Powstaje Kongres na rzecz Demokracji i PostępuWe Wrocławiu odbyła się konwencja Kongresu na rzecz Demokracji i Postępu – nowej partii, która powstaje na bazie Postępowych Demokratów oraz mniejszych podmiotów, które do tej pory wchodziły w skład Koalicji Obywatelskiej. Liderzy formacji zapowiadają nową jakość uprawiania polityki, oraz apelują o zaprzestanie sporów. Kluczową rolę w nowym ugrupowaniu mają odgrywać samorządowcy.We wrocławskiej Hali Stulecia odbyła się konwencja założycielska nowej partii - Kongresu na rzecz Demokracji i Postępu. Prowadzili ją doświadczona dziennikarka radiowa i telewizyjna, a obecnie senator Beata Tadla, znany piosenkarz rockowy i popowy Krzysztof Zalewski oraz przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Jacek Schmidt. Kongres powstaje na bazie pięciu istniejących partii - Postępowych Demokratów, Forum Demokratycznego, Nowych Demokratów, Unii Europejskich Demokratów i Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Zdecydowali się do niego również dołączyć posłowie dotychczas bezpartyjni, Gabriela Morawska-Stanecka, Krzysztof Kwiatkowski i Jarosław Matwiejuk, a także posłanka Polskiej Partii Transhumanistycznej Aleksandra Przegalińska. - Czasem można było się pogubić na karcie do głosowania z tak dużą ilością partii, dlatego postanowiliśmy coś z tym zrobić! - zażartował, otwierając konwencję, Jacek Schmidt.
- Siły skupione wokół Koalicji Obywatelskiej wygrały w zeszłym roku po raz drugi z rzędu wybory do Sejmu. Ale nie umyka naszej uwadze fakt, że poparcie i entuzjazm powoli zaczyna opadać. Dlatego dzisiaj pora otworzyć nowy rozdział w historii naszego środowiska. Dzisiaj powstaje Kongres na rzecz Demokracji i Postępu - mówił gospodarz konwencji, prezydent Wrocławia Michał Jaros. - W ramach Kongresu chcemy budować Polskę, w której każdy z nas, bez względu na swoje poglądy, znajdzie swoje miejsce do godnego życia. Polki i Polacy otrzymują od nas nie obietnicę a gwarancję, że będziemy w dalszym ciągu budować właśnie taką Polskę, dopóki będziemy rządzić - podkreślił.
Na przewodniczącą nowo powołanej partii jednogłośnie wybrana została premier Marta Fornero-Piotrowska, która do tej pory pełniła funkcję przewodniczącej Postępowych Demokratów. Zmieniła się za to struktura organizacyjna zarządu - zniknęło stanowisko pierwszego wiceprzewodniczącego. Zamiast tego nowa partia będzie miała dziesięciu wiceprzewodniczących, którymi zostali Beata Lindholm, Hanna Kwiecień, Krzysztof Hetman, Aleksandra Dulkiewicz, Aleksander Miszalski, Anna Bejca, Adam Szłapka, Barbara Liściowska-Zachara, Barbara Nowacka i Helena Leszczyńska.
Powołanych zostało również 10 członków zarządu krajowego - zostali nimi Michał Jaros, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Oliwia Popowska, Krzysztof Brejza, Faustyna Nowakowska-Kraus, Jarosław Wałęsa, Monika Rosa, Rafał Trzaskowski, Jacek Szymankiewicz i Katarzyna Romanowska. Oprócz tego ugrupowanie będzie miało sekretarza generalnego, którym została Sara Siobhan Modrzejewska. Honorowymi przewodniczącymi Kongresu zostaną były marszałek Senatu, obecnie wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marcin Schmidt i była wicepremier Aleksandra Olszańska.
- "Demokratycznie, ekologicznie, solidarnie" - to hasło jest z nami od dawna. Bez dobrze działającej demokracji nie odpowiemy na wyzwania klimatyczne, ekologiczne, ani społeczne. Wierzymy, że to dzięki demokracji uczestniczącej obywatelki i obywatele mogą znaleźć rozwiązania problemów, wobec których stoimy. Kongres jest organizacją głęboko demokratyczną, gdzie głos każdej i każdego z nas liczy się tak samo, a władza pochodzi z wyborów, a nie nadania. Tego samego chcemy dla Polski - władzy sprawowanej zgodnie z wolą większości przy pełnym poszanowaniu wszelkiej odmienności. Wierzymy, że w Polsce jest miejsce dla każdego i każdej z nas - mówiła premier Marta Fornero-Piotrowska.
W trakcie konwencji zaprezentowano również oficjalne logo Kongresu - uściśnięte dłonie układające się w kształt serca. - Uważamy, że Polki i Polacy nie muszą być skazani na ciągłą kłótnię najważniejszych sił politycznych, a spór na scenie politycznej może się opierać na argumentach i przekonywaniu do swoich racji. Wszyscy powinniśmy mieć w sercu naszą ojczyznę, to powinien być główny wyznacznik naszej działalności - mówił wiceprzewodniczący, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Następnie na scenie pojawili się politycy Kongresu, którzy zaprezentowali najważniejsze postulaty i punkty programowe nowej partii, kładąc największy nacisk na sprawy społeczne, ochronę środowiska, prawa kobiet, infrastrukturę i transport, a także nowe technologie.
- Jeśli dla rodziców dziecko jest "oczkiem w głowie", to również dla państwa polskiego dziecko i rodzice muszą nim być. Realnym problemem polskich rodzin z małymi dziećmi wciąż pozostaje deficyt opieki żłobkowej i przedszkolnej. Dlatego jedną z naszych propozycji jest skuteczne i bardzo konkretne wsparcie państwa w tworzeniu miejsc opieki nad nimi przy firmach w których zatrudnieni są ich rodzice oraz wyjście naprzeciw matkom, które chcą pracować. Właśnie dlatego jako jedną z pierwszych inicjatyw w nowej kadencji nasz rząd wprowadził zasiłek i urlop ciążowy. Wprowadzimy również ulgi podatkowe dla pracodawców, którzy zdecydują się, we współpracy z samorządami, na zorganizowanie miejsc opieki nad dziećmi przy swoich firmach. Będziemy również bezpośrednio przekazywać wsparcie finansowe na tworzenie miejsc opieki dla dzieci dla instytucji publicznych, np. uniwersytetów - mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, która pełni funkcję minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
- Dziesięć nowych parków narodowych w Polsce i dwukrotne powiększenie się ich powierzchni na terenie kraju, z 1% do 2% to nasze konkretne osiągnięcia w dziedzinie ochrony przyrody. Dzięki naszym działaniom nie jesteśmy już w ogonie Europy, jeśli chodzi o ochronę środowiska naturalnego. Żadna partia przed nami nie miała odwagi zmienić prawa tak, aby umożliwić łatwe i szybkie powoływanie nowych parków narodowych. Ale my to zrobiliśmy! Będziemy w dalszym ciągu lokalizować i w porozumieniu z lokalnymi samorządami powoływać nowe parki. Zwiększymy rolę ekologicznych organizacji pozarządowych w konsultowaniu działań z zakresu ochrony przyrody. Będziemy lobbować oraz wspierać wszelkie kampanie i inicjatywy na rzecz polityki utrzymania zieleni w mieście. Przywrócimy prawdziwe znaczenie terminowi "zrównoważony rozwój", dbając o potrzeby przyszłych pokoleń i realizując konstytucyjny obowiązek wobec obywateli - mówił Jarosław Wałęsa, marszałek województwa pomorskiego.
- Kobiety w polityce to nie moda, ale niezbędne i wartościowe głosy. Ich obecność w polityce i życiu społecznym jest gwarancją skutecznych rozwiązań problemów współczesnego świata. Kobieca perspektywa i doświadczenie są kluczowe do budowania lepszego społeczeństwa. Nie ma demokracji bez kobiet w polityce. Kobiety stanowią więcej, niż 50 procent polskiego społeczeństwa, dlatego tak ważne jest, aby traktować je jako równych partnerów w każdej sferze życia. Dlatego w naszym programie znalazły się między innymi punkty dotyczące gwarancji dostępu do nowoczesnej opieki ginekologicznej i psychologicznej dla kobiet w każdym momencie ich życia, nie tylko podczas ciąży - podkreśliła wicemarszałek Sejmu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
- Nowe technologie to podstawa zielonej transformacji Polski i Europy. Cyfryzacja jest rozwiązaniem nie tylko dla administracji, ale również dla komunikacji, energetyki, edukacji a nawet rolnictwa! W naszej wizji Polska nie jest jedynie biernym odbiorcą projektowanych i produkowanych za granicą rozwiązań, ale technologicznym hubem naukowo-przemysłowym, w którą powstają najnowocześniejsze rozwiązania, z których korzysta cały świat. Jednocześnie nie zapominamy o płynących z rewolucji technologicznej zagrożeniach. Cyberbezpieczeństwo, fake newsy czy generowany przez użytkowanie nowych technologii ślad węglowy to tematy z naszej agendy - mówiła wiceprzewodnicząca Barbara Nowacka, wicepremier i minister innowacyjności i technologii.
- Potrzebujemy zrównoważonej mobilności, która nie kończy się smogiem i korkami. Wysokiej jakości bezkolizyjnej infrastruktury dla osób przemieszczających się pieszo i rowerem. Rozwoju transportu publicznego w miastach oraz poszerzenia dostępu do niego poza większymi ośrodkami. Nasz plan to priorytetowe traktowanie transportu zbiorowego, który powinien być dostępny ekonomicznie, bez barier, bezpieczny, a także zapewniać dogodną sieć połączeń, zarówno w miastach jak i na obszarach wiejskich. To stworzenie krajowego programu wsparcia finansowego dla samorządów w celu rozwoju i modernizacji transportu lokalnego, szczególnie kolejowego. To wreszcie przyjęcie za cel zapewnienie każdemu miastu powiatowemu dostępu do połączenia kolejowego - podkreślała wiceprzewodnicząca, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Na bazie istniejącego od 2010 roku Instytutu Obywatelskiego, think-thanku i zaplecza eksperckiego najpierw Platformy Obywatelskiej, a następnie Postępowych Demokratów, powstanie Instytut na rzecz Demokracji i Postępu, który będzie spełniać taką samą funkcję. Na pierwszego dyrektora wybrana została była wiceprezydent Warszawy, Aleksandra Gajewska. Wśród ekspertów, którzy będą tworzyć eksperckie zaplecze Kongresu, znaleźli się m.in. ekonomista Andrzej Domański, praktyk i ekspert w dziedzinie partycypacji publicznej Michał Braun, była prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Dorota Pietrzyk-Reeves, a także ekspertka od prawa europejskiego prof. Beata Kosowska-Gąstoł.
Gośćmi specjalnymi w trakcie konwencji byli przewodnicząca Europejskiej Partii Ludowej, Nathalie Kosciusko-Morizet, była przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, współprzewodniczący Zielonych, Urszula Zielińska i Przemysław Słowik, przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego Mirosław Suchoń, a także prezes Ligi Polskich Rodzin Natalia Maria Barbara Dębicka.