Czołówka kandydatów po pierwszych prawyborach prezydenckichPo pierwszych prawyborach w stanach Iowa, New Hampshire, Nevada i Karolina Południowa wyklarowała się czołówka kandydatów, którzy powalczą o nominacje Partii Demokratycznej i Partii Republikanów.Druga i ostatnia kadencja prezydent Kamali Harris dobiega końca. Choć spekulowano, że o stanowisko prezydenta mogą ubiegać się wiceprezydent Cory Booker i sekretarz stanu Tulsi Gabbard, ostatecznie zdecydowali się oni nie brać udziału w prawyborach. Po pierwszych prawyborach w stanach Iowa, New Hampshire, Nevada i Karolina Południowa na prowadzenie wysunęła się trójka kandydatów - sekretarz transportu
Pete Buttigieg, senator ze stanu Nowy Jork
Alexandria Oscasio-Cortez, a także senator ze stanu Michigan
Gretchen Whitmer. Po pierwszych starciach z wyścigu wycofali się Julian Castro, Ayanna Pressley i Roy Cooper.
IowaAlexandria Ocasio-Cortez 28%
Pete Buttigieg 27%
Gretchen Whitmer 22%
Julian Castro 10%
Ayanna Pressley 5%
Roy Cooper 2%
Dopisani 6%
New HampshireAlexandria Ocasio-Cortez 28%
Pete Buttigieg 28%
Gretchen Whitmer 26%
Julian Castro 12%
Dopisani 6%
NevadaPete Buttigieg 35%
Alexandria Ocasio-Cortez 33%
Gretchen Whitmer 29%
Dopisani 3%
Karolina PołudniowaPete Buttigieg 37%
Alexandria Ocasio-Cortez 32%
Gretchen Whitmer 30%
Dopisani 1%
Pete Buttigieg, który od 2024 roku pełni funkcję sekretarza transportu w gabinecie Kamali Harris, jest uważany za kandydata, który miałby kontynuować obecną linię. Jeśli zostałby kandydatem, stałby się pierwszą osobą o orientacji otwarcie homoseksualnej, ubiegającą się z ramienia dwóch największych partii o najwyższy urząd w państwie. Alexandria Ocasio-Cortez, która od 2029 roku reprezentuje Nowy Jork w Senacie (zastąpiła Chucka Schmuera), a wcześniej w latach 2019-2029 zasiadała w Izbie Reprezentantów uważana jest za jedną z gwiazd Partii Demokratycznej. Uzyskała ona poparcie byłego kandydata w prawyborach i wieloletniego senatora z stanu Vermont, Berniego Sandersa, a także byłej senator z Massachusetts. Jest ona kandydatką progresywnej części partii. Gretchen Whitmer, która była gubernatorem stanu Michigan w latach 2019-2026 i od tego samego roku zasiada w Senacie, jest uważana za kandydatkę "kompromisową", która miałaby zjednoczyć oba skrzydła partii.
Także po stronie Partii Republikańskiej sytuacja wydaje się rozjaśniać - największe poparcie wśród członków partii uzyskali
Ron DeSantis,
Nikki Haley,
Liz Cheney, a także
Donald Trump Jr.
IowaRon DeSantis 26%
Nikki Haley 25%
Donald Trump Jr. 21%
Liz Cheney 17%
Sarah Huckabee Sanders 5%
Adam Kinzinger 3%
Dopisani 3%
New HampshireRon DeSantis 27%
Nikki Haley 24%
Liz Cheney 20%
Donald Trump Jr. 19%
Sarah Huckabee Sanders 4%
Dopisani 6%
NevadaRon DeSantis 31%
Nikki Haley 25%
Liz Cheney 20%
Donald Trump Jr. 20%
Dopisani 4%
Karolina PołudniowaNikki Haley 29%
Ron DeSantis 28%
Donald Trump Jr. 22%
Liz Cheney 19%
Dopisani 2%
Ron DeSantis, który zdobył niewielką przewagę po pierwszych czterech prawyborach, sprawował funkcję gubernatora stanu Floryda w latach 2019-2026. Najwięcej politycznego doświadczenia spośród kandydatów posiada Nikki Haley, która sprawowała funkcję sekretarza stanu w latach 2021-2025 w gabinecie Jeba Busha, a także gubernatora Karoliny Południowej w latach 2011-2018. W 2020 roku została wybrana senatorem z tego stanu, jednak w związku z objęciem funkcji sekretarza stanu, nie zasiadła w Senacie. Liz Cheney w latach 2017-2026 była reprezentantką stanu Wyoming w Izbie Reprezentantów, a od 2026 roku zasiada w Senacie. Jest ona córką byłego wiceprezydenta Dick'a Cheney'a. Co ciekawe, spore poparcie uzyskał syn miliardera i byłego niezależnego kandydata na prezydenta w 2016 roku Donalda Trumpa, Donald Trump Jr. Zarówno Haley jak i Cheney uważane są za kandydatki partyjnego establishmentu, natomiast DeSantis jak i Trump Jr. - jako kandydaci anty-establishmentowi.
Sytuacja obu partii powinna być bardziej jasna po nadchodzącym na początku marca tzw. "superwtorku", w trakcie którego aż 26 stanów przeprowadzi prawybory. Najprawdopodobniej wtedy poznamy czołówkę, która będzie walczyła o miejsce w Białym Domu. Równolegle do wyborów prezydenckich odbędą się także wybory do Kongresu - w Izbie Reprezentantów od 2022 roku większość posiadają Demokraci, natomiast w Senacie - od 2028 roku przewagę mają Republikanie.