Łukasz Borkowski kandydatem DPS na marszałka górnośląskiegoWieloletni radny Katowic Łukasz Borkowski będzie kandydatem Demokratycznego Porozumienia Samorządowego w bezpośrednich wyborach na marszałka województwa górnośląskiego. Komitet wystawia także mocne listy do sejmiku, na których znaleźli się byli prezydenci miast, wieloletni radni sejmiku i radni miejscy z całego województwa oraz znani społecznicy.W Parku Śląskim w Chorzowie, jednym z największych parków w Europie, kampanię wyborczą przed nadchodzącymi wyborami na marszałka województwa i do sejmiku zainaugurował Koalicyjny Komitet Wyborczy Demokratyczne Porozumienie Samorządowe. Spotkanie, które miało formę pikniku rodzinnego, otworzył był prezydent Chorzowa, obecnie poseł reprezentujący okręg, Andrzej Kotala. Pojawili się również prezydent Katowic Monika Rosa, prezydent Mysłowic Wojciech Król, prezydent Świętochłowic Agnieszka Kostempska, a także europoseł Marcin Krupa i była komisarz UE, kasztelanowa niemodlińska Elżbieta Bieńkowska.
W trakcie spotkania ogłoszono, że Demokratyczne Porozumienie Samorządowe wystawi kandydatów do sejmiku wojewódzkiego we wszystkich siedmiu okręgach, a kandydatem na marszałka województwa będzie urodzony w 1989 roku Łukasz Borkowski, który od 2018 roku pełni funkcję radnego Katowic. - Łukasz nie jest może postacią znaną na ogólnopolskiej scenie politycznej, ale nie o to tutaj chodzi. Od kilkunastu lat jest zaangażowany w rozwój stolicy Górnego Śląska, jest zaznajomiony z problemami regionu i właśnie takiego marszałka nam potrzeba. Młodego, energicznego, zaangażowanego w sprawy Śląska - podkreślił Kotala, przedstawiając kandydata.
Borkowski w swoim przemówieniu podziękował za zaufanie i ocenił swój start w wyborach na marszałka jako ogromne wyzwanie. - Zdaję sobie sprawę z tego, że sondaże nie są w tej chwili po naszej myśli. Ale przygotowaliśmy konkretny program dla Górnego Śląska i chcemy pokazać, że jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, żeby składać nas do politycznej trumny - mówił. W trakcie spotkania Borkowski zaprezentował sześć głównych punktów swojego programu:
1. Wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych w regionie,
2. Zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu,
3. Poprawa jakości środowiska przyrodniczego,
4. Rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej,
5. Rozwój innowacji w energetyce,
6. Poprawa warunków rozwojowych miast woj. górnośląskiego.
- Musimy patrzeć w przyszłość. Głównym celem mojego programu jest doprowadzenie do zmiany profilu gospodarczego regionu i stopniowe zastępowanie tradycyjnych sektorów gospodarki, takich jak górnictwo i hutnictwo, nowymi przedsięwzięciami w sektorach bardziej produktywnych, innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie. Jednym z największych wyzwań jest dla nas podniesienie innowacyjności i produktywności gospodarki regionu z wykorzystaniem między innymi istniejących sektorów przemysłowych, tak aby stał się on wiodącym krajowym i środkowoeuropejskim centrum przemysłowym, co pozwoli na zwiększenie konkurencyjności Górnego Śląska i uniezależnienie jego rozwoju od sektora wydobywczego - podkreślił Borkowski.
- Spotykamy się dzisiaj w Parku Śląskim, który nieprzypadkowo nazywany jest "zielonymi płucami Górnego Śląska". To jeden z największych parków w Europie, rozciąga się na powierzchni 535 hekatrów. Jeśli zostanę wybrany na marszałka, moje działania będą nakierowane na poprawę jakości powietrza oraz promowanie oszczędnego i harmonijnego planowania przestrzeni, zaangażowanie ośrodków naukowych i badawczych w proces poprawy jakości środowiska, a także likwidację niskiej emisji, w tym lepsze wykorzystanie zasobów, a zwłaszcza poprawę efektywności energetycznej oraz rozwój i modernizację infrastruktury wytwórczej i przesyłowej energii i elektryfikacją transportu - mówił.
Zapowiedział, że w trakcie kampanii będzie organizował spotkania z wyborcami na terenie całego województwa w celu szczegółowego omówienia programu Demokratycznego Porozumienia Samorządowego dla Górnego Śląska.
Na spotkaniu zaprezentowani zostali również liderzy we wszystkich okręgach do sejmiku górnośląskiego - będą nimi wieloletni rany sejmiku Zbigniew Kubalańca (okręg nr 1), kandydat na marszałka Łukasz Borkowski (okręg nr 2), była marszałek Sejmu i wieloletnia radna Barbara Dolniak (okręg nr 3), była prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman (okręg nr 4), radny i były kandydat na marszałka Andrzej Potocki (okręg nr 5), radna sejmiku Aleksandra Gajewska-Przydryga (okręg nr 6), a także radna Mysłowic oraz założycielka i przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian", Marta Górna (okręg nr 7).