy talenty, mamy charakter i mamy zasoby aby wyznaczać nowe kierunki i być liderami w wielu dziedzinach. Nie musimy bać się przyszłości, ale otworzyć się na nią. Do tego potrzeba zmian legislacyjnych, które uwolnią nasz potencjał. Do tego potrzeba zmian w zarządzaniu państwem, które spowodują, że będzie działać sprawnie. Do tego potrzeba rządu fachowców, który wskaże kierunki i poprowadzi nas do realizacji wspólnej wizji." - mówił Michał Nowaczyk.

"Nie możemy pozwolić żeby następne 4 lata były takie same jak ostatnia dekada, gdy zmierzaliśmy donikąd. Potrzebujemy nowego otwarcia, które znów pozwoli zjednoczyć Polaków wokół wspólnych celów. Tylko koalicja RZO ma jasną wizję i program, jakiej Polski chcemy. Polski obywatelskiej, Polski demokratycznej, Polski szanującej indywidualną wolność, Polski nowoczesnej i dobrze zarządzanej, w której każdy obywatel ma swoje miejsce." - dodawał Krzysztof Truskolaski.

W dalszej części w krótkich przemówieniach programowych działacze RZO przedstawili pięć głównych celów koalicji na najbliższą kadencję. W trakcie ich prezentacji w tle pojawiały się migawki ze spotkań działaczy RZO z wyborcami czy sceny obrazujące problemy i rozwiązania, o których mówili działacze koalicji.

Zmienimy Polskę tak, aby była dobrym miejscem do życia.
W pierwszej części działacze RZO podkreślali konieczność uporządkowania systemu służby zdrowia, który jest dzisiaj workiem bez dna na pieniądze budżetowe. "Rząd zwiększa nakłady, ale nadal nie osiągnął zakładanego w reformie 6% PKB. To powoduje, że środków w tak skonstuowanym systemie jest w oczywisty sposób za mało, aby zapewnić dostępne i dobrej jakości usługi" - podkreślała Agata Rychter. "Reformę trzeba rozpocząć od likwidacji sztucznie stworzonych Funduszy Zdrowia i dopuścić do działania dowolnych produktów ubezpieczeniowych, abonamentowych czy oszczędnościowych finansujących świadczenia zdrowotne." - dodawał Mateusz Hołda. Maria Muś natomiast wskazywała, że potrzebne jest pilne zahamowanie inflacji i zwiększenie środków, które pozostają w portfelach Polaków. Długoterminowo zdaniem działaczki RZO ważne jest też zreformowanie systemu emerytalnego, który od dawna jest niezbilansowany i pochłania coraz więcej środków budżetowych na bieżące wypłaty emerytur.

Obrazek

Sprawimy, że Polska będzie krajem najbardziej przyjaznym dla przedsiębiorców.
"Powodem, dla których tak dużo mówimy o systemie finansowym jest to, że to podstępny i zwodniczy sposób na płacenie rachunków rządów. Uczciwy rząd, który chce wydawać olbrzymie sumy pieniędzy opodatkowałby obywateli, tak aby wiedzieli jak dużą część dochodów oddają władzy. Jeśli Polacy musieliby płacić podatki na wszystko co wydaje obecny rząd już dawno by powstali i ich powstrzymali. Oni jednak nie są uczciwi, ukrywają skalę wydawanych pieniędzy pożyczając je na niespotykaną skalę, przenosząc koszty pokrycia dzisiejszych wydatków na kolejne pokolenia oraz doprowadzając do inflacji, która w ukryty sposób pozwala im spłacać długi." - zauważał poseł Sławomir Dudek i wskazywał na niezbędne reformy podatkowe, konieczność konsolidacji finansów publiczny i bezprecedensowy program cięć wydatków. Były premier Joszua Barycz zwracał uwagę na konieczność dokończenia reformy podatkowej dla firm oraz wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorców. " Po serii nieudanych eksperymentów politycznych z prawem gospodarczym, pora powrócić do prostej ustawy o przedsiębiorczości." - mówił.

Doprowadzimy do tego, że Polska będzie krajem odpornym na kryzysy.
Wanda Buk podkreśliła, że Polska w końcu musi być dobrze zarządzana. "Trzeba odchudzić administrację, wprowadzić nowoczesne metody zarządzania i sprawić, że państwo będzie zdolne prowadzić działania zorientowane na przyszłość, a nie tylko reagować i to w sposób nieudolny na pojawiające się kryzysy". - mówiła. "Nie może być tak, że mała grupa osób na szczytach władzy decyduje w swoich gabinetach i zamkowych salach o losie całego kraju. Musimy przywrócić demokratyczne mechanizmy, które pozwolą wszystkim Polakom wpływać na to w jakim kierunku zmierza nasz kraj." - dodawała Sylwia Wilkos. Konieczność odbudowy obrony cywilnej, zbudowania powszechnej obrony narodowej i spójnego systemu bezpieczeństwa podniósł w swoim wystąpieniu Aleksander Beski. "Obecne mechanizmy nie pozwalają na sprawne zarządzanie kryzysowe, a co dopiero na sprawne zarządzanie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Od lat się o tym mówi, ale nikt nie ma odwagi się za to zabrać. My mamy pomysł i kompetencje żeby to w końcu załatwić." - deklarował.

Zapewnimy, że w Polsce każdy będzie czuł się bezpiecznie.
"Musimy zdjąć potężną kulę u nogi w naszym systemie bezpieczeństwa jaką jest biurokracja. Odciążając służby i sądy od papierkowej roboty. Funkcjonariusze i sędziowie w końcy będą mogli skupić się na tych zadaniach, do których byli szkoleni i edukowani lepiej wykorzystując swoje kompetencje. Dzięki temu na ulicach będzie bezpieczniej, a wyroki sądowe będą wydawane szybciej." - zaznaczała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. "Państwo musi być bardziej bezwzględne i skuteczne wobec silnych, którzy łamią prawo lub wykorzystują swoją pozycję, a bardziej wrażliwe na los tych słabszych. Musimy stopniowo przywracać równowagę w społeczeństwie. Likwidować przywileje grup interesów, przywileje elit." - podkreślał Jakub Kulesza zwracając uwagę choćby na nierównowagę w dostępnie do broni i konieczność ułatwień w tym zakresie wzorowaną na modelu szwajcarskim.

Wprowadzimy nowoczesny system edukacji dla lepszej przyszłości naszych dzieci.
Dariusz Jemelniak wskazywał na potrzebę gruntownej reformy systemu edukacji, który nie przystaje do współczesnych czasów oraz całego systemu nauki i komercjalizacji wyników badań. "Potrzebujemy nowoczesnej, demokratycznej szkoły, która zapewni rozwój nie tylko zapamiętywania informacji, ale także tak zwanych miękkich kompetencji, które są niezbędne na współczesnym rynku pracy. Uczniowie muszą uczyć się w sposób zgodny z ich naturalnym rytmem, potrzebami i sposobem zdobywania wiedzy, a nie być sztucznie wsadzani do ławek i edukowani według jednego szablonu." - zwracała natomiast uwagę Aleksandra Przegalińska. Dorota Łoboda wskazywała również, że to rodzice muszą odzyskać wpływ na edukację swoich dzieci. "Wprowadzimy bon edukacyjny, aby to rodzice decydowali gdzie mają trafić środki na edukację ich dzieci. Bon, którego wprowadzenie deklarował jeszcze rząd Fornero-Piotrowskiej, ale oczywiście nic w tej sprawie nie zrobił i była to jedna z wielu niespełnionych obietnic." - zaznaczała.

Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 24 wrz 2024, 20:47

Obrazek
Poznaliśmy "lokomotywy wyborcze" Razem dla Polski
Obrazek
Marszałek Sejmu Oliwia Popowska stanie na czele listy krajowej Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Razem dla Polski - Demokracja i Postęp + Koalicja Polska. W pierwszej dziesiątce znaleźli się liderzy partii wchodzących w jego skład, przedstawiciele młodego pokolenia, a na powrót z Parlamentu Europejskiego zdecydował się były marszałek Senatu Marcin Schmidt.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Razem dla Polski, w skład którego weszły Demokracja i Postęp oraz Koalicja Polska, zaprezentował listę krajową w nadchodzących wyborach do Sejmu. Bez zaskoczenia na jej czele stanęła przewodnicząca Kongresu na rzecz Demokracji i Postępu - największej formacji w ramach obozu - marszałek Sejmu Oliwia Popowska. Liderka formacji jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy na scenie politycznej i od lat znajduje się w czołówce rankingów zaufania do polityków (notując zaufanie rzędu 44-48%). Trzecie miejsce zajęła urzędująca premier Dominika Olszewska, jedna z liderek Koalicji Polskiej, która również znajduje się w czołówce rankingów zaufania wśród Polek i Polaków. W 2034 roku stojąc na czele listy Bloku dla Większości Rządowej zdobyła 670 989 głosów.

Dość nieoczekiwanie na drugim miejscu listy krajowej znalazł się Marcin Schmidt - były marszałek Senatu II i III kadencji w latach 2025-2034. W 2034 roku Schmidt był liderem listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 1 142 625 głosów. W pierwszej połowie XII kadencji europarlamentu pełnił funkcję jego wiceprzewodniczącego. Jak mówi sam europoseł, "w polskiej polityce nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa". - Wierzę w to, że w ławach poselskich będę mógł w nadchodzącej kadencji jeszcze dużo zdziałać - powiedział. Na miejscu czwartym znalazł się rzecznik rządu i wiceprzewodniczący KNDP, były przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Filip Serafin.

Na piątym miejscu znalazła się była premier Marta Fornero-Piotrowska. Choć przed wyborami spekulowano, że nie będzie ubiegać się o reelekcję po rezygnacji z szefowania rządowi, Fornero pozostaje popularną postacią w polskiej polityce, notując zaufanie sięgające nawet 47 procent. W wyborach do Sejmu w 2034 roku, stojąc na czele listy krajowej Koalicji Obywatelskiej osiągnęła najwyższy indywidualny wynik w kraju, zdobywając 3 074 452 głosy (co stanowiło również jeden z najwyższych wyników wyborczych w historii). - Jestem dumna z osiągnięć mojego rządu, będę mogła w tej kampanii ich bronić i je promować, bo naprawdę wiele dobrego zrobiliśmy dla Polski - przekonywała.

Pozostałymi kandydatami w pierwszej dziesiątce będą lider Stronnictwa Demokratycznego Mirosław Suchoń (nr 6), współprzewodnicząca Zielonych, minister energii i klimatu Urszula Zielińska (nr 7), przewodniczący Stronnictwa Młodzi Demokraci, poseł Jacek Schmidt (nr 8), wicemarszałek Sejmu RP Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (nr 9), a pierwszą dziesiątkę zamknie przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia. Z 11 miejsca startuje minister spraw zagranicznych Hanna Kwiecień, z 13 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, minister rolnictwa Urszula Pasławska, a z 17 liderka Ligi Polskich Rodzin Natalia Maria Barbara Dębicka. Całą listę zamyka minister obrony narodowej Cezary Tomczyk.

Jak mówi szefowa sztabu wyborczego komitetu, Sara Siobhan Modrzejewska, na listach znaleźli się doświadczeni politycy, działacze społeczni, działacze samorządowi, przedstawiciele młodego pokolenia. - Na liście krajowej, ale także w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych startują radni miejscy, radni wojewódzcy, ministrowie, wieloletni posłowie, przedstawiciele Stowarzyszenia Młodzi Demokraci i innych naszych młodzieżówek. To osoby, które mają w swoim CV konkretne osiągnięcia, które z chęcią będziemy w trakcie tej kampanii prezentować, ale mają także jasną wizję bezpiecznej przyszłości - podkreśliła Modrzejewska.

Lista krajowa Razem dla Polski

1. Oliwia Popowska
2. Marcin Schmidt
3. Dominika Olszewska (Koalicja Polska)
4. Filip Serafin
5. Marta Fornero-Piotrowska
6. Mirosław Suchoń (SD)
7. Urszula Zielińska (Zieloni)
8. Jacek Schmidt (z rek. SMD)
9. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
10. Szymon Hołownia (Koalicja Polska)
11. Hanna Kwiecień
12. Paweł Kowal
13. Urszula Pasławska (Koalicja Polska)
14. Tomasz Aniśko (Zieloni)
15. Sara Siobhan Modrzejewska
16. Tomasz Modrzejewski (rek. SMD)
17. Natalia Maria Barbara Dębicka (LPR)
18. Tomasz Szypuła (Zieloni)
19. Aleksandra Gajewska
20. Tomasz Wiąckiewicz (Koalicja Polska)
21. Aleksandra Olszańska
22. Władysław Kosiniak-Kamysz (Koalicja Polska)
23. Anita Mikołajczyk
24. Rafał Trzaskowski
25. Aleksandra K. Wiśniewska
26. Andrzej Potocki (SD)
27. Natalia von Schwindelkant (Koalicja Polska)
28. Konrad Zaradny
29. Beata Majewska (Koalicja Polska)
30. Samuel Borowski (Koalicja Polska)
31. Paulina Matysiak (Zieloni)
32. Witold Bałażak (LPR)
33. Agnieszka Kapała-Sokalska
34. Paweł Liściowski
35. Julia Rokicka (Zieloni)
36. Szymon Pawłowski (LPR)
37. Beatrycze Delaunay
38. Michał Litwiniuk
39. Sandra Lewandowska (Koalicja Polska)
40. Arkadiusz Marchewka
41. Katarzyna Munio (SD)
42. Wojciech Zarzycki (SD)
43. Katarzyna Macko (SD)
44. Jacek Szymankiewicz
45. Aleksandra Trybuś-Cieślar (Koalicja Polska)
46. Robert Szczepanik
47. Izabella Łukomska-Pyżalska (Koalicja Polska)
48. Krystian Jarubas (Koalicja Polska)
49. Karolina Folsulewicz (Zieloni)
50. Marcin Adamcewicz (Zieloni)
51. Natalia Góraleczko (z rek. SMD)
52. Dawid Kacprzyk (z rek. SMD)
53. Joanna Kamińska (Zieloni)
54. Dariusz Wilczewski (SD)
55. Ewelina Barbara Soroko (Zieloni)
56. Igor Sulwiński (z rek. SMD)
57. Joanna Kamińska (Zieloni)
58. Marek Kawa (LPR)
59. Anne Applebaum
60. Marek Poznański (SD)
61. Aurelia Dębińska
62. Borys Boczko (Zieloni)
63. Beata Bilska (Zieloni)
64. Radosław Parda (LPR)
65. Kateryna Wynnyczenko (Koalicja Polska)
66. Marian Pietryka (SD)
67. Anastazja Wojciechowska
68. Waldemar Kamiński (Zieloni)
69. Magdalena Gałkiewicz (Zieloni)
70. Wojciech Wierzejski (LPR)
71-137. kandydaci partyjni
138. Michał Kobosko (Koalicja Polska)
139. Faustyna Nowakowska-Kraus
140. Cezary Tomczyk


Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 28 wrz 2024, 17:25

Obrazek
Porozumienie między MGRiT a Meta Platforms
Obrazek
Polska będzie jednym z pierwszych krajów, w którym użytkownicy portalu Meta uzyskają możliwość weryfikacji odmowy dotyczącej odwołania od decyzji o blokadzie treści na ich profilu. Możliwość taką przewiduje porozumienie, jakie Ministerstwo Gospodarki, Rozwoju i Technologii podpisało dziś z przedstawicielami Meta Platforms.

Porozumienie przewiduje, że w najbliższym czasie w Polsce uruchomiony zostanie tzw. punkt kontaktowy. Platforma ta będzie służyć polskim użytkownikom portalu Meta, których treści, konta lub profile zostały usunięte lub zablokowane. Dzięki usłudze będą oni mogli składać wnioski o przeprowadzenie dodatkowej kontroli czy blokada nastąpiła słusznie. Z "Punktu kontaktowego" będzie można skorzystać, jeśli usunięte treści, profile lub strony będą się mieścić w jednej z kategorii wymienionych w specjalnym formularzu opracowanym przez Ministerstwo Gospodarki, Rozwoju i Technologii. Warunek drugi - użytkownik powinien się wcześniej odwołać do Mety od decyzji o ich usunięciu profilu czy treści, a Meta odrzuci to odwołanie lub nie odpowie na nie w ciągu 72 godzin.

- Dzięki dobrej współpracy z polskim przedstawicielstwem Mety będziemy pierwszym krajem na świecie, w którym takie rozwiązanie zacznie działać. Porozumienie, które podpisaliśmy wspiera ochronę wolności słowa w Internecie, a użytkownicy portalu dostaną dzięki niemu de facto dodatkową instancję odwoławczą od blokad – mówi Barbara Nowacka, wicepremier i minister gospodarki, rozwoju i technologii.

Decyzję o przywróceniu treści, profilu lub strony Meta podejmie w oparciu o swoje standardy społeczności. Portal deklaruje w porozumieniu, że usunięte treści, konta lub profile zostaną ponownie sprawdzone pod kątem zgodności ze standardami, a treści, konta lub profile, które w wyniku ponownego sprawdzenia zostaną uznane za zgodne z nimi, zostaną odblokowane. W przypadku każdego otrzymanego w ten sposób wniosku, Meta zrobi wszystko, by przesłać do "punktu kontaktowego" uzasadnioną odpowiedź w ciągu 72 godzin od momentu jego otrzymania.

- Zarządzanie treściami w Internecie to jedno z największych wyzwań dzisiejszego cyfrowego świata. To również wielowymiarowy problem, który wymaga współpracy wszystkich aktywnych w Internecie podmiotów, by zachowana była swoboda wypowiedzi, a jednocześnie użytkownicy mieli zapewnione bezpieczeństwo i ochronę przed niepożądanymi i szkodliwymi treściami. Podchodzimy do tego konstruktywnie i szukamy pozytywnych rozwiązań – deklaruje Jakub Turowski, dyrektor ds. polityki publicznej Mety w Polsce i krajach bałtyckich.

Sygnatariuszem porozumienia między Ministerstwem Gospodarki, Rozwoju i Technologii a Metą jest również NASK. MGRiT, jako podmiot publiczny odgrywający kluczową rolę w rozwoju społeczeństwa cyfrowego i usług elektronicznych, jest inicjatorem tej współpracy, a NASK, jako podmiot wdrażający projekt, zajmie się stworzeniem i obsługą systemu informatycznego.

Docelowo każda osoba w Polsce, która uzna, że jej wpis został niesłusznie usunięty, a odwołanie zostało negatywnie rozpatrzone przez Metę, będzie mogła za pośrednictwem specjalnego formularza zwrócić się o ponowne rozpatrzenie jego sprawy przez portal. Proces nie będzie dotyczył odwołań od decyzji historycznych. Równocześnie MGRiT zaprosi do współpracy pozostałe media społecznościowe. Inicjatywa jest bowiem otwarta dla wszystkich portali, które zaangażowane są we wspieranie wolności słowa w Internecie oraz transparentne zarządzanie publikowanymi treściami.


Wróć do „Wiadomości z kraju”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości