Michał II - wł. Michał Ajna h. Pobóg (ur. 18 IV 1965 r. w Warszawie) - król senior, książę czerski, w przeszłości biznesmen i polityk, senator VIII i IX kadencji, minister sportu i turystyki w rządzie Anny Radziwiłł-Schmidt, z wykształcenia historyk, politolog i prawnik.
Absolwent warszawskiego VI LO im. Tadeusza Reytana (1983) oraz Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1988), a następnie Wydziału Prawa i Administracji UW (2001), od 2001 doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, w roku akademickim 2006/07 uczęszczał na kurs nauk politycznych w Uniwersytecie Stanowym Illinois.
Działalność przedsiębiorcy rozpoczął od sprzedaży na giełdzie komputerowej, prowadził hurtownie ze sprzętem komputerowym, ośrodek wczasowy, kawiarnie i puby. Działał też w branżach mieszkaniowej, transportowej i edukacyjnej. Był współwłaścicielem klubu piłkarskiego Czarni Warszawa.
W PRL związany był z niezależnym ruchem studenckim i drugim obiegiem wydawniczym. Jako polityk działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, a następnie Platformie Obywatelskiej, luźno związany był także z kilkoma innymi formacjami reprezentującymi szeroko pojęty liberalizm, m.in. Stowarzyszeniem KoLiber i Unią Polityki Realnej, ale także Twoim Ruchem.
W 2011 wybrany senatorem z Warszawy z rekomendacji PO, w 2015 uzyskał reelekcję jako kandydat niezależny z poparciem PO i PSL. W rządzie Anny Radziwiłł-Schmidt sprawował funkcję ministra sportu i turystyki. W 2018 otrzymał szlachectwo z rąk regenta Mikołaja Liściowskiego (z herbem Pobóg). Wybrany na króla na czwartym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, decyzja została zaakceptowana w referendum powszechnym. Po wyborze przez Zgromadzenie Narodowe złożył dymisję z funkcji ministra i zrzekł się członkostwa w PO oraz pozbył innych zobowiązań politycznych. Po referendum zrezygnował z działalności gospodarczej sprzedając lub przekazując współpracownikom wszystkie swoje biznesy. Koronowany na króla Polski w Boże Narodzenie 2018. Jako król Polski współpracował z gabinetami Anny Radziwiłł-Schmidt (dwukrotnie), Marty-Fornero-Piotrowskiej, Joszuy Barycza, Adrianny Wisłockiej, Andrzeja Rzeplińskiego, Marka Kohna, Weroniki Ryszkowskiej, Łukasza Wójtowicza, Mikołaja Liściowskiego, Szamira DeLeona i Laury Novak.
Stojąc na straży nowego ustroju opierającego się na dziedzicznej monarchii i silnej pozycji Senatu (mającego w swym składzie m.in. wirylistów i dziedzicznych kasztelanów) starał się lojalnie i bezstronnie współpracować z każdym rządem, niezależnie od jego barw politycznych, co w opinii większości komentatorów mu się udawało, nawet napięte początkowo relacje polityczne z lewicą skończyły się wypracowaniem modus operandi w późniejszym okresie panowania. Czasem jako król potrafił podjąć i wcielić w życie decyzje, które wielu zaskakiwały - np. nominując na szefową rządu mało wówczas znaną Adriannę Wisłocką albo powierzając misję tworzenia rządu Annie Radziwiłł-Schmidt, ku zaskoczeniu nie tylko dominującej w koalicji lewicy, ale też samej nowej premier. Monarcha był aktywny także na arenie międzynarodowej, zakulisowo zabiegając m.in. o zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce, ale także działając na rzecz zbliżenia z Białorusią i Rosją oraz przemian w tych krajach, czemu sprzyjało wprowadzenie także w nich ustrojów monarchicznych i polityka królewskich mariaży.
W trakcie panowania prestiż monarchy ucierpiał przez dostawanie się do wiadomości publicznej szczegółów dotyczących jego życia erotycznego. W związku ze stanem zdrowia i koniecznością rehabilitacji król często był zmuszony powierzać regencję królowej Marii lub królewnie Monice. Z tych powodów zdecydował się na abdykację w 2029 r.
Czterokrotnie żonaty: 1992-2000 z Martą Rakoczy (ur. 1965) (córka Monika, obecna królowa, ur. 1994), 2003-2008 z Renatą Żuławską (ur. 1974), 2016-2029 z Marią Karwicką primo voto Stern, królową Marią (ur. 1979) (bliźnięta Paulina i Karol, ur. 2016, córka Matylda ur. 2019, syn Fryderyk ur. 2021, syn Edward ur. 2028) i od 2030 z Pauliną Boroń, księżną czerską (ur. 1992) (córki Elżbieta ur. 2022 i Joanna ur. 2028, urodzone jeszcze podczas trwania małżeństwa z królową Marią). W trakcie panowania Michała II, opinia publiczna dowiedziała się o jego nieślubnej córce Zofii (ur. 1996) z Elwirą Tokarz. Po abdykacji poddani dowiedzieli się o kolejnych nieślubnych dzieciach króla: Bartłomieju (ur. 2001) z Katarzyną Martens, Danucie (ur. 2020) z Różą Natalią Wiśniewską, Jagodzie (ur. 2020) z Joanną Mazur-Eriksen, Tomaszu (ur. 2021) z Martą Wielopolską-Gonzaga-Myszkowską, Aleksandrze Annie (ur. 2022) z Dianą Kołodziej, Wiktorii (ur. 2024) z Małgorzatą Furman, Michale (ur. 2026) z Katarzyną Klinicką i Marcelinie (ur. 2028) z Klarą Kozłowską.
Król senior jest dziadkiem dzieci królowej Moniki i króla Jerzego - Michała Roberta (ur. 2021), Anny Kornelii (ur. 2024) i Marii Magdaleny (ur. 2027) oraz dzieci królewny Zofii i księcia Franciszka - Bolesława (ur. 2022) i Henryka (ur. 2026).
Zaangażowany był także w szereg związków o charakterze nieformalnym oraz przelotnych romansów. Opinii publicznej jest wiadome, że w przeszłości spotykał się m.in. z Katarzyną Wit, byłą łyżwiarką figurową, polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej i w przyszłości Platformy Obywatelskiej i Postępowych Demokratów, Aleksandrą Olszańską, aktorką, przyszłą polityk PO i PD, Alicją Kaczmarską, artystką, przyszłą polityk Radykalnej Lewicy czy Anną Karwicką, polityk PSL, przyszłą księżną płocką.
Jest synem Leszka (1930-2014) i Grażyny (1932-1984). Najbliższymi jego żyjącymi krewnymi są siostry cioteczne Aleksandra i Ewa. Jego kuzynką jest wielka księżna Białorusi Emilia (mieli wspólnego pradziadka). Ma daleką rodzinę w USA, w której są republikańscy (reprezentujący umiarkowane skrzydło partii) politycy na szczeblu stanowym z Illinois. Jest blisko związany z Mikołajem Liściowskim, z którym jest spowinowacony przez małżeństwo ich dzieci Zofii i Franciszka.
W Wielkiej Brytanii wstąpił do loży masońskiej. Zaprzestał pracy w loży brytyjskiej i w ogóle w masonerii, obejmując jako król patronat nad polskim wolnomularstwem. Ochrzczony jako katolik, związany był z amerykańskim Kościołem Episkopalnym, Kapelanią Anglikańską w Warszawie, warszawskim zborem baptystów. Od roku 2018 członek Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Jest filistrem honorowym korporacji akademickiej Konwent Polonia.
Po abdykacji zamieszkał z Pauliną Boroń w Milanówku, a po nadaniu przez królową Monikę w grudniu 2029 r. godności księcia czerskiego i ślubie z Boroń, para przeniosła się do Konstancina-Jeziornej. W okresie letnim księstwo czerscy często rezydują w Łazienkach Królewskich. Król senior dysponuje też mieszkaniami w Warszawie, w apartamentowcu na Woli i przy Rynku Nowego Miasta.
Włada biegle językiem angielskim, biernie francuskim i rosyjskim, na poziomie podstawowym łacińskim, hiszpańskim, włoskim, niemieckim i węgierskim.
Paulina Boroń-Ajna - (ur. 30 V 1992 r. w Piasecznie), księżna czerska, czwarta żona króla seniora Michała, prawniczka, w przeszłości urzędniczka.
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach pracowała w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego oraz Ministerstwie Sportu i Turystyki, ukończyła też aplikację notarialną. Po wstąpieniu Michała II na tron pracowała w Kancelarii Królewskiej jako referendarz królewski.
W 2019 r. król Michał nadał jej tytuł kasztelanowej ciechanowskiej, który utraciła w 2022 r., zyskując tytuł kasztelanowej wiślickiej. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Senatorskiego Klubu Dworskiego. W 2021 r. nadano jej dożywotni tytuł baronowej, a w 2023 r. dziedziczny tytuł księżnej.
Podczas pracy w Kancelarii Królewskiej, Paulina Boroń i Michał II nawiązali romans. Paulina nie chciała być jedną z wielu kochanek monarchy, dążyła do przyznania sobie nieformalnego statusu "głównej faworyty" króla, a docelowo królowej jako jego małżonki. Na dworze powszechnie wiadome było, że Boroń szukała argumentów prawnych, które miałyby podważyć ważność małżeństwa króla i królowej Marii (m.in. sugerując, że do zawarcia małżeństwa cywilnego między nimi nie doszło). Choć informacji o romansie Pauliny Boroń i Michała II długo nie podawano do wiadomości publicznej, plotki o nim i tak krążyły, m.in. Boroń została nazwana "kochanką króla" z mównicy sejmowej przez prof. Joannę Senyszyn.
Jeszcze w trakcie trwania jego małżeństwa z królową Marią, Boroń urodziła Michałowi II dwie córki - Elżbietę (ur. 2022) i Joannę (ur. 2028).
Po abdykacji króla Paulina Boroń zamieszkała z nim w willi w Milanówku. Po objęciu księstwa czerskiego, para przeniosła się do Konstancina-Jeziornej. W styczniu 2020 Paulina Boroń wyszła za mąż za króla seniora, przyjmując nazwisko Boroń-Ajna w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, uprzednio wstępując do KE-A (w obrządku tym ochrzczone są tez ich córki).
Paulina Boroń-Ajna włada językami angielskim i francuskim. Amatorsko gra w tenisa.
Urzędy honorowe ziemskie Księstwa Czerskiego
Magdalena Persson - podkomorzyna czerska
Dominika Olszewska - stolnik czerska
Eliza Kuczyńska - podczaszy czerska
Helena var Emreis - cześnik czerska
Aleksandra Drążkiewicz - podstolina czerska
Anna Katarzyna Elsner - łowcza czerska
Arnold Ścigalski - wojski większy czerski
Król Senior, jako były Minister Sportu i w imieniu Królowej Moniki, złożył kondolencje rodzinie Erwiny Ryś-Ferens.
Król Senior i księżna Paulina złożyli gratulacje księżnej Małgorzacie i królewiczowi Bartłomiejowi z okazji urodzin syna Michała.
Książę czerski król senior Michał II odbył wraz z podczaszą czerską Elizą Kuczyńską i cześniczką czerską Heleną Emreis objazd po księstwie czerskim.
Król senior Michał II odwiedził Mińsk i Grodno, gdzie spotkał się parą wielkoksiążęcą, ambasadorem RP na Białorusi oraz z przedstawicielami społeczności polskiej w Wielkim Księstwie oraz inwestujących na Białorusi polskich przedsiębiorców.
Król senior Michał II i księżna Paulina wzięli udział w nabożeństwie w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie z okazji Pamiątki Reformacji.
Król senior w Niemczech i na Węgrzech
Król senior Michał II złożył wizytę w Republice Federalnej Niemiec. Jest to kolejna wizyta w tym kraju przedstawicieli polskiej rodziny królewskiej, niedawno RFN odwiedzili królowa Monika i król Jerzy.
Monarcha spotkał się z nowo wybranym prezydentem Niemiec, Alexandrem Grafem Lambsdorffem, którego zaprosił na defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego. Defilada ta ma być paradą zwycięstwa po stłumieniu z udziałem Wojska Polskiego puczu na Białorusi. Król senior odbył też spotkanie z minister spraw zagranicznych RFN Annaleną Baerbock w nieformalnej formule rozmowy przy kawie.
Michał II odbył też prywatną rozmowę z Friedrichem von Bismarckiem. Jej treść nie została podana do wiadomości publicznej, ale monarcha miał deklarować swoje zainteresowanie historią i kulturą Niemiec, samemu posługując się przy tym mową Goethego.
Po wizycie w Berlinie, Michał II udał się do Drezna, gdzie spotykał się z członkami Domu Wettynów, krewnymi swojego zięcia króla Jerzego, w tym księżniczką Ksenią von Sachsen. Jak się dowiedzieliśmy przy okazji zorganizowano dłuższy pobyt w Niemczech dzieciom króla - królewnom Paulinie, Matyldzie i Elżbiecie oraz królewiczowi Karolowi, jak również królewnom Danucie i Jagodzie. Potomkowie monarchy przebywają w gościnie i pod opieką członków Domu Wettynów, młodzi dynaści zwiedzili m.in. Muzeum Pergamońskie w Berlinie, Poczdam czy drezdeński Zwinger.
Również król Michał pobyt w Niemczech wykorzystał po części także wypoczynkowo, deklarując że znalazł chwilę czasu dla siebie na odludnych plażach Meklemburgii.
W towarzystwie królewicza Karola Michał II udał się następnie do Budapesztu, gdzie m.in. spotkał się z nowym prezydentem Węgier Jerzym Habsburgiem. Król senior podkreślił, że najstarszy syn jego i królowej Marii swe imię otrzymał na cześć dziadka gospodarza, błogosławionego cesarza Karola I (na Węgrzech króla Karola IV). Michał II miał też zaskoczyć Jerzego Habsburga, wypowiadając kilka zdań w języku węgierskim. W spotkaniu uczestniczyła też małżonka węgierskiego prezydenta, księżna Eilika z Oldenburga, która podobnie jak Michał II wyznaje luteranizm.
Król senior towarzyszył też wielkiej księżnej Białorusi Emilii w wizytach w Rumunii i Serbii i spotkaniach z królową Małgorzatą i następczynią tronu księżniczką Heleną oraz królem Filipem i królową Danicą. Wizyty te miały na celu rozwój relacji monarchii białoruskiej z innymi tradycyjnie prawosławnymi dworami Europy.
31 października 2035 r. król senior Michał II, wraz z księżną Ksenią, królewną Pauliną i królewną Matyldą oraz podkomorzyną czerską Magdaleną Persson,wzięli udział w nabożeństwie z okazji Pamiątki Reformacji w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy przy placu Małachowskiego w Warszawie.
Po nabożeństwie król senior wraz z królewnami reprezentując rodzinę królewską, księżną Ksenią i podkomorzyną Persson reprezentującymi Księstwo Czerskie oraz członkami rady parafialnej złożyli kwiaty na grobowcu księżnej Pauliny znajdującym się w podziemiach kościoła.
1 XI 2023 król senior Michał II wraz z księżną czerską Ksenią, królewną Pauliną, królewną Matyldą oraz księżną Ewą Kowalską uczestniczyli w kweście na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Młynarskiej w Warszawie, zbierając środki na renowację zabytków nekropolii. W kweście uczestniczyły również m.in. aktorki Krystyna Janda i Joanna Szczepkowska, kasztelan brzeski kujawski Michał Szczerba i reprezentująca warszawską Wolę posłanka Aleksandra Olszańska.
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości