Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług:
Ustawa
z dnia ... 2034 r.
o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług
Art. 1. W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług użyte w art. 146db. wyrazy "31 grudnia 2034 r." zastępuje się wyrazami "31 grudnia 2035 r.".
Art. 2. 1. Do dnia 31 grudnia 2035 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży:
1) towarów wykorzystywanych do produkcji rolnej – zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, czytelną informację, że od dnia 1 stycznia 2035 r. do dnia 31 grudnia 2035 r. sprzedaż nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej, środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, z wyłączeniem podłoży mineralnych, jest objęta stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 5%;
2) gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej – przekazuje nabywcy tych towarów informacje o obniżonych stawkach podatku od towarów i usług dotyczących tych towarów:
a) przez każdorazowe dołączenie tej informacji do faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata należności za te towary, albo
b) oddzielnie, w przypadku gdy faktura lub inny dokument, z którego wynika zapłata należności za te towary, zostaną wysłane później niż w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, wzory informacji, o których mowa w ust. 1.
Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2035 roku.
UZASADNIENIE
Sprawozdawca: Wincenty Nowak, minister finansów
Projekt ustawy zmienia przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przedłużając okres obniżonej stawki. Założenie przedłużenia jest realizacja strategii antyinflacyjnej, której założenia zostały opublikowane wraz z projektem budżetu na rok 2035, a mianowicie walka z inflacją.
Projekt zakłada wydłużenie okresu obowiązywania obniżonej stawki 5% na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw), gaz ziemny, energię elektryczną i energię cieplną do 31 grudnia 2035 roku.
Celem projektu ustawy, co zostało wyrażone w strategii antyinflacyjnej, jest "zahamowanie wzrostu cen towarów i usług oraz zahamowanie oczekiwań inflacyjnych, a jednocześnie zapewnienie zmniejszenia kosztów życia dla najuboższych wydających najwięcej na konsumpcję, którzy są najmocniej dotknięci wysoką inflacją".
Obniżka stawek podatku VAT w okresie od 1 stycznia 2035 r. do 31 grudnia 2035 r. będzie skutkowała obniżeniem dochodów budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług w wysokości ok. 12,5 mld zł, które zostało uwzględnione w projekcie budżetu. Projekt wpłynie pozytywnie na sytuację rodzin z dziećmi. Rozwiązania zawarte w projekcie są korzystne dla całego społeczeństwa. Projektowane przepisy są zgodne z prawem Unii Europejskiej, mają charakter przejściowy i wyjątkowy.
OG: debata potrwa do 18:00 16 sierpnia