Najbardziej wpływowe kobiety świata 2033Już po raz kolejny magazyn "Forbes" opublikował listę stu najbardziej wpływowych kobiet świata. W tegorocznej edycji doszło do zmiany na pozycji liderki. Na liście znajdziemy szefowe rządów, państw lub organizacji międzynarodowych, prezeski międzynarodowych korporacji, a także znane artystki. Po 8 letniej dominacji na szczycie listy, po raz pierwszy nie zanotowana została była już prezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris, którą w Białym Domu zastąpił Pete Buttigieg. W tym roku pierwsza lokata przypadła sekretarz generalnej NATO, Annie Radziwiłł-Schmidt (która w zeszłym roku zanotowana była na drugim miejscu). Była szefowa polskiego rządu jest twarzą nowej koncepcji strategicznej Paktu Północnoatlantyckiego, w której państwa Sojuszu po raz pierwszy nie bały się nazwać rzeczy po imieniu, wskazując na Chiny jako główne zagrożenie. Poza pierwszą dwudziestką zanotowane zostały także trzy inne Polki - premier RP Marta Fornero-Piotrowska (miejsce 44, awans o jedną pozycję w stosunku do zeszłego roku), królowa Monika (miejsce 47, spadek o cztery pozycje), a także wicepremier i minister spraw zagranicznych Weronika Ryszkowska (miejsce 55, awans o trzy pozycje).
O kilkanaście miejsc, w stosunku do zeszłego roku (z 15 na 2) awansowała wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Gretchen Whitmer. Whitmer jest drugą kobietą w historii, której udało się objąć to stanowisko. Popularna wśród Amerykanów z pewnością odegra znaczącą rolę w administracji i już typowana jest jako potencjalna kandydatka na następczynię Buttigiega. W pierwszej dziesiątce znalazła się również inna przedstawicielka Stanów Zjednoczonych - sekretarz stanu Katherine Tai. Jako córka tajwańskich imigrantów, została ona pierwszą Amerykanką azjatyckiego pochodzenia na tym stanowisku. Komentatorzy odczytywali jej nominację jako silny sygnał niegasnącego wsparcia Stanów Zjednoczonych dla Tajwanu, obawiającego się zagrożenia ze strony Chin.
Pierwszą dwudziestkę zamyka urzędująca od 2027 roku premier Tajlandii Paethongtarn Shinawatra. Członkini wpływowej rodziny (jej ojciec,
Thaksin oraz ciotka, Yingluck, również pełnili urząd szefa rządu), Ung Ing, jak nazywają ją w kraju, zabezpieczyła swoją pozycję zapewniając sobie drugą kadencję w wyborach sprzed dwóch lat, przeprowadzając szereg popularnych reform w kraju (jak m.in. podniesienie płacy minimalnej), a także poprawiając kondycję ekonomii oraz zacieśniając współpracę z zagranicznymi partnerami.
Pierwsza 20 prezentuje się następująco:
1.
Anna Radziwiłł-Schmidt – sekretarz generalna NATO
2.
Gretchen Whitmer – wiceprezydent Stanów Zjednoczonych
3.
Mary Barra - prezes General Motors
4.
Abigail Johnson - prezes Fidelity Investments
5.
Giorgia Meloni – premier Włoch
6.
Isabel Saint Malo – sekretarz generalna ONZ
7.
Melinda French Gates - współzałożycielka Fundacji Billa i Melindy Gatesów
8.
Kaja Kallas – przewodnicząca Rady Europejskiej
9.
Katherine Tai – sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych
10.
MacKenzie Scott - filantropka
11.
Claudia Tapardel – premier Rumunii
12.
Sanna Marin – premier Finlandii
13.
Wielka Księżna Emilia – władczyni Białorusi
14.
Roberta Metsola – przewodnicząca Parlamentu Europejskiego
15.
Karen Lynch – prezes CVS Health
16.
Julie Sweet - Prezes i Dyrektor Generalny Accenture
17.
Ana Patricia Botín - prezes wykonawczy Santander
18.
Magdalena Andersson - premier Szwecji
19.
Nathalie Kosciusko-Morizet – przewodnicząca Europejskiej Partii Ludowej
20.
Paetongtarn Shinawatra - premier Tajlandii
Na dalszych miejscach rankingu znalazły się gwiazdy filmowe, telewizyjne czy muzyczne, m.in. Beyonce, Rihanna, Taylor Swift, Oprah Winfrey, Drew Barrymore, Angela Bassett, czy Ali Wong.