Deklaracja programowa Naprzód!
Aby zbudować nową Polskę musimy wynaleźć nowy polityczny język i nową formułę istnienia w polityce. Słowa takie jak socjalizm czy liberalizm opisują przeszłość. Nowoczesność to różnorodność i taka musi być nasza demokracja. Dlatego nasza deklaracja programowa składać się bedzie z siedmiu strategii zastępujących 50 dotychczasowych punktów. Ich celem jest rozluźnienie większości postulatów własnych N! celem budowania współpracy z większymi partiami celem ustalenia z nimi tych docelowych wliczając w to także wspólny program.
1. Strategia współpracy z Monarchią i większymi partiami dla dobra Polski.
Najważniejsza jest współpraca. Dlatego rezygnujemy z większości postulatów swojej własnej, dotychczasowej deklaracji programowej oraz programu wyborczego powstałego za czasu koalicji Naprzód! z Radykalną Lewicą na rzecz porozumienia zarówno z monarchią jak i innymi partami dla dobra rozwój kraju. Nie chcemy palić mostów między nami a innymi projektami politycznymi. Będziemy jednak rozmawiać o rozwiązaniu skutków reprywatyzacji.
2. Strategia względem postulatów i programów innych partii politycznych oraz monarchii.
Celem szerszej wymiany poglądów deklarujemy poparcie dla ideii i programów większych partii (zwłaszcza Rządzić Inaczej, Zjednoczonej Lewicy, Postępowych Demokratów i Prawicy Razem) oczywiście z możliwością własnego wypowiedzenia się w ich sprawie. Tym samym Naprzód! rezygnuje z radykalnej lewicowości na rzecz bycia partią środka.
3. Strategia względem samorządów i ustroju.
Chcemy rozmawiać z większymi partiami na temat zmian w samorządach i ustroju. Ciekawe postulaty ma tutaj każda z partii politycznych. Przykładowo ciekawe względem względem postulatu likwidacji powiatów czy Trybunałów Konstytucyjnego i Stanu ma Rządzić Inaczej które to w pełni popieramy ale też uważamy że:
- Czynne prawo wyborcze powinno być od 16 roku życia. Młodzi ludzie mają moc pomysłów. Nie mogą być wykorzystywani jako zbieracze podpisów czy tło dla konwencji wyborczych. Dopuszczenie do głosowania 16-latków w długofalowej perspektywie przyczyni się do poprawy frekwencji wyborczej. Jeżeli dopuścimy do głosu 16 - latków, zwrócimy uwagę na problemy młodych ludzi, które w konsekwencji staną się ważnym obszarem debaty publicznej. Dzisiaj o młodych Polakach w mediach mówi się głównie przedmiotowo– jako o grupie społecznej, która sprawia problemy.
- Funkcja Premiera (czyli Prezesa Rady Ministrów) powinna zmienić się w funkcje Kanclerza.
- JOWy powinny zniknąć na rzecz ordynacji propocjonalnej z systemem pojedynczego głosu przechodniego (z 3 lub nawet 2% - owym progiem wyborczym) pozwoli nowym komitetom mieć większy wpływ na politykę, a jednocześnie nie pozwoli na duże rozdrobnienie Sejmu.
- Mniejsze partie powinny mieć prawo do składania projektów nie czekając na podpisy tych większych.
- Trybunały powinien zastąpić silniejszy Sąd Najwyższy, powiaty silniejsze województwa i gminy a Senat silniejszy Sejm rozszerzony o tyle mandatów ile ma obecnie izba wyższa parlamentu. Ewentualnie może się też pojawić mająca charakter doradczy Izba Obywatelska ale niezależnie od poszerzenia Sejmu.
- Wielkość Sejmu powinna być uzależniona od frekwencji wyborczej. Rozwiązanie takie promuje aktywne postawy obywatelskie (mieszkańcy regionów, w których jest wyższa frekwencja, będą mieć więcej przedstawicieli). Zmieni się logika kampanii wyborczej (zamiast zniechęcać do głosowania w ogóle, kandydaci różnych partii wspólnie przekonują do pójścia na wybory). Głos obywateli będzie bardziej równy. W obecnym Sejmie, za sprawą różnej frekwencji w różnych okręgach, jeden poseł wybrany z Radomska reprezentuje 60 tys. głosujących, podczas gdy w Warszawie około 120 tys.
- Województw powinno być nie mniej niż 20 (można dołożyć województwa środkowopomorskie i środkowopolskie ze stolicami w Koszalinie i Kaliszu oraz ewentualnie przywrócić województwo opolskie) a przy woli politycznej ze strony większych partii można też zunifikować pod jednym szyldem (np: Katowic czy Silesii) miasta Aglomeracji Śląskiej budując na ich podstawie silną konkurencje dla Krakowa czy Warszawy chociażby pod kątem jednolitego planu zagospodarowania przestrzennego napędzającego gospodarkę.
4. Strategia konsultacyjna wobec różnych zagadnień.
Deklarujemy gotowość do konsultacji z innymi partiami w kwestii wyrażania wspólnego stanowiska w kwestii wojska, podatków, spraw społecznych, zdrowia, edukacji, pracy i gospodarki a więc wszystkich spraw które w dawnej deklaracji programowej omawialiśmy w punktach 8 - 34, 37 - 41, 44 - 50 a także większości tych które zostały omówione w programie wyborczym. Dotyczy to też kwestii eutanazji. Nadal jednak chcemy wprowadzenia związków partnerskich gdyż jesteśmy po to by pomagać ludziom a nie zaglądać im do domów czy nawet łóżek. W kwestii z wspomnianych punktów (w tym przede wszystkim podatków) chcielibyśmy być głosem rozsądku dla większych partii będąc po stronie ludzi.
5. Strategia względem Kościoła
Chcemy w ramach konsultacji ustalić że Księża powinni być opodatkowani według normalnych zasad. Dzisiaj wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych. Wszyscy chcemy, aby każdy płacił podatki na równych zasadach.
Będziemy dążyć do renegocjacji umowy konkordatowej ze Stolicą Apostolską. Został on przyjęty niezgodnie z prawem. W tej chwili Kościół dostaje dużo więcej pieniędzy i dużo więcej uprawnień niż wynika z samego konkordatu.
Lekcje religii nie powinny być finansowane przez państwo. Coraz mniej uczniów uczęszcza na katechezę. Informacje przekazywane na tych lekcjach nie są często zgodne z podstawami programowymi, ani z zasadami świeckiego państwa.
6. Strategia względem Kultury, Mediów i Reklamy
Będziemy prowadzić w ramach konsultacji rozmowy dotyczące naszych niniejszych postulatów:
Powszechna kultura.
Finansowanie działalności kulturalnej należy traktować jako kontynuację wydatków oświatowych oraz jako inwestycję w potencjał rozwojowy społeczeństwa. Każdy powinien mieć równy dostęp do kultury. Uczestnictwo w kulturze stanowi bowiem warunek indywidualnej kreatywności.
Nowa telewizja publiczna.
Kultura to również telewizja. Zlikwidujemy reklamy w telewizji publicznej. TVP będzie całkowicie finansowana z państwa. Program telewizji nie będzie zależał od oglądalności, a od jakości produkcji. Zmniejszymy pensje gwiazd TVP. Jesteśmy też za połączeniem Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Ośrodków Regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej w jedną spółkę a także za silnymi Ośrodkami Regionalnymi jak i za rozbudowanym portfolio kanałów publicznego nadawcy. Całe media publiczne poddane zaś zostaną unowocześnieniu.
Cyfryzacja i rozwój Mediów w Polsce.
Opowiadamy się za rozwojem i większą dostępnością mediów. Zlikwidujemy radio analogowe na rzecz cyfrowej technologii DAB+ FM zwanej też DAB-T oraz DAB+2. Wprowadzimy też nowy cyfrowy standard telewizji naziemnej DVB-T3 z ich kodekiem sygnału H.266 VVC. Wprowadzimy też jako standard korzystanie z radia i telewizji internetowej w dotychczasowych odbiornikach naziemnych, kablowych oraz satelitarnych radia i telewizji.
Zwiększymy udział polskiej muzyki w mediach do 51-55% rezygnując z nielegalnego grania ich w nocy. Rozliczymy w końcu KRRiT z jej afer zaczynając od koncesji telewizyjnej tylko dla Polsatu i likwidacji sieci Polonii 1 a później RMF FM i lokalnych stacji pokroju Blue FM na rzecz sieci. Wprowadzimy też wszystkie kanały informacyjne, informacyjno-publicystyczne i publicystyczne do radia i telewizji naziemnej celem budowania pluralizmu.
Koniec z reklamami. Dziś w Polsce reklamy są wszędzie. Ogromne płachty reklam zaśmiecają polskie miasta. Szpecą zabytki, parki i bulwary. Reklamowy chaos zwiększa poziom stresu i utrudnia koncentrację. Dlatego zabronimy reklam w miejscach publicznych (przy drogach, na elewacjach budynków). Zobowiążemy stacje telewizyjne do wyświetlania podczas bloku reklamowego informacji, ile czasu pozostało do jego końca. Usuniemy reklamy, również w formie lokowania produktu, z mediów publicznych. Wprowadzimy zakaz wrzucania ulotek do skrzynek pocztowych. Zakażemy reklam akustycznych z pojazdów.
7. Strategia wobec postulatów z programu wyborczego Naprzód!
Będziemy zgadzać się na rezygnacje i ustępstwa z punktów programu wyborczego Naprzód! które to dla naszych potencjalnych partnerów mogą budzić wątpliwości. Z tego co nam wiadomo spornymi kwestiami mogą być chociażby takie zagadnienia jak gwarancja zatrudnienia, 80% podatku od dywidend, wybrane gałęzie w rękach państwa, wyższe dotacje dla rolników, emerytury od 60 roku, wyższą płaca minimalna, złoty zamiast euro. Z tego co nam wiadomo punktów spornych może być więcej więc planujemy zawieszenia lub rezygnacje z punktów budzących kontrowersje. Kwestie mediów i cyfryzacji zakończone gdy zostaną złożone drogą legislacyjną projekty na ich temat.