Król senior Michał II i księżniczka Ksenia von Sachsen pobrali się w berlińskiej katedrzeBerliner DomByły zaręczyny, oto i ślub. Król senior Michał II, książę czerski, i księżniczka Ksenia von Sachsen powiedzieli sobie "tak" w berlińskiej katedrze. Popularna Berliner Dom (nazwa oficjalna:
Oberpfarr- und Domkirche zu Berlin) to ewangelicka katedra, znajdująca się w dzielnicy Mitte, na malowniczej Wyspie Muzeów. Świątynia ma 1500 miejsc i jest jedną z największych w Niemczech. To właśnie tutaj odbywają się najczęściej ewangelickie i ekumeniczne nabożeństwa z okazji niemieckich świąt państwowych lub w ważnych dla narodu momentach.
Król senior Michał II jest członkiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i warszawskiej Parafii Św. Trójcy (jeden z filiałów której - kaplica w ośrodku "Tabita" - znajduje się zresztą na terenie Księstwa Czerskiego), dla której Berliner Dom to, obok katedry w Uppsali, jedna z parafii partnerskich. Księżniczka Ksenia nie wypowiada się na temat swojej przynależności wyznaniowej i życia duchowego, jednak z tego co się mówi, miała bez zastrzeżeń przystać na propozycję ślubu w obrządku ewangelickim. Nabożeństwo sprawowane było przez dwoje duchownych i w dwóch językach - niemieckim i polskim.
Panna młoda w sukni ślubnejTrudno powiedzieć, że ławy katedralne świeciły pustkami, mimo że ceremonia miała ściśle prywatny charakter. Licznie obecni byli m.in. przedstawiciele rodzin królewskich polskiej i saskiej, m.in. królowa Monika z królem Jerzym, książę Maurycy z księżną Adrianną, książę Klemens z księżną Pauliną, księżniczka Teresa, królewna Zofia z księciem Franciszkiem, królewicz Bartłomiej z księżną Małgorzatą, dzieci króla Michała i królowej Marii: królewny Paulina i Matylda oraz królewicze Karol i Fryderyk, kuzynki króla Michała księżne Aleksandra i Ewa z mężami i córkami. Obecni byli również wielka księżna Białorusi Emilia, sekretarz generalna NATO Anna Radziwiłł-Schmidt czy regent Mikołaj Liściowski z najbliższymi, jak również wiele osób ze sfer dworskich czy aparatu urzędniczo-samorządowego Księstwa Czerskiego, oraz z kręgów rodzinnych i towarzyskich nowożeńców.
Wśród gości niemieckich dominowali bliscy księżniczki Kseni, jak jej siostra Xandra i syn Taro, ale też znajomi panny młodej, nieraz związani z showbusinessem jak niemiecka piosenkarka Lena Meyer-Landrut czy austriacka prezenterka telewizyjna Conny Bürgler. Dało się tez dostrzec reprezentantów elit RFN, obecna była szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, którą od czasu wspólnej pracy nad rozwiązaniem kryzysu białoruskiego łączy bliska znajomość z Michałem II; mimo sędziwego wieku na uroczystości pojawił się zaproszony były prezydent federalny Joachim Gauck.
Michał II na ślubnym kobiercu stanął po raz piąty. Trzy pierwsze małżeństwa - z Martą Rakoczy, matką królowej Moniki, z Renatą Żuławską i z królową Marią, zakończyły się rozwodem. Po tragicznej śmierci księżnej Pauliny w ostrzale białoruskich puczystów książę czerski był wdowcem. Nowa księżna czerska nie była dotąd zamężna, choć pozostawała w kilku związkach nieformalnych, a owocem jednego z nich jest syn Taro. Z kręgów zbliżonych do znajomych króla seniora dowiedzieliśmy się, że miał on nieraz podkreślać, że "Ksenia jest kobietą, przy której chciałbym się zestarzeć". Co ciekawe, można powiedzieć, że "wszystko zostaje w rodzinie" - Ksenia von Sachsen jest bowiem daleką kuzynką króla Jerzego, męża królowej Moniki, a wiec córki pana młodego. Należy jednak przyznać, że w dynastii Wettynów przez długi czas uchodziła za
enfant terrible.
Nowożeńcy planują spędzić teraz kilka dni w Berlinie, następnie Dreźnie, a następnie wypocząć na wybrzeżu Meklemburgii. Potem udadzą się na właściwą podróż poślubną - najpierw do Wiednia, a stamtąd na dłuższy pobyt na Węgrzech.