Konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej w LublinieUrlop i zasiłek ciążowy, większe inwestycje w OZE, walka z inflacjąW ostatni weekend w Lublinie odbyła się konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej. Liderzy koalicyjnego komitetu wyborczego zaprezentowali w stolicy województwa lubelskiego najważniejsze postulaty programowe, z którymi kandydaci KO idą do marcowych wyborów.Konwencję programową Koalicji Obywatelskiej w Lublinie otworzyła prezydent tego miasta, Magdalena Marek. W trakcie swojego przemówienia mówiła o tym, jak kluczowe samorządy są dla KO, a także o potrzebie ich wzmacniania. Głos zabrała także szefowa sztabu wyborczego, była ambasador RP w Szwajcarii Katarzyna Romanowska, która po krótce omówiła strategię wyborczą Koalicji Obywatelskiej i zagrzewała kandydatów do walki.
- Bardzo ważną częścią programu Koalicji Obywatelskiej jest polityka prorodzinna. Oprócz kontynuowania zwiększania finansowania obecnie obowiązujących programów postulujemy wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych, które pomogą kobietom kontynuować zatrudnienie w czasie ciąży, a mianowicie – urlopu ciążowego i zasiłku ciążowego. Urlop ciążowy byłby nowym uprawnieniem dla pracownic, obok istniejących obecnie m.in. urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. W czasie ciąży kobieta mogłaby łączyć korzystanie z niego z pracą w wymiarze nie niższym niż 1/5 etatu i nie wyższym niż 4/5 etatu. Za pozostałą część dotychczasowego wymiaru czasu pracy przysługiwałoby jej świadczenie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – zasiłek ciążowy, płatny tak jak obecnie chorobowe w ciąży, czyli 100 proc - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister pracy, polityki społecznej i mieszkalnictwa, omawiając program prorodzinny Koalicji Obywatelskiej.
Nie zabrakło także planów w zakresie dyplomacji. - Ostatnie kilka lat to rozkwit stosunków dyplomatycznych w rejonie Azji-Pacyfiku, to pogłębienie współpracy dwustronnej z Tajlandią, Koreą Południową, Japonią, Singapurem, Indonezją, Malezją, Tajwanem, ale także Australią i Nową Zelandią. Skutecznie uniezależniamy się od wpływów chińskich. Nasz kraj ma najlepsze od lat stosunki dyplomatyczne z Rosją, także współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej jest bardzo udana. Udało nam się zbudować silną pozycję na arenie międzynarodowej. Polka kieruje dzisiaj największym sojuszem polityczno-wojskowym na świecie. Nasz kraj odegrał znaczącą rolę w rozwiązaniu kryzysu, który wybuchł za naszą wschodnią granicą. Jeśli wygramy nadchodzące wybory, będziemy pogłębiać stosunki dyplomatyczne z naszymi najbliższymi sojusznikami, ale także rozwijać je z krajami na całym świecie - podkreśliła wicepremier i minister spraw zagranicznych Weronika Ryszkowska.
Zaadresowana została także sytuacja gospodarcza i wciąż utrzymująca się w kraju inflacja. - Rząd podejmuje skuteczną walkę z rosnącą inflacją oraz łagodzeniem jej skutków dla Polek i Polaków. Z naszej inicjatywy przyjęta została ustawa o dodatku osłonowym, która w tym roku pomaga 6,84 mln gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów energii oraz w pokryciu powiązanych z nimi rosnących cen żywności. Ministerstwo finansów zdecydowało także o obniżce na cały bieżący rok stawek VAT na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą, na gaz ziemny i na energię elektryczną i energię cieplną do najniższej stawki 5%. Wprowadziliśmy także zerowy VAT na żywność. To są realne działania na rzecz złagodzenia skutków inflacji dla naszych rodaków i jesteśmy gotowi na to, aby je kontynuować - zaznaczyła wiceminister finansów Marta Golbik.
- Szczególnie leży nam na sercu ochrona środowiska, dlatego będziemy kontynuować zwiększanie inwestycji w odnawialne źródła energii, takie jak elektrownie wiatrowe, wodne, fotowoltaiczne, czy biometanownie. Będziemy zwiększać finansowanie funkcjonującego już programu "Energia dla obszarów wiejskich", w ramach którego o rządowe dofinansowanie na instalacje OZE ubiegać mogą się rolnicy i spółdzielnie energetyczne. Wreszcie, zadbamy o to aby w kolejnych latach powierzchnia parków narodowych w naszym kraju zwiększyła się do co najmniej 3% całkowitej powierzchni Polski - powiedziała wicepremier i minister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.
W trakcie konwencji przemawiali także liderzy partii wchodzących w skład KO: Krzysztof Hetman (Nowi Demokraci), Przemysław Słowik (Zieloni), Aleksandra Dulkiewicz (Forum Demokratyczne), Mirosław Suchoń (Stronnictwo Demokratyczne), Anna Bejca (Unia Chrześcijańsko-Społeczna), Adam Szłapka (Unia Europejskich Demokratów) oraz Natalia Dębicka (Liga Polskich Rodzin). Ponad to głos zabrał przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, Jacek Schmidt. Wszyscy przekonywali do jak najwyższej frekwencji w nadchodzących wyborach.
Jako ostatnia w trakcie konwencji głos zabrała premier Marta Fornero-Piotrowska. - Ostatnie cztery lata rządów Koalicji Obywatelskiej to sukcesy, które dzisiaj pozytywnie wpływają na codzienne życie Polek i Polaków. To zwiększanie inwestycji w odnawialne źródła energii, zabezpieczanie bezpieczeństwa energetycznego i jednocześnie dbanie o środowisko. To niezliczone sukcesy na arenie międzynarodowej. Oczywiście nie obyło się bez porażek, do których trzeba się przyznać, ale po których też trzeba się podnieść i walczyć dalej. Koalicja Obywatelska jest doświadczona "w boju". Gorąco zachęcam do oddawania głosów na nasz komitet w nadchodzących wyborach - mówiła szefowa rządu, nagrodzona aplauzem ze strony zgromadzonych sympatyków.