Wiadomości ze świata

Najważniejsze newsy ze świata. Telewizja, radio, internet itp.
Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 22 kwie 2023, 15:45

Obrazek
Chadecy wygrywają wybory w Niemczech. Czy kraj czeka konserwatywna rewolucja?
Obrazek
Friedrich von Bismarck
Koalicja CDU/CSU pod przywództwem Fredricha von Bismarcka zdecydowanie wygrała niedzielne wybory do Bundestagu. Oznacza to, że po czterech latach z fotelem kanclerza pożegna się Olaf Scholz. Pod znakiem zapytania stoi to, z kim koalicję zawrą zwycięzcy chadecy, najbardziej prawdopodobnym koalicjantem jest jednak AfD.

Pierwotnie wybory miały zostać przeprowadzone według nowej ordynacji wyborczej forsowanej przez rząd Olafa Scholza. Została ona jednak zaskarżona przez chadeków i postkomunistyczną die Linke do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził jej niezgodność z Ustawą Zasadniczą. Nowe przepisy miały zredukować liczbę mandatów w rozrastającym się Bundestagu, jednocześnie znoszą zasadę, zgodnie z którą zwycięzca głosowania w jdenomandatowych okręgach wyborczych miałby zagwarantowane miejsce w parlamencie niezależnie od ogólnokrajowego wyniku swojej partii. Ostatecznie zatem posłów wybrano według dotychczasowej ordynacji, co przyniosło rekordową liczbę aż 738 posłów w nowym Bundestagu. Ostateczne wyniki przedstawiają się następująco:
CDU/CSU 36% 304 posłów
SPD 17% 138 posłów
AfD 16% 135 posłów
Zieloni 13% 106 posłów
FDP 6% 53 posłów
Linke 4% 1 poseł
Związek Wyborców Południowego Szlezwiku 0,2% 1 poseł


Wybory są przede wszystkim olbrzymim sukcesem chadeków, którzy uzyskali ponad dwukrotnie więcej posłów, niż cztery lata temu. Książę Friedrich von Bismarck, potomek słynnego kanclerza z XIX wieku i poseł do Bundestagu z księstwa Lauenburg, po objęciu fotela szefa CDU stał się szybko jednym z najpopularniejszych niemieckich polityków. Dziś niemal pewne jest, że zostanie kanclerzem podobnie jak wielki przodek. Pytanie tylko, z kim wejdzie w koalicję. Przed wyborami zapowiadał, że najbardziej dogodnym koalicjantem jest dla niego liberalne FDP, to jednak uzyskało słaby wynik, który nie daje koalicji czarno-żółtej większości w Bundestagu. W tej sytuacji najbardziej prawdopodobna wydaje się koalicja chadeków ze skrajną prawicą z AfD pod wodzą kontrowersyjnego Björn Höckego. Choć przez lata chadecy wykluczali współpracę ze skrajną prawicą, w ostatnich latach zmieniła się polityka partii w tej kwestii, dziś w kilku landach rządzi właśnie koalicja czarno-niebieska. Ze względu na zdecydowanie bardziej konserwatywną od poprzednich liderów CDU retorykę Bismarcka, jak też postępującą skrajność AfD uważa się, że nowy rząd może doprowadzić do prawicowej rewolucji u naszego zachodniego sąsiada.

Przewaga prawicy jest tak duża, że chadecy, AfD i FDP z posłem mniejszości duńskiej mogliby nawet zmienić niemiecką Konstytucję. CDU/CSU wygrało w 14 landach, tylko w Saksonii i Turyngii (landowi Höckego) udało się wygrać AfD.

Sporo miejsc w Bundestagu straciły partie dotychczas rządzącej koalicji - SPD, Zieloni i FDP. Rząd Scholza szybko stracił popularność, nie udało mu się spełnić wielu punktów programu, często przez podziały w koalicji. Niewiele brakło, a SPD nawet nie udałoby się zająć drugiego miejsca, socjaldemokraci uzyskali zaledwie trzysta tysięcy więcej głosów od AfD (na prawie 50 mln głosujących).

Olbrzymią porażkę poniosła postkomunistyczna die Linke, która po raz pierwszy od 2002 r. nie przekroczyła progu wyborczego. Partii udało się zdobyć tylko bezpośredni mandat w jednym okręgów we wschodnim Berlinie.

Po raz pierwszy od lat do Bundestagu dostała się także mniejszość duńska.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 26 kwie 2023, 17:18

Obrazek
Rozwój współpracy gospodarczej z Koreą Południową
Obrazek
Polska delegacja, pod przewodnictwem minister gospodarki i przedsiębiorczości Felicji Maciejewskiej, spotkała się w Korei Południowej z przedstawicielami biznesu. Korea Południowa jest jednym z kluczowych partnerów politycznych i ekonomicznych Polski w Azji.

- Podczas mojej wizyty w Korei Południowej spotkałam się z wieloma inwestorami z tego kraju. Przekonywałam ich, że Polska to dobre miejsce do rozwijania biznesu. Wśród największych naszych atutów można wskazać m.in. atrakcyjne położenie geograficzne, wielkość rynku, wysoko wykwalifikowane kadry oraz zachęty skierowane do inwestorów - wskazywała minister gospodarki i przedsiębiorczości Felicja Maciejewska, która stoi na czele delegacji polskiego rządu, która udała się do Seulu. W jej skład weszli również wiceminister skarbu i energii Grażyna Piotrowska-Oliwa, wiceminister obrony narodowej Małgorzata Strzecharz oraz wiceminister innowacyjności i technologii Katarzyna Pucz-Swarzewska.

Republika Korei jest jednym z kluczowych partnerów politycznych i ekonomicznych Polski w Azji. Intensyfikacja kontaktów bilateralnych nastąpiła po podpisaniu umowy o wolnym handlu (FTA) pomiędzy Unią Europejską, a Republiką Korei w 2011 r. znoszącego 98% ceł importowych i barier handlowych w ciągu pierwszych 5 lat obowiązywania. W ostatnich latach polsko-koreańskie obroty handlowe dynamicznie rosły. Obroty pomiędzy naszymi krajami osiągnęły rekordową wartość 20 mld dolarów. Do Korei eksportujemy przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego chemicznego oraz ceramikę. Podobnie w imporcie wyraźnie dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego oraz chemicznego.

W 2032 r. Republika Korei była największym pozaeuropejskim inwestorem w Polsce. Firmy z tego kraju zainwestowały w Polsce 5,5 mld dolarów. Inwestycje koncentrują się głównie na takich branżach jak: motoryzacyjna, elektromobilna, elektroniczna, elektrotechniczna, R&D w zakresie rozwoju oprogramowania oraz IoT (internet rzeczy).

Część koreańskich firm korzysta z pomocy publicznej, głównie ze zwolnień podatkowych w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz dotacji celowych z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej" (Program grantowy). W latach 2028-2033 przedsiębiorstwa z Korei Południowej uzyskały zezwolenie lub decyzję o wsparciu na 30 projektów inwestycyjnych w ramach instrumentu strefowego, które nadal są aktywne, na łączną wartość ponad 12 mld zł oraz zadeklarowały utworzenie prawie 5 000 nowych miejsc pracy.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 26 kwie 2023, 17:19

Obrazek
Niemcy: podejrzany o planowanie zamachu terrorystycznego zatrzymany
Obrazek

Policja w Hamburgu zatrzymała we wtorek 28-letniego obywatela Syrii, podejrzanego o planowanie zamachu terrorystycznego. W ostatnich tygodniach kupował on za pośrednictwem platformy e-bay materiały potrzebne do skonstruowania ładunku wybuchowego.

Jest on podejrzany o planowanie zamachu na cele cywilne. Formalnie postawiono mu już zarzut "finansowania terroryzmu" - podała agencja dpa, powołując się na prokuraturę w Hamburgu.

Policja przeprowadziła rewizję w domu zatrzymanego. Przeszukano również inne miejsca.

O wspieranie planu podejrzewany jest 24-letni młodszy brat zatrzymanego, mieszkający w Bawarii.

Jak twierdzi policja, bracia mieli kierować się motywacjami "islamistycznymi i dżihadystycznymi; zamierzali przeprowadzić atak na cele cywilne”.

We wtorkowej akcji uczestniczyło 250 policjantów. (PAP)

os/ mal/

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 09 maja 2023, 17:08

Obrazek
Premier Marta Fornero-Piotrowska z wizytą we Francji
Obrazek
Premier Marta Fornero-Piotrowska spotkała się z prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem. Rozmowy dotyczyły m.in. najważniejszych kwestii z zakresu relacji polsko-francuskich oraz bieżącej agendy europejskiej i międzynarodowej.

W skład polskiej delegacji pod przewodnictwem premier Marty Fornero-Piotrowskiej weszli również wicepremier i minister sprawiedliwości Roman Liściowski, minister równości i praw człowieka Klara Kozłowska, pełnomocniczka rządu ds. kontaktów z Polakami za granicą Hanna Kwiecień, wiceminister gospodarki i rozwoju Julia Rokicka, wiceminister innowacji i technlogii Filip Serafin, wiceminister spraw zagranicznych Majida Karwan, a także przedstawiciele polskich przedsiębiorców. W trakcie dwudniowej wizyty delegacja spotkała się z prezydentem Emmanuelem Macronem, premier Élisabeth Borne, członkami francuskiego rządu, oraz francuskimi przedsiębiorcami.

- Polska i Francja odgrywają istotną rolę dla bezpieczeństwa i są oddanymi sojusznikami w ramach NATO oraz kluczowymi partnerami w Unii Europejskiej. Nasze kraje mają na celu zwiększenie poziomu synergii między NATO i europejskimi inicjatywami w zakresie bezpieczeństwa i obrony, opierając się na sile, wiarygodności i gotowości poszczególnych sił zbrojnych. Starania w zakresie obrony narodowej, NATO, współpracy dwustronnej i europejskich inicjatyw w ramach UE oraz tych podjętych ad hoc, wspólnie przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie. Kraje europejskie powinny wziąć na siebie więcej obowiązków w kwestii potencjału, działań i wydatków w ramach tych struktur - wskazywała w trakcie wspólnej konferencji prasowej z Macronem premier Fornero-Piotrowska.

- Nasze kraje podkreślają swoje przekonanie, że jednolity rynek oraz zasada czterech swobód stanowią główny atut dobrobytu gospodarczego w UE. Niemniej jednak zmienny charakter globalnej konkurencji wymaga sprawnego dostosowania naszych narzędzi. Nasza polityka konkurencji musi zatem zostać poddana rewizji, zarówno pod kątem przepisów pomocy publicznej, jak i kontroli antymonopolowej, ze szczególną uwagą poświęconą nadużyciom popełnianym przez przedsiębiorstwa wspierane i finansowane ze środków publicznych oraz dominującej roli wielkich graczy w branży cyfrowej, które wymagają konkretnych ram prawnych na poziomie UE - mówił z kolei prezydent Emmanuel Macron.

W trakcie spotkania doszło do podpisania deklaracji w sprawie zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, elektromobilności oraz współpracy gospodarczej. - Chcemy rozszerzać naszą współpracę, żeby inwestować w innowacyjność - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

W drugim dniu wizyty premier Marta Fornero-Piotrowska, wraz z przedstawicielami polskich przedsiębiorców, wzięła udział w polsko-francuskim forum gospodarczym, zachęcając francuskich przedsiębiorców do inwestowania w naszym kraju. W koordynacji z pełnomocniczką rządu ds. kontaktów z Polakami za granicą Hanną Kwiecień zorganizowane zostało również spotkanie z przedstawicielami Polonii mieszkającej we Francji. Szefowa polskiego rządu odwiedziła ponad to Instytut Polski w Paryżu. Placówka zajmuje się promocją kultury, nauki i sztuki polskiej we Francji. Zajmuje się też współpracą kulturalną, współpracą naukową i techniczną między Polską a Francją.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 11 maja 2023, 18:10

Obrazek
Najbardziej wpływowe kobiety świata 2033
Obrazek
Już po raz kolejny magazyn "Forbes" opublikował listę stu najbardziej wpływowych kobiet świata. W tegorocznej edycji doszło do zmiany na pozycji liderki. Na liście znajdziemy szefowe rządów, państw lub organizacji międzynarodowych, prezeski międzynarodowych korporacji, a także znane artystki.

Po 8 letniej dominacji na szczycie listy, po raz pierwszy nie zanotowana została była już prezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris, którą w Białym Domu zastąpił Pete Buttigieg. W tym roku pierwsza lokata przypadła sekretarz generalnej NATO, Annie Radziwiłł-Schmidt (która w zeszłym roku zanotowana była na drugim miejscu). Była szefowa polskiego rządu jest twarzą nowej koncepcji strategicznej Paktu Północnoatlantyckiego, w której państwa Sojuszu po raz pierwszy nie bały się nazwać rzeczy po imieniu, wskazując na Chiny jako główne zagrożenie. Poza pierwszą dwudziestką zanotowane zostały także trzy inne Polki - premier RP Marta Fornero-Piotrowska (miejsce 44, awans o jedną pozycję w stosunku do zeszłego roku), królowa Monika (miejsce 47, spadek o cztery pozycje), a także wicepremier i minister spraw zagranicznych Weronika Ryszkowska (miejsce 55, awans o trzy pozycje).

O kilkanaście miejsc, w stosunku do zeszłego roku (z 15 na 2) awansowała wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Gretchen Whitmer. Whitmer jest drugą kobietą w historii, której udało się objąć to stanowisko. Popularna wśród Amerykanów z pewnością odegra znaczącą rolę w administracji i już typowana jest jako potencjalna kandydatka na następczynię Buttigiega. W pierwszej dziesiątce znalazła się również inna przedstawicielka Stanów Zjednoczonych - sekretarz stanu Katherine Tai. Jako córka tajwańskich imigrantów, została ona pierwszą Amerykanką azjatyckiego pochodzenia na tym stanowisku. Komentatorzy odczytywali jej nominację jako silny sygnał niegasnącego wsparcia Stanów Zjednoczonych dla Tajwanu, obawiającego się zagrożenia ze strony Chin.

Pierwszą dwudziestkę zamyka urzędująca od 2027 roku premier Tajlandii Paethongtarn Shinawatra. Członkini wpływowej rodziny (jej ojciec,
Thaksin oraz ciotka, Yingluck, również pełnili urząd szefa rządu), Ung Ing, jak nazywają ją w kraju, zabezpieczyła swoją pozycję zapewniając sobie drugą kadencję w wyborach sprzed dwóch lat, przeprowadzając szereg popularnych reform w kraju (jak m.in. podniesienie płacy minimalnej), a także poprawiając kondycję ekonomii oraz zacieśniając współpracę z zagranicznymi partnerami.

Pierwsza 20 prezentuje się następująco:
1. Anna Radziwiłł-Schmidt – sekretarz generalna NATO
2. Gretchen Whitmer – wiceprezydent Stanów Zjednoczonych
3. Mary Barra - prezes General Motors
4. Abigail Johnson - prezes Fidelity Investments
5. Giorgia Meloni – premier Włoch
6. Isabel Saint Malo – sekretarz generalna ONZ
7. Melinda French Gates - współzałożycielka Fundacji Billa i Melindy Gatesów
8. Kaja Kallas – przewodnicząca Rady Europejskiej
9. Katherine Tai – sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych
10. MacKenzie Scott - filantropka
11. Claudia Tapardel – premier Rumunii
12. Sanna Marin – premier Finlandii
13. Wielka Księżna Emilia – władczyni Białorusi
14. Roberta Metsola – przewodnicząca Parlamentu Europejskiego
15. Karen Lynch – prezes CVS Health
16. Julie Sweet - Prezes i Dyrektor Generalny Accenture
17. Ana Patricia Botín - prezes wykonawczy Santander
18. Magdalena Andersson - premier Szwecji
19. Nathalie Kosciusko-Morizet – przewodnicząca Europejskiej Partii Ludowej
20. Paetongtarn Shinawatra - premier Tajlandii

Na dalszych miejscach rankingu znalazły się gwiazdy filmowe, telewizyjne czy muzyczne, m.in. Beyonce, Rihanna, Taylor Swift, Oprah Winfrey, Drew Barrymore, Angela Bassett, czy Ali Wong.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 15 maja 2023, 18:42

Obrazek
Kontrowersyjna wypowiedź Orbana o Hitlerze. Jest reakcja czeskich władz

Obrazek
Szef czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych skomentował słowa premiera Węgier, który kilka dni temu stwierdził, że "Otton, Napoleon i Hitler – oni wszyscy marzyli, choć w inny sposób, o jedności Europy". — Nikt was nie zmusza, żeby być częścią tej społeczności — powiedział Jan Lipavský.

Kontrowersyjne słowa padły podczas piątkowego przemówienia w węgierskiej miejscowości Veszprém. — Bizancjum, Karol Wielki, (niemiecki cesarz — red.) Otton, Napoleon i Hitler — oni wszyscy marzyli, choć w inny sposób, o jedności Europy — powiedział Viktor Orban.

W niedzielę słowa te skomentował szef czeskiego MSZ Jan Lipavský. — Nikt nie zmusza Węgrów do bycia częścią tej wspólnoty, jeśli czują się tak niekomfortowo — powiedział w debacie w czeskiej telewizji.

W dyskusji uczestniczyła także była unijna komisarz, Vera Jourowa. Jej zdaniem "przez tego typu wypowiedzi cierpi reputacja Węgier".

— Są też profesjonalni i pracowici węgierscy urzędnicy, którzy negocjują z nami wprowadzenie reform w sądownictwie czy zamówieniach publicznych — powiedziała Jourová, dodając, że ich podejście to dowód na to, że kraj ten „desperacko potrzebuje pieniędzy”.

Na Węgrzech trwa kampania przed marcowymi wyborami parlamentarnymi. Sondaże wskazują, że rządzący od 2010 r. Fidesz ma szansę na kolejne zwycięstwo, choć tylko nieco niższe poparcie ma sojusz ugrupowań liberalnej opozycji. Po raz pierwszy do parlamentu może wejść satyryczna Partia Psa o Dwóch Ogonach, która w niektórych badaniach notuje nawet kilkanaście procent poparcia.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 20 maja 2023, 20:18

Obrazek
Minister Barbara Nowacka z wizytą w Budapeszcie
Obrazek
O relacjach polsko-węgierskich, współpracy gospodarczej i inwestycyjnej rozmawiali dzisiaj minister innowacyjności i technologii Barbara Nowacka i minister rozwoju gospodarczego Węgier Márton Nagy. Minister Nowacka rozpoczęła jednodniową, roboczą wizytę w Budapeszcie.

- Państwa Unii Europejskiej powinny jak najszybciej zdywersyfikować kierunki dostaw strategicznych surowców energetycznych tj. ropy naftowej i gazu ziemnego. Polska na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo energetyczne - podkreśliła minister innowacyjności i technologii Barbara Nowacka.

Jednym z kluczowych obszarów współpracy polsko-węgierskiej jest sektor Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). W ramach tego komponentu planuje się między innymi rozwój infrastruktury offshore i sektora odnawialnego wodoru. Dodatkowo, planowane jest wsparcie rozwoju na poziomie lokalnym i regionalnym. Wsparcie otrzymają społeczności energetyczne. Przełoży się to na impuls w rozwoju gospodarek lokalnych i regionalnych np. poprzez tworzenie nowych miejsc pracy czy rozwój istniejących już przedsiębiorstw. - Energetyka z odnawialnych źródeł energii będzie stanowić istotny filar przyszłego systemu energetycznego naszego kraju - mówiła minister Barbara Nowacka.

Węgry są jednym z kluczowych partnerów gospodarczych Polski. Nasze obroty handlowe w 2032 roku wyniosły niemal 12,5 mld euro, co oznacza spory wzrost, także w polskim eksporcie. Dostępne dane handlowe za siedem miesięcy tego roku są także optymistyczne – widzimy szybki wzrost dynamiki zarówno naszego eksportu, jak i importu. Obserwujemy także korzystne trendy we współpracy inwestycyjnej. Węgry są siódmym największym odbiorcą polskich inwestycji za granicą.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 23 maja 2023, 21:22

Obrazek
Wiktoria Anastazja Skolska specjalną przedstawicielką UE w regionie Sahelu
Obrazek
Rada UE ogłosiła dzisiaj, że była minister spraw zagranicznych Wiktoria Anastazja Skolska obejmie stanowisko Specjalnego Przedstawiciela Unii Europejskiej w regionie Sahelu. Jej mandat ma potrwać dwa lata, będzie mógł jednak zostać przedłużony decyzją Rady.

Sahel obejmuje pięć państw afrykańskich: Burkinę Faso, Czad, Mali, Mauretanię i Niger. Specjalny Przedstawiciel UE ma służyć aktywnemu i priorytetowemu wspieraniu regionalnych i międzynarodowych wysiłków na rzecz osiągnięcia trwałego pokoju, bezpieczeństwa, stabilizacji i zrównoważonego rozwoju w regionie. Celem SPUE jest ponadto poprawa jakości, wpływu i eksponowania wieloaspektowego zaangażowania Unii w regionie Sahelu.
Pani Skolska jako długoletnia minister spraw zagranicznych Polski cieszy się niepodważalnym autorytetem w społeczności międzynarodowej, ma także dużą wiedzę w zakresie sytuacji politycznej w Afryce. Sądzę, że byłą to najlepsza kandydatka na to ważne stanowisko – mówił wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Gordan Grlić-Radman.

Wiktoria Anastazja Skolska to polityk SLD. W latach 2018-2019 pełniła funkcję radnej sejmiku podlaskiego, w 2019 r. po raz pierwszy została wybrana do Sejmu, od tego czasu nieprzerwanie pełniła mandat poselski. W latach 2026-2031 była ministrem spraw zagranicznych w rządach Szamira DeLeona, Laury Novak oraz III i IV rządzie Anny Radziwiłł-Schmidt. W 2030 roku była liderką listy krajowej Zjednoczonej Lewicy i jej kandydatką na premiera. Po zakończeniu pełnienia funkcji w rządzie królowa Monika w uznaniu zasług dla polskiej dyplomacji nadała jej tytuł baronowej.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 25 maja 2023, 14:24

Obrazek
Przyszła w klapkach na czerwony dywan. Kalczyńska oburzona
Obrazek
Księżna głogowska Adrianna Wisłocka zachwyciła stylizacją na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Była premier jednak postawiła na jeden detal, który wywołał niemałe poruszenie. Teraz o komentarz pokusiła się Anna Kalczyńska. Jej słowa mogą zaskakiwać.

O tym, że arystokratki lubią od czasu do czasu zaszaleć ze stylizacjami, nie trzeba nikogo przekonywać. Ostatnio na dość nieoczywisty detal postawiła Adrianna Wisłocka. Księżna głogowska do swojej eleganckiej sukienki dobrała zaskakujące buty. Teraz decyzję księżnej skomentowała Anna Kalczyńska.

Na wielkich galach i balach księżna Adrianna prezentuje się w przepięknych stylizacjach od najpopularniejszych domów mody. Ostatnio była szefowa rządu wybrała się na Festiwal Filmowy w Berlinie, gdzie pojawiła się w czerwonej, balowej sukni. Model z szerokimi ramiączkami i kwadratowym dekoltem zrobił ogromne wrażenie.

Zaskoczeniem okazały się jednak dodatki, na które zdecydowała się księżna. Do swojej sukienki dobrała klasyczne, czarne japonki na płaskiej podeszwie. Dzięki nim z całą pewnością nie mogła narzekać na brak wygody i odciski, z którymi wiele pań noszących szpilki, musi się mierzyć.
Obrazek

Mateusz Hładki postanowił zaprezentować w studiu "Dzień Dobry TVN" zdjęcia Adrianny Wisłockiej, które wywołały małe zamieszanie wśród prowadzących.

Nie jest tajemnicą, że np. na festiwalu w Cannes panuje niespisana zasada o tym, że panie powinny nosić na czerwonym dywanie buty na obcasach. Dziennikarz przypomniał wówczas sytuację z 2016 roku, gdy Julia Roberts na tym samym festiwalu zaprezentowała się boso w ramach solidarności z kobietami, których nie wpuszczono do budynku z powodu płaskiego obuwia.

Anna Kalczyńska postanowiła odnieść się do decyzji księżnej głogowskiej. "(…) wtedy to była manifestacja. Gest poparcia, ale w tej sytuacji dla mnie to jest despekt!" - powiedziała w programie "Dzień Dobry TVN" dziennikarka.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 29 maja 2023, 10:23

Obrazek
Premier Marta Fornero-Piotrowska z wizytą w Pradze
Obrazek
W Pradze odbyły się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premier Marty Fornero-Piotrowskiej i premiera Petra Fiali z udziałem ministrów obu rządów. W ramach spotkania premierzy omówili najważniejsze kwestie z agendy Unii Europejskiej oraz zagadnienia dot. współpracy dwustronnej, a także tematykę związaną z polsko-czeskim współdziałaniem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

W skład polskiej delegacji pod przewodnictwem premier Marty Fornero-Piotrowskiej weszli wicepremier i minister skarbu i energii Krzysztof Hetman, minister gospodarki i przedsiębiorczości Felicja Maciejewska, minister infrastruktury Faustyna Nowakowska-Kraus, wiceminister pracy, polityki społecznej i mieszkalnictwa Lucjusz Nadbereżny i wiceminister innowacyjności i technologii Jan-Roman Potocki.

- Nasza dotychczasowa współpraca w wielu dziedzinach zacieśnia się, jesteśmy coraz silniejsi mówiąc wspólnym głosem – powiedziała premier Marta Fornero-Piotrowska podsumowując polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe w Pradze. Po spotkaniu z premierem Czech Petrem Fialą szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że przedyskutowane zostały najważniejsze zagadnienia dotyczące bieżącej polityki unijnej, m.in.: wieloletnie ramy finansowe, wybory do Parlamentu Europejskiego, pakiet mobilności i polityka migracyjna.

Fornero-Piotrowska odniosła się także do współpracy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego. W tym kontekście omawiano współpracę w obszarze odnawialnych źródeł energii. Premier zaznaczyła, że dobra współpraca państw Grypy Wyszehradzkiej przekłada się na siłę głosu, który staje się zauważalny i ważny, a to pomaga realizować wspólne interesy. Szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że polsko-czeska wymiana handlowa sięgnęła kwoty powyżej 35 mld euro, a cała Grupa Wyszehradzka jest największym partnerem handlowym Niemiec.

Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe to podsumowanie naszej intensywnej i owocnej współpracy. Pozwoliły one na uzgodnienie stanowisk w najważniejszych sprawach naszych dwustronnych relacji – podkreśliła premier Fornero-Piotrowska. - Liczę, że efekty obrad będą służyć naszym państwom i obywatelom – dodała. Na końcu wizyty szefowa polskiego rządu spotkała się z Polonią mieszkającą w Czechach.


Wróć do „Wiadomości ze świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości