Wiadomości ze świata

Najważniejsze newsy ze świata. Telewizja, radio, internet itp.
Administrator
Administrator
Posty: 22016
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 16 cze 2024, 11:56

Obrazek
Wizyta Marszałek Sejmu Oliwii Popowskiej na Litwie
Obrazek
Marszałek Sejmu RP Oliwia Popowska udała się z oficjalną wizytą zagraniczną na Litwę. W Wilnie spotkała się z prezydentem Gitanasem Nausedą oraz premier Ingridą Šimonyte, a także z przewodniczącą Seimasu Viktoriją Čmilyte-Nielsen.

W pierwszym dniu wizyty w Republice Litewskiej marszałek Sejmu Oliwia Popowska spotkała się z przewodniczącą Seimasu Viktoriją Čmilyte-Nielsen, a także prezydentem Gitanasem Nausedą oraz premier Ingridą Šimonyte. Po południu w ambasadzie polskiej w Wilnie rozmawiała z Polakami zamieszkałymi na Litwie. Rozmowa marszałek Oliwii Popowskiej z przewodniczącą Seimasu Viktoriją Čmilyte-Nielsen dotyczyła m.in. współpracy dwustronnej na szczeblu parlamentarnym, a także kwestii bezpieczeństwa. Rozmówczynie poruszyły także temat postulatów mniejszości polskiej, dotyczących m.in. nauki języka ojczystego i pisowni nazwisk.

– Polska i Litwa historycznie zawsze były rodzeństwem. Rodzeństwo ma między sobą trudne momenty, ale ma też wiele pięknych. Naszym zadaniem jest dzisiaj, w tej bezprzykładnie trudnej sytuacji, w jakiej się wspólnie znaleźliśmy, przyspieszenie procesów szukania rozwiązań w obszarze tego wszystkiego, co nas dzieli, żeby jak najwięcej zrobić w tych obszarach, które nas łączą. Polska jest obecnie w procesie odbudowywania swojej silnej pozycji, tej pozycji, która Polsce powinna przypadać w UE, w Sojuszu Północnoatlantyckim i we wszystkich innych formatach. Chcę zapewnić, że Litwa, państwa bałtyckie, zawsze będą naszym strategicznym partnerem w budowaniu europejskiego i światowego bezpieczeństwa – podkreśliła na wspólnej konferencji prasowej Popowska.

Tego samego dnia Popowska spotkała się także z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i premier Ingridą Simonyte. Jak powiedziała w rozmowie z dziennikarzami, głównym tematem rozmów z litewskimi politykami była kwestia wzmacniania dwustronnej współpracy Warszawy i Wilna na rzecz bezpieczeństwa. Podczas spotkań z litewskimi politykami Marszałek Sejmu podkreślała, że niezbędne jest rozwiązanie we wzajemnych relacjach kwestii takich jak problemy mniejszości polskiej na Litwie. – Zostałam zapewniona, ze jest szczera intencja z litewskiej strony, żeby z tymi postulatami uczciwie się zmierzyć i żeby je zrealizować. Położyliśmy dzisiaj pierwszy zrąb w obszarze dyplomacji parlamentarnej pod budowę naszej polityki północnej, który to wątek chcielibyśmy rozwijać – podsumowała.

Po południu w ambasadzie polskiej w Wilnie marszałek Sejmu spotkała się z mieszkającymi na Litwie Polakami. Jak podkreśliła, są oni lojalnymi obywatelami Litwy, ale są też Polakami, którzy przenoszą polskość na następne pokolenia. Marszałek Sejmu zapewniła uczestników spotkania, że będzie walczyła o to, by wszystkie prawa mniejszości polskiej na Litwie były respektowane. – Jestem przekonana, że tylko uregulowanie sytuacji Polaków mieszkających na Litwie sprawi, że ten projekt nowego rozdziału unii polsko-litewskiej może być rzeczywiście perfekcyjnie rozegrany – zaakcentowała.

Głównym punktem drugiego dnia podróży Marszałka Sejmu na Litwę była wizyta na Uniwersytecie Wileńskim. Po zwiedzeniu biblioteki i rozmowie z rektorem uczelni Rimvydasem Petrauskasem Popowska spotkała się ze studentami Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Politologii oraz Wydziałów Prawa, Historii, Filologii, Filozofii i Komunikacji. – Od polityków XXI w. powinniśmy oczekiwać poczucia realizmu. My, politycy, powinniśmy być pragmatykami. Powinniśmy wiedzieć, na jakim świecie żyjemy, jakie są zagrożenia, problemy – wskazała Popowska. Marszałek odwiedziła też wileńskie nekropolie. Na cmentarzu na Antokolu złożyła wieniec przed pomnikiem Obrońców Wolności oraz przy krzyżu upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Na cmentarzu na Rossie złożyła kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych.

Administrator
Administrator
Posty: 22016
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 17 cze 2024, 18:13

Obrazek
Ślub księżniczki Estelle i księcia Jerzego w Sztokholmie
Obrazek
W piątek 19 czerwca w sztokholmskiej katedrze Storkyrkan odbyła się ceremonia zaślubin księżniczki Estelle, córki następczyni szwedzkiego tronu księżniczki Wiktorii i księcia Jerzego, syna królowej Marii. Królewska uroczystość zgromadziła ogromną ilość gości zarówno w katedrze, jak i przed telewizorami i w Internecie. Na liście gości znalazły się koronowane głowy z całego świata.

Księżniczka Estelle jest najstarszym dzieckiem następczyni tronu Szwecji, księżniczki Wiktorii i jej męża, księcia Daniela. Jako wnuczka króla Karola XVI Gustawa znajduje się obecnie na drugim miejscu w kolejce do tronu. Książę Jerzy jest synem królowej Marii z małżeństwa z Mateuszem Sternem, które zakończyło się rozwodem. Książę od 2030 roku na stałe zamieszkuje w Sztokholmie, gdzie ukończył studia na Wydziale Astronomii Uniwersytetu Sztokholmskiego, a następnie rozpoczął pracę dla Szwedzkiej Narodowej Agencji Kosmicznej (Rymdstyrelsen). Na początku tego roku książę uzyskał szwedzkie obywatelstwo, a krótko przed uroczystościami ślubnymi przeszedł na luteranizm.

W niedzielę 14 czerwca parlament Szwecji uhonorował parę uroczystym występem w Sztokholmskiej Sali Koncertowej. Na gali wystąpili m.in. Królewska Orkiestra Filharmonii w Sztokholmie, Loreen, Cornelia Jakobs i Charlotte Perrelli. Na scenie wystąpiły również polskie artystki Sanah i Brodka. Same uroczystości ślubne zaplanowane zostały na 19 czerwca - ten sam dzień, w którym w 2010 roku pobrali się księżniczka Wiktoria i książę Daniel oraz w 1976 król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia.

Nabożeństwo weselne rozpoczęło się 19 czerwca o godzinie 15:30 czasu lokalnego w katedrze w Sztokholmie i wzięło w nim udział około 1100 gości. Na liście gości od strony panny młodej znaleźli się: dziadkowie, król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, rodzice, księżniczka Wiktoria i książę Daniel, wuj, książę Karol Filip i księżniczka Zofia, ciotka, księżniczka Magdalena i Christopher O'Neill, młodszy brat, książę Oskar, a także bliższe i dalsze kuzynostwo; od strony pana młodego: matka, królowa Maria i książę Colin, ojciec, Mateusz Stern z żoną Elżbietą, dziadkowie, książę Jan i księżna Mary, ciotki, księżna płocka Anna i Mikołaj Fajkowski, księżna Rosji Paulina i książę Rościsław, starsze siostry, dziedziczna księżna Liechtensteinu Anna Maria i dziedziczny książę Józef Wacław, księżna Karolina i książę Mikołaj oraz przyrodnie rodzeństwo, królewicze Karol i Fryderyk oraz królewny Paulina i Matylda, królowa Monika i król Jerzy, a także król senior Michał II i wielka księżna Białorusi Emilia.

Wśród zaproszonych członków zagranicznych rodzin królewskich znaleźli się: król Norwegii Haakon VIII i królowa Mette-Marit, król Hiszpanii Filip VI i królowa Letycja, król Belgów Filip I i królowa Matylda, król Niderlandów Willem-Alexander i królowa Maksyma, królowa Jordanii Rania, następca tronu Danii, książę Chrystian, książę i księżna Edynburga, Edward i Zofia, córka cesarza Japonii, Aiko, księżniczka Toshi, córka króla Tajlandii, księżniczka Sirivannavari oraz szereg ambasadorów reprezentujących inne kraje. Wśród republikańskich głów państw zaproszonych na uroczystość znaleźli się prezydent Finlandii Alexander Stubb oraz prezydent Islandii Katrín Jakobsdóttir. W uroczystościach wzięli również udział szwedzka premier Magdalena Andersson oraz członkowie rządu i parlamentu, natomiast polski rząd reprezentowały marszałek Sejmu Oliwia Popowska i minister spraw zagranicznych Hanna Kwiecień.

Po ceremonii odbyła się procesja powozów, podczas której młoda para została przewieziona ulicami Sztokholmu. Następnie Estelle i Jerzy popłynęli królewską barką Vasaorden po wodach Sztokholmu; ta sama barka została użyta z okazji ślubu rodziców Estelle, księżniczki Wiktorii i księcia Daniela w 2010 roku, a wcześniej króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwia w 1976 roku. Szacuje się, że aby obejrzeć procesję o długości prawie siedmiu kilometrów zebrało się ok. 500 tys. osób. Zgodnie z szacunkami Sveriges Television, ślub był jednym z największych wydarzeń, jakie kiedykolwiek transmitowała szwedzka telewizja.

W związku ze ślubem książę Jerzy został członkiem Szwedzkiej Rodziny Królewskiej, otrzymując również tytuł dotychczas noszony również przez jego małżonkę - księcia Östergötlandu. Szwecja zaprzestała w XVII wieku przyznawania prowincji jako przynależności terytorialnych książętom królewskim. Od tego czasu te prowincjonalne księstwa istnieją w rodzinie królewskiej tylko nominalnie, ale każdy książę lub księżniczka tradycyjnie utrzymuje z jednym z nich szczególny publiczny związek.

Obrazek
Rodzice panny młodej, księżniczka Wiktoria i książę Daniel

Obrazek
Matka pana młodego, królowa Maria i książę Colin

Obrazek
Ojciec pana młodego, Mateusz Stern z żoną, Elżbietą

Obrazek
Siostra pana młodego, dziedziczna księżna Liechtensteinu Anna Maria i książę Józef Wacław

Obrazek
Siostra pana młodego, księżniczka Karolina

Obrazek
Przyrodnie rodzeństwo pana młodego, królewny Paulina i Matylda i królewicz Fryderyk

Obrazek
Przyrodnia siostra pana młodego, królowa Polski Monika

Obrazek
Dziadkowie panny młodej, król Szwecji Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia

Obrazek
Dziadkowie pana młodego, książę Jan i księżna Mary, hrabina Granville

Obrazek
Król Norwegii Haakon VIII i królowa Mette-Marit

Obrazek
Król Hiszpanii Filip VI i królowa Letycja

Obrazek
Król Niderlandów Willem-Alexander i królowa Maksyma i król Belgów Filip I i królowa Matylda

Obrazek
Premier Szwecji Magdalena Andersson

Obrazek
Marszałek Sejmu RP Oliwia Popowska

Obrazek
Minister spraw zagranicznych RP Hanna Kwiecień


Wróć do „Wiadomości ze świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron