Książę Tytus Czartoryski kandydatem PiS na Króla PolskiPodczas dzisiejszej konwencji PiS we Wrocławiu partia ogłosiła swojego kandydata na Króla Polski. Został nim książę Tytus Czartoryski.
- Książę Czartoryski, to moim zdaniem najlepszy z kandydatów. Pamietajmy, że to książę krwi wywodzący swój ród od Giedymina, w więc spokrewniony z Jagiellonami. Jest to także zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej oraz ma doświadczenie w polityce, jako długoletni radny miejski i sejmiku dolnośląskiego. Osobiście znam Tytusa od wielu lat i mogę zaświadczyć, że to człowiek wielkiej uczciwości i pracowitości. Zna świetnie języki obce i jest znany zagranicą. Myślę, że byłby świetnym królem – mówił prezes PiS Krzysztof Szczerski.
Sam Czartoryski podkreślał, że chciałby być królem ponadpartyjnym.
- Inni kandydaci niekoniecznie gwarantują niezależność od polityków – często są wpływowymi działaczami partyjnymi. Co prawda ja sympatyzuję z PiS, jednak daleki byłbym od partyjnego podchodzenia do pełnienia władzy króla. Liczę, że poprą mnie nie tylko parlamentarzyści PiS, ale też innych ugrupowań. - mówił Czartoryski. Na konwencji była także obecna rodzina kandydata na króla – żona Danuta, synowie Tytus i Lech, córki Maria, Cecylia i Brygida oraz bracia Zygmunt, Adam Krzysztof, Juliusz i Gustaw.
Książę Tytus Czartoryski urodził się 30 maja 1945 w Krakowie. Mieszka w Morzęcinie Małym k. Wrocławia. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, Wydziału Leśnego (1972) oraz Podyplomowego Studium Afrykanistycznego na Uniwersytecie Warszawskim (1976).
1972-1975 pracownik Zjednoczonych Zespołów Gospodarczych Inco we Wrocławiu, następnie Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Przemyślu, 1975-2005 prowadził własne gospodarstwo rolne w Morzęcinie Małym; wyjeżdżał do rodziny do Austrii, Szwecji, Danii, Niemiec i Wielkiej Brytanii; zatrudniony jako taksówkarz. W marcu 1968 uczestnik demonstracji w Poznaniu, zatrzymywany; inwigilowany przez SB jako potencjalny przywódca protestów studenckich. Od 1977 w kontakcie ze środowiskiem opozycyjnym, po udzieleniu noclegu działaczowi KOR poddany rewizji przez SB, zatrzymywano również członków jego rodziny; kolporter wydawnictw niezależnych i czasopism emigracyjnych.
W 1980 współorganizator niezależnego ruchu związkowego rolników na Dolnym Śląsku; w 1981 Tymczasowego Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego „S” RI, przedstawiciel „S” RI na I KZD; V-XI 1981 współtwórca i współredaktor czasopisma „S” RI „Nasza Ziemia”; w XII 1981 uczestnik spotkania założycielskiego Klubu Samorządnej Rzeczpospolitej Wolność-Sprawiedliwość-Niepodległość we Wrocławiu.
15 grudnia 1981 internowany w Ośrodku Odosobnienia we Wrocławiu i w Grodkowie, zwolniony 16 stycznia 1982. Po wyjściu kolporter czasopism podziemnych; uczestnik akcji malowania napisów antykomunistycznych na szosach, budynkach stacji i peronach kolejowych; autor artykułów w czasopismach podziemnych; członek podziemnej „S” kolejarzy. W 1982 uczestnik spotkania działaczy „S” RI w Czernej k. Krakowa, uciekł z obławy zorganizowanej po spotkaniu przez SB. Zatrzymywany, wzywany na rozmowy ostrzegawcze, rewizje w domu i gospodarstwie, w 1985 odebrano mu koncesję na prowadzenie taksówki. W 1986 członek założyciel Tymczasowej Ogólnopolskiej Rady „S” RI, powołanej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Warszawie; po rewizji w domu, przeprowadzonej przez SB pod jego nieobecność, przez tydzień w ukryciu (obawa, że SB odkryła skrytkę z podziemną prasą). We wrześniu 1988 uczestnik zebrania, na którym przywrócono jawną działalność „S” RI w woj. wrocławskim; Zarząd Wojewódzki zawiadomił o tym wojewodę Janusza Owczarka, wskutek czego członków Zarządu wezwano do prokuratury na rozmowy ostrzegawcze.
W 1989 członek wrocławskiego KO; od 1990 radny, następnie przewodniczący Rady Miasta i Gminy Oborniki Śląskie; w 1998 radny Sejmiku Dolnośląskiego z listy AWS.
Odznaczony medalem Zasłużony dla Rozwoju Rolnictwa (2006).
Od 9 kwietnia 1981 rozpracowywany przez Wydział IV KW MO we Wrocławiu w ramach SO krypt. Solidarność Wiejska; 11 lutego 1986 – 25 października 1989 rozpracowywany przez RUSW w Trzebnicy w ramach SOR krypt. Książę.
Przypomnijmy, że przyszłego Króla Polski wybierze Zgromadzenie Narodowe zwołane przez prezydenta Mikołaja Liściowskiego w ciągu sześćdziesięciu dni od 17 listopada, czyli wejścia w życie nowej konstytucji. Według naszych informacji ma ono zostać zwołane na początku stycznia. Wybór ma nastąpić większością dwóch trzecich głosów. Wybór ma być też później zweryfikowany w referendum. Poza księciem Tytusem Czartoryskim zamiar kandydowania na Króla zgłosili wicemarszałek sejmu Maria Karwicka popierana przez koalicję, książę Aleksander Poniatowski popierany przez Inicjatywę Wolność, przywódca Polskiego Ruchu Monarchistycznego Leszek Wierzchowski, samozwańczy prezydent rp na uchodźctwie Jan Zbigniew Potocki, lider Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych płk. Aleksander Podolski, podający się za potomka króla Stanisława Leszczyńskiego Wojciech Edward Leszczyński i podający się za członka dynastii Piastów Marek Świętopełk-Zawadzki. Ze startu zrezygnowała wielka księżna Maria Władimirowna Romanowa i kilku innych kandydatów wobec braku szans na wybór przez Zgromadzenie Narodowe.
Wydaje się, że najpoważniejszą kandydatką do tronu jest Maria Karwicka. Koalicja nie ma jednak większości dwóch trzecich w Zgromadzeniu Narodowym, więc potrzebowałaby też poparcia innych partii, co wydaje się być trudne do osiągnięcia.