Premier Fornero-Piotrowska z oficjalną wizytą w czterech krajachTajlandia, Indonezja, Singapur oraz Tajwan na agendzie szefowej rząduPremier RP Marta Fornero-Piotrowska udała się wraz z polską delegacją w swoją ostatnią podróż zagraniczną w roli szefowej rządu, w trakcie której odwiedziła i spotkała się z najwyższymi władzami Tajlandii, Indonezji, Singapuru oraz Tajwanu. W ostatnich latach dynamicznie rośnie wymiana handlowa między Polską a tymi krajami.W skład polskiej delegacji pod przewodnictwem premier Marty Fornero-Piotrowskiej weszli również wicepremier Dominika Olszewska, minister gospodarki i rozwoju Grażyna Piotrowska-Oliwa, minister zdrowia Łukasz Szumowski, wiceminister edukacji i nauki Anita Mikołajczyk, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Tomasz Aniśko, wiceminister innowacyjności i technologii Filip Serafin, a także wiceminister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz przedstawiciele polskich przedsiębiorców.
Podczas wizyty w Tajlandii premier Fornero-Piotrowska spotkała się z premier Paetongtarn Shinawatrą. W trakcie rozmowy omówiono obszary dwustronnej współpracy politycznej, gospodarczej (w tym w sektorze rolno-spożywczym), inwestycyjnej, wojskowo-obronnej, nauki i szkolnictwa wyższego oraz turystyki. Podczas wizyty wiceminister obrony Tomasz Siemoniak zainaugurował seminarium w tajlandzkim Instytucie Technologii Obronnej, w którym swoją ofertę zaprezentowała Polska Grupa Zbrojeniowa oraz WB Group. Minister Grazyna Piotrowska-Oliwa spotkała się także z tajlandzkimi podmiotami gospodarczymi zainteresowanymi inwestycjami w Polsce.
W Nusantarze, stolicy Indonezji, rozmowy dotyczyły wszystkich najważniejszych spraw z zakresu relacji dwustronnych. Oprócz kwestii dotyczących współpracy politycznej, obie strony omówiły stan wzajemnych relacji gospodarczych, w tym w zakresie inwestycji, dostępu do rynku dla towarów rolno-spożywczych, a także energetyki. Omówiono ponadto szerokie spektrum tematów dotyczących współpracy technologicznej, w szczególności w zakresie IT i zielonych technologii, a także kwestie związane ze współpracą edukacyjną, kulturalną oraz wymianą osobową.
W trakcie wizyty podpisano umowę o współpracy w dziedzinie spraw morskich między rządami Polski i Indonezji. - Wspólna deklaracja między naszymi rządami w sprawie współpracy w dziedzinie spraw morskich będzie kanwą dla za ciśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Indonezją - powiedział wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Tomasz Aniśko. Wiceminister zaznaczył, że "budowanie odpowiedniego otoczenia międzynarodowego ma duże znaczenie w kontekście rozwoju portów polskich i całej gospodarki morskiej". - Chciałbym zobaczyć polskie firmy inwestujące w nasze rolnictwo, biotechnologię i niekonwencjonalne zasoby energetyczne. Polska technologia i wydajność już istnieje, to z niej chcemy korzystać - podkreślił indonezyjski minister ds. morskich.
- Singapur to jeden z kluczowych partnerów Polski w Azji Południowo-Wschodniej, z którym chcemy zacieśniać relacje handlowe - powiedziała premier Marta Fornero-Piotrowska po spotkaniu z premierem Singapuru Lawrencem Wongiem. Głównymi tematami rozmów była współpraca gospodarcza, w tym rozwój dwustronnej wymiany handlowej i wzajemnych inwestycji. Coraz większe uznanie wśród konsumentów Singapuru zyskuje np. żywność z Polski. W trakcie rozmów szefowa rządu zwróciła uwagę, że Singapur to wiarygodny partner, a Polska docenia przejrzystość i konkurencyjność charakteryzujące tutejszy rynek. Jednocześnie zachęciła swoich rozmówców do zapoznania się z bogatą ofertą zarówno polskich produktów, w tym rolnych, jak i usług. Rozmówcy zwrócili uwagę na zbieżność poglądów Polski i Singapuru w najważniejszych kwestiach międzynarodowych, w tym uznaniu konieczności przestrzegania prawa międzynarodowego.
W trakcie polsko-singapurskiego forum gospodarczego minister Grażyna Piotrowska-Oliwa podkreśliła potrzebę wzmocnienia powiązań Polski z Azją, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki. - Chcemy to zrobić na trzech poziomach: po pierwsze – stawiamy na rozwój strategicznego partnerstwa i dialog polityczny, po drugie - bierzemy aktywny udział w forach wielostronnych, w tym formułowaniu polityki UE wobec Azji i Pacyfiku, po trzecie – rozwijamy kompleksową współpracę gospodarczą, m.in. w obszarach energii i technologii – powiedziała minister.
W drodze powrotnej samolot z polską delegacją wylądował na Tajwanie. Premier Marta Fornero-Piotrowska spotkała się z prezydent Hsiao Bi-khim, a także z przedstawicielami tajwańskiego rządu, aby omówić sytuację w Cieśninie Tajwańskiej, wieloaspektowe zagrożenia ze strony Chin, bezpieczeństwo w regionie Indo-Pacyfiku, relacje Tajwan-UE i Tajwan-NATO oraz współpracę gospodarczą między Tajwanem i Polską. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu w komunikacie poinformowało, że wizyta jest wyrazem "mocnego wotum zaufania dla Tajwanu jako ważnego partnera UE w regionie Indo-Pacyfiku". Polski rząd od dawna wspiera tajwańską demokrację. Fornero-Piotrowska wyraziła także zaniepokojenie presją militarną ze strony Chin wobec Tajwanu, a także nadzieję, że jej wizyta umocni współpracę i relacje między Tajwanem a UE oraz NATO.
- Obiecującą dziedziną współpracy jest nauka, a przede wszystkim komercjalizacja wynalazków i wdrażanie innowacji, w których to obszarach Tajwan ma wieloletnie doświadczenie i sukcesy. Perspektywiczna jest współpraca między polskimi naukowcami, wynalazcami i sektorem MŚP a tajwańskimi instytucjami, firmami i parkami technologicznymi, odpowiednio przygotowanymi do komercjalizacji i wprowadzania na rynek nowych rozwiązań, a także do finansowania dalszych badań - mówiła wiceminister edukacji i nauki Anita Mikołajczyk podczas spotkania na Narodowym Uniwersytecie Tajwańskim w Tajpej.