"Zawarliśmy porozumienie ponad podziałami"Koalicja Obywatelska, Prawica i Nowi Demokraci tworzą rządPo gorącym tygodniu na polskiej scenie politycznej wreszcie wiadomo, kto znajdzie się w przyszłym rządzie. Premier Marta Fornero-Piotrowska ogłosiła powstanie koalicji rządzącej pomiędzy Koalicją Obywatelską, Nowymi Demokratami a Prawicą. Liderzy ugrupowań wystąpili dzisiaj wspólnie na konferencji prasowej.W Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której premier Marta Fornero-Piotrowska, w towarzystwie Romana Liściowskiego, Władysławy Rosenfelder, Scholastyki Kowalskiej, Renaty Budzyńskiej, Mirosława Suchonia, Krzysztofa Hetmana, Urszuli Zielińskiej, Marii Belki, Adama Szłapki, Barbary Wystyrk-Benigier i Józefa Kotysia ogłosiła powstanie nowej koalicji rządzącej. Głównymi jej trzonami zostaną Koalicja Obywatelska, Nowi Demokraci oraz Prawica. Ponad to, w składzie rządu znajdą się także przedstawiciele Górnośląskiej Partii Regionalnej i Mniejszości Niemieckiej. Oznacza to, że nowy rząd będzie mógł liczyć w Sejmie na poparcie stabilnej większości 158 posłów.
- Dzisiaj rano podpisaliśmy umowę koalicyjną między naszymi ugrupowaniami. Jestem niezwykle dumna z tego, że udało się doprowadzić do szerokiego porozumienia ponad podziałami między naszymi partiami, że potrafiliśmy znaleźć punkty wspólne w naszych programach, odłożyć na bok niesnaski z przeszłości i dla dobra Polski utworzyć nowy rząd - powiedziała w trakcie konferencji premier Marta Fornero-Piotrowska. Zwróciła uwagę, że nowy rząd będzie odzwierciedleniem polskiego społeczeństwa.
- Polsce potrzebny jest stabilny rząd o szerokim poparciu w parlamencie, a przede wszystkim w społeczeństwie. Rozmowy, jakie odbyliśmy z premier Fornero-Piotrowską pokazały, że jest ona gotowa do kompromisów i proponuje dobry program dla Polski. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, łączy nas wiele postulatów programowych. Na ich realizacji skupimy się wspólnie przez najbliższe miesiące - powiedział Roman Liściowski.
Nowy rząd ma skupić się przede wszystkim na reformach gospodarczych, polityce społecznej, sądownictwie oraz aktywnej polityce zagranicznej. Wśród głównych założeń umowy miały znaleźć się m.in. reforma sądownictwa, w tym dostosowanie okręgów sądowych do reformy administracyjnej, przegląd ordynacji podatkowej i zmiany w polityce fiskalnej, zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii, zwiększenie wydatków na armię do 2% PKB oraz rozwijanie stosunków gospodarczych z państwami Indo-Pacyfiku.
W ciągu kilku następnych dni desygnowana na premiera Fornero-Piotrowska zwróci się do królowej Moniki o powołanie nowego rządu i wygłosi w Sejmie expose swojego rządu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że stanowiska w rządzie zachować mają m.in. Weronika Ryszkowska, Krzysztof Hetman, Mirosław Suchoń i Anna Bejca. Lider Prawicy Roman Liściowski wejdzie do rządu jako wicepremier i obejmie ministerstwo sprawiedliwości, natomiast Scholastyka Kowalska zostanie nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji.