W Polsce powstanie Centralna Dolina WodorowaW trakcie uroczystości w Elektrowni Kozienice minister klimatu i środowiska Urszula Zielińska i minister skarbu i energii Krzysztof Hetman podpisali list intencyjny w sprawie powstania Centralnej Doliny Wodorowej. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele grup i spółek energetycznych, środowiska przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Projekt obejmie swoim zasięgiem cztery województwa: łódzkie, warszawskie, mazowieckie i świętokrzyskie.- Zainicjowanie powstania Centralnej Doliny Wodorowej to ważny krok na drodze transformacji energetycznej i rozwoju naszej gospodarki wodorowej. To rozwiązanie, które dzięki zaangażowaniu polskich przedsiębiorców oraz ekspertów, wzmocni zarówno nasze bezpieczeństwo energetyczne, jak i przewagę konkurencyjną gospodarki krajowej – powiedział minister skarbu i energii Krzysztof Hetman podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w Elektrowni Kozienice.
Jak podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska Urszula Zielińska, powołanie Centralnej Doliny Wodorowej przyczyni się do znaczącego wzrostu gospodarczego oraz utworzenia nowych miejsc pracy w województwach: świętokrzyskim, warszawskim, mazowieckim i łódzkim. Centralna Dolina Wodorowa to kompleksowy projekt, który obejmie całą ścieżkę produkcji i wykorzystania wodoru. Począwszy od budowy elektrolizerów, które przekształcą energię elektryczną w wodór, poprzez magazynowanie wodoru, a na jego wykorzystaniu do produkcji energii elektrycznej kończąc.
- W Kozienicach rozpoczęła się budowa bloków energetycznych w technologii gazowo-parowej. Bloki te będą przygotowane również do wykorzystania niskoemisyjnego wodoru. Innym ważnym odbiorcą paliwa wodorowego w Centralnej Dolinie Wodorowej stanie się przemysł ceramiczny, który zużywa ten surowiec w procesach produkcyjnych. Warto wspomnieć też o potrzebie dekarbonizacji transportu dużych ośrodków miejskich, takich jak Kielce czy Radom – powiedziała minister Urszula Zielińska. - Tego typu inwestycje zapewniają ogromne pole do prowadzenia prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych, dlatego w powstanie Centralnej Doliny Wodorowej zaangażowały się również uczelnie. W przyszłości rozwój gospodarki wodorowej pozwoli nam wykształcić ekspertów, których wiedza i doświadczenie stworzą fundament dla budowy konkurencyjności i atrakcyjności regionów zaangażowanych w działalność Centralnej Doliny Wodorowej - podkreśliła.
Głównym celem projektu jest pozyskiwanie i magazynowanie ekologicznego paliwa w postaci zielonego wodoru. Ten ma ogromny potencjał, by zastąpić obecnie stosowane paliwa kopalne, których eksploatacja wiąże się z emisjami gazów cieplarnianych. Produkowany z wykorzystaniem elektrolizy wodór mógłby natomiast dostarczać energii praktycznie bez wytwarzania substancji takich jak dwutlenek węgla. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w przyszłym roku powinna ruszyć produkcja zielonego wodoru na terenie województwa świętokrzyskiego. Ma tam działać elektrownia fotowoltaiczna o mocy 3MW i elektrolizer wodoru o mocy 1 MW. Jako że mowa o terenie kopalni Jaźwica, to w grę ma wchodzić zasilanie jednego z tamtejszych pojazdów właśnie z użyciem paliwa wodorowego.