Powstają trzy nowe Parki NarodowePremier Marta Fornero-Piotrowska rozporządzeniem z dnia 12 grudnia 2036 roku powołała do życia trzy nowe parki narodowe - Orawski, Śnieżnicki oraz Sobiborski. Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jest to jedna z ostatnich decyzji podjętych przez szefową rządu przed jej zapowiedzianą rezygnacją ze stanowiska.Granice Orawskiego Parku Narodowego będą przebiegały zgodnie z granicami istniejącego obszaru Natura 2000 "Torfowiska Orawsko-Nowotarskie". Dodatkowo w skład parku wejdzie eksklawa, w której znajduje się rezerwat przyrody Bór nad Czerwonem. Park jest jedynym torfowiskowym parkiem narodowym w Centralnych Karpatach Zachodnich. Całkowita powierzchnia parku wyniesie 8370,28 ha. Torfowiska Orawsko-Nowotarskie istnieją od 10 000 lat. Ich charakterystyczną cechą są porastające je kosodrzewina oraz sosna błotna. Począwszy od połowy XIX wieku okoliczna ludność rozpoczęła eksploatację torfu, który wykorzystywany był na opał, nawóz i ściółkę dla zwierząt. Chałupnicza eksploatacja zakończyła się dopiero w 1994 roku, gdy torf został zaklasyfikowany do kopalin pospolitych i na jego pozyskanie trzeba było uzyskać zgodę wojewody. Tak długi okres eksploatacji zmniejszył powierzchnię torfowiska i zubożył siedliska.
W granicach Śnieżyckiego Parku Narodowego znalazł się jeden duży zwarty obszar leśny o powierzchni 16 486,39 ha, obejmujący grunty w zarządzie dwóch nadleśnictw - Międzylesie i Lądek Zdrój. Park narodowy leży na terenie mezoregionów: Masywu Śnieżnika, Gór Złotych oraz w bardzo niewielkim stopniu Rowu Górnej Nysy. Obejmuje tym samym najwyższe szczyty tych gór, a także Gór Bialskich (będących geograficznie de facto częścią Gór Złotych). Masyw Śnieżnika jest pasmem wyjątkowym w tej części polskich Sudetów. Jako jedyny posiada wszystkie górskie piętra roślinne – regiel dolny, regiel górny, piętro kosodrzewiny oraz również piętro alpejskie. Panuje tu bardzo surowy klimat. Często pierwszy śnieg, który spadnie jesienią utrzymuje się do wiosny. Często również szczyt jest spowity jest całkowicie chmurami. W piętrze alpejskim oprócz roślin charakterystycznych dla tego piętra, można spotkać również dzwonka brodatego Campanula barbata, dla którego Śnieżnik jest jedynym miejscem występowania w Polsce.
Sobiborski Park Narodowy obejmie swoim obszarem dotychczasowy park krajobrazowy, jednak by nie doprowadzić do niepotrzebnej fragmentacji zwartych kompleksów leśnych granice parku narodowego doprowadzone zostały do granicy kompleksów leśnych. Jego powierzchnia będzie wynosić 13 138,38 ha. Teren Lasów Sobiborskich jest bardzo cenny przyrodniczo. Wśród najważniejszych walorów przyrodniczych warto wymienić bardzo dobrze zachowane jeziora eutroficzne i dystroficzne, liczne bagna i torfowiska, brzozę niską, wierzby – lapońską i borówkolistną, lepnicę litewską oraz najliczniejszą w Europie populację żółwia błotnego Emys orbicularis.
- Jestem niezwykle dumna z tego, że podczas moich rządów w Polsce powstało aż jedenaście nowych parków narodowych. Ich powstanie nie tylko pozwoli na zachowanie ważnych zasobów naturalnych, ale także pozwoli na ożywienie turystyki w tych regionach. Dziękuję pani minister Urszuli Zielińskiej, dla której ten temat od samego początku był niezwykle ważny, dziękuję za jej pracę, za regularne konsultacje z lokalnymi społecznościami i samorządami w celu lokalizacji nowych parków narodowych - mówiła na konferencji prasowej premier Marta Fornero-Piotrowska.
W związku z podjętymi decyzjami liczba parków narodowych w Polsce zwiększyła się do 37, a ogólna powierzchnia parków narodowych w Polsce wzrosła do 723 871 hektarów (2,2% powierzchni kraju). W latach 2033-2036 w Polsce powstało aż 11 nowych parków narodowych - oprócz ogłoszonych dzisiaj Orawskiego, Śnieżnickiego i Sobiborskiego, w poprzednich latach powstały Szczeciński, Knyszyński, Puszczy Boreckiej, Dolina Dolnej Odry, Kaszubski, Bydgoski, Jaworski i Beskidu Śląskiego, rozszerzony został również obszar Białowieskiego Parku Narodowego. Wcześniej, w trakcie rządów Anny Radziwiłł-Schmidt doszło do zmian w prawie które ułatwiły powoływanie nowych parków narodowych. Obecna szefowa NATO doprowadziła do powołania Turnickiego, Mazurskiego i Jurajskiego PN.