Kto stoi za Obywatelską Rewolucją?Za kilka dni odbędzie się w Płocku I Kongres Obywatelskiej Rewolucji. Będzie to kongres partii, która przebojem wdarła się do polityki tuż przed wyborami samorządowymi. Bez w pełni zorganizowanych struktur, bez pieniędzy z subwencji i bez doświadczenia ugrupowanie zdobyło 14,36% głosów w wyborach do sejmików wojewódzkich. Kto stoi za powstaniem Obywatelskiej Rewolucji i jej pierwszymi sukcesami? Pierwszym przewodniczącym ugrupowania został przedsiębiorca i ekonomista
Aleksander Sternicki. 48-latek ma za sobą bogate doświadczenie jako konsultant zarządzania produktowego w Dolinie Krzemowej gdzie współpracował m.in. z Google i Stripe. W Polsce jest znany przede wszystkim jako założyciel Penn Lane Bank, który uważany jest za najbardziej innowacyjną instytucję finansową w tej części Europy. Ale to nie wszystko w swoim CV ma także służbę wojskową w jednostce PsyOps w Bydgoszczy, pracę w polskim konsulacie, studia psychologiczne i działalność w wielu organizacjach społecznych związanych z propagowaniem wolności. Jego bliscy współpracownicy wskazują, że jest erudytą i swobodnie wypowiada się w dyskusjach w różnych obszarach, a przy tym wierny pozostaje filozofii stoickiej.
Drugą najważniejszą osobą w partii jest
Sylwia Wilkos producentka filmowa, scenarzystka współzałożycielka SunDragon Films. W jej portfolio znajdują się takie produkcje jak Jack Strong, Sęp, Kurier czy serial Zbig o Zbigniewie Brzezińskim. Z Aleksandrem poznała się w Los Angeles i szybko złapali wspólny język podzielając wiele poglądów politycznych. To tam zaczął kiełkować pomysł na działalność polityczną w Polsce. Sylwia miała już pewne doświadczenie w działalności społecznej. Od lat działała w Radzie Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz w Radzie Fundacji ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej jak sama wspominała: "Dużo zawdzięczam Heniowi Wujcowi, mojemu wujkowi, za którym nosiłam teczkę po Sejmie jako jego asystentka." Zrobiła także doktorat z filozofii na Oxfordzie, którego opiekunem był Leszek Kołakowski i miała prywatną audiencję w Tybecie u Dalejlamy.
Oprócz tej dwójki wśród liderów i współzałożycieli partii znajdziemy profesora nauk medycznych
Mateusza Hołdę, który został jednym z najmłodszym profesorów w polskiej historii. Znalazł się on na europejskiej liście "30 under 30" Forbesa, a także został uznany za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia w 2019 roku przez EBOiR i think-tank "Emerging Europe". Jest wybitnym kardiomorfologiem i naukowcem, zaangażowanym także w poprawę finansowania nauki: "Naukę trzeba wspierać z różnych źródeł, nie tylko z budżetu państwa, bo innowacje, nad którymi pracują uniwersytety są tworzone także dla biznesu i biznes powinien z nich korzystać."
Obecny Zarząd Partii dopełniają:
Sławosz Uznański - naukowiec, doktor elektroniki, pracujący przez wiele lat w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), a także astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej,
Michał Zacharski - prawnik, karnista, doktor nauk prawnych, Partner Zarządzający w kancelarii Zacharski Rudol oraz
Bianka Siwińska - CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, naukowczyni, dziennikarka, aktywistka, twórczyni akcji "Dziewczyny na politechniki!", nagrodzona przez Komisję Europejską nagrodą European Digital Skills Award.
To zestaw osób, które są znane i osiągnęły sukcesy nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Łączy ich oddanie dla wolności i chęć zmiany Polski. Wierzą, że możemy być liderami, możemy wyznaczać trendy i kierunki, wdrażać nowatorskie i innowacyjne rozwiązania. Czy to jednak wystarczy, aby stworzyć trwałą formację polityczną i zagospodarować wolnościowy elektorat? Czy będą w stanie stworzyć partię, która przedstawi program trafiający do Polaków? Czy przyciągną innych działaczy, aby zbudować szeroki ruch zdolny do wygranej w wyborach? Odpowiedzi na pytania będziemy odkrywać wraz z kolejnymi działaniami partii.