KO proponuje edukację żywieniową i maturę dodatkową z WFuKoalicja Obywatelska chce wprowadzenia do szkół edukacji żywieniowej i podniesienia rangi sportu w kształceniu młodych Polaków poprzez wciągnięcie wychowania fizycznego do puli maturalnych przedmiotów dodatkowych. Takie postulaty przedstawiły minister edukacji i nauki Maria Leniwa i wiceminister zdrowia i sportu Jagna Marczułajtis-Walczak.- Zwolnienia z zajęć WF to plaga wśród polskich uczniów. Młodzi ludzie niestety nie widzą w tych lekcjach wartości. Wychowanie fizyczne to w Polskich szkołach przedmiot drugiej kategorii. Co więcej, same lekcje zamiast zachęcać do aktywności fizycznej często wręcz do niej zniechęcają. Tymczasem polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Aktywność fizyczna powinna być częścią życia zdrowego społeczeństwa, ale by tak się stało, odpowiednie postawy i nawyki trzeba kształtować już w młodości - mówiła wiceminister zdrowia i sportu Jagna Marczułajtis-Walczak, która przed zaangażowaniem w politykę była snowboardzistką, trzykrotną uczestniczką zimowych igrzysk olimpijskich, czternastokrotną złotą medalistką mistrzostw Polski w snowboardzie, podwójną mistrzynią świata juniorek, mistrzynią i wicemistrzynią Europy.
- Niski poziom aktywności fizycznej dotyczy osób w każdym wieku. Dlatego jednym z głównych naszych celów powinno być zachęcanie do podejmowania regularnej aktywności fizycznej już od najmłodszych lat. Tworzenie nawyku aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, niezależnie od wieku, włączanie do działania całych rodzin, jest podstawowym elementem rozwiązania tego problemu - mówiła Marczłuajtis-Walczak. Jak dodała wprowadzenie wychowania fizycznego jako przedmiot dodatkowy na maturę służyłby jako dodatkowy bonus dla uczniów, którzy chcieliby kontynuować swoją edukację na uczelniach wyższych na kierunkach związanych ze sportem.
- Wychowanie fizyczne to także wiedza, umiejętności i zdrowe nawyki, które przełożą się na długość i lepszą jakość życia. A dla niektórych, kto wie, być może zawodowa przyszłość. Dlatego powinniśmy zmienić WF tak, by chciało się na nim być. Zacznijmy traktować go tak samo jak inne przedmioty, uważam że wprowadzenie go na maturę jako przedmiotu dodatkowego to świetny postulat - przekonywał Marcin Gortat, koszykarz i jedyny Polak w historii NBA, który awansował do jej finału.
Minister Edukacji i Nauki Maria Leniwa przedstawiła postulat wprowadzenia do szkół edukacji żywieniowej. - Edukacja żywieniowa polega na systematycznym przekazywaniu wiedzy o żywności i żywieniu, opartej na aktualnych i sprawdzonych wynikach badań naukowych. Jej celem jest nabywanie wiedzy z zakresu zasad prawidłowego żywienia, kształtowanie wyborów żywieniowych, umiejętności, przekonań i postaw niezbędnych do zachowania, a także doskonalenia zdrowia własnego i innych. Edukacja żywieniowa dzieci jest bardzo ważnym elementem kształcenia najmłodszych. To właśnie w najmłodszych latach tworzymy podstawy dla naszych dorosłych nawyków. Dlatego powinna być traktowana jako długofalowa "inwestycja" w zdrowie społeczeństwa. Edukacja żywieniowa powinna być wielopoziomowa, poczynając od rodziny poprzez przedszkole, szkołę z udziałem dzieci i nauczycieli oraz dotyczyć personelu opieki medycznej tj. lekarza, pielęgniarki, dietetyka, psychologa, a także ludzi mediów - podkreśliła.