Delegacja polskiego parlamentu z oficjalną wizytą na TajwanieDelegacja polskiego parlamentu - na czele z marszałek Sejmu Oliwią Popowską i wicemarszałek Senatu Beatą Lindholm - udała się z dwudniową wizytą do Republiki Chińskiej. Podczas wizyty w Tajpej przedstawiciele polskiego parlamentu spotkali się z władzami tego kraju, a także tajwańskimi przedsiębiorcami i przedstawicielami różnych innych dziedzin życia.W skład delegacji polskiego parlamentu, na czele której stanęły marszałek Sejmu Oliwia Popowska i wicemarszałek Senatu Beata Lindholm, weszli posłowie Tomasz Modrzejewski, Michał Kamiński, Adam Bodnar, Izabella Łukomska, Ewa Kierzkowska, Alicja Kaczmarska, Katarzyna Cichos, Ewelina Maier, Tomasz Wiąckiewicz oraz senatorzy Elżbieta Łukacijewska, Michał Szczerba, Marta Kaczyńska, Karolina Wieczorek, Władysław Teofil Bartoszewski i Magdalena Słok-Wódkowska, a także przedstawiciele kilkudziesięciu polskich firm i start-upów.
Na początku polska delegacja została podjęta przez prezydenta Republiki Chińskiej, Cheng Wen-tsan, wybrany na urząd w 2032 roku z ramienia pro-niepodległościowej Demokratycznej Partii Postępu (partia ta rządzi na Tajwanie nieprzerywanie od 2016 roku). Przywódca podziękował przedstawicielom polskiego parlamentu za partnerską współpracę i wyraził nadzieję na jej dalsze rozwijanie w różnych obszarach, nie tylko gospodarczym, technologicznym, czy obronnym. Od kilku lat kolejne rządy w Warszawie zacieśniają stosunki z Republiką Chińską - kulminacją nowej polityki zagranicznej względem tego państwa była zmiana nazwy jego de facto ambasady na Biuro Przedstawicielskie Tajwanu w Polsce (wcześniej Tajpej) w czerwcu 2032 roku. Nasz kraj wykonał taki krok jako pierwszy na świecie, później Litwa postąpiła ponownie.
Marszałek Sejmu Oliwia Popowska podczas spotkania z przewodniczącym Yuanu Ustawodawczego Tsai Chi-chang oraz członkami jednoizbowego parlamentu powiedziała, że Polskę i Tajwan łączy wolność i demokracja, zobowiązując się zawsze stać po stronie obywateli wyspy. - Rozwijanie wolności i demokracji to nasz obowiązek. Drodzy koledzy prawodawcy i drodzy mieszkańcy i mieszkanki Tajwanu, gwarantuję Wam, że jesteśmy teraz z Wami, będziemy nadal z Wami i w każdych okolicznościach jedziemy razem na tym samym wózku – dodała Popowska, przywitana aplauzem ze strony tajwańskich prawodawców.
- Tajwan to kraj niezwykle rozwinięty, mający wiele do zaoferowania w obszarach współpracy gospodarczej, handlu i wymiany, edukacji, badań i rozwoju, transferu i wymiany technologii, a także inteligentnej gospodarki. W ostatnich latach Polska zacieśnia relacje z Tajwanem. Działania te wpisują się w pogłębianie współpracy z nim przez UE i państwa członkowskie, głównie z Europy Środkowej. Wynika to ze wzrostu znaczenia międzynarodowego wyspy, w tym jej roli w globalnych łańcuchach dostaw i światowym bezpieczeństwie - powiedziała z kolei wicemarszałek Senatu Beata Lindholm.
Podczas wizyty odbyło się Polsko-Tajwańskie Forum Gospodarcze, na którym spotkali się polscy i tajwańscy przedsiębiorcy. Rozmawiano o perspektywach współpracy, a także o dotychczasowo zrealizowanych inwestycjach dwustronnych. Perspektywa rozwoju współpracy gospodarczej z Tajwanem, szczególnie w sektorze zaawansowanych technologii, stwarza szansę na unowocześnienie polskiej gospodarki. Ulokowanie w Polsce i EŚ m.in. tajwańskich inwestycji pozwala (polskie spółki high-tech już rozpoczęły współpracę z tajwańskimi partnerami) mocniej wpiąć region w zaawansowane technologicznie łańcuchy dostaw i służyłoby odbudowie europejskiego przemysłu.
Senator Karolina Wieczorek, w przeszłości m.in. ambasador RP w Waszyngtonie przypomniała, że przez kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej to właśnie Republika Chińska na Tajwanie była uznawana przez społeczność międzynarodową, w tym ONZ, za reprezentację Chin. - Uległo to zmianie dopiero w latach '70 XX wieku i związane było ze strategią prezydenta Nixona wbicia klina pomiędzy ChRL a Związek Sowiecki. Był to zatem, być może bardzo istotny, czynnik polityczny, można natomiast zastanawiać czy był to krok uzasadniony z prawnego i przede wszystkim moralnego punktu widzenia. Niewątpliwie idealną sytuacją byłoby, gdyby istniały Jedne Chiny, oczywiście ze stolicą w Taipei. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że taki scenariusz nie jest niestety realny. Jestem jednak zdania, że jeżeli Tajwańczycy zdecydują się ogłosić niepodległość, wszyscy powinniśmy ją oficjalnie uznać i wspierać naszych przyjaciół - zauważyła.
Prezes Ruchu 11 Listopada Tomasz Wiąckiewicz spotkał się z przedstawicielami tajwańskich wspólnot protestanckich - prezbiterian, baptystów, luteran, mennonitów oraz kościołów lokalnych. Na spotkaniu obecni byli też emigranci z Chin kontynentalnych, którzy opowiadali o prześladowaniach religijnych dokonywanych przez władze ChRL i przeciwstawiali im swobodę sumienia i wyznania panującą na Tajwanie.
Posłanka Radykalnej Lewicy Alicja Kaczmarska wzięła udział w spotkaniu z reprezentantami świata pracy zrzeszonymi w tajwańskich centralach związkowych i powiedziała, że "władze w Pekinie to autokratyczny reakcyjny i wręcz faszystowski reżim, natomiast wszyscy ludzie postępowi czy po prostu cywilizowani, jeżeli tylko są właściwie poinformowani, są solidarni z Tajwanem". Izabella Łukomska odbyła szereg spotkań z przedstawicielami tajwańskich federacji i klubów sportowych z takich dyscyplin jak boks, kolarstwo, lekka atletyka, piłka nożna, piłka siatkowa, piłka wodna, rugby czy wspinaczka sportowa. Spotkała się też z reprezentantami tajwańskich izb turystycznych, kładąc nacisk, na potrzebę zwiększenia ruchu turystycznego między Polską a Tajwanem.
Część parlamentarzystów zapozowała do zdjęcia z wielkim bannerem "SAY NO TO COMMUNIST CHINA, SAY YES TO TAIWAN".