Konferencja prasowa Laury Novak minister spraw zagranicznych w Gabinecie Cieni (ZL).W konferencji biorą udział Laura Novak i Marta Niewczas (rzecznik GC)
Jako pierwsza głos zabiera Marta Niewczas.
Dzień dobry.
Witam państwa na konferencji prasowej Minister Spraw Zagranicznych Laury Novak. Część pierwsza zostanie poświęcona możliwości zaangażowania Polski na forum ONZ. Natomiast druga aktywności Polski w Unii Europejskiej
Głos zabiera Laura Novak.
W okresie gdy Polska jest niestałym członkiem RB ONZ należy zabiegać aby głos Polski był słyszalny na arenie międzynarodowej w sposób szczególny. Powszechna jest krytyka Rady Bezpieczeństwa, jako organu archaicznego nieefektywnego.Co jakiś czas pojawiały się pomysły na zreformowanie tego gremium. Dziś chciałabym przedstawić projekt gabinetu cieni Zjednoczonej Lewicy, jaką koncepcję reformy przedłożylibyśmy. Żywię nadzieje, że pozostałe ugrupowania odniosą się do propozycji. Zawsze uważaliśmy, że polityka zagraniczna i obronna powinna być przedmiotem konsensusu politycznego i że należy budować szerokie poparcie dla takiej polityki w kraju, wśród różnych sił politycznych.
Rada Bezpieczeństwa. Proponujemy formułę 5, 7, 10
Dotychczasowych pięciu stałych członków zachowuje swoje prerogatywy w tym prawo veta
Zostanie wybranych 7 stałych członków bez prawa weta. Członkowie Ci powinnni pochodzić także z Afryki i Ameryki Płd. W momencie tworzenia RB, państwa afrykańskie nie były niepodległe. Należy zadbać aby różne kontynenty miały reprezentację w RB w postaci stałych członków.
10 członków niestałych wybieranych na kadencję.
Reforma urealni globalny układ sił, uwzględnia ona dynamikę stosunków międzynarodowych. W tym przesuwanie się rdzenia polityki. Najważniejsze aby uwzględnić faktycznie regionalne systemy bezpieczeństwa w kontekście działalności ONZ, a reprezentowanie poprzez stałe członkostwo wszystkich kontynentów. Dla globalnego układu sił jest niezbędne zagwarantowanie bezpieczeństwa w wymiarze regionalnym i dostrzeżenie lokalnych uwarunkowań. Skład nowej Rady powinien być przedmiotem obrad Zgromadzenia Ogólnego.
Unia Europejska
Nie możemy jako Polska bezczynnie przyklaskiwać dalszej marginalizacji węgla na obszarze UE. Marginalizacji w Polsce, gdyż Niemcy obficie wydobywają i korzystają z tego surowca. W Czechach także jest odmienna od Polskiej polityka węglowa. Zasadne zatem aby rząd polski podjął działania na rzecz Nowej Europejskiej Strategii Energetycznej. Uwzględniającej węgiel jako jeden z głównych surowców energetycznych obok ropy naftowej, gazu ziemnego czy odnawialnych źródeł energii. Czy Europa jest tak bogata,że może pozwolić sobie na rezygnacje z własnych zasobów. Kryzys gospodarczy dowiódł, że jest inaczej. Węgiel może być użytkowany na wiele sposobów bez szkody dla środowiska i do tego należy przekonywać naszych europejskich partnerów. Proponujemy zwołanie szczytu UE poświęconego problemowi węgla i zatrzymania dekarbonizacji nie tylko Polski, ale i Europy.
Dziękuję