Powstał Turnicki Park Narodowy w województwie podkarpakcim
Radziwiłł-Schmidt: ochrona i tworzenie parków narodowych jednym z priorytetów rząduRozporządzeniem z dnia 5 marca 2031 roku premier Anna Radziwiłł-Schmidt oficjalnie powołała do życia Turnicki Park Narodowy, najdłużej powstający park narodowy w Polsce oraz pierwszy nowy polski park narodowy od 2001 roku.Z dniem 5 marca 2031 roku powstał oficjalnie Turnicki Park Narodowy - 24 park narodowy w Polsce. Nowy park położony jest w województwie podkarpackim, powiatach: przemyskim i bieszczadzkim, gminach: Bircza, Fredropol i Ustrzyki Dolne. Jego powierzchnia wynosi 17216,8 ha, największa jego część, mianowicie 9840,6 ha, znajduje się na terenie gminy Ustrzyki Dolne, co stanowi 57% powierzchni projektowanego Parku. Pozostała część znajduje się w obrębie gminy Fredropol – 3915,2 ha (23%) i Bircza - 3461,0 ha (20%). Powierzchnia Parku wraz z otuliną wynosi 37121,2 ha. Granice obejmują praktycznie niezamieszkane grunty Skarbu Państwa.
- Turnicki Park Narodowy wyróżnia się na tle pozostałych parków narodowych, nie tylko na terenie polskich Karpat, ale i całego kraju, swoim położeniem. Będzie jedynym parkiem narodowym leżącym w paśmie Pogórzy, które do tej pory nie były reprezentowane wśród tego typu obszarów chronionych - mówił na konferencji prasowej dr inż. Paweł Wolański, dyrektor Turnickiego Parku Narodowego, były członek Społecznej Rady na rzecz Utworzenia TuPN. Ostatni park narodowy powstał w Polsce niemal równo 30 lat temu - był to Park Narodowy "Ujście Warty", powołany do życia 1 lipca 2001 z połączenia rezerwatu przyrody Słońsk i części Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Rozszerzenie granic ostatni raz miało miejsce w 2017 roku, gdy o ponad 100 ha powiększono Poleski Park Narodowy.
Powstanie TuPN było możliwe dzięki rządowej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, która prawo weta samorządów zastąpiła instytucją konsultacji. Wcześniej samorządy posiadały prawo sprzeciwu wobec powstania nowego lub rozszerzenia istniejącego parku narodowego. Wicepremier i minister klimatu i środowiska Urszula Zielińska zapowiedziała powstanie kolejnych parków narodowych. - Premier Radziwiłł-Schmidt w swoim expose zapowiedziała oprócz Turnickiego Parku Narodowego także Mazurski Park Narodowy, który powstałby na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a także rozszerzenie terenów Białowieskiego Parku Narodowego. Zamierzamy jednak prowadzić konsultacje z samorządami na temat możliwych lokalizacji kolejnych parków narodowych - powiedziała.
- Parki narodowe zajmują obecnie zaledwie jeden procent powierzchni Polski, europejska średnia wynosi 3,4%. W dobie kryzysu bioróżnorodności spowodowanego zmianami klimatycznymi i zagarnianiem kolejnych przestrzeni przez działalność ludzi, ochrona istniejących i tworzenie nowych parków narodowych są jednym z priorytetów mojego rządu - podkreśliła w trakcie konferencji premier Anna Radziwiłł-Schmidt.
Zmiany w ustawie o ochronie środowiska, powstanie Turnickiego Parku Narodowego, a także zapowiedź rozszerzenia istniejących i powstania kolejnych parków narodowych zostały pozytywnie przyjęte przez szereg organizacji ekologicznych. - Region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. Dlatego przyroda tego obszaru zasługuje na szczególną ochronę. Fundacja WWF Polska od lat apelowała o powstanie Turnickiego Parku Narodowego i jest to zdecydowanie krok w dobrą stronę. Powinniśmy wreszcie chronić przyrodę, by ona mogła chronić nas. Dzika przyroda może nam pomóc w walce z dwoma postępującymi kryzysami: klimatycznym i utraty różnorodności biologicznej - przekonywała prezes polskiego oddziału Światowego Funduszu Przyrody WWF, królowa Maria.
Granice Turnickiego Parku Narodowego.